Актор з Божим даром в серці.

БОГДАН СТУПКА
(Штрихи до портрета)

«Актор — важка професія, в ній не можна раз і назавжди схопити Бога за бороду.
Треба постійно залишатися учнем і завжди бути готовим до змін…»
Б. Ступка.

  27 серпня день народження геніального актора, якому виповнилося б 80 років… Богдана Сильвестровича ще за життя називали «актором №1», його обожнювала публіка не лише нашої країни, а й за кордоном. Понад півстоліття ім’я Б.С. Ступки було знаковим для української національної культури. Більшість ролей, що зіграв актор у театрі та кіно, увійшли до літопису сценічного та кіномистецтва України.
Богдан Ступка народився 27 серпня 1941 року на Львівщині. Все дитинство він провів у театрі. А згодом закінчив драматичну студію при Львівському театрі імені Марії Заньковецької і там же почав свою акторську кар’єру. 17 років Ступка присвятив Львівському театру, а у 1978 році перейшов до Національного академічного українського театру імені Івана Франка.

На його рахунку понад 100 театральних ролей, серед них: Король Лір в однойменній виставі за Шекспіром, Микола Задорожний у “Вкраденому щасті”, цар Едіп у постановці за Софоклом.

У кіно Богдан Ступка дебютував у фільмі Юрія Іллєнка “Білий птах з чорною ознакою” (1971 рік). Також він працював із відомими кінорежисерами, серед них були й: Отар Іоселіані, Кшиштоф Зануссі, Єжи Гофман, Режис Варньє, Юрій Іллєнко, Кіра Муратова.

За своє творче життя він зіграв у понад 100 фільмах та серіалах. Цікаво, що завдяки своїй колоритній зовнішності Богдан Ступка дуже часто грав історичних постатей.

«Мрією мого життя було, щоб українська культура стала відома в усьому світі. Мрії повинні збуватися, і я щасливий, що маю можливість сприяти цьому.»
Б. Ступка.

Про життєвий і творчий шлях ювіляра детальніше розкажуть книги з нашого фонду.

Богдан Ступка: митець і людина. – К. : Книга, 2008. – 240 с.: іл.

Ця книга про актора Богдана Ступку – корифея української національної сцени, творчість якого знає весь світ. У збірці статей про творчість Богдана Ступки, через його власні роздуми можна побачити найпритаманніші риси видатного актора. Автори не забувають і партнерів дійства, бо короля грає його оточення.
У книзі зібрано багато цікавого фотоматеріалу з життя і творчості Богдана Ступки.

Веселовська Г. І. Більше ніж театр. Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка. 2001-2012 / Г. І. Веселовська. – К. : Антиквар, 2019, – 328 с. : іл.
Ця книга є першим узагальнюючим і комплексним виданням, присвяченим творчій діяльності Національного театру імені Івана Франка періоду керівництва ним видатним українським артистом Богданом Ступкою. Десятки нових вистав у репертуарі, десятки нових авторських імен на афіші, запрошення іменитих майстрів, численні гастрольні поїздки, відкриття нових естетичних горизонтів, відхід від стереотипних поглядів на вітчизняну класику, складні пошуки рівноваги всередині творчого колективу — усе це ввібрало життя франківців 2001–2012 років — часу, який сьогодні називають Часом Ступки.

Загребельний М. П. Богдан Ступка / М. П. Загребельний. – Харків: Бібколектор, 2016. – 120 с.
Річард III і король Лір, гетьман Мазепа і Тев’є-молочник, Леонід Брежнєв і Тарас Бульба… Це лише невеликий перелік ролей, які зіграв у театрі й кіно Богдан Ступка (1941—2012) — видатний український актор, лауреат багатьох премій, народний артист УРСР (1980) та СРСР (1991), Герой України (2011), кавалер ордена Ярослава Мудрого V ступеня. У Голлівуді його порівнюють з Робертом де Ніро й Аль Пачіно. В Польщі вважають своєю зіркою, феноменом, який народжується раз на століття, на що Богдан Сильвестрович відповідав: «Я — український актор! Я собі працюю, а люди називають те феноменом. Треба працювати і чесно ставитися до роботи. Вийти на сцену і зіграти найкраще за всіх…».

Марущенко.В. Франківці. Миттєвості / В. Марущенко . – К. : Антиквар, 2019. – 112 с. : іл.

Фотолітопис Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка створено майстром фотографії Віктором Марущенком. Світлини франківців на сцені та поза сценою разом з коментарем театрознавця Віталія Жежери розкривають історію колективу 1980–1990-х років. Видання адресовано шанувальникам театру.

Мельниченко В. Ю. Богдан Ступка / В. Ю. Мельниченко. – К. : Знання України, 2001. – 217 с.

Автор розповідає про свої буденні зустрічі з актором, якого близько знав багато років, про приватне життя Ступки, його сім`ю.
Особливий інтерес становить розділ про більш як тридцятирічну співпрацю актора з видатним режисером Сергієм Данченком.

Мельниченко В. Ю. Майстер / В. Ю. Мельниченко. – К. : Либідь, 2005. – 392 с. : іл.
У своїй третій книжці про видатного артиста сучасності Богдана Ступку автор висвітлює надзвичайно важливий у житті й творчості героя період зламу тисячоліть, насичений значною мірою етапними подіями, ролями, роздумами.
Книга багато ілюстрована.
А ще багато цікавого матеріалу про Б. С. Ступку можна почерпнути в статтях з періодичних видань.

Астрофізик і Механтроп. Загублене інтерв’ю [Текст]: [інтерв’ю з Б. Ступкою про роль Механтропа у виставі “Фауст і смерть” за п’єсою О. Левади / записав З. Попович] // Кіно-театр. – 2021. – № 4. – С.22-26.

Дубинянская, Я. Богдан Ступка: “ставит на роль Бог”[Текст] / Я. Дубинянская // Личности. – 2016. – № 3. – С.7-23.

Невтоленність: Богдан Ступка [Текст] // Дзюба, В.І. У літературі й навколо : з боргів давніх і новонабутих / В.І. Дзюба. – К. : Либідь, 2015. – С.335-337.

Саква, О. Людина гри. Портрет Богдана Ступки[Текст] / О. Саква. // Кіно-театр. – 2020. – № 3. – С.29-32.

Великий актор на сцені й велика людина в житті. Його люблять, ним захоплюються, його гра зачаровує. Зіграні Ступкою ролі залишаться в пам’яті багатьох поколінь.
А мудрі слова Богдана Сильвестровича здатні надихати й мотивувати:
«Роби справу чесно, з душею – і твоє до тебе прийде. Це не означає, що завтра з’являться золоті гори. Треба бути терплячим, але істину золотих слів для нинішнього покоління закривають золоті гори ».