[Пам’ять про Голокост] [Текст] : каталог пам’ятників жертвам геноциду на терторії України; авт.- упоряд. О.В. Січова; Меморіал. центр Голокосту “Бабин Яр”. – К. : Меморіал. центр Голокосту “Бабин Яр”, 2019. – 256 с.
Сьогодні в Україні нема єдиного реєстру пам’ятників, присвячених жертвам Голокосту. Це означає не тільки, що ми не володіємо вичерпною інформацією про їх кількість, розташування та стан, а й те, що принаймні частина з них не захищена законом.Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» завжди тримає в полі зору питання оптимі-зації своїх ресурсів і використання їх для потреб українського суспільства щодо пам’яті про Голокост.
Це видання є нашою першою відповіддю на ситуацію довкола пам’ятників жертвам одного з найбільших злочинів проти людства, що відбувався також і на українській землі.
Мальська, М.П. Основи європейської інтеграції [Текст] : підручник / М.П. Мальська; Н.В. Антонюк; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 320 с.
У підручнику висвітлюється еволюція інтеграційного процесу в межах Європейського Союзу. Визначаються суть,організаційні засади та напрями діяль- ності Європейського Союзу в контексті інституційних змін ,внесених Лісабонським договором. Підручник розрахований на студентів міжнародників, економістів, географів і всіх, хто цікавиться проблемами міжнародних відносин, світової політики та економіки як основа для подальших студій.
Адлер, М. Як прочитати книгу [Текст] : [класич. посіб. із розум. читання] / М. Адлер; Ч.В. Дорен. – К. : КМ БУКС, 2018. – 456 с.
Найкращий та найпопулярніший у світі посібник із розуміння прочитаного тексту для вибагливих читачів. Ця книга вперше вийшла 1940 року і відтоді вийшла понад півмільйонним накладом різними мовами світу. Це видання, перероблене та доповнене новим матеріалом, пояснює різні рівні читання та розказує, як на них перейти – від початкового читання до систематичного поверхового читання та ознайомчого читання, і так аж до швидкочитання. Читачі цієї книги дізнаються, як і коли можна оцінити книгу з першого погляду, як проводити «рентген» книги, як читати критично та знаходити в тексті головну ідею автора. Ця книга також містить опис різних читацьких технік, що найкраще підходять для читання окремих жанрів – практичних книг, художньої літератури, п’єс, поезії, історичних праць, книг із точних та природничих наук, філософії та соціальних наук. Автори також наводять рекомендований список літератури та вправи на читання, якими ви зможете перевірити, як покращилися ваші читацькі навички, розуміння та швидкість.
Габбард, Дж. Перша невідкладна допомога своїми руками [Текст] : що робити, якщо швидка не поспішає / Дж. Габбард. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2019. – 334 с. : іл.
Карета швидкої не завжди швидка. Затори на дорогах, аварії, складні погодні умови — чимало ситуацій можуть затримати лікарів, на яких ми так чекаємо. Але навіть секунда зволікання деколи коштує потерпілому життя. Що робити, коли поруч немає фахівця-медика і необхідно надати першу допомогу собі чи іншій людині? Хапати посібник Джеймса Габбарда, сімейного лікаря із 30-річним досвідом. Він має бути в кожній аптечці, поруч із бинтом і знеболювальним. Забиття, порізи, переломи, обмороження та відмирання, кровотеча, отруєння, запаморочення, стрибки артеріального тиску, аритмія, епілептичні напади, інсульт, судоми, втрата свідомості, опіки, колоті й різані рани, укуси тварин і комах — ця книга містить усе, що необхідно знати про найпоширеніші проблеми зі здоров’ям у дорослих та дітей, аби завжди бути напоготові.
Григорій Косинка [Текст] / НАН України; Ін-т літератури ім. Т.Г. Шевченка; передмова. упорядкуван. та прим. С.А. Гальченка. – Х. : Фоліо, 2018. – 508 с. – (Митці на прицілі).
До книги увійшли дві автобіографії письменника (1923, 1925), незавершене і ненадруковане за життя оповідання «Фавст» (1923), спогади про Григорія Косинку його матері Наталії Стрілець та дружини Тамари Мороз-Стрілець, а також вибрані оперативні документи про стеження за молодим талановитим майстром слова, що розпочалося ще напочатку 1920-х років. Із донесень таємних агентів (сексотів) формувалася справа-формуляр, яка велася фактично до арешту Г. Косинки і його розстрілу у грудні 1934 року.
Юнг, К.Г. Архетипи і колективне несвідоме [Текст] / К.Г. Юнг; пер. з нім. К. Котюк; наук. ред. укр. вид. О. Фешовець. – Л. : Астролябія, 2018. – 608 с.
Книгу Карла Ґустава Юнґа «Архетипи і колективне несвідоме» утворюють опубліковані у 1933–1955 роках статті, у яких автор розвиває одні з найважливіших елементів його аналітичної теорії. Перед нами виклад вчення про колективний рівень несвідомої частини нашої психіки, і про архетипи як вроджені універсальні структури, що складають зміст цього колективного несвідомого. Образний паралелізм, що властивий різноманітним міфологіям, релігіям, мистецтвам, казкам, філософським, алхімічним і науковим вченням, а також нашим снам, фантазіям та маренням, допомагає авторові виявити і описати ці архетипи, а також дослідити їхній вплив на становлення особи. Книга торкається практично всіх аспектів людської життєдіяльності, а тому буде цікавою не лише для психологів та психотерапевтів, але й для філософів, релігієзнавців, антропологів, мистецтвознавців, а також усіх тих, хто прагне збагнути часто приховані від ока основи нашого існування.
Паливода, В. Спогади українського повстанця[Текст] / В. Паливода. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 198 с.
Я був би щасливий, щоби в своїх коротеньких спогадах згладити хоч одну білу пляму в літописі нашої безприкладної звитяги, заповнити хоч одне речення на сторінці нашої трагічної історії, що в теперішньому поколінні мало кого хвилює, бо наші відвічні вороги постаралися з усіх сил зганьбити, сфальсифікувати, перекрутити, знеславити, принизити наш визвольний рух. І це їм багато в чому вдалося, бо для того був задіяний весь пропагандистський всесоюзний апарат, який десятиліттями оббріхував чи спотворював прагнення нашої нації відірватися від червоної імперії, скинути ганебні кайдани, побудувати свою державу і стати господарем на своїй прабатьківській землі.
Суховецький, М.М. Сніг на фортеп’яні[Текст] : роман / М.М. Суховецький. – О. : Південь-Друк, 2018. – 200 с.
У третьому творі про Кирило-Мефодіївське братство автор пише про нові кроки Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша і Миколи Костомарова у важливому для них 1846 році. Один змальовує древні будови Києва, другий збирається за кордон з метою стати професором Петербурзького університету, третій утверджується на кафедрі історії університету Київського. Молоді люди, вони планували одружуватись. Не знали, що всі їхні плани поламає арешт на початку наступного року.
Василів-Базюк, Л.Й. Новими стежками[Текст] : іст. повість / Л.Й. Василів-Базюк. – Чернівці : Букрек, 2018. – 432 с.
Новітня історія України є темою історичної повісті Любові Василів-Базюк. Події Майдану, відомі під назвою Революція Гідності, підлий напад північного сусіда – у той час, коли Україна була особливо вразливою після розстрілу Героїв Небесної Сотні. Дивні «зелені чоловічки», розповіді про громадянську війну на Сході України – ось ті байки, якими офіційний Кремль «годував» Україну та весь західний політикум. Диверсії, снайпери, постріли з важкого озброєння, зокрема 2градів» – цьому доводиться протистояти українським воїнам у зоні проведення АТО (ООС). Але Україна продовжує рухатися вперед. І не старим шляхом, з вантажем минулих стереотипів і поглядів – а новими стежками.
Чухліб, Т. Магнат, козак і гайдамака Боротьба за владу Русі-України з короною польською (1569-1769 рр.)[Текст] / Т. Чухліб; НАН України; Ін-т історії України; Ін-т козацтва ім. С. Бендери. – К. : Києво- Могилянська академія, 2018. – 256с. – (Міжнардна історія України).
У книзі розкривається проблема боротьби за владу Русі-України та Корони Польської від Люблінської унії 1568 року до Коліївщини 1768–1769 років. Висвітлюються владні повноваження центральних, земських (місцевих), гродських (міських), військових та двірських інституцій Корони Польської; державна служба Війська Запорозького; взаємовідносини між шляхетськими і козацькими органами влади за доби Українського гетьманату; “Cтолітня війна” магнатів з гайдамаками на Правобережній Україні у XVIII столітті. Видання розраховане на науковців, викладачів, студентів гуманітарних факультетів, усіх, хто цікавиться історією України, Польщі та Східної Європи.
Влащенко, Н. Крадіжка, або біле сонце Криму[Текст] / Н. Влащенко. – Х. : Фоліо, 2017. – 394 c. : іл.
Книга «Крадіжка, або Біле сонце Криму» відомої української журналістки і телеведучої Наташі Влащенко присвячена одній з найтрагічніших подій в історії сучасної України – віроломному захопленню Криму Російською Федерацією. Про те, як це було, розповідають люди, що знаходилися безпосередньо в епіцентрі подій зими-весни 2014 року: О.В. Турчинов, О.Т. Кіхтенко, А.Б. Аваков, С.Т. Полтарак, І.П. Смешко, В.О. Наливайченко, Р.А.Чубаров і багато інших представників влади, а також, звичайно, жителі Криму. Розповідь журналістки супроводжується фотохронікою кримських подій, що допомагає читачеві зримо уявити, як велася підготовка Росією анексії Криму, як на півострові з’явилися «зелені чоловічки», як відбувалося захоплення влади і проводився так званий референдум про приєднання Криму до Росії. У додатку до книги представлений протокол засідання РНБО України, присвячений подіям у Криму, а також нарис директора Національного інституту стратегічних досліджень академіка В.П. Горбуліна «Крим. Війна: передумови російської агресії». Ця книга спонукає до глибокого осмислення кримських подій. Причому питання «що робити?», як пише академік Горбулін, набагато важливіше за питання «хто винен?».
Брехуненко, В. Війна за свідомість [Текст] : рос. міфи про Україну та її минуле / В. Брехуненко. – К., 2017. – 280 с.
У книзі за допомогою наукових аргументів спростовуються ключові російські міфи про Україну та українську історію. Проаналізовано ідеологічну спрямованість кожного міфу, історичне підґрунтя російських спекуляцій, обґрунтовано підстави заперечення спотворених образів нашого минулого, цілеспрямовано нав’язуваних Москвою ось уже протягом кількох століть. У тих випадках, коли сучасний міф має довгу історію, простежено еволюцію його змісту.
Коваль, Р.М. Отаман Орлик (Артеменко Ф.П.)[Текст] / Р.М. Коваль. – К. : Стікс, 2010. – 384 с. : іл. – (Отаманщина ХХ століття Кн.1).
У книжці йдеться про отамана Орлика (Федора Артеменка), його побратимів, боротьбу партизанів Київщини проти диктатури чужинців у 1920-1922 роках.
Строгац, С. Екскурсія математикою[Текст] : як через готелі, риб, камінці і пасажирів зрозуміти цю науку / С. Строгац; пер з англ. А. Дубченко. – К. : Наш формат, 2019. – 256 с.
Книжка, яку однаково полюблять ті, хто захоплюється математикою і хто завжди ненавидів цей предмет.
Математика — це не прісний набір формул. Вона скрізь, якщо знати, куди поглянути. Як розгледіти синусоїди у смужках зебри? Що таке «математика матраців»? Як кидки в баскетболі пояснюють основи лічби? У цій книжці автор проведе математичну екскурсію: від рівня садочка до університетського, даючи можливість будь-кому розібратися в цьому предметі й полюбити його.
Яценко, П. Нечуй. Немов. Небач [Текст] : засновано на реал. подіях і біогр. І. Нечуя-Левицького : кінороман / П. Яценко. – Львів : Піраміда, 2017. – 148 с. – (Приватна колекція).
Кохання, зрада та боротьба одного з найзагадковіших письменників ХІХ століття Івана Нечуя-Левицького в епоху досконалих механізмів та потужних парових машин. Реконструйована біографія Нечуй-Левицького занурить у не такі далекі, але надзвичайно захопливі часи завдяки призабутому жанру “кінороману”. А читачі, яким полюбилася епічна “Львівська сага”, знайдуть тут декого із добре відомих героїв.
Сушко, Р. Хроніка нищення українськаої мови[Текст] : праця / Р. Сушко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 92 с.
У книжці «Хроніка нищення української мови» на основі документів показано, що русифікація як України, так і всіх народів, уярмлених імперією, ніяк не була самочинним, природнім процесом як це намагаються доводити апологети відновлення імперії, а цілеспрямованою державною політикою всіх російських режимів, починаючи від виокремлення московських правителів з–під залежності ханів й підпорядкування київської митрополії Московському патріархові в 1685 році, закінчуючи нинішнім режимом Путіна.
Конквест, Р. Жнива скорботи [Текст] = The Harvest of Sorrow : радянська колективизація і голодомор / Р. Конквест; пер. з англ.: Н. Волошинович, З. Корабліної, В. Новак. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 386 с.
Перед читачем – перший повний український переклад відомого на Заході дослідження одного з найтрагічніших періодів нашої історії. Спираючись на документальні джерела, автор розкриває жахливі картини колективізації та голодомору 1929-1933 рр., залишаючи за собою право на особистий погляд на висвітлювані події. Для широкого кола читачів.
Джетт, Т. Шик назавжди[Текст] / Т. Джетт. – К. : КМ-БУКС, 2019. – 248 с.
Нова дивовижна інструкція, як зберегти грацію і шарм упродовж усього життя. Досягши певного віку, більшість француженок стають ще цікавішими та зовні привабливішими особистостями. Виглядаючи зазвичай значно молодшими за свій справжній вік, вони на цей час встигають опанувати мистецтво витонченої розмови, виробити власний стиль одягу та поведінки. Дні народження вони сприймають як привід відсвяткувати ще один рік вдало прожитого життя та гарну нагоду придбати для цього нову сукню. Журналістка й блогерка, американка за походженням, Тіш Джетт, багато років проживаючи серед французів, вивчала їхні звички, смаки та уподобання, щоб дізнатися про секрети їхнього буття й поділитися ними з читачами. Таємниця за таємницею, аксесуар за аксесуаром, засіб за засобом – Тіш докладно описує процес навчання, завдяки якому й сама почала виглядати й почуватися значно краще, ніж будь-коли раніше.
Гнатюк, В. Етнографічні матеріали з Угорської Руси[Текст] : легенди і новели / В. Гнатюк. – репринт. видання. – Х. : Фоліо, 2019. – 270 с. – (Першодруки).
Серйозне зацікавлення українським фольклором виникло у В. Гнатюка під впливом М. Грушевського, О. Колесси, І. Франка. А завдяки М. Драгоманову він звернув увагу на майже не досліджену етнографами територію — Закарпаття. Здійснивши туди упродовж 1895—1903 рр. шість фольклорно-етнографічних експедицій, В. Гнатюк зібрав матеріали, які лягли в основу фундаментальної праці — шеститомника «Етнографічні матеріали з Угорської Руси» (1898—1912), один із томів якого з легендами та новелами представлений у цьому виданні. Ці матеріали й досі є унікальним джерелом для пізнання мови та фольклору Закарпаття.
Мицик, Ю. Іван Сірко[Текст] / Ю. Мицик. – К. : Кліо, 2019. – 160 с.
Дослідження постаті легендарного кошового отамана Запорозької Січі Івана Сірка (1605(?)–1680), видатного боротьбиста проти іноземних загарбників, слава про якого ширилася далеко за межі України, замовчували, фальсифікували, забороняли і за царських, і за вождівських часів. У цьому виданні автор, спираючись на широке коло джерел, знайдених протягом понад 30 років в архівах України, Росії, Польщі, Німеччини, наукові праці та статті інших істориків, намагається заповнити лакуну в українській історіографії, змальовуючи якомога повніше життя й діяльність Івана Сірка. Книга розрахована на науковців, політиків, викладачів і студентів, а також усіх, хто цікавиться історією України.
Міщенко, Д.О. Синьоока Тивер[Текст] : роман / Д.О. Міщенко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 458 с.
У романі автор відтворює один з найскладніших періодів європейської історії раннього середньовіччя – зіткнення слов’ян з могутньою на той час Візантією, появу на історичній арені ще одних неспокійних сусідів слов’янства – обрів. Колоритно змальований духовний світ слов’ян дохристиянської епохи.
Квітковський, Д. Боротьба за українську ідею[Текст] / Д. Квітковський. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 602 с.
Загально відомо, що чіткого визначення національної ідеї поки що не існує. Поговорюють навіть, якщо комусь вдасться сформулювати визначення національної ідеї, то він отримує Нобелівську премію. Але із усіх трактувань, найчастіше звучить: національна ідея – це концентрований вираз національних інтересів та почуттів, форма духовного самоусвідомлення, показник того, як народ усвідомлює себе, свою роль і місце у світі. Яким не було б визначення даного духовного феномену, і за формою, і за змістом – суть одна, в першу чергу, консолідація нації для певних здобутків.
Кульчицький, С.В. Кримський вузол [Текст] / С.В. Кульчицький; Л.Д. Якубова. – 2 вид. – К. : Кліо, 2019. – 496 с.
У книжці висвітлено історичні передумови, економічні підоснови, внутрішні та зовнішні причини формування кримського вузла, а також окреслено можливі сценарії його розв’язання. Показано, що цинізм подій так званої “кримської весни” спричинив неочікуваний для правлячих кіл Росії ефект. Україна тимчасово втратила Крим, однак Росія назавжди втратила Україну та українців. Розтиражоване російськими мас-медіа гасло “Крим наш!” і події “кримської весни” стали найпотужнішими прискорювачами процесу українського націєтворення, що лежить в основі формування громадянського суспільства та розбудови новітньої України.
Маринович, М. Митрополит Андрей Шептицький і принцип “позитивної суми”[Текст] / М. Маринович. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2019. – 248 с.
Книга містить ґрунтовний аналіз проповідницької спадщини Митрополита Андрея Шептицького з точки зору її відповідності (чи невідповідності) методологічному принципу, що в нинішній час отримав назву «позитивної суми», або «win-win». Генезу цього способу думання Митрополит виводив із богослов’я, а приклади його застосування самим Митрополитом автор знаходить у посланнях Кир Андрея у сфері економічних стосунків, національних взаємин, державного будівництва, міжконфесійних та міжрелігійних відносин. Цю наукову розвідку автор доповнив своїм власним баченням того, яку роль принцип «позитивної суми» та формули Митрополита Андрея можуть відіграти в найближчому майбутньому України та світу.
Гренн, Д. Вбивці квіткової повні[Текст] : таємниця індіанських убивств та народження ФБР / Д. Гренн. – К. : КМ БУКС, 2018. – 344 с.
1920-ті роки. Низка таємничих убивств та зникнень прокочується племенем осейджів; на їхній території в Оклахомі було знайдено нафту, і вони – один з найзаможніших народів світу за доходом на душу населення. Родичів Моллі Буркгарт отруюють і розстрілюють одне за одним. Та це лише початок – скоро гинути починають і інші члени племені, а також ті, хто брався розвідувати ці вбивства самотужки. Молодий директор ФБР Едґар Гувер береться за справу, яка стала однією з перших для агенції. Він наймає колишнього техаського рейнджера Тома Вайта і формує команду підпільних оперативників, аби розплутати цю таємницю. Історична документальна розвідка Девіда Ґренна занурить читача у світ жадоби і корупції в одному останніх залишків Дикого Заходу США.
Дочинець, М.І. Напутні дари – для від карпацького мудреця Андрія Ворона [Текст] / М.І. Дочинець. – Мукачево : Карпатська вежа, 2017. – 172 с.
Книга “Напутні дари – для дітвори від карпатського мудреця Андрія Ворона” розрахована на дітей молодшого та середнього шкільного віку.
Климончук, О. Любомир Гузар [Текст] / О. Климончук. – Х. : Фоліо, 2019. – 121 с. : іл. – (Знамениті українці).
Блаженніший Любомир Гузар – український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української греко-католицької церкви, яку очолював протягом 10 років. За цей час зумів перенести осередок зі Львова до столиці, надавши конфесії загальноукраїнського масштабу. У 2005 році був одним із кандидатів на ватиканський престол. Він став першим главою в історії УГКЦ, який добровільно зрікся своїх повноважень. Його за життя визнали великим, проте немає такого мірила, яким би можна було осягнути вплив Блаженнішого Любомира на порозуміння між християнами, на самоусвідомлення українського суспільства, зрештою, на ті події кінця ХХ – початку ХХІ століття, що створили сучасну Україну.
Киричук, О. Кардинал Сліпий [Текст] / О. Киричук. – Х. : Фоліо, 2019. – 125 с. : іл. – (Знамениті українці).
Ім’я Йосифа Сліпого (справжнє прізвище Коберницький-Дичковський) відоме як в Україні, так і далеко за її межами. Провідник Греко-католицької церкви, верховний архієпископ Львівський і митрополит Галицький, кардинал, визначний церковний і науковий діяч був людиною трагічної долі. Репресований радянською владою, протягом 18 років Йосиф Сліпий поневірявся по тюрмах і таборах, проте не скорився, не зрікся віри, і його слова про головне лихо українців — брак єдності — і сьогодні звучать дуже актуально: «Внутрішні непорозуміння і дух незгоди — це одна з найголовніших причин нашого упадку… Тому провідною думкою є за всяку ціну втримати єдність…».
Сисін, Ю. Селіфанова сага. Легенди старого Тилігулу [Текст] / Ю. Сисін. – О. : Друк Південь, 2017. – 70 с.
«Селіфанова сага» – це низка авторських легенд про красу оточуючого нас світу, єднання людини з природою, у якому відповідальність за «братів наших менших» – чи не найважливіший чинник моральності людини.
Це і оповіді автора про історію рідного краю, його героїчну боротьбу за національну незалежність, метою якої було тісне єднання національних меншин, які осідали на південних українських теренах, щоб розділити долю українців – корінного народу краю, в його боротьбі за волю та процвітання нашого Півдня.
Гаусс, К.-М. Європейська абетка[Текст] / К.-М. Гаусс; пер. з нім. Ю. Прохасько. – Чернівці : Книги- ХХІ, 2018. – 192 с.
В «Європейській абетці» Карл-Маркус Ґаусс доти іронічно перевертає з боку на бік понад 30 понять, поки вони не зрадять свого прихованого значення – це справжній підручник для скептичних європейців. Запрошення до мандрівки континентом, незвіданішим і суперечливішим, ніж підозрюють ті, хто невпинно про нього розводиться.
Литовченко, Т. Книга спустошення, 1939-1945 [Текст] : від війни до війни / Т. Литовченко; О. Литовченко. – Х. : Фоліо, 2018. – 251 с. – (101 рік України).
За два десятиліття радянської влади виросло нове покоління, виховане тотальною пропагандою, яке марило військовими подвигами «в ім’я світлого майбутнього». Мільйони українців пішли в засвіти у жахливих муках, втілюючи цю ідею в життя. Спочатку сталося військове зіткнення з Японією, потім із Польщею, затим з Фінляндією. А от початковий етап війни з Третім Райхом склався аж ніяк не на користь СРСР. У цей же період міцнішає національна свідомість патріотів України…
Гренджа-Донський, В. Ілько Липей – карпатський розбійник [Текст] : іст. повість / В. Гренджа-Донський. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 110 с.
Повість «Ілько Липей» вперше вийшла друком у Львові в 1936 році. Того ж року перекладена й видана в Чехії, а невдовзі побачила світ і в словацькому перекладі (1939). Поштовхом до написання було трагічне життя Ілька Липея, якого письменник знав з дитячих років та зі шкільної лавки. Витримана у жанрі детективу повість відзначається відповідною динамікою сюжету, глибиною психоаналізу, а одночасно – легкістю письма та щирим ліризмом.
Заячківський, О. Волонтер свободи [Текст] / О. Заячківський. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 150 с.
Даний твір знайомить читача із легендарною постаттю головнокомандувача УПА-Північ Клима Савура. Від важких років дитинства і буремної юності аж до останнього бою славетного командира проводить нас оповідач сторінками книги. Нелегко читати і переживати в уяві всі ті події, але мусимо, – заради майбутніх поколінь, заради ліквідації білих плям нашої історії.
Стражний, О.С. Український менталітет[Текст] : ілюзії- міфи- реальність / О.С. Стражний. – 2-ге вид. – К. : Дух і літера, 2017. – 456 с.
Ця книга незвичайна через те, що вона виходить за межі традиційного, шаблонного уявлення про світовідчуття українців, по-своєму відповідає на запитання – хто такий українець, чим мешканці України відрізняються від європейців і росіян, які карти в колоді української ментальності козирні, а які масті биті. Прочитавши цю книгу, ви по-іншому дивитиметеся на людей, краще розумітимете логіку їхніх вчинків. Оригінальна систематизація матеріалу, діалогічний стиль автора та позитивний заряд, який несе ця книга, роблять її не лише корисною, але й захоплююче-цікавою.
Рідлі, М. Геном [Текст] : автобіографія виду у 23 главах : пер. з англ. / М. Рідлі. – К. : КМ БУКС, 2019. – 408 с.
Стрімкий розвиток генетики впродовж останніх десятиліть називають не інакше як революційним. Метт Рідлі у своїй книзі «Геном» просто і доступно подає історію генетики, починаючи від перших здогадок про існування генів та завершуючи приголомшливим проривом, спричиненим розшифруванням структури ДНК молекулярними біологами Вотсоном і Кріком. Від хвороби Гантінгтона до раку, від застосування генної терапії до жахів євгеніки, автор аналізує наукові, філософські та моральні аспекти, що постають внаслідок картування геному. Ці дослідження допоможуть зрозуміти значення цього наукового відкриття для нас, наших дітей і людства загалом.
Філліпс, Т. Людство[Текст] = Humans. A brief history of how we fa**cked it all up : стисло про те, як ми все про**али / Т. Філліпс; пер. з англ. Н. Гриценко. – К. : КМ БУКС, 2019. – 288 с.
Надзвичайно жвава подорож найкреативнішими та найкатастрофічнішими прой*бами людської історії. Сучасні люди сновигають планетою вже протягом сімдесяти тисяч років, і ми пройшли довгий шлях. Мистецтво, наука, культура, ремесла — це все дуже добре; а ще ми видерлися на самий вершечок харчового ланцюжка. Та якщо зовсім відверто, ця еволюційна подорож далеко не завжди була безхмарною. Іноді — тільки іноді — ми примудрялися катастрофічно, неймовірно, масштабно і стильно про**ати геть усе. Гумористична книга британського журналіста Тома Філліпса проведе вас століттями людських дурощів, що визначили і змінили (як можна здогадатися, на гірше) хід нашої історії.
Фріт, А. 100 фактів про космос [Текст] / А. Фріт; Е. Джеймс; ДЖ. Мартін. – К. : Книголав, 2018. – 128 с. : іл. – (Дитяча полиця).
Авторів книжки «100 фактів про космос» можна сміливо називати популяризаторами науки, адже після її прочитання жодна дитина більше не повірить тому, що «Сонечко лягає спати», а зірки можуть падати з неба. Весела, дотепна та дуже змістовна – ця книжка подає відомості про історію вивчення космосу, розташування у Всесвіті Землі, утворення Сонячної системи, дослідження планет роботами тощо. Оперуючи цифрами, використовуючи зрозумілі приклади, «100 фактів про космос» пояснює, що таке гравітація, розповідає про злиття галактик, магнітні бурі та інші явища. Книжка містить цікавинки, про які не дізнаєшся навіть у школі. Скільки сміття на Місяці залишила команда «Аполона-11» після висадки на нього? З чого розпочати колонізацію Марса? Скільки жінок і чоловіків брали участь в польотах за межі Землі? Що робили в космосі плодові мушки й тихоходи? «100 фактів про космос» дивуватимуть як юних читачів, так і їхніх батьків. Книжку рекомендовано для дітей молодшого та середнього шкільного віку.
Гнатюк, В. Знадоби до галицько- руської демонології [Текст] : етногр. збірник / В. Гнатюк. – репринт. видання. – Х. : Фоліо, 2019. – 282 с. – (Першодруки).
До видання увійшли оповідання, зібрані Володимиром Гнатюком і присвячені знадобам до галицько-руської демонології, з яких можна дізнатися про те, чим можна відстрашити чорта, про нечисте місце, як дістати домовика, про вовкулак і відьом, ворожбитів і знахарів, про нечисті гроші й закопані скарби та ін.
Книш, З. Становлення ОУН [Текст] / З. Книш. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 126 с.
«Ми й маємо честь та задоволення передавати до рук читачеві виклад історії оформлення стихійно-масового руху українців за своє національне визволення у політико-активне тіло: Організацію Українських Націоналістів славнозвісну ОУН”.
Стельмащук, Г.Г. Українське народне вбрання[Текст] / Г.Г. Стельмащук; Львів. нац. акад. мистецтв. – Л. : Література та мистецтво. – 2019.- 176 с.
На джерельному і фактологічному матеріалі представлено шлях формування і побутування українського традиційного вбрання від найдавніших часів до початку XX ст. Розглянуто комплекси вбрання усіх етнографічних регіонів України. Вперше подано коротку характеристику вбрання української еліти, міщан і робітників.
AVE. До 100- ліття Гетьманату Павла Скоропадського [Текст] / за заг. ред. Л. Івшиної; упоряд. І. Сюндюков. – 1-ше вид. – К. : Українська прес-група, 2018. – 680 с.
Що Ви знаєте про Гетьмана Скоропадського та його час? І чому це знання необхідне? Чому історія 100-річної давнини, така важлива для нас, опинилася на маргінесі? Як відновити розірваний зв’язок часів? Спадкоємцями якої політичної традиції ми є? Потрібно дати відповіді на ці запитання. Книга “Ave…” – про “загублену” українську аристократію. Коли повернеться жива пам’ять про Гетьмана, про Василя Вишиваного (Вільгельма Габсбурга), про полковника Петра Болбочана… – це буде маркером справді вільного народу. Наблизимо цей час?
Рендал, Р. Сучасна теорія грошей[Текст] / Р. Рендал. – К. : Наш формат, 2017. – 480 с.
Сучасна теорія грошей є логічною альтернативою традиційним поглядам на макроекономіку. На противагу загальноприйнятим уявленням про грошово-кредитну та фіскальну політику, ця книжка допоможе по-новому поглянути на процес створення грошових систем і на роль, яку гроші відіграють у різних режимах валютного курсу. Автор також детально пояснює, чому приховування справжніх джерел походження державних коштів стримує розвиток демократичного суспільства і перешкоджає забезпеченню інтересів громадськості.
Гарфорд, Т. Речі, що змінили світ [Текст] : історія економіки в 50 винаходах / Т. Гарфорд. – К. : Наш формат, 2018. – 352 с.
Прості винаходи можуть запускати глобальні процеси й фундаментальні перетворення. Вони зміщують баланс економічних сил, визначають переможців і переможених, змінюють соціальні відносини та відкривають тисячі нових можливостей. А ще розповідають історію про те, як змінюється й функціонує наш світ. Яким чином винайдення грамофона поглибило нерівність у статках? Який вплив на бізнес мав винахід бритви Gillette? Чому поява кондиціонерів для повітря стала не лише питанням комфорту в домівках, а й заселення цілих територій?
Кеннеді, Д. Безжальний менеджмент та ефективність людських ресурсів[Текст] / Д. Кеннеді; пер. з англ. Т. Мухамедшиної. – Х. : Ранок, Фабула, 2019. – 304 с.
Ця книжка стала відомою на американському континенті завдяки пропонованій надзвичайно ефективній та оригінальній стратегії провадження і ведення бізнесу. Невимушено і просто автор надзвичайно цікаво розповідає читачам про природу стосунків у бізнесі між працедавцями і робітниками, висловлює свої рекомендації, як стати заможним і як утриматися на досягнутій висоті. Для досягнення вершин у бізнесі застосовується безліч технологій і саме на багатьох із них загострює свою увагу автор книжки. Секрети влаштування робочого місця, встановлення найкращих стандартів у своєму бізнесі і найголовніше — можливість постійного отримання і зростання прибутку, роль комфортного робочого місця, про бонуси як обов’язковий атрибут, про ефективність управління процесами продажів, про контроль і довіру, про секрети та рекомендації спілкування, а також деякі нестандартні прийоми для отримання наживи (прибутку) — про це та багато інших засобів менеджменту, що застосовуються у бізнесі, розповідається у пропонованій книжці.
Колодзінський, М. Воєнна доктрина українських націоналістів [Текст] / М. Колодзінський; Центр Нац. Відродження. – К. : Основа, 2019. – 287 с.
“Воєнна доктрина українських націоналістів” – головна праця відомого воєнного теоретика і практика ОУН полковника Михайла Колодзінського (1902-1939), написана в 1938 році, незадовго до його загибелі. Видається вперше. Колодзінський трактує воєнну доктрину як систему поглядів на способи та форми ведення війни і як важливий складник світогляду нації. Праця складається з трьох частин: огляд історичного розвитку української воєнної доктрини, воєнна географія та питання майбутніх кордонів Української держави, стратегія націоналістичного повстання та роль і завдання української діаспори. Книга рекомендована історикам, дослідникам національно-визвольної боротьби, військовим.
Епплбом, Е. Червоний Голод. Війна Сталіна проти України[Текст] / Е. Епплбом. – К. : HREC PRESS, 2018. – 440 с.
У книзі «Червоний голод. Війна Сталіна проти України» (Премія Фундації Омеля- на й Тетяни Антоновичів, 2017, Премія Лайонела Гелбера, Премія Даффа Купера, 2018) Енн Епплбом висвітлює історію Голоду 1932-1933 років та події, що цьому передували. На основі архівних документів, щоденників, усних свідчень, мемуарів, досліджень українських та зарубіжних науковців авторка доводить, що штучний голод в радянській Україні та репресії проти української інтелігенції на початку 1930-х стали складовими єдиного наміру Сталіна та його поплічників. Більшовицькі лідери добре пам’ятали, як майже втратили Україну в 1917 1920 роках. Коли з масовими виступами українських селян проти колективізації ця загроза виникла знову, комуністична влада вдалася до політики творення голоду, яка забрала життя майже чотирьох мільйонів людей. Проте, як зазначає Епплбом, в історичній перспективі Сталін програв війну проти України, котра врешті виборола незалежність. І хоча «Червоний голод» написано не у відповідь на сучасні події, розуміння причин, механізму та наслідків Голодомору можуть багато чого прояснити в нинішніх українсько-російських відносинах і трактуваннях спільного радянського минулого.