Круглий стіл на тему:
«Суспільна мораль: значення її захисту для розвитку національної самосвідомості в сучасній країні»
3 липня 2014 рік, місто Одеса, ОУНБ імені М.Грушевського
Круглий стіл відбувся при сприянні національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі.
Проблеми захисту суспільної моралі нині викликають чималий інтерес і серйозне занепокоєння. Через сучасні мас-медіа відкрито й приховано пропагуються насильство, вживання алкоголю, наркотиків, розпуста, сексуальні збочення, суїцид, а рекламою формується нездоровий споживацький азарт. Нині можна спостерігати зміну гуманістичної і духовної цілеспрямованості значної частини населення, зокрема молоді. Колишні моральні, духовні цінності замінюються цінностями матеріального комфорту, споживацтва.
Ще у 2003 році прийнято Закон «Про захист суспільної моралі», і для його реалізації на практиці створена Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі. Закон потребує змін та доповнень. Сьогоднішні події в країні – наслідок належної уваги держави до цієї проблеми.
Нова редакція Концепції захисту суспільної моралі в Україні вже запропонована до обговорення громадськості.
Основними джерелами, що формують чинники впливу на суспільну мораль є: сім’я, держава, церква, заклади освіти, література, мистецтво і кінематограф, засоби масової інформації (ЗМІ) та реклама, Інтернет та нові засоби телекомунікації. Саме представники цих закладів та установ зібралися за круглим столом.
Питання, які було винесено для обговорення:
- Суспільна мораль в правовому полі України: необхідність динамічних змін чи достатньо контролю за виконанням чинних нормативних актів?
- Покоління, які вступають в життя: певні моральні деформації і активна протидія закладів культури і освіти. Необхідність і реальність.
- Моральні норми, які визначають правила життєдіяльності: історичні зміни і соціальна орієнтованість цінностей сьогодення. Бібліотеки і письменництво: можливість впливу на позитив процесів.
- Загальнолюдські цінності – уявлення про добро, честь, гідність, совість, справедливість, громадянський обов’язок – співзвучність з народними традиціями і психологією нації. Роль театрів, клубних закладів, релігійних закладів у формуванні ціннісного позитиву захисті суспільної моралі.
Одеська область входить в п’ятірку лідерів з розповсюдження туберкульозу, СНІДу, а також дитячого алкоголізму та паління. Спостерігається ріст насилля в сімї.Одна із причин – демонстрація насилля в ЗМІ,яка закріплює думку дітей та молоді про насилля як засіб досягнення бажаної мети.
Людмила Акімова, голова Національної експертної комісії з питань суспільної моралі зазначила: “Закон створює правові основи для захисту громадян в Україні від тих небажаних явищ, які є в інформаційному просторі – це перша стаття закону. Але є інші статті закону, які перш за все звертають увагу на недопущення пропаганди війни.”
«По великому рахунку, якщо брати Одеську область, чому і виникло питання, що слід робити цілісний документ, бо план дій, який скоординував діяльність усіх цих структур, 15-ти державних, які є сьогодні є на території Одеської області, це і територіальні органи і структурні підрозділи обласної адміністрації і громадські організації, все ж таки скоординувати діяльність і напрацювати цей план дій, все ж таки такого конкретного такого плану дій не було, послухати питання восени на сесії Обласної ради про стан виконання закону і прийняти програму, яка дійсно спонукала б людей і замислитись і звернути увагу на ці проблеми. Ми звертаємо увагу на економічні проблеми, але ми забули про те, що економіка – то є слідством, якщо людина моральна вона буде морально бізнес вести, якщо вона моральна – вона буде виховувати моральну дитину, дуже все взаємопов язано».
Ведуча круглого столу зазначила, що в Одеській області в короткий термін буде розроблена програма захисту суспільної моралі – «Духовная Одещина» , яка пройде громадські слухання.
Юліана Амельченко, директор Одеської обласної універсальної наукової біблиотеки ім. М.Грушевського підкреслила, що це перший в області захід на таку важливу та актуальну для суспільства тему. «Символично, что он проходит в библиотеке. Книга – это пища духовная. Она очищает душу человека, несет добро и свет человеку”, відзначила директор. Вона звернула увагу учасників на таке болюче для всіх бібліотек України та області зокрема, питання, як комплектування фондів літературою та періодичними виданнями. компьютеризацію бібліотек.
На державному рівні потребує вирішення і проблема не читання.
Директор Областної бібліотеки для дітей Т.А.Палій підняла питання приміщення. Громадян міста турбує зростання нічних розважальних закладів – це небезпечні місця проведення дозвілля. Нажаль, влада заохочує їх відкриття.
Представники інших бібліотек піднімали питання виховання інформаційної культури в школах та бібліотеках, культури поведінки в Інтернеті (етикету). Говорили про важливість медіаосвіти.
Предствники духовенства впевнені, що питаннями моралі можна займатися лише після того,як люди навчаться слухити та чути один одного. Ігуменія Серафима, настоятелька Свято – Архангела – Михайлівського жіночого монастиря підкресли, що головним сьогодні є консолідація суспільства».
Свої думки з питання висловила голова громадської організації «Незалежний батьківський комітет» Тетяна Чубіна. «Закон о морали дает общественности очень мощный инструмент в руки, чтобы навести порядок во всех сферах нашей жизни».
«Негативна політична та соціальна ситуація в країні може привести до того, що ми буквально втрачаємо підрастаюче покоління, а то і не одне! Тому захист суспільної моралі в новій державній політиці має стати пріоритетом» – впевнені участники зустрічі.”
Учасники зустрічі розглянули проект рекомендацій круглого столу.