«Я не ставлю задачі: вічне чи не вічне — я пишу те,
що мені подобається. Мене досі більше цікавить
наше минуле й наше сьогодення».
(А. Курков)
23 квітня 2021 р. – 60 років від дня народження Андрія Юрійовича Куркова (1961), українського письменника, кінематографіста.
Серед сучасних українських письменників Андрій Курков є одним із тих, чия творчість служить консолідації суспільства, залученню до здобутків літератури якнайширшої читацької аудиторії, але не лишається при цьому феноменом локальної значущості. Навпаки: Андрія Куркова, чиї тексти перекладені 36 мовами, з повним правом можна назвати обличчям української літератури у світі. Автор понад 20 книжок (як романів для дорослих, так і казок для дітей) і сценаріїв для художніх і документальних фільмів, Андрій Курков є членом ПЕН-клубу, лауреатом Європейської літературної премії, нагороджений Орденом Почесного Легіону Франції. Популярності письменника сприяє його активна життєва і творча позиція, участь у найважливіших культурних подіях, відкритість і готовність до діалогу, що особливо важливо нині, коли на діячів культури, в умовах девальвації довіри до політиків і суспільних діячів, покладено також місію відповідати на важливі питання доби. Творчість і діяльність Андрія Куркова свідчать про можливість європейського вибору України, конкурентоздатності нашої літератури, патріотизму, не зумовленого диктатом етнічної, мовної чи релігійної приналежності.
Свій творчий шлях Андрій Курков розпочав у дитинстві, коли писав перші вірші про тваринок, а в підлітковому віці вже придумував анекдоти. «У перші роки своєї творчості, коли я почав писати оповідання, мені подобалась творчість російського письменника Даниїла Хармса, якого по праву називають «батьком» чорного гумору» – розповідає письменник. Писати продовжував і в старших класах. На початку вісімдесятих, у роки студентства, написав першу повість. Творчий талант Андрія Куркова був високо оцінений письменником – фантастом Кіром Буличовим. У 1987 р. Андрій написав сценарій до фільму «Поляна сказок», за яку Буличов отримав премію на кінофестивалі в Братиславі. А казки майбутній письменник почав писати під час проходження служби у Збройних Силах. Андрій Курков закінчив школу перекладачів японської мови. 1983 — закінчив Київський державний педагогічний інститут іноземних мов. Працював випусковим редактором багатотиражки Київського політехнічного університету, редактором видавництва «Дніпро». В 1991 р. виходять перші книги – «Не приведи мене в Кенгаракс», «11 необыкновенностей».
«Пікнік на льоду» – роман Андрія Куркова, перекладений німецькою і опублікований видавництвом «Діогенес» (Швейцарія) у 1997 р. Цей роман перший в сучасній українській літературі перекладений і опублікований на Заході. Раніше роман виходив під назвою «Смерть стороннього». Роман наразі перекладено всіма європейськими мовами й навіть такими екзотичними, як мова басків.
2007 рік — відбулася презентація дитячої книги, написаної разом з Євгенією Гапчинською «Пригоди чепухоносиків».
В 2012 р. «Садівник з Очакова» отримав премію читачів на фестивалі європейських літератур, який проходив у французькому місті Коньяк.
Книга Андрія Куркова «Щоденники Майдану» – особистий щоденник про події в столиці, що охоплюють період від 21 листопада 2012 р. до 24 квітня 2016 року. У нотатках відображена хроніка протистояння. У книге ще і статті, написані для зарубіжної преси під час Майдану.
Вас також можуть зацікавіти останні книжки А. Куркова: «Шенгенська історія» (2016), «Сірі бджоли» (2018).
Андрій Курков є автором понад 20 книг, серед яких як дорослі романи, так і казки для дітей. Також є автором понад 20 сценаріїв для художніх та документальних фільмів. Курков — єдиний український письменник, чиї книжки потрапили в топ-десятку європейських бестселерів.
Книги Куркова перекладені 36 мовами. В Америці та Японії романи Андрія Куркова мають величезний попит читачів. Події усіх його творів відбуваються в Україні, тому автор пишається, що прописав Київ на літературній карті світу.