24 березня 2011 року в м. Києві відбувся тренінг «Захід «Жива бібліотека» – ключ до сприяння міжкультурному діалогу» в рамках проекту Міжнародної організації з міграції в Україні «Поширення полікультурних цінностей через проведення заходів «Жива бібліотека». В заході брала участь директор ОЮБ Пономаренко Л.Ф.
Мета проведення тренінгу – розповсюдження ідей розмаїття та формування навиків міжкультурного діалогу серед дітей та молоді.
«Жива бібліотека» – це інтерактивний захід. «Книжками» є люди з різних соціальних або етнічних середовищ, а «читачами» – учні ЗОШ, студенти.
Для спілкування запрошуються представники національних меншин, які мешкають в даному населеному пункті і можуть представляти свої етнічні або соціальні групи, іноземні студенти, лідери громад, представники посольств, неурядових або міжнародних організацій, волонтери та ін. «Живій книзі» можна ставити будь-які запитання.
Модель Живої бібліотеки «Ініціативи розмаїття» може виглядати так:
– захід проходе в закритому приміщенні, зокрема бібліотеці;
– учасниками заходу є «живі книги» – запрошені гості , та «читачі» – школярі чи студенти;
– бібліотекар створює групи: 1 книжка проводить розмову з 3-6 читачами протягом 10 хвилин;
– тривалість заходу не повинна перевищувати 2-х годин.
Додаткову інформацію можна отримати на сайті http://diversipedia.org.ua
Посібник для організаторів «Живої бібліотеки «Ініціативи розмаїття» та диск з документальними фільмами «Ерік» та «Акбар» знаходяться у фонді науково-методичного відділу ОЮБ.
В програму Дня ОЮБ були включені:
– екскурсія по відділах бібліотеки;
– консультація;
– демонстрація електронних продуктів: мультимедійної енциклопедії «Ми змінюємо світ?! Світ змінює нас?!», віртуальної конференції «Книги – володарі простору», віртуальної екскурсії «Всесвітні столиці книги», віртуальних виставок на сайті ОЮБ;
– презентація електронного ресурсу «Толерантність» ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва»;
– виставка-огляд методичних матеріалів ОЮБ «Бібліотеки – юнацтву: проблеми, досвід, перспективи»;
– практичні заняття.
Завідувачка науково-методичним відділом Петелько Т.М. в консультації зупинилась на питаннях організації роботи з юнацтвом, основних напрямках та сучасних формах роботи, в т. ч. конкурсних (виставка матеріалів « Використай свій шанс»), познайомила з досвідом роботи бібліотек світу з просування та популяризації читання, зібраних в теці «Читання: проекти, програми, акції…».
На практичних заняттях бібліотекарі вчилися складати звіт про роботу на прикладі кращих звітів ЦБС області: Ананьївської, Арцизької, Березівської, Котовської (районної), Татарбунарської та ін., познайомилися з фототекою «Калейдоскоп заходів для юнацтва», які проводять їх колеги з області. Бажаючі скопіювали електронні продукти ОЮБ.
Для того, щоб взяти участь у конкурсі, будь-ласка, заповніть пакет документів, який можна завантажити тут.
Форму заявки також можна взяти у регіонального представника програми «Бібліоміст» у Вашій області.
Волонтер- це стан душі!!!
Бути волонтером – значить бути прикладом!
“Волонтерський рух — це добровільна, доброчинна, неприбуткова та вмотивована діяльність, яка має суспільно корисний характер”.
Закон України “Про соціальну роботу з дітьми та молоддю” від 21.06.01 №25580111
“Волонтер — фізична особа, яка добровільно здійснює благодійну, неприбуткову та вмотивовану діяльність, що має суспільно корисний характер”.
Закон України “Про соціальні послуги” від 19 червня 2003р.
Не існує більшого присвячення ніж коли людина віддає себе. Волонтерська діяльність – це найвищий прояв турботи.
— Джон В.Амерман
Сюди ж належать і групи взаємодопомоги.
Волонтерство – це:
– активна участь громадянина у житті суспільства;
– самореалізація в суспільній діяльності, як правило, в рамках різноманітних асоціацій, доброчинних організацій та громадських об’єднань;
сприяння покращенню якості та рівня життя, особистісному розвитку та поглибленню почуття солідарності, крос-культурного розуміння;
– сприяння реалізації основних людських потреб заради справедливості та миру в суспільстві;
сприяння більш збалансованому економічному та соціальному розвитку, створенню нових робочих місць та професій.
Волонтерство – це спосіб
– знайти підтримку й друзів,
– відчути себе потрібним і корисним,
– випробувати себе у реальній справі,
– реалізувати свої здібності,
– отримати визнання і певний статус,
– відчути себе причетним до суспільно-корисної справи.
Безкорисливість. Добровільна діяльність не оплачується, як трудова зайнятість. Вона здійснюється не з матеріальних мотивів. Якщо на волонтерську роботу й виділяються кошти, то виключно на відшкодування витрат, що виникли в результаті праці. Волонтерство також не замінює трудову діяльність.
Допомога “іншому”. Волонтерство — це допомога “іншому”. Воно формує усвідомлення громадської солідарності і суспільного блага.
Громадське охоплення. Волонтерство реалізується в сфері громадянського суспільства. Таким чином воно стає прозорим для інших громадян і уможливлює активне їх залучення.
Основні принципи волонтерської діяльності:
• Волонтерська діяльність базується на прагненні допомогти;
• Волонтерство – це справа, зроблена без думки про фінансову винагороду;
• Волонтерська діяльність – це робота, а не гра.
Інституту Відкритого Суспільства (Нью-Йорк – Будапешт)
і Міжнародного фонду “Відродження”КОНКУРС
“ПОПОВНЕННЯ ФОНДІВ СІЛЬСЬКИХ БІБЛІОТЕК ТА АКТИВІЗАЦІЯ ЇХ КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКОЇ РОБОТИ З ДІТЬМИ ТА МОЛОДДЮ”
2009 року Міжнародний фонд “Відродження” започаткував Антикризову гуманітарну програму для допомоги вразливим групам населення України, що постраждали від наслідків фінансово-економічної кризи (безробітнім, дітям і молоді, багатодітним сім’ям, неповним сім’ям, людям із особливими потребами, самотнім малозабезпеченим пенсіонерам, бездомним людям, біженцям і шукачам притулку й іншим суспільним групам, що потребують соціальної допомоги). Програма також надає підтримку соціокультурним інституціям (закладам загальної середньої освіти, дошкільним навчальним закладам, сільським клубам, бібліотекам, музеям, молодіжним центрам праці), а також громадським і благодійним організаціям, які реалізують гуманітарні та соціальні проекти на основі співпраці з державними та місцевими органами влади. Програмою за 2009-2011 роки вже надано допомоги та сприяння на суму близько 40 млн. гривень.
Мета конкурсу – поповнити фонди сільських і районних бібліотек сучасними виданнями з гуманітарних і суспільних дисциплін; сприяти активізації ролі бібліотек як центрів культури та суспільного діалогу; заохотити дітей і молодь до читання.
Учасники конкурсу: бібліотеки в сільській місцевості (шкільні, сільські, селищні та районні бібліотеки); громадські організації та благодійні фонди, що реалізуватимуть проекти в партнерстві з бібліотеками в сільській місцевості.
Пріоритети конкурсу
Оголошуючи цей конкурс, Антикризова гуманітарна програма прагне активізувати життя сільських бібліотек, пожвавити їхню діяльність як місцевих культурних і просвітницьких центрів, сприяти їх перетворенню на центри громадської активності.
Заохочуються проектні пропозиції від бібліотек у сільській місцевості (або від громадських організацій, що співпрацюють із бібліотеками в сільській місцевості), які б передбачали річні програми активізації роботи з читачами та місцевою громадою. Наприклад, програми можуть передбачати плани заходів зі створення при бібліотеках постійних дискусійних клубів для дітей, молоді чи дорослого населення; з організації гуртків для дітей молодшого та середнього шкільного віку; з відкриття консультаційних центрів із різноманітних питань, дотичних до життя місцевих громад; із забезпечення просвітницької діяльності для соціально вразливих груп громадян тощо.
При розгляді проектних пропозицій перевагу надаватимуть бібліотекам із мінімальним рівнем поповнення фондів упродовж 2009-2011 років (внаслідок фінансово-економічної кризи та недофінансування з боку місцевих бюджетів).
Також заохочуються проекти від громадських організацій і благодійних фондів, які передбачають організацію в обласних центрах України фандрейзингових і благодійних акцій зі збирання коштів і книжок для поповнення фондів бібліотек у сільській місцевості.
Винагорода переможців конкурсу:
1) Переможці конкурсу проектних пропозицій із активізації сільських бібліотек одержать можливість замовити літературу з запропонованого списку літератури на загальну суму до 16 000 гривень. Запропонований список літератури включатиме до 1500 найменувань книжок, виданих в Україні впродовж 2009-2011 років, за напрямами “дитяча література”, “сучасна українська проза/поезія”, “українська класика”, “зарубіжна класика”, “енциклопедії дитячі”, “словники та довідкові видання”, “історія, культура, політологія, філософія й економіка”;
2) Призовий фонд також включатиме можливість оформити передплату на газети й журнали на загальну суму до 2 000 гривень;
3) Бібліотекам також буде надано можливість замовити матеріали, необхідні для роботи запланованих бібліотекою гуртків і консультаційних центрів, як-то аудіокниги, документальні чи художні фільми української та світової класики на DVD, інші довідкові ресурси на суму до 2 000 грн.
Критерії оцінки проектів:
· залученість широких кіл читачів до культурницьких і просвітницьких заходів, запланованих бібліотекою;
· якість і іноваційність заходів і програм, запропонованих у межах проекту;
· наявність співфінансування проекту з боку органів місцевої влади, видавництв, бізнесу, приватних благодійників є бажаним, але не основним критерієм оцінки;
· наявність плану інформування місцевої громади про хід реалізації та результати проекту.
Зверніть увагу!
· Проекти, що надійдуть після вказаного в оголошенні терміну, розглянуто не буде.
· Дату подання проекту визначають за поштовим штемпелем.
· Програма не надає грантів прибутковим організаціям, політичним партіям, релігійним громадам і приватним (фізичним) особам.
· Надісланих факсом і лише електронною поштою проектів не розглядатимуть.
· Поданих на конкурс матеріалів не повертають і не рецензують.
· Остаточне рішення щодо проекту чи заявки переглядові не підлягає.
· Причин відмови в підтримці проекту не повідомляють.
Проектні пропозиції слід надсилати до Міжнародного фонду “Відродження” простими чи рекомендованими листами на адресу: 04053, Київ, вул. Артема, 46, Міжнародний фонд “Відродження”, Відділ управління проектами.
Пакет документів має складатися з оригіналу та шести копій проектної пропозиції й додатків до неї (листів підтримки від місцевої влади й інших партнерів проекту).
Аплікаційна форма для сільських бібліотек
Аплікаційна форма для громадських організацій
Термін реалізації проектів – до 12 місяців.
Максимальний розмір гранту на один бібліотечний заклад – 20 000 гривень.
Загальний бюджет конкурсу – 600 000 гривень.
Кінцевий термін подання проектних пропозицій – 17 грудня 2011 року.
Оголошення результатів конкурсу – 27 січня 2012 року.
Антикризова гуманітарна програма
Катерина Смаглій, smagliy@irf.kiev.ua
Григорій Баран, h.baran@irf.kiev.ua
(044) 486 25 96