«Пампуха» – це водночас і образливе прізвисько, і назва книги, яку написала письменниця Алевтіна Шавлач (Шавлач А. Пампуха: повість / А. Шавлач. – Київ: Академія, 2020. – 144 с.).
Одразу зрозуміло, що книга піднімає непрості питання…
На прикладі звичайних школярів, їхніх учителів та батьків у повісті показано, до чого може призвести кругова порука з її солідарністю знищити морально «цапа відбувайла». Завжди легко знайти когось, хто не вписується в межі спільноти (в даному випадку – шкільного класу) з її правилами, стереотипами та упередженнями.
Здавалося б, конфлікт можна вирішити за допомогою мудрих дорослих. Але в цій історії, на жаль, саме дорослі спровокували ганебну поведінку, спрямовану на дівчинку Ганю, чия «провина» полягала лише в тому, що вона була повненька.
Що робити, коли на фоні гламурних однокласниць ти виглядаєш товстеньким гидким каченям? А можливо, це неправда, а ти просто стала вважати себе такою через постійні цькування?
Авторка ретельно виписала образ кожного героя. Всі вони викликають під час читання певні емоції – від поваги та співчуття до огиди та злості. Безхарактерна мама Гані, старообрядна бабуся, вчителька з невротичним розладом, байдужий директор школи… Разом із тим Ганя викликає симпатію. Дівчинка-підліток опинилася сам-на-сам із кривдниками без жодного захисту з боку старших. Проте це мало би бути їхнім прямим обов’язком – ретельно розібратися та припинити цькування! Часом бездіяльність буває набагато гіршою за певні дії. В ситуації з Ганею сталося саме так: її шкільне життя стало схожим на серіал жахів. Дуже багато неприємностей ламало її. Але Ганя не змирилася з таким ставленням до себе, знайшла в собі сили протистояти агресії. Зрозуміла, що може стати іншою. Вона зайнялася собою, знайшла цікаві захоплення…
Книжку неодмінно варто читати як підліткам, так і їхнім батькам. Першим для того, щоб зрозуміти, що в будь-якій ситуації важливо бути Людиною й не прагнути схвалення суспільства. Другим – для усвідомлення, що виховувати в першу чергу варто себе, бо діти завжди копіюють поведінку дорослих. Мамам і татам, яким важко впоратися з дітьми-підлітками, Алевтіна Шавлач, яка крім письменницької справи не залишає роботу психолога, радить не воювати з ними, а бути “в одній команді“.
Отже, читайте книгу Алевтіни Шавлач і не забувайте, що ви насамперед –Людина!