Семінар «Використання можливостей інформаційно-комп’ютерних технологій в роботі бібліотеки

Заняття Школи майстерності шкільного бібліотекаря «Використання інформаційно – комп’ютерних технологій в роботі бібліотек» відбулися 26 червня 2014року на базі ОЮБ ім. В. В.Маяковського.

В заняттях взяли участь більше 20 бібліотекарів загальноосвітніх навчальних закладів Київського р-ну м. Одеси.

З інтерактивною консультацією виступила завідувачка науково-методичним відділом ОЮБ Т. М. Петелько – Методика формування портфоліо шкільного бібліотекаря”.

Портфоліо – це повне зібрання особистих досягнень. Основний зміст портфоліо – «показати все, на що ти здатний».

Для чого потрібно створювати портфоліо шкільному бібліотекарю?

По-перше, для систематизації матеріалів, які накопичені бібліотекарем за декілька років роботи, по-друге, для відстеження результатів роботи шкільного бібліотекаря, його творчого і професійного зросту, по-третє , для позиціонування діяльності бібліотекаря та бібліотеки в Інтернеті, створення особистого іміджу.

Бібліотекарі розглянули структуру, типи та види портфоліо, ознайомилися з вимогами до його оформлення. Особлива увага приділялася створенню електронного портфоліо.

Учасникам заходу демонструвалися цікаві приклади з Інтернету, презентації на тему. Рекомендовані сайти з корисними матеріалами, наприклад:

Бібліотекарям шкіл були запропоновані методичні матеріали та електронні продукти , підготовлені фахівцями ОЮБ. Їх можна використати для підвищення професійної кваліфікації, в масовій роботі зі школярами.

«Використання ІКТ в культурно-масовій та рекламній роботі бібліотеки. Досвід роботи ОЮБ ім. В. В. Маяковського» з такою темою виступила завідувачка відділом інформатизації та автоматизації бібліотечних процесів ОЮБ Т. Г. Астаф᾽єва.

Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) активно інтегруються в діяльність шкільної бібліотеки. Бібліотеки формують фонд мультимедіа матеріалів, здійснюють пошук, збір, систематизацію освітніх Інтернет-ресурсів, допомагають учням у виборі корисних ресурсів, створюють власні інформаційні продукти. (На протязі всієї доповіді демонструвалися приклади).

Виступаюча звернула увагу на створення сайту, блогу шкільної бібліотеки, навела приклади сервісів, які можна використовувати у виховній роботі: вікі-сервіси, веб-квести, медіасервіси, презентаційні програми, соціальні мережі тощо.

Соціальні сайти – це мережеві сервіси, які проектуються для створення і підтримки соціальних комунікацій, для об’єднання співтовариств людей, що мають загальні інтереси і діяльність, для людей, які хочуть спілкуватися, або які мають спільні захоплення, хобі тощо. Прикладом популярного соціального сайту є Facebook. До створення своїх ресурсів спочатку побудьте гостем в бібліотечних блогах, групах в соцмережах. І тоді стане зрозуміло, яких саме навичок вам не вистачає для онлайн-роботи. Робота в соцмедіа дуже відповідальна, оскільки створює імідж бібліотеки. Немає нічого сумнішого в Інтернеті, як «покинутий» бібліотечний блог.

Бібліотеки в Facebook:

Особлива увага приділялася блого-сервісам. Демонструвались сайти та блоги ОЮБ та шкільних бібліотек України:

Також, як приклад використання ІКТ в навчальному процесі, були продемонстровані корисні посилання на ресурси Інтернет, присвячені О. П. Довженко, ювілей якого буде святкуватись у вересні ц.р..:

Н. В. Грищенко, бібліотекар відділу автоматизації ОЮБ провела практичні заняття “Створення портфоліо у програмі Microsoft Power Point”.
Бажано, щоб основна інформація не перевищувала 15 хвилин, додаткова – за бажанням. Розміщуються, наприклад, такі заголовки: анкетні дані, візитка, бібліотечне кредо, результати праці, підвищення кваліфікації, конференції, публікації, грамоти, сертифікати, проектна частина, слайд “дякую за увагу!”, адреса, контакти.
Кожен слайд цієї презентації – це заголовок, який розкривається як гіперпосилання, за допомогою яких можна видкрити різні документи, виконані у різних програмах. Про результати роботи коротко нформуються експерти (з фрагментами посібників та посиланнями на матеріали, що розміщені в мережі Internet). Інші матеріали демонструються тільки за проханням експертів, попереджаючи, що на це потрібний додатковий час.
Експертам такий електронний продукт має показати, що Ви вільно володієте комп’ютером для розв’язання різноманітних завдань, що вигідно вирізняє Вас серед колег.
Щоб навчитися створювати презентації, достатньо зайти на відеохостинг Youtube, де є безліч відеоуроків з цієї теми, наприклад:

Допоміжну інформацію щодо оформлення презентацій  портфоліо можна знайти тут: