Липа, Ю. Призначення України [Текст] / Ю. Липа. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 270 с.
У книзі Юрія Липи, визначного письменника і публіциста, лікаря УПА, що загинув від рук більшовиків, зроблена спроба витворення поняття геополітичних ознак української території, історичних та психологічних основ формування української ментальності, що має надзвичайно важливе значення в усвідомленні українцями свого місця.
Ярема, В. Дивний світ ікон [Текст] / В. Ярема. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 96 с.
Метою цієї праці є дати популярне тлумачення ікони ( та іконопису взагалі) з двох сторін: теологічної (релігійної) та мистецької. Тут розглядається еволюція іконопису (зокрема, українського) у пов’язанні з історією церкви та з розвитком храмової архітектури. Призначена праця для початкуючих мистечтвознавців, студентів мистецьких навчальних закладів та мистців, що займаються (або мають намір займатись) церковним малярством. Очевидно, цікавою буде вона і для священиків. Автор, Володимир Васильович Ярема, є духовною особою; в церковному житті він – Димитрій, Патріярх УАПЦ.
Опанасенко, О. Любомир Гузар [Текст] / О. Опанасенко. – Х. : Віват, 2018. – 272 с. : іл. – (Видатні українці. Люди, які творили історію).
Книжка-біографія «Любомир Гузар» розповість дитині історію релігійного діяча, патріарха-предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви. Любомир Гузар був уважним до світу, до людей, співпереживав їх проблемам. Живучи у жорстокі часи, він ніколи не зраджував собі і досягав вищих результатів, тренуючи свою моральність.
Мейс, Дж. Україна: матеріалізація привидів [Текст] / Дж. Мейс; упоряд. Н. Дзюбенко- Мейс. – К. : Видавництво “Кліо “, 2016. – 688 с.
Титанічна праця Джеймса Мейса — відомого американського дослідника історії України, видатного громадського діяча – присвячена розкриттю цілісності, повноти історичної правди про найжахливіші сторінки тоталітарного минулого, яке до сьогодні паралізує політичне, економічне, освітнє, морально-етичне життя українського соціуму. У статтях, поданих у цьому виданні, проведено ґрунтовний аналіз причин невдач національно-визвольних змагань українців на початку XX століття, розкрито страхітливу механіку тоталітарної сталінської машини влади. Автор, яскравий науковець західного стандарту, обстоює істину про штучність та антиукраїнську спрямованість одного з найбільших геноцидів в історії — Голодомору 1932-1933 років, документально підтверджує нерозривний взаємозв’язок між минулим, теперішнім і майбутнім України, який характеризується прагненням до державної незалежності, соціального прогресу. Він доносить до нас голос покоління наших співвітчизників, які розповідають, як нищилася українська нація-держава, розкриває характер, масштаби і причини здійснюваної Кремлем терористичної політики щодо України. У збірці також уміщено статті про больові точки нинішнього часу: становлення громадянського суспільства, економічні, політичні, культурні, освітні проблеми, висвітлені на основі величезної фактологічної бази з історичної перспективи. Виведення України з «постгеноцидності», із «зачарованого кола ідола» — єдина нагально необхідна програма реформ для народу і держави, яку окреслює у своїх статтях автор. Для істориків, журналістів, студентів і всіх, хто цікавиться історією і сьогоденням України.
[Текст] / М. Савіцький. – К. : Центр учбової літератури, 2019.
Т.3[Текст]. – 2019. – 432 с.
Автор у хронологічній послідовності зібрав і упорядкував документи про події в Закерзонні у 40-х рр. ХХ ст. Показано, хто був винним у винищенні українського населення. Наведено історію цього регіону.
Липа, Ю. Проклятий скарб. “Козаки в Московії” [Текст] : роман / Ю. Липа. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 448 с.
Пригодницький роман “Козаки в Московії” належить перу відомого українського письменника Юрія Липи. Головний герой твору Григорій Трембецький, козак і купець, прагне здобути “найбільший скарб Московії”, який цар Іван IV заховав десь на далеких берегах Волги. Ціною неймовірних зусиль Трембецький дістається тих місць, але нічого не знаходить там. “Найбільший скарб Московії” виявляється лише ілюзією… До видання також увійшли новели Юрія Липи, присвячені визвольним змаганням 1917-1920 рр., учасником яких був письменник.
Пастернак, О. Пояснення тризуба, герба Великого Київського Князя Володимира Святого [Текст] / О. Пастернак. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 48 с.
Ця книга про тризуб – геральдичний знак Київського Князя Володимира Святого розкриває загадку про походження, ідею та значення тризуба в Україні як державного герба, національного знаку і релігійного символу, вона слугує поглибленню знань із української історії.
Лицарі дикого поля. Плугом і мушкетом [Текст] : укр. шлях до Чорного моря / О. Бачинська; Т. Вінцковський; В. Грибовський та ін.; упоряд. К. Галушка. – Х. : Книжковий Клуб ‘Клуб Сімейного Дозвілля’, 2016. – 352 с. – (Історія без цензури).
Сьогодні, коли відбуваються потужні зрушення в суспільному сприйнятті минулого, відновлюється інтерес до історії України. Пропонована книжка може відповісти на чимало питань, які цікавлять і турбують кожного українця. У боротьбі з Великою Ордою: народження Кримського ханату Українське козацтво наприкінці XV — у першій половині XVI ст. Український рух на Слобідській Україні Заснування й розвиток міст південної України.
Ерліхсон, І. Смакування раю [Текст] / І. Ерліхсон. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 252 с.
Мемуари Іцека Ерліхсона — це своєрідна одіссея польського єврея по “раю” Радянського Союзу, яка відбувається у часи Другої світової війни. Автор детально описує свої “смакування” радянських тюрм та злиденну реальність воєнного часу. Книга розрахована на істориків, політологів, всіх, кого зацікавить запропонована тематика.
Бондаренко, О.Г. Злочини більшовиків на теренах СРСР [Текст] / О.Г. Бондаренко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 432 с.
У книзі про більшовицький червоний терор на документальній основі відтворено події у Совдепії з вересня 1919 року аж до розпаду СССР, коли каральні органи Совдепії (ЧК, ВЧК, ГПУ, ОГПУ) почали поступово перехоплювати владне домінування над комуністичною партією та суспільством. Це був період народження небаченої в історії людства системи, яка планомірно втілювала в життя криваве насильство над власним народом, системи, яка знайшла своїх ідеологів і в якій кожен гвинтик, кожне коліщатко системи терору мало своє зловісне ім’я.
Творець цієї системи — «вождь мирового пролетарита» В. Ленін – з бандою так званих «професійних революціонерів», перетворивши колишню Російську імперію на руїни, влаштував кривавий демонський шабаш на кістках та крові мільйонів невинних людей. «Геній» більшовизму надихнув своїх головорізів на створення нового так званого «коммунистическо-го общества» шляхом репресій, висилання до концтаборів (ГУЛАГів) та масового знищення інтелігенції, селянства й духовенства, проголосивши дух війни, звірячу стихію й аморальність духом своєї комуністичної партії та її каральних органів. Видання розраховано як на фахівців-істориків, так і масового українського читача, особливо в контексті нинішньої війни України з новітньою Російською імперією.
Ковба, Ж.М. Людяність у безодні пекла [Текст] : поведінка місцевого населення Схід. Галичини в роки “остаточного розв’язання єврейського питання” / Ж.М. Ковба; Нац. ун-т “Києво-Могилянська академія”. – 4-те вид. випр. і допов. – К. : Дух і літера, 2019. – 296 с.
На матеріалах архівних джерел, мемуарів, записаних автором усних спогадів корінних галичан: українців, поляків, євреїв – свідків подій, розглянуті соціальні, економічні умови життя трьох народів у міжвоєнні роки, в роки Другої світової війни. Основна увага приділена поведінці місцевого населення в роки так званого «остаточного вирішення єврейського питання». Вперше публікуються імена галичан: поляків та українців, знищених фашистами за допомогу євреям. Більш повно, ніж у попередників, представлено дані про галичан – Праведників народів світу. Представляє інтерес для істориків, соціологів, українознавців, тих, хто цікавиться історією, сучасністю, перспективою міжнаціональних відносин.
Кучерук, О. Петро Могила [Текст] : дослідж. та спостереження / О. Кучерук. – К. : Парламентське вид-во, 2019. – 168 с. – (Славетні постаті України).
Висвітлено окремі питання могилознавства, зокрема проблеми використання П.Могилою герба, заходи зі створення ним на підставі тогочасної європейської практики Лаврської школи, історію поховання князя Володимира Святого в Десятинній церкві та «віднайдення» його молей митрополитом П.Могилою, здійснено аналіз заповіту П.Могили тощо. Вміщено низку маловідомих ілюстрацій. Розраховано на всіх, хто цікавиться життям та діяльністю Петра Могили.
Монкевич, Б. Похід Болбочана на Крим [Текст] : мемуари / Б. Монкевич. – К. : Центр Учбової літератури, 2019. – 196 с.
Мемуари сотника Війська Запоріжського Бориса Монкевича присвячено бойовому шляху Запорожців. Особливо приділяється увага постаті героїчного провідника Новітніх Запорожців — полковника Петра Болбочана. Про походи запорожців Петра Болбочана на Житомир, Київ, Полтаву, Харків, Запоріжжя, Мелітополь, форсування Сиваша. визволення Криму від російських окупантів, тріумфальну зустріч запорожців у Сімферополі, про вигнання російських окупантів з Донбасу. Це книжка про бойову співпрацю з німецьким військом проти більшовицької Москви. Події відбуваються у першій половині 1918 року. Рекомендовано Історичним клубом «Холодний Яр» для вивчення у вищих та середніх навчальних закладах України. Праця дає нагоду познайомитися з майже невідомою дотепер сторінкою історії України, її державотворення.
Лютенко-Лютий, І. Вогонь з Холодного Яру [Текст] : спогади / І. Лютенко-Лютий. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 144 с.
До Вашої уваги пропонується книга спогадів Івана Лютого-Лютенко.
Данилюк (Блакитний), М. Повстанський записник [Текст] / М. Данилюк (Блакитний). – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 194 с.
Повстанська революційна боротьба в часі другої світової війни стає чим раз більш відомою для читачів в Україні. Як причинок для повної інформації, зокрема про події на Волині, передаємо в руки читача друге видання Михайла Данилюка (Блакитного) “Записник повстанця”.
Коляда, І.А. Пилип Орлик [Текст] / І.А. Коляда; С.Ю. Коляда; О.Ю. Кирієнко. – Х. : Бібколектор, 2019. – 121 с.
Пилип Степанович Орлик (1672—1742) — військовий і політичний діяч, дипломат, гетьман України в еміграції, сподвижник І. Мазепи і продовжувач його справи у боротьбі за державний суверенітет Гетьманщини, автор «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Він став символом нескореності й боротьби за волю свого народу. Навряд чи якась національна справа мала такого освіченого, талановитого й вірного її представника, як Пилип Орлик. Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України.
Радзикевич, Ю. Полковник Данило Нечай [Текст] : іст. роман у 2-х т. / Ю. Радзикевич. – К. : Центр учбової літератури, 2019.
Нечай був незалежною людиною. З новим гетьманом, Богданом Хмельницьким, мав часті суперечки. З початком національно-визвольної війни брав участь у здобутті козаками Кодака, у битві під Жовтими Водами, у битві під Корсунем, здобув замок у Бродах. Організував Брацлавський полк. Потім став одним з соратників Максима Кривоноса, відзначився в боях на Вінниччині, під Меджибожем. Як брацлавський полковник брав участь у битві під Старокостянтиновом, битві під Пилявцями, в облозі Львова та Замостя. Після повернення до Києва з волі Б. Хмельницького Нечай командував київським гарнізоном, вів переговори з дипломатами Речі Посполитої у Києві.
Ренчка, І. Лексикон тоталітаризму [Текст] / І. Ренчка; НАН України. Ін-т укр. мови. – К. : Кліо, 2018. – 231 с.
У книжці розглянуто наслідки впливу радянської тоталітарної ідеології на українську мову та українську лексикографічну практику. Ідеологічні чинники зумовили формування особливої політизованої мови, що стала втіленням ідеологічних догм, засобом ідеологічного впливу та формування світосприйняття, відповідного інтересам владної верхівки тоталітарного суспільства. На українських теренах ново-мова мала як спільні для всього радянського тоталітарного дискурсу особливості, так і специфічні, зумовлені втручанням у внутрішній розвиток української мови з метою її зближення з російською і подальшої асиміляції. Особливу увагу в роботі приділено лексикографічним прийомам ідеологізації лексики різних тематичних груп, а також головним тенденціям у сучасному словниковому опрацюванні лексичних одиниць, пов’язаним зі змінами в політичному устрої країни, в світогляді та системі цінностей українського народу. Видання призначене для філологів, істориків, соціологів, політологів та всіх, хто цікавиться тоталітарним дискурсом.
Скицька, У. Наші на карті світу [Текст] : іст. про людей, якими захоплюється світ / У. Скицька. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2019. – 320 с.
«#НАШІ на карті світу» — це 80 історій про непересічних людей: українців за походженням чи місцем народження. Книжка журналістки Уляни Скицької — про #НАШИХ, людей, яких визнав увесь світ, які змінили хід історії, чиї досягнення дивують і вражають. Серед героїв книжки є добре знані Іван Пулюй, Соломія Крушельницька, Енді Воргол, Софія Яблонська, Казимир Малевич, Ігор Сікорський, Марія Примаченко. А є й ті, хто стане для читачів справжнім відкриттям: оскароносний мультиплікатор студії «Дісней» Володимир Титла; талановитий генетик, який розвинув теорію Дарвіна, Теодозій Добжанський; вчений-математик, чиї розробки лягли в основу першого у світі комп’ютера, Михайло Кравчук; донька львівського банкіра, яка винайшла принцип роботи Wi-Fi, Геді Ламар; легендарний воротар NHL Террі Савчук; харків’янин, який розшифрував писемність майя, Юрій Кнорозов. Ці люди надихають, і часом їхні біографії настільки дивовижні, що виникає думка: «Так буває лише в кіно».
Довгич, В. Космос древньої України [Текст] : Трипілля-Троянь: мітологія, філософія, етногенез : VI тис. до н.е. – I тис. н.е. / В. Довгич. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 304 с.
Хто ж ми, прямі нащадки києвотрипільців та первісного індоєвропейського населення етнографічного Україноруського краю чи тюркських народjв, консорцій і ханів ?
Життя і діяльність Степана Бандери [Текст] : документи й матеріали / ред. и упоряд. М. Пасівнич; МБУ Центр Національного Відродження; Координаційна Рада вшанування пам’яті лицарів ОУН і УПА. – Тернопіль : Астон, 2018. – 642 с.
Пропоноване видання присвячене життю та діяльності Провідника українського визвольного руху Степана Бандери в 1920-х – 1950-х роках. На основі спогадів та документів у книзі висвітлено боротьбу Організації Українських Націоналістів, показано роль ОУН та її лідера у тогочасних суспільно-політичних процесах в Україні. Крім того, тут читач зможе довідатися про родинне, шкільне, студентське оточення, в якому формувався майбутній Голова проводу ОУН. Опубліковано ряд важливих матеріалів і документів про життя і діяльність Степана Бандери на еміграції та на чолі Проводу ОУН. Видання доповнюють біографічні відомості про діячів визвольного руху, а також вибрана бібліографія про Степана Бандеру. Для науковців та широкого кола читачів.
Магда, Є. Гібридна агресія Росії: уроки для Європи [Текст] / Є. Магда. – К. : Каламар, 2017. – 268 с.
У своїй новій книзі Євген Магда визначає причини гібридної агресії Росії проти Європи, роблячи акцент на конфлікті в Україні. Він не лише проводить історичні аналогії та інформує жителів Європи про небезпеку, яку несуть дії Кремля, але й пропонує варіанти протидії. Книга розрахована на людей, які ухвалюють рішення, фахівців у сфері міжнародних відносин, політологів, усіх, кому не байдужі зміни в сучасному світі та доля України.
Яворницький, Д.І. Історія запорозьких козаків [Текст] : у 3-х т. / Д.І. Яворницький. – К. : Центр учбової літератури, 2019.
Т.1. – 2019. – 580 с.
Т.2. – 2019. – 558 с.
Т.3. – 2019. – 556 с.
Тритомна “Історія запорізьких козаків” видатного українського історика, етнографа і фольклориста, археолога, письменника, лексикографа, академіка АН УРСР Д. І. Яворницького (1855–1940), надруковані в 1892–1897 рр., є однією з найцінніших пам’яток вітчизняної дореволюційної історіографії, важливим джерелом для вивчення історії українського козацтва. В першому томі висвітлюються питання соціально-економічної історії, суспільного устрою, життя та побуту запорозького козацтва, описані територія та кордони, природні умови Запорозької Січі.
У другому томі висвітлюється історія запорізького козацтва від його виникнення в кінці XV ст. до 1686 р. Описуються походження козаків, їхня боротьба проти грабіжницьких навал на Україну орд кримських та турецьких феодалів, сухопутні походи запорожців у Крим та морські – в Туреччину. Значну увагу приділено дослідженню участі запорожців в народних повстаннях проти шляхетської Польщі, визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького 1648-1654 рр.
Третій том охоплює складний і драматичний період в історії Запорізької Січі (1686–1734). В ньому висвітлюються участь запорожців у російсько-турецькій війні та у народній війні на Україні проти вторгнення шведської армії. Розповідається про перехід частини запорожців на бік Карла ХІІ, розгром російським військом Запорізької Січі й відступ маси запорожців в межі Кримського ханства, життя і побут запорожців в Олешківській, Чортомлицькій і Кам’янській Січах, повернення запорожців на Україну і заснування в урочищі Базавлук над Дніпром Нової Січі.
Для істориків, етнографів, викладачів та студентів, широкого кола читачів.
Прушинський, М. Драма Пілсудського. Війна 1920 [Текст] / М. Прушинський. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 348 с.
У книзі польського журналіста та письменника М. Прушиньського “Драма Пілсудського. Війна 1920 р.” йдеться про історичні події у Польщі та Україні у 1918-1920 років. Хронологічні рамки подій, які досліджуються автором, охоплюють 1920 рік, коли вирішувалася доля молодих, незалежних держав, створених на заході колишньої російської імперії — Латвії, Литви, Білорусії, України. Книга являє собою капітальне, сумлінне дослідження, що спирається на багату документальну основу, прямі свідчення учасників подій 1920 р. Автор досліджує українсько-польські взаємини, створення союзу Пілсудський — Петлюра, наводить багато маловідомих фактів тих років. Книга буде цікавою і корисною для всіх, хто небайдужий до історії своєї держави. Праця написана з розумінням польських та українських інтересів, з теплими почуттями до України. Видання цієї книги українською мовою буде вагомим внеском у розкриття ще однієї, маловідомої сторінки історії України.
Наливайко, Д. Козацька християнська республіка [Текст] : Запорозька Січ у західно-європейських літ. пам’ятках / Д. Наливайко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 488 с.
Книжку присвячено героїчній історії козацької християнської республіки -Запорозької Січі, відображеній у західноєвропейських джерелах, історіографії та літературі XVI – XIX століть.
Багатющі матеріали систематизовані і в значній мірі видаються в Україні вперше.
Шабловський, В. Кулемети й вишні [Текст] : іст. про добрих людей з Волині / В. Шабловський; пер. з пол. А. Бондаря. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2017. – 352 с.
Відомий польський репортер Вітольд Шабловський упродовж трьох років розшукував у Польщі та в Україні очевидців Волинської трагедії і їхніх нащадків. Розповіді про пережиті ними події 1943 року лягли в основу книжки. Ці історії — про зруйновані у вирі війни людські долі й обірвані життя, і водночас — про людяність, силу духу та милосердя. Через спалах міжнаціональної ворожнечі сусіди стали ворогами. Однак і в ситуації смертельної небезпеки чимало людей були готові ризикувати життям задля порятунку ближнього — насамперед людини, а не представника певної нації. Ця книжка є спробою знайти шлях до примирення і прощення попри трагічні сторінки в історії польського та українського народів.
Історія Русів [Текст] / укр. пер. і вступ. ст. І. Драча. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 320 с. : іл.
За майже двохсотлітній період свого існування “Історія Русів” була опублікована двічі: один раз малим тиражем російською мовою в 1846 році в Москві, вдруге – 1956 року в Нью-Йорку. Свого часу вона таємно поширювалася в списках, за неї платили несосвітенні гроші, всі, хто її прочитав, зазнали її чару. “Історією Русів” користувався Тарас Шевченко при написанні багатьох своїх патріотичних творів, а також Пушкін (“Полтава”), Гоголь (“Тарас Бульба”) та багато-багато інших письменників, істориків, політичних діячів. “Історія Русів” – це твір історичний і політичний, суворо реалістичний і легендарний, романтичний; це – дзвін на сполох, заклик українцям до єднання, визволення, це – історично справедливий погляд на наше минуле.
Гнатюк, О.В. Відвага і страх [Текст] : спогади / О.В. Гнатюк. – 4-те вид. – К. : Дух і літера, 2018. – 496 с. : іл. – (Бібліотека спротиву, бібліотека надії).
Життя в окупованому Львові описано Олею Гнатюк з перспективи особистої історії. Головну увагу зосереджено на поведінці людей, що постали перед загрозою смерті. Однак незвичність оповіді, що спирається на щоденники, спогади, листи і навіть протоколи допитів, полягає не тільки в цьому. Йдеться про долю людей і водночас долю польської, української та єврейської інтеліґенції, про складні стосунки між ними, про різні вияви солідарності та ворожості, в основі яких лежали відвага і страх. Читачеві запропоновано замислитися над тим, наскільки сучасні уявлення про Другу світову війну сформувалися під тиском національних наративів, що не залишали місця не тільки для інших наративів, а й для індивідуальних свідчень, якщо ті не вписувалися в панівний дискурс. Матриці національної історії стали тісними рамцями для історичних досліджень того періоду. Тож варто спробувати вийти поза ті межі. Для культурологів, істориків, студентів гуманітарних спеціальностей та всіх читачів, зацікавлених проблематикою Другої світової війни.
Грицак, Я. Нарис історії України [Текст] : формування модернової нації ХІХ-ХХ ст. / Я. Грицак. – К. : Yakaboo publishing, 2019. – 656 с.
Перша редакція цієї книжки побачила світ ще 1996 року. Також її можна назвати першою популярною історією України, яку, за словами автора, можна “читати без брому” і яка стверджує принципову нормальність української історії. У новому виданні виправлено деякі неточності та похибки попередніх видань, а також додано нові розділи, зокрема розділ, присвячений двом останнім десятиліттям незалежної України, аж до часів революції 2013-2014 років, війні з Росією та передвиборних тижнів 2019 року.
Ільєнко, І. В пазурах у двоглавого. Українство під царським гнітом (1654-1917) [Текст] / І. Ільєнко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 256 с.
У книжці відомого публіциста Івана Ільєнка, який передчасно пішов х життя, на основі численних документів, свідчень, спогадів у яскравій художній формі розповідається про найтрагічніші сторінки історії України від Переяславської Ради 1654 р. до 1917 р. Книжка зацікавить усіх, хто хоче глибше знати історію України, стане у пригоді студентській молоді, допоможе повніше дізнатися про утиски, яких зазнав український народ під гнітом царської Росії, краще зрозуміти непрості процеси сьогодення.
Липинский, В. Покликання “Варягів”, чи організація хліборобів? [Текст] / В. Липинский. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 116 с.
Довгань, М. Шпитальні нотатки [Текст] : лют. 2015 р. – берез. 2018 р. / М. Довгань. – К. : Кліо, 2018. – 288 с. : іл.
Видання вміщує героїчні історії учасників АТО. Їх записала журналіст-шістдесятник і культурний діяч Маргарита Довгань, упродовж лютого 2015 р. – березня 2018 р. відвідуючи воїнів у Київському військовому шпиталі. Книжка знайомить з нашими захисниками і є документом української історії. Це крик-протест проти безуму війни, свідчення дивовижної витримки українського народу, яка дає можливість щоразу відроджуватися, знов і знов укріплюватися духом і плоттю в ім’я життя.
Наконечний, Є.П. Украдене ім’я : чому русини стали українцями [Текст] / Є.П. Наконечний. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 358 с.
У роботі розглядається функціонування українського та російського етнонімів у їх історичній взаємодії, простежуються передумови і наслідки утворення етноніма “Україна – імені нації, що визначає її ідентичність.
Журавльов, Д.В. Іван Мазепа [Текст] / Д.В. Журавльов. – Х. : Сиция, 2019. – 121 с.
Іван Мазепа (1644—1709) — політичний діяч, військовий, дипломат, меценат, одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають гарячі суперечки. Приятель Петра І — і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів — і «Юда», відлучений від церкви; майстер складних дипломатичних ігор — і людина, що поставила на карту все і програла найголовнішу гру свого життя; улюбленець жіноцта і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант серед українських гетьманів…Читач цієї книги зможе створити свій власний варіант образу Мазепи одного з найколорітніших, найцікавіших українців.
Стяжкіна, О. Стигма окупації: Радянські жінки у самобаченні 1940-х років [Текст] / О. Стяжкіна; Нац. ун-т “Києво-Могилянська академія”. – К. : Дух і літера, 2019. – 384 с. – (Бібліотека спротиву, бібліотека надії).
«Стигма окупації: радянські жінки у самобаченні 1940-х років» – це книжка про війну та неспроможність людей осягнути окупаційний досвід як у момент його проживання, так й у перші роки після вигнання нацистів. Дослідження побудовано навколо історії трьох жінок та двох режимів, один з яких змушував своїх громадянок бути радянськими й героїчно загинути, а інший – нацистський – зректися й радянського, й людського. У книжці йдеться про розпач й виживання, про відмінності у розумінні та сприйнятті добра й зла, про пошуки й обрання стратегій життя та смерті, про тонкі й непевні грані між колаборацією та праведністю, спротивом та відстороненням, мародерством та підтримкою інших. Це також аналіз жіночого досвіду й травматичного й нестабільного процесу пошуку слів та механізмів самоописання у контекстах «подвигу», «зради», «ворогів», «героїв», що змінювались впродовж 1940-х років як внаслідок внутрішніх інтенцій дієвиць, так й під тиском усталених державних пропагандистських настанов щодо «правильної поведінки» радянських громадян під окупацією. Це історія формування державної політики стигматизації окупованих й самостигматизації людей, що вважали себе радянськими. Це історія нелінійності досвіду війни, викладена некодифікованою мовою самих жінок, одна з яких шукала для себе канонічної героїчної біографії, друга сміливо й відчайдушно боролася за виживання, а третя – рятувала інших без огляду на ризик покарання нацистською або радянською владою.
Розмова про Україну [Текст] : Ярослав Грицак- Іза Хрустлінська / пер. з пол. Б. Маіяш. – К. : Дух і ЛІТЕРА, 2018. – 360 с.
Ця книга є третя з ряду розмов Ізи Хруслінської з українськими інтелектуалами. Перші дві були з Оксаною Забужко та Йосифом Зісельсом. Але ця книга була хронологічно першою – вона була видана польською мовою ще у 2009 р. Головною темою розмови є придатність історії для розуміння того, що робиться в Україні і з Україною в останні десятиліття. Особливий наголос мають відносини України з її історичними сусідами – поляками і росіянами, а також українсько-єврейські взаємини. Але передусім йдеться про історичний вимір теперішніх проблем і викликів, з якими стикається Україна, – і наскільки знання історії дає можливість зрозуміти майбутні сценарії розвитку. Оскільки польське видання вийшло майже десять років тому, то багато чого у цій книзі передумано і переписано, зокрема з’явився новий розділ про розвиток подій за останнє неповне десятиліття.
Бармак, М. Російська військова окупація Правобережної України [Текст] : (друга половина 18-19 ст.) / М. Бармак; Б. Луговий; Н. Мацко. – Тернопіль : Астон, 2019. – 336 с.
У досліджені розглянуто особливості російської військової окупації Правобережної України другої половини XVIII – ХІХ ст. Армія була використана російським самодержавством не лише як військова одиниця, а як дієвий механізм інтегрування значних територій до загальноросійської державної структури. Збройним силам відводилась домінуюча роль в залякуванні та придушенні опору місцевого населення, організації колоніального грабунку людських та матеріальних ресурсів, успішній реалізації владної стратегії, скерованої на повну інтеграцію українських земель до складу імперії Романових.
Рекомендовано всім, хто цікавиться історією України.
Громенко, С.В. 250 років фальші: російські міфи історії Криму [Текст] / С.В. Громенко. – Х. : Фоліо, 2019. – 255 с. : іл. – (Справжня історія).
Анексія Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі з часів Другої світової війни, зумовила й небачений розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий Міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії? Відповідям на такі запитання й присвячена ця книга. Для політиків, громадських діячів, істориків і журналістів.
Скарга, Б. Після визволення… 1944-1956 [Текст] : роман / Б. Скарга; пер. з пол. Д. Антонюка. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2018. – 352 с.
Ця книжка – своєрідний репортаж зі сталінських таборів. Заарештована 25-річною дівчиною за зв’язки з польським підпіллям, Барбара Скарґа (1919–2009) пройшла всі етапи радянського “перевиховання”: тюрма, трудові табори, заслання. Хоч події в книзі описано з віддалі трьох десятиліть, авторка дуже живо відтворює збережені в пам’яті деталі й сюжети з побуту зеків, образи людей по цей і по той бік колючого дроту, свої тогочасні думки й відчуття. Це непроста мандрівка спогадами, але, як пише авторка: «Є речі, варті не просто бути зафіксованими. Про них треба б кричати так голосно, щоб той крик почули всі. Бо вони й досі актуальні, й досі наче камінь на нашій долі».
Сенченко, М.І. Ера націоналізму [Текст] : Дійові особи: Націоналісти. Бюрократи. Олігархи / М.І. Сенченко. – К. : Лира-К, 2018. – 124 с. – (Реванш історії: креативна революція).
Безансон, А. Свята Русь[Текст] / А. Безансон; пер. із фр. Т. Марусика. – К. : Кліо, 2017. – 112 с.
Для історика Росія — не більша таємниця, ніж Франція, Китай чи навіть Люксембург. Але чому кажуть «свята Русь» і не кажуть «свята Франція», «свята Німеччина», «свята Італія»? Чому кажуть «вічна Росія»? Вона не така давня і сильно змінилася.
Чому, коли мова заходить про роман Толстого, п’єсу Чехова чи балет Чайковського, вживають вираз «російська душа»? Чому цю душу називають «містичною»? Коли і за яких обставин «викликаються» на авансцену історії міфологеми «Москва — третій Рим», «Свята Русь»? Чому європейці рідко послуговувалися об’єктивною інформацією про Росію, а більше керувалися міфами і стереотипами й дивилися на Росію крізь деформовану призму?
У своїй новій книжці «Свята Русь» Ален Безансон намагається знайти відповіді на ці та інші запитання. Порушена тема є особливо актуальною в нинішніх геополітичних реаліях, особливо в умовах розв’язаної Росією гібридної війни проти України. Володіючи широким спектром знань з історії, філософії, релігії, літератури, автор на численних прикладах переконливо показує, що гібридна війна Росії проти світу ніколи не припинялася.
Плющ, Леонід. У кварталі Історії [Текст] : свідчення / Плющ; переклад з рос. Д. Матіяш. – К. : Комора, 2018. – 720 с.
Мемуар-автобіографія одного з найвідоміших дисидентів СРСР, українського математика Леоніда Плюща (1939–2015), вперше виданий на Заході. 1979 р. п’ятьма мовами одночасно (російською, французькою, англійською, італійською й українською), належить до «золотого фонду» літератури антитоталітарного спротиву. Аналізуючи свій життєвий шлях від повоєнного дитинства до Дніпропетровської психтюрми, куди його вкинуто було з початком репресій 1972 р., Л. Плющ створює безцінний панорамний портрет цілого покоління “шістдесятників”, якому історія дала шанс звільнити свою свідомість від гіпнотичної влади авторитаризму. Текст подається в авторській редакції 2002 року, з додатками й передмовою Оксани Забужко.
В рядах УПА [Текст] : зб. споминів бувших вояків УПА / ред.: П. Мірчук, В. Давиденко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 344 с.
До Вашої уваги збірка спогадів вояків УПА.
Боровський, Я. Світогляд давніх киян [Текст] / Я. Боровський. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 174 с.
Під товщами вікових нашарувань правічного Києва археологи знаходять дивовижні скарби — золоті сережки і глиняні пряслиця, химерні скульптурки і уламки посуду, відкопують залишки давніх культових споруд… Із отих многоликих пам’яток матеріальної культури учені, звіряючись з писемними джерелами, відтворюють бачення світу нашими мудрими пращурами: у що вірили вони, коли й що святкували, як відбивали навколишній світ у рідкісної краси витворах мистецтва. Про все оте духовне розмаїття із глибоким знанням, любов’ю та відданістю справі розповідає автор цієї книжки, якому належить честь відкриття багатьох унікальних знахідок на теренах столиці України. Для істориків, археологів, викладачів вищих і середніх навчальних закладів, студентів.
Петров, В. Походження українського народу [Текст] : праця / В. Петров. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 100 с.
Книжка видатного етнографа, археолога та мовознавця, вченого-універсала професора В.П. Петрова присвячена актуальному для сучасного українознавства питанню. Майже 50 років праця залишалась невідомою науковій громадськості і друкується вперше. Пильної уваги автор надає найдавнішим фазам формування українського етносу, розглядає долю його предків за доби давньоземлеробської трипільської культури, в скіфські часи, за періодк звязків з Римською імперією тощо. Для всіх зацікавлених давньою минувщиною України.
Смолій, В.А. Україна і Польща в період феодалізму [Текст] : зб. наук. праць / В.А. Смолій. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 138 с.
У збірнику розглядається коло проблем, що стосуються взаємовідносин України і Польщі в період феодалізму. Висвітлюються питання економічного розвитку українських земель в складі Речі Посполитої, проблеми суспільно-політичного життя народів двох слов’янських країн, зокрема спільна боротьба українського та польського народів проти іноземних загарбників.
Для істориків, викладачів та студентів, усіх, хто цікавиться історією слов’янських народів.