Цікавинки Одеси

Яку вулицю К.Г.Паустовський назвав «морським форпостом Одеси»?

Correct! Wrong!

Яскравим прикладом історико-архітектурного ареалу Одеси є вулиця Чорноморська, названа Костянтином Георгійовичем Паустовським «морським форпостом Одеси». «Повз неї проходили всі пароплави, що йшли до порту й вирушали з нього», — писав Костянтин Паустовський в повісті «Час великих очікувань».

Прототипом доктора Борменталя (М.Булгаков «Собаче серце») став відомий лікар з Одеси:

Correct! Wrong!

Видатні вчені-медики Василь Образцов і Микола Стражеско стали прототипами професора Преображенського і доктора Борменталя. Вони разом жили і працювали, разом здійснювали відкриття і разом отримали прижиттєве світове визнання. А завдяки Булгакову увійшли і в історію літератури Микола Стражеско (прототип доктора Борменталя) народився 1876 року в Одесі . Середню освіту здобув в Одеській гімназії. З 1919 по 1922 рр був професором Новоросійського університету. Ім’ям Стражеско названий інститут кардіології АМН України. В Одесі в 2016 році ім'ям Стражеско була названа вулиця (в р-ні 411 батареї).

ХІХ століття. Одеса. Фото:

Correct! Wrong!

Перший Міський театр був побудований за ініціативою одеського градоначальника, видатного державного діяча герцога де Рішельє. У ніч на 2 січня 1873 року, через 64 роки після відкриття, Міський театр був повністю знищений пожежею, що почалася через загоряння газового ріжка, який освітлював годинник в нічний час. Рік потому (після пожежі) муніципалітет оголосив конкурс на проект нового храму мистецтв, що відповідав би останньому слову театральної техніки (у тому числі — протипожежній безпеці) і став би рівним серед кращих європейських театрів, але перш ніж у фундамент майбутньої архітектурної перлини Одеси був покладений перший камінь, пройшло ціле десятиліття.

В середині 50-х років ХХ століття з Одеського аеродрому "Застава" злітали три літаки ЛІ-2 з пасажирами і приземлялися:

Correct! Wrong!

З Одеського аеродрому "Застава" злітали три літаки ЛІ-2 з пасажирами і приземлялися на території санаторію імені Дзержинського в Лузанівці. За один вихідний день літаки встигали перевезти 450 відпочивальників, оскільки вони літали три рази на день. Про це свідчить оголошення в газеті "ЗК" за 16 червня 1956 року: "До уваги громадян! Щонеділі курсують пасажирські літаки за маршрутом Аеропорт-пляж Лузанівка і назад. Перший політ з аеропорту о 9 годині ранку, останній виліт з Лузанівки о 8 годині вечора. Вартість польоту в один кінець 15 рублів. Діти до 5 років безкоштовно, від 5 до 10 років в половинному розмірі".

Де на початку ХХ століття знаходився сад О.Р.Васильєвої, історія продажу якого лягла в основу п'єси А.П.Чехова «Вишневий сад»:

Correct! Wrong!

На бульварі Жванецького

Де знаходиться «пуп Землі»?

Correct! Wrong!

Жевахова гора — зовсім невелика височина в районі Пересипу, що заввишки досягає всього 40 метрів. Вона знаходиться між Куяльницьким і Хаджибейським лиманами, і горою-то названа може бути лише з ввічливості. Так, глиняний горб. Але згадується вона часто. Носить ім'я бравого генерала і героя Вітчизняної війни 1812 року князя Жевахова(Джевахишвілі), що володів на початку ХIХ століття невеликим заміським маєтком в районі цієї гори. Це невисоке плоскогір'я викликає бурхливий інтерес у найрізноманітніших груп. Для археологів та істориків — це місце, де ще в V столітті до нашої ери знаходилося старогрецьке святилище богині Деметри. Унікальний культовий об'єкт Північного Причорномор'я, аналогічний за своїм значенням знаменитим грецьким Дельфам з їхнім легендарним оракулом! Адже лише в цих двох сакральних центрах античного світу розташовувався омфалос — «пуп Землі», певний вівтар хтонічного божества, древньої Богині-матері, що втілювала і родючість, і зв'язок світу земного зі світом підземним, замогильним. Це капище, знайдене археологами кілька років тому, є невеликим глиняним горбочком з воронкоподібним заглиблення, що містить в собі ритуальні пожертви — спеціально розбиті амфори й інші посудини, стало світовою сенсацією. І значення його, як брами в потойбічний світ, підтверджується дивною репутацією Жевахової гори. Адже інші дослідники античних міфів вважають, що однією з іпостасей Деметри була і Геката — похмура богиня ночі, Місяця і усілякої нечисті. Покровителька чаклунства і некромантії, чиїми супутниками були таємничі кабіри, вампіри-ламії, емпузи та інші страхітливі створіння.

В Одесі (на початку ХХ-го ст.) піднявся в повітря перший в Російській імперії літак:

Correct! Wrong!

Роль першого одеського аеродрому на початку ХХ-го століття грало скакове поле іподрому на 4-ій станції Середньофонтанської дороги. Там 8 березня (21 березня) 1910 років відбувся перший в Росії політ Михайла Ефімова — льотчика, що відкрив нову сторінку авіації.

На кінцевій зупинці одеських трамваїв, що називається «Херсонський сквер», за «спиною» найбільшого в Одесі історичного павільйону «Бельгійського товариства кінно-залізної дороги», знаходяться сходи. Але цікаві не вони, а їхні поручні. Вони зроблені з:

Correct! Wrong!

Вони зроблені з трамвайних рейок. Якщо придивитися до поручнів, то на одному з них можна розгледіти маркування і прочитати: «ANGLEUR 1895». Angleur — це район бельгійського міста Льєж, де знаходився завод з виробництва рейок. Тобто поручні не просто з рейок, а з найісторичніших рейок! Більш того, це ще і «пам'ятник» одеській конці! Як розповідає одеський краєзнавець, геолог Дмитро Жданов, на сьогоднішній день, це — «єдиний доступний для туристів артефакт, пов'язаний з кінними залізницями».

Шкодова гора носить свою назву:

Correct! Wrong!

Шкодова гора носить свою назву від слова “шкода” (збитки). Річ у тому, що в період дощів Пересип заливало водою, і Шкодова гора була єдиною дорогою, по якій вози з зерном доїжджали до порту. Але оскільки в дорозі вози часто ламалися і господарі зазнавали збитків, тому і дали їй таку назву (в тому сенсі, що одна шкода від цієї гори).

Однією з найшанованіших професій Одеси в ХІХ-ХХ століттях була робота:

Correct! Wrong!

Слово «биндюжник» увійшло до одеської мови з української, ідиш і німецької одночасно, і урочисто зайняло своє почесне місце в числі одеських найуживаніших слів. Причому не обов'язково у прямому значенні: «Пити як хто? Лаятися як хто?» Биндюжники перевозили основну масу вантажів з порту і до порту, і без них промисловість Одеси в XIX і на початку XX століття просто зупинилася б, адже порт у той час був не лише найважливішим торгівельним об'єктом міста, але і одним з найважливіших в імперії. Тому биндюжники, своєрідно монополізував бізнес вантажоперевезень (зі всіх вантажних возів в'їзд до міста був дозволений лише платформам биндюжників), вимагали за свої послуги досить дорого.

Цікавинки Одеси

Якщо ви, відповідаючи на питання нашої вікторини, опинилися тут значить, Ви ще не все знаєтеза Одесу. Радимо вибрати собі що-небудь за смаком із запропонованої літератури.

  • Бабель И.Э. Одесские рассказы: очерки и рассказы/ И.Э. Бабель.- Изд.3-е.- Одесса: Оптимум, 2014.-228 с.: ил. (рассказ «Биндюжник и король»)
  • Макаров П.В. Популярная история Одессы/ П.В. Макаров. -Х.: Фолио, 2019.- 475с.- (Города Украины).
  • Добролюбский А., Красножон А. Подземные тайны Одессы: очерки/ А.Добролюбский, А. Красножон - Одесса: Optimum, 2007. - 230 с.: ил.
  • Как Одесса стала авиационной столицей: первый полет, первый завод и первый самолет [Электронный ресурс].-Электрон текст.- Режим доступа: https://dumskaya.net/news/kak-odessa-stala-aviatcionnoy-stolitcey-imperii-069214/.- Загл.с экрана.- Язык: рус..- Проверено: 14.5.2020
  • Котова М. В память об одесской конке: рельс из позапрошлого века «работает» перилами невзрачной лестницы [Электронный ресурс]/М.Котова.-Электрон. текст.- Режим доступа:https://odessa-life.od.ua/article/v-pamjat-ob-odesskoj-konke-rels-iz-pozaproshlogo-veka-rabotaet-perilami-nevzrachnoj-lestnicy.- Загл.с экрана.- Язык: рус..- Проверено: 14.5.2020
  • Левицкий А., Шаматажи Д. Первый Городской театр. От строительства до пожара [Электронный ресурс] / А .Левицкий, Д. Шаматажи.-Электрон. текст.- Режим доступа: http://archodessa.com/all/opera-theatre-history-old-building/.- Загл. с экрана.-Язык: рус.- Проверено: 14.5.2020
  • Пуп земли на Жеваховой горе [Электронный ресурс].-Электрон. текст.- Режим доступа: https://salik.biz/articles/66260-pup-zemli-na-zhevahovoi-gore.html.- Загл.с єкрана.- Язык: рус.- Проверено:14.5.2020
  • Сорокина И. Одесские биндюжники занимались контрабандой и прикуривали от ассигнаций [Электронный ресурс] /И.Сорокина.-Электрон. текст.- Режим доступа: https://odessa-life.od.ua/article/9356-odesskie-bindyuzhniki-zanimalis-kontrabandoy-i-prikurivali-ot-assignaciy.- Загл. с экрана.-Язык: рус.- Проверено: 14.5.2020
  • Черноморская улица [Электронный ресурс]. - Электрон.текст.- Режим доступа:http://odesskiy.com/ulitsi-v-istorii-odessi/chernomorskaya.html.- Загл. с экрана.-Язык: рус.- Проверено: 14.5.2020
  • Шкодова гора: загадочные истории об еще одной неизведанной местности в Одессе [Электронный ресурс].-Электрон. текст.- Режим доступа: https://od.vgorode.ua/news/sobytyia/425538-shkodova-hora-zahadochnye-ystoryy-ob-esche-odnoi-neyzvedannoi-mestnosty-v-odesse.- Загл. с экрана.-Язык: рус.- Проверено: 14.5.2020
  • Юнко А. О сердце человеческом и собачьем [Электронный ресурс] /А.Юнко .- Электрон. текст.- Режим доступа: https://podlinnik.org/literaturnyy-resurs/iz-istorii-literatury/o-serdtse-chelovecheskom-i-sobachem.html.- Загл.с экрана .- Язык: рус.- Проверено: 14.5.2020