Життя вимірюється не кількістю прожитих років, а тим, що встиг зробити, який слід залишив на землі, скільки добра подарував людям.
Валентин Чемерис
Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року у селі Заїчинці Семенівського району Полтавської області. Сучасний український письменник, закінчив літературний інститут ім. О. М. Горького (Москва).
В 1989—1993 рр. — голова Дніпропетровської організації Спілки письменників України, працював у Адміністрації Президента України головним консультантом Президента з питань літератури (1993—1994). В 1996—2000 роках — секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради.
Багато років працював у редакції газети «Літературна Україна» заступником головного редактора й завідуючим відділу сатири «Вишняк».
Нагороджений орденами рівноапостольного князя Володимира Великого (І, ІІ, ІІІ ступенів), святого архистратига Михаїла, Св. Кирила й Мефодія, Андрія Первозванного ІІ ступеня, Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками. Заслужений працівник культури України.
Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик-гуморист. Видається з 1962 року, в тому числі й іноземними мовами.
Загалом у письменника вийшли в 1962—2015 р.р. історичні твори, фантастика, гумор, романи-ессе. Також, видав 20 веселих збірок — гуморески, пародії, веселі повісті.
Лауреат республіканської премії в галузі сатири та гумору ім. О. Вишні, літературної премії ім. Ф. Маківчука, ім. С. Олійника, гумористичної премії Одарки і Карася, за найкращі оповідання присуджена премія ім. Ю. Яновського. За романи з історії України «Фортеця на Борисфені» та «Ордер на любов» автору присуджена Міжнародна премія Українського козацтва «Лицарське перо», 2008 рік.
В 2009 році письменнику присуджена літературна премія ім. Івана Мазепи за історичний роман про гетьмана Петра Дорошенка «Без права повернення». В. Чемерис — автор багатьох романів, серед них історичні: «Ольвія», «Скандал в імператорському сімействі», «Смерть Атея», «Генерали імперії»; повісті: «Її звали янголом смерті», «Я любила Шевченка», «Кохання в Україні», «Життя і смерть Володимира Глібовича, князя переяславського», «Убивство на хуторі біля Диканьки», «Три шаблі над скарбом», «Державна коханка», «День Ворона»; фантастичних: «Білий король детективу», «Приречені на щастя», «В Сузір’ї Дракона»; оповідань, збірок і повістей: «Три секунди на вибір», «Маруся Чурай», «Тайна Агати Крісті»; романів-есе: «Президент», «Голгофа українського православ’я», «Веселий смуток мій», «Бомба для Патріарха»; романів: «Сини змієногої богині», «Ордер на любов», «Таємнича пригода на Орілі», «Золотий саркофаг», «Феномен Фенікса», «Верхи на птеродактилі», повість-химерія, вона ж — фентезі, «Коник з дерев’яною ногою», оповідання і повісті для дітей та багато інших.
Твори писменника друкувалися російською мовою, а також мовами колишніх республік СРСР; виходили німецькою, болгарською, румунською, польською та іншими мовами світу.
«В. Чемерис – один із тих прозаїків, які не забувають про читача. Усі його твори позначені інтригою, насичені «цікавинками», несподіваним ходом сюжету тощо».
Віктор Савченко
Творча спадщина Валентина Чемериса дуже велика. Вона вміщує різножанрові твори: гумористично-сатиричні, історичні, пригодницько-фантастичні, твори для дітей, автобіографічні. Але всі вони сповнені оптимізму. Письменник порушує одвічні проблеми любові, вірності, боротьби за справедливість, виховання духовної особистості. «Що тут дивного, гумор я люблю, веселі речі я писав і писатиму до кінця свого життя. Але писатиму й інші – історичні, фантастичні і ще бо зна які, ті, що ляжуть мені на душу» (В. Чемерис).
Чемерис, В. Л. Анна Київська: роман / В. Л. Чемерис.-Х.: Фоліо, 2016. – 220 с.
Роман В.Чемериса присвячений доньці Ярослава Мудрого, красуні Анні, першій королеві Франції. Вона подарувала Генріху І не тільки спадкоємця корони – Філіппа, а й значною мірою змінила хід французької історії. Смілива, розумна та освічена королева поступово стає співправителькою Генріха. Її підписи стоять поруч з підписами короля на важливих державних указах. Владна і мудра, вона розуміла свою роль в управлінні країною. Франція стала її державою, а французи назавжди запам’ятали її як королеву Франції – Анну Київську. Але чи була щаслива ця жінка і де вона закінчила свій земний шлях, про це не знає ніхто.
Чемерис, В. Л. Аравійська пустеля / В. Л. Чемерис. – Х.: Фоліо, 2016. – 443 с. – (Історія України в романах).
У цій книжці дорослих і дітей зацікавить погляд автора на події, які відбувалися в різні роки, — з проекцією на сьогодення. Своєрідна мандрівка Україною разом з письменником стане справжньою екскурсією із захоплюючими краєвидами та цікавими розповідями, якими Валентин Чемерис начебто стверджує, що доля однієї людини, її почуття та думки так само важливі, як доля народів, події, з яких потім твориться історія.
Чемерис, В. Л. Ольвія: роман / В. Л. Чемерис. – К.: К.: Техника, 2013. – 412 с. – (Бібліотека історіческої прози)
Що важливіше: доля народів, події, з яких потім твориться Історія, або ж доля однієї людини, її почуття та думки? Минають тисячоліття, а певної, однозначної відповіді нема, і навряд чи коли ця відповідь буде… Отак і в романі відомого українського письменника Валентина Чемериса «Ольвія» йдеться про конкретну і важливу історичну подію – війну між скіфами та могутнім перським військом царя Дарія, що відбувалася наприкінц VI століттядо нашої ери.А на тлі цієї війни розгортається історія короткого і трагічного життя юної гречанки Ольвії, яка заради союзу зі скіфами іде заміж за скіфського царя Тапура.
Чемерис, В. Л. Приречені на щастя: фантаст. роман про Адама і Єву та про їх кохання / В. Л. Чемерис. – К.: Рад. письменник, 1985. – 279 с.
Роман-хроніка, роман-казка, роман-легенда – так можна визначити жанр твору сучасного українського письменника. Його головні герої Адам і Єва внаслідок трагічного випадку у космосі приречені на… щастя. Наперекір критичній ситуації, що склалася, долаючи відчай і горе, герої знаходять у собі мужність протистояти силам природи. Між ними народжується світле і чисте почуття. Вони, нарешті, знаходять одне одного.
Трагедія і оптимізм, лірика й посмішка стали тим сплавом, з якого й народився цей твір.
Чемерис, В. Л. Сини змієногої богині: роман-есей / В. Л. Чемерис. – Х.: Фоліо, 2017, – 666 с. – (Історія України в романах).
Роман-есей, що складається з власне роману та кількох повістей з однією головною героїнею — Скіфією, загадковою і таємничою країною вершників з луками, тією Скіфією, яка у VII столітті до н.е. під дзвін мечів і співи стріл з’явилася на південних теренах України. Легендарна і реальна, повна слави і звитяги, знана нам і незнана, Скіфія воїнів і хліборобів, царів і вождів, чаклунів і знахарів, войовничих амазонок і жриць, що й нині дивують і вражають людство.
Чемерис, В. Л. Смерть Атея: роман / В. Л. Чемерис. – Дніпропетровськ: Промінь, 1990. – 287 с.
«Атей, який воював з Філіппом, сином Амінти, мабуть, був господарем усіх тутешніх варварів» — так писав грецький історик Страбон. А інший історик, римлянин Помпей Трог, зазначав, що Атей «на рівних вів переговори з Філіппом Македонським». Зі слів поважних істориків ми знаємо, що скіфський цар Атей, який жив у IV столітті до н.е. був людиною, якнайменше, неординарною. І дійсно, саме при ньому Скіфія досягла піку своєї могутності. Військо Атея було непереможним, ніхто не міг встояти на його шляху. Про цю людину, про те, як жили наші далекі предки — скіфи, розповідає у своєму романі Валентин Чемерис.
Чемеріс, В. Л.
Фортеця на Борисфенні: іст. роман / В. Л. Чемерис. – Х.: Фоліо, 2012. – 443 с. – (Історія України в романах).
Що може бути цікавішим за її величність Історію? Тільки Історія, про яку розповідають цікаво, небайдуже та неупереджено. Саме так, як це робить Валентин Чемерис (нар. 1936) — відомий український письменник, автор багатьох історичних та фантастичних романів і оповідань, лауреат літературних премій.
Роман «Фортеця на Борисфені» присвячено досить невеликому проміжку часу в українській історії. Невеликому, але дуже важливому, який став предтечею Великої Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Події починаються з літа 1635 року, коли запорожці на чолі з гетьманом Іваном Сулимою зруйнували Кодацьку фортецю на Дніпрі, і закінчуються Кумейківською битвою, під час якої українці гідно боронили свою честь та землю від польської шляхти, і тільки зрада не дала їм можливості перемогти…
Чемерис,В.Л. Ярославна: роман-есе / В. Л. Чемерис. – Х.: Фоліо, 2013. – 508 с. – (Історія України в романах).
Це роман про княжі міжусобиці, що колись підірвали Русь і загрожують Україні зараз, це розповідь про віковічну боротьбу з кочівниками. Саме тому роман Валентина Чемериса переповнений динамічних і бурхливих пригод, пов”язаних з походом князя Ігоря. Автор скористався жанром роману-есе, що дозволяє позбутися традиційних обмежень і рамок, і виклав своє бачення тих далеких подій.