Все про ЗНО

Випускний клас… Позаду роки, проведені в школі, попереду – доросле життя. І для багатьох випускників один з перших кроків у цьому житті – вступ до ВУЗу.
Університети, інститути, академії – як вибрати з безлічі ВУЗів саме той, який потрібен тобі? Яку обрати спеціальність ?
Але для вступу до ВУЗу недостатньо тільки бажання! Ще необхідно мати досить високий рівень знань, що дозволить вступити до обраного університету або академії. А для цього необхідно досягти високих результатів у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО).

Що таке зовнішнє оцінювання (ЗНО)?
Уже кілька років випускники шкіл України, що бажають продовжити навчання у вищих навчальних закладах (ВУЗах) проходять зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО). За допомогою ЗНО визначається рівень їх знань і чи досить його для навчання у ВУЗі. Так що ж таке зовнішнє незалежне оцінювання, навіщо воно потрібне і як його пройти?
Тест (від англ. test – проба, испытание, исследование) – проба, випробування, дослідження) – це стандартизовані завдання, результат виконання яких дозволяє виміряти психофізіологічні й особистісні характеристики, а також знання, вміння і навички випробуваного. Тести досить широко застосовуються у психології та в педагогіці.
В Україні практика тестування абітурієнтів з’явилася нещодавно, хоча підготовка до його впровадження велася багато років. Головна мета введення зовнішнього незалежного оцінювання в Україні – це забезпечення об’єктивності при оцінці знань випускників, створення умов, за яких визначати можливість вступу до ВУЗу зможе рівень знань абітурієнта, а не товщина гаманця його батьків.
Адже при зовнішньому незалежному оцінюванні відповіді випускника перевіряє не його шкільний учитель, що в силу тих або інших причин (особистої симпатії, родинних зв’язків і т.д.) може бути необ’єктивним, а незалежний екзаменатор, що не зв’язаний ні зі школою, ні з ВУЗом. А в цілому зовнішнє незалежне оцінювання проходить під контролем державного органа – Українського центра оцінювання якості освіти. Крім того, розвитку системи зовнішнього незалежного оцінювання в Україні сприяють ряд громадських організацій, як українських так і міжнародних.
І хоча система оцінки рівня знань за допомогою тестування має досить багато критиків і супротивників, та принаймні в найближчому майбутньому серйозної альтернативи у неї немає. Тому готуйтеся до тестів, а наш сайт вам у цьому допоможе!

Навіщо проводиться ЗНО?
Історія зовнішнього незалежного оцінювання в Україні починається у 1993 році, коли був проведений експеримент – тестування в декількох школах. У силу ряду причин експеримент виявився невдалим.
У 2002 році Міністерство освіти й науки України разом із Центром тестових технологій Міжнародного фонду “Відродження” провели серед студентів перших курсів ВУЗів двісті тестувань із метою відробити методики й тестові завдання.
В 2003 році тими ж організаторами було проведене тестування з математики й історії 3121 випускника 670 шкіл України. Чотири ВУЗи почали приймати результати тестування як вступні іспити. За бажанням випускників результати тестування могли бути зараховані як результати державної підсумкової атестації.
В 2004 році тестування пройшли 4485 випускників зі шкіл Києва, Харкова, Одеси, Донецька та Львова. Вони здавали тести з української мови, математики, історії й економіки. Приймали результати тестування вже в 31 ВУЗі України. У цьому ж році була прийнята Постанова Кабінету Міністрів “Деякі питання запровадження зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти”, яким передбачалося провести в 2006 році перевірку технологій зовнішнього незалежного оцінювання знань випускників, що бажають вступити до ВУЗу.
В 2005 році тестування здають уже 10 030 учнів з 1567 шкіл. 4 липня Президент України В. А. Ющенко підписав Указ, яким пропонувалося протягом 2005-06 років перейти до системи проведення вступних іспитів у ВУЗи України за допомогою зовнішнього незалежного оцінювання рівня знань. Постановою Кабінету Міністрів України був організований Український центр оцінювання якості освіти, та встановлено, що зовнішнє незалежне оцінювання є вступним іспитом до ВУЗів України.
В 2006 році в Державному бюджеті України вперше передбачені засоби на впровадження зовнішнього незалежного оцінювання. Почав працювати Український центр оцінювання якості освіти, створені вісім регіональних центрів. Тестування пройшли 41 818 випускників.
В 2007 році в проведенні тестування з хімії, біології, фізики, математики, історії й української мови брали участь 116 327 школярів, або 26% від загальної кількості випускників. У Києві, Львівській і Харківській областях у тестуванні брали участь до 94% випускників.
В 2008 році проходження зовнішнього незалежного оцінювання стала обов’язковою умовою для вступу до ВУЗу. Тестування проводилося з української мови та літератури, історії України, всесвітньої історії, зарубіжної літератури, хімії, біології, фізики, математики, основ права, географії й основ економіки.
В 2009 році зі списку предметів, з яких проводилося тестування в минулому були виключені всесвітня історія, зарубіжна література, основи права й основи економіки. Але були додані іноземні мови: англійська, французька, іспанська та німецька. Випускники могли пройти тестування з п’яти предметів, обов’язковим залишився тест з української мови та літератури.
У 2010 році зовнішнє незалежне оцінювання проводилось з української мови та літератури, історії України, математики, фізики, хімії, географії, біології та іноземної мови (англійської, французької, німецької або іспанської – на вибір). Обов’язковим було тестування з української мови та літератури, а також на вибір учасника оцінювання – з математики або історії України. Кожен з учасників зовнішнього незалежного оцінювання мав можливість скласти тести не більше ніж з п’яти предметів.
Зовнішнє незалежне оцінювання у 2011 році (ЗНО 2011) проводилось з української мови та літератури, історії України, російської мови, математики, фізики, хімії, географії, біології та іноземної мови (англійської, французької, німецької або іспанської – за вибором). Обов’язковим було тестування з української мови та літератури.
На нашому сайті зібрані програми зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).