Плесконос, А.А. Національна кулінарна спадщина України [Текст] / А.А. Плесконос; Н.Л. Писаренко; Л.Ф. Артюх. – К. : Балтія-Друк, 2021. – 149 с. : іл.
ЇЖА ИНКОГНИТО. Українська кухня як європейське культурне надбання.
Побутові традиції нашого народу – це невід’ємна частина української історії. Кілька років тому Центр культурних досліджень Міністерства культури України розробив детальну методику визначення елементів нематеріальної культурної спадщини. До її складу увійшли і кулінарні традиції українського народу.
Це видання є результатом багаторічної копіткої роботи авторів – дослідників українських культурних традицій, які займалися науковими пошуками їх витоків в безперервному процесі формування культурного коду нації і виявленням його унікальних рис в аспекті загальноєвропейської культури.Автори звернулися за консультаціями до відомого етнографа, фахівця Інституту народознавства Національної академії наук України Лідії Артюх. Які витвори кулінарного мистецтва України можна беззаперечно подавати в Світовий список нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО?
Комарницький, А. Святині Княжої України [Текст] = Sacred Relics of Princely Ukraine : альбом / А. Комарницький; Б. Зятик; пер. з англ. В. Лужняк. – Л. : Свічадо, 2019. – 208 с. : іл.
Українська культура має у спадщині багато сакральних реліквій та святинь періоду Київської Руси. Проте, під час окупації держав-агресорів, з території України було вивезено чимало цінних святинь, реліквій, переписано давні літописи. Автори, відходячи від хибних стереотипів, зібрали та описали долю пам’яток києво-руського періоду від їхнього створення до сьогоднішнього місця знаходження, подали опис святинь та їхнє мистецьке та духовне значення в українській культурі.
Нестеренко, П. Художній образ української книги ХХ-ХХІ століть [Текст] / П. Нестеренко. – К. : Саміт- книга, 2021. – 286 с.
Книжка пропонує читачеві дослідження Петра Нестеренка, яке стосується не тільки ілюстрації та книжкової графіки XX-XXI століття, а й інших компонентів естетичного образу книги – формату, паперу, обкладинки, форзаців, фронтисписів тощо. Читач знайде тут дуже цікаві міркування автора щодо інших елементів мистецтв книги – від обкладинки й титула – до футляра як декоративно-графічного засобу презентації коштовних мистецьких видань – монографій чи альбомів.
Осмир, О.Б. Сучасність мудрості Г. Сковороди [Текст] : світогляд. нарис / О.Б. Осмир. – Л. : Література і мистецтво, 2020. – 136 с.
За визнанням ЮНЕСКО, Г. С. Сковорода входить у п’ятірку найвизначніших мудреців всіх часів і народів. Тож заглиблюючись у мудрість Сковороди, ми проникаємо в духовну спадщину людства. Витікаючи із джерела української звичаєвої культури та українського світогляду, мудрість Сковороди є вселюдською, це планетарне мислення високої людини, високого Духу і Свідомости. У філософській спадщині українського мандрівника гармонійно поєднані первинні засади людського буття: світогляду, релігії, моралі, устрою, економіки… Мудрість є ґрунтом при творенні України і врешті щастям кожного і всіх водночас. Автори світоглядного нарису вдало зіставили мудрість Г. Сковороди із новітніми науковими дослідженнями і релігійними основами, адже таким чином визначається Істинність того чи іншого твердження, науки і дійсности. І з цього погляду Сковорода є неперевершеним, бо поєднання релігії, науки і філософії є саме тим чинником, який має витворити нові парадигми, нові світоглядні основи, що сьогодні є найбільш актуальним у зв’язку із критичним станом людської цивілізації. Автори старалися розкрити унікальність мудрости Г. Сковороди, її простоту, досконалість, універсальність і всімкорисність. Наука Г. Сковороди розрахована на будь-який рівень Сродности, адже бути Щасливим – це бути Людиною. Світоглядний нарис адресований тим юним і дорослим, хто прагне бути Людиною Щасливою, хто прагне Пізнати Себе й зазнати отого Другого Народження – утвердитися Людиною.
Коломоєць, С. Петро Сагайдачний [Текст] : часи козацькі / С. Коломоєць. – К. : АртЕк, 2021. – 206 с. : іл. – (Україна. Індентифікація).
Автор цієї книги, Сергій Коломоєць, недаремно відносить її до жанру саме ПОПУЛЯРНО-наукових, а не науково-популярних, бо у своєму історичному дослідженні намагався у цікавій, популярній формі донести до свого читача Історію про часи Козацькі, про великі діяння гетьмана Петра Конашевича- Сагайдачного …
… А що Ви знаєте, про ту реформу козацького війська, про його переозброєння, яку здійснив свого часу Петро Сагайдачний?
Чи знаєте ви, що за часів Петра Сагайдачного турецькі піддані, які жили на берегах Чорного моря, погрожували турецькому султану Визнати владу козаків, якщо володар Бліскучої Порти не захистить їх від блискавичних та безжалісних МОРСЬКИХ походів запоріжців?
А чи відомо Вам , як Петро Сагайдачний вогнем і мечем пройшов володіння московських царів, змінівші перебіг бойовий Дій на Користь польського королевича Владислава IV?
Чи знаєте Ви, что сучасне українське православ’я завдячує своїм існуванням саме Петру Сагайдачному?
Чи розповідали вам, про ті подвиги воїна та полководця гетьмана Петра Сагайдачного, завдяки якому, ВІН та українські козаки разом з військом Речі Посполитої, зупинили наступ майже 300-тисячний війська Османської імперії під Хотином 1621 року?
Якщо Вам цікаво, ЧИМ, КОЛИ и ЯК воювали наші козаки за часів славетних Петра Конашевича- Сагайдачного – тоді ця книга самє для Вас.
Чоп, В.М.
Нестор Махно: останній селянський герой [Текст] : до 100-річ. створення Революційної Повстанської Армії України ( махновців) присвячується / В.М. Чоп. – К. : АртЕк, Мистецтво, 2019. – 296 с. : іл. – (Україна. Індентифікація).
У виданні на основі унікальних архівних та музейних документів, спогадів старожилів, мемуарів учасників подій, фотодокументів приватних колекцій досліджується біографія найбільш контраверсійного українського політичного та військового діяча ХХ століття – Нестора Махна (1888–1934), а також комплекс аспектів історії махновського руху (1917–1923), які до сьогодні оминалися увагою дослідників.
Книга розрахована на широке коло читачів, науковців, викладачів, студентів, школярів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю.
Гєдройць, Є. Автобіографія у чотири руки [Текст] / Є. Гєдройць; упоряд та післям. К. Пом’яна; пер. з пол. Л. Лисенко. – К. : Дух і літера, 2017. – 408 с. : іл. – (Бібліотека спротиву. Бібліотека надії).
Ця книга – автобіографія Єжи Ґєдройця – людини надзвичайної інтелектуальної потуги, великого польського видавця та громадського діяча. Відкритість політики як головна засада демократії та політичної стабільності, свобода слова стали лейтмотивом усього його життя. Все, що робив Єжи Ґєдройць, було просякнуто любов’ю до кожної окремої людини і жагою не до існування, а до життя. Ця автобіографія – питання до світу і пошук відповідей на них видатних інтелектуалів ХХ століття. Книга стане справжнім скарбом для тих, хто цікавиться як постаттю Єжи Ґєдройця, так і історією Європи, боротьбою за свободу поляків та їхніх сусідів.
Стасюк, О. Нариси про Голодомор [Текст] : або навіщо нам потрібно знати всю правду про геноцид українців / О. Стасюк. – К. : Видавець Мельник М.Ю., 2019. – 216 с.
Безумовно, Голодомор-геноцид 1932–1933 років – це лише один епізод у набагато довшій та складнішій історії примусу, придушення та насильства проти українців з боку комуністичного режиму, але оскільки предметом розгляду є саме він, то хотілося б почати з розуміння суті цього злочину.
Біне, Л. HHhH [Текст] : голову Гіммлера звуть Гайдріх / Л. Біне; пер. з фр. О. Леська. – Х. : Віват, 2018. – 352 с.
За часи Третього Рейха існувала жартівлива приказка – «Голову Гіммлера звуть Гайдріх», або скорочено «HHhH». Райнгард Гайдріх був одним з найстрашніших німців серед наближених до Гітлера. Про нього ходило багато страшних чуток, та правда виявлялась страшнішою. Його називали Білявою Бестією за поєднання канонічної арійської вроди та несамовитої й безжальної жорстокості. Йозеф Габчик та Ян Кубіш — диверсанти. І саме вони мають очолити секретну операцію зі знищення Райнгарда Гайдріха. Для виконання цього завдання, вони прибувають з Лондона до Праги, яка вже почала відчувати на собі холодну сталеву руку найнебезпечнішої людини Третього рейху… Ніщо не має завадити місії. Гайдріх має померти.
Литовченко, Т. Книга Розчарування, 1977-1990 [Текст] : від миру до війни / Т. Литовченко; О. Литовченко. – Х. : Фоліо, 2018. – 251 с. – (101 рік України).
Імперія під назвою Радянський Союз тріщить по швах. Пристаркувате керівництво величезної країни не в змозі виробити нову ідеологію державного управління, а кожна з республік не хоче жити по-старому. Отож задля відвернення уваги людей від внутрішніх проблем проводиться політика агресивних нападок на країни з іншим світоглядом, так звана «інтернаціональна допомога». Наприклад — «братньому афганському народові»… Але це не рятує, все одно потрібно щось міняти! Тому керівництво КПРС висунуло зі своїх лав наймолодшого, але при цьому найбездарнішого керманича, який не в змозі був управляти навіть колгоспом. У підсумку під його керівництвом процес руйнації СРСР значно прискорився. Країну розривало від аварій, конфліктів і катастроф… Усе це маскувалося красивими словами «Перебудова», «Гласність» і «Нове мислення». В Україні ж відбулася студентська Революція на граніті 1990 року як генеральна репетиція майбутніх Майданів…
Демський, А. Чорнобильський роман [Текст] / А. Демський. – К. : Саміт- книга, 2021. – 368 с. : іл.
«Чорнобильський роман» Анатолія Демського — результат понад десяти років творчої роботи і десятиліть розмислів та досліджень. Автор перемежовує історію кохання і флірту глибокими екскурсами в історію Чорнобиля і не тільки. Йому важлива вдумлива розмова з читачем, якого не злякає детальний виклад обставин і формул.
Мовна політика та мовна ситуація в Україні [Текст] : аналіз і рекомендації / за ред. Ю. Бестерс-Дільгер. – 2-ге вид. – К. : ВД “Києво-Могилянська академія”, 2010. – 363 с.
У книзі представлені результати проекту «Мовна політика в Україні: антропологічні, лінгвістичні аспекти та подальші перспективи», виконання якої фінансувала програма INTAS з серпня 2006 до липня 2008 року. У проекті брали учать учені з Австрії, Англії й України, які досліджують різні аспекти мовної політики і мовної ситуації в Україні. Дослідження базується на результатах всеукраїнського опитування і фокус-групових дискусій, проведених у п’ятьох містах: Києві, Донецьку, Луцьку, Львові та Одесі. В кінці подано рекомендації для майбутньої мовної політики України.
Чорна, С. Українська церква і московські міфи [Текст] / С. Чорна. – К. : Дніпро, 2021. – 220 с. : іл.
У книзі відомої журналістки та публіцистки Світлани Чорної простежується історія Української Православної Церкви від кінця 10-го століття (Хрещення Київської Руси-України 988 року) до наших днів – під кутом зору незрозумілої і нелогічної боротьби Москви проти незалежности й непідпорядкованости церкви Києва іншим, часто сусіднім церковним центрам, насамперед московському. Ця нехристиянська поведінка сусідньої Церкви простежується упродовж віків. Оперуючи великим фактажем і знаннями, авторка показує драматичну історію Української Церкви, її діячів, які не відповідали злом за зло, а навпаки – допомагали московитам налагоджувати духовну освіту, погоджувалися очолювати російські єпархії і парафії. Книга написана популярно: подає погляд звичайної віруючої світської християнки на численні події церковної історії.
Ульбинайте, Дайва. Велика президентка маленької країни [Текст] : іст. Далі Грибаускайте / Дайва Ульбинайте; Пер. з лит. Б. Белявців. – К. : Наш формат, 2021. – 256 с.
Якщо Марґарет Тетчер прославилася як Залізна Леді, то Даля Грибаускайте — як Сталева Магнолія. Волелюбна, прямолінійна, справедлива, з блискавичною реакцією і впевненим голосом — такою запам’ятали литовську президентку. Чому Даля Грибаускайте відмовилася пити шампанське з Обамою? Як вона протистояла енергетичному тиску Росії й не вітала Путіна з каденцією? Як «захистила» Німеччину й змогла переконати у зворотному Трампа? Ця книжка — історія сильної лідерки, яка знає ціну собі та своїй державі, обстоює національну гідність і вибудовує власну діяльність на суспільних цінностях. Навіть коли залишається сама проти олігархів і корупціонерів, Кремля і Вашингтона, противників і вчорашніх соратників.
Історія філософії [Текст] / за заг. ред. У. Уко та Р. Федріги. – Х. : Фоліо, 2021.
Т.1: Античність та Середньовіччя[Текст]. – 2021. – 555 с. : іл.
Коли у первісної людини з’явилась можливість думати не тільки про виживання, вона замислилася про те, для чого вона прийшла в цей світ і хто створив усе, що її оточує, — саме тоді, можна стверджувати, і народилася філософія як така. За первинною етимологією термін «філософія» означає «любов до знання». Людина завжди хотіла знати: Чи є в цьому світі справедливість? Чому потрібно страждати? Чи існує життя після смерті? Що таке душа і де вона перебуває? Що таке істина? Можна продовжувати цей перелік безкінечно: усе це філософські питання, і не потрібно бути професором філософії, щоб їх ставити. Вони цікавлять кожного з нас, бо філософія передусім допомагає нам призвичаїтися до абстрактного мислення. Історія філософії розпочинається з греків. Саме їхня думка утворила простір мислення західного світу, й лише зрозумівши, як розмірковували греки, ми зможемо збагнути, в який спосіб розвивалося мислення протягом наступних майже трьох тисячоліть. Наше видання знайомить читача з розвитком філософії від Античності до Середньовіччя, висвітлюючи тісний зв’язок філософської думки Сократа, Платона, Арістотеля з формуванням поглядів таких представників середньовічної філософії, як Альберт Великий, Тома Аквінський, Роджер Бекон та інші.
Рікс, Т. Черчилль і Орвелл [Текст] : битва за свободу / Т. Рікс; пер. з англ. Д. Березіна. – К. : Лабораторія, 2021. – 336 с.
1937 рік. Джордж Орвелл повертається до Великої Британії з охопленої війною Іспанії, де він одержав серйозне поранення в горло, та починає писати одні зі своїх найкращих творів. В той самий час десь в іншому куточку країни Вінстон Черчилль, який вже не раз за життя одержував бойові рани, веде свою чергову боротьбу: проти політики умиротворення агресора. Ці двоє ще не здогадуються, що їх насправді об’єднує. Такі дві різні постаті — прем’єр-міністр, який гідно провів Велику Британію крізь жахи Другої світової, та письменник, автор культової антиутопії «1984». Вони ніколи не бачилися та жили цілком різним життям, однак, у них більше спільного, ніж здається. Обидва були авантюрними, сміливими та сповненими ідей, які випереджають час, — і обидва стали як ніколи актуальними в наші дні. Журналіст Томас Рікс прослідкував, у чому полягає феномен величності Черчилля й Орвелла, як вони прийшли до визнання, яких помилок встигли наробити та про що застерігали майбутні покоління. А також те, як, попри політичні й світоглядні розбіжності, вони невпинно захоплювалися один одним. Автор подає у книзі все настільки чітко й майстерно, що відчуваєш невидимий зв’язок між двома долями цих легендарних постатей.
Сас, П.М. Полководець Петро Сагайдачний [Текст] / П.М. Сас. – К. : Кліо, 2021. – 280 с. : іл.
У легкій для сприйняття формі змальовано обставини походження, дитинства і змужніння знаменитого запорозького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Значну увагу приділено воєнному мистецтву, завдяки якому він зажив слави блискучого полководця свого часу. Відтворено несподівані повороти реальних подій, що ними вирізнялися, зокрема, морський похід козаків на Кафу 1616 р., посольська мандрівка запорожців 1618 р. до перського шаха Аббаса І, польсько-московська війна 1617–1618 рр., мужня оборона козаків — героїв Прутсько-Радавецьких Фермопіл, нічні вилазки запорожців проти ворога під Хотином, а також інші події Хотинської війни 1621 р.
Гуржій, В.І. Козацька Україна [Текст] : історія гетьманської держави (XVIІ- XVIIІ ст.) / В.І. Гуржій; Т.В. Чухліб. – К. : Арій, 2020. – 368 с. : іл. – (Таємниці історії).
На сторінках цієї книги висвітлено найважливіші події, пов’язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на зламі XV–XVI ст., зокрема запеклу боротьбу з войовничими кочівниками за рідну землю й православну віру. Особливу увагу приділено яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Відображено українсько-польсько-литовські взаємини, а також місцеві традиції державотворення періоду Київської та Галицько-Волинської Русі. У книзі розкрито морально-етичний кодекс поведінки воїна-січовика — мужність, побратимство, лицарство, рівність, вірність, честь, добра слава, боротьба проти ворогів віри, оборона вітчизни; родинний принцип організації, демократизм; особливе ставлення до жінки, аскетизм, релігійність тощо. Значне місце відведено козацькій ментальності, способу життя, яке визначали воєнне ремесло й належність до військової спільноти. Зображено умови боротьби з кочовими народами Сходу, що змусили козаків оволодіти бойовим мистецтвом і створити власні збройні сили, зокрема потужний морський флот, які протистояли османсько-татарській агресії. Книга адресована широкому колу читачів.
Ковтун, О. І. Стратегія підприємства [Текст] : підручник / О. І. Ковтун. – 2-ге вид., оновл. і допов. – Л. : Новий Світ-2000, 2020. – 426 с. – (Вища освіта в Україні).
Селіверстов, В.В. Інвестування[Текст] : підручник для ВНЗ / В.В. Селіверстов. – Суми : Університетська книга, 2020. – 480 с.
У підручнику узагальнено новітні дослідження зарубіжної та вітчизняної науки у сфері інвестування, розглянуто сучасні процеси та шляхи ефективного ведення інвестиційної діяльності, що відбуваються в цьому секторі економіки та на ринку цінних паперів. Основна мета підручника – з’ясувати логіку інвестиційних операцій з використанням методів та інструментів інвестиційної діяльності. Для студентів, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів, а також для безпосередніх учасників інвестиційної діяльності на ринку цінних паперів.
Ярошевич, Н.Б. Бюджетна система: практикум [Текст] : навч. посіб. / Н.Б. Ярошевич; І.Ю. Кондрат; А.І. Якимів; Нац. ун-т “Львів. політехніка”. – Л. : Новий Світ-2000, 2019. – 220 с.
У навчальному посібнику в інтегровано-структурованому вигляді розкривається теорія і практика формування бюджетної системи України, що дозволяє сформувати у студентів сучасні знання щодо сутності бюджетної системи, її функцій, структури, методів і джерел доходів бюджетів, напрямів та форм бюджетних видатків, витрат бюджетів на обслуговування і погашення боргових зобов’язань. Для кращого сприйняття та поліпшення якості засвоєння матеріалу в посібнику за темами дисципліни використано завдання (кейси, семінари, задачі), які сприятимуть упорядкуванню знань, набуттю умінь та поглибленому вивченню бюджетної системи. Практикум призначений для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, аспірантів, науково-педагогічних і практичних працівників.
Понипаляк, А. Останній командир УПА [Текст] : життя і боротьба Василя Кука. – К. : Наш формат, 2021. – 256 с. : іл.
Є люди-епохи, а є люди — кілька епох. Такою особистістю був останній командир УПА Василь Кук. Він народився до Першої світової, пережив лихоліття Другої світової, розквіт і згортання діяльності УПА, потрапив у радянський полон і разом з Україною отримав омріяну свободу в 1991-му. Як сімейна скрута вплинула на його погляди? Коли він загорівся ідеєю збройної боротьби? Як пережив смерть братів Ілька й Іларія, яких стратили за українську державність? Як вибудовував мережу ОУН у Дніпропетровську й перебував у підпіллі на Волині й Галичині? Як продовжував тиху боротьбу в 1970–1980 роки й отримав «друге дихання» після незалежності? На всі ці питання відповідає історикиня Аліна Понипаляк.
Зінченко, В.В. Глобалізація і глобалістика [Текст] : навч. посібник / В.В. Зінченко. – Л. : Новий Світ-2000, 2019. – 428 с.
В навчальному посібнику розробляється і використовується теоретичний і прикладний інструментарій дослідження глобального розвитку і трансформацій процесу інституалізації світової глобальної системи як цілісної і багаторівневої сфери взаємодії економік, суспільств, держав, соціальних інститутів, культур, народів, націй, світоглядів та людини. Одержані і викладені результати уможливлюють подальшу комплексну і галузеву розробку різноманітних аспектів глобалізації, методології теорії глобалістики, міжнародних відносин, соціальної філософії та економічних наук, менеджменту, не тільки в межах окремих дисциплін, а й на рівні загальнонаукового, суспільного, економічного, політичного, державно-управлінського аналізу, застосовуватися у розробках в сферах соціальних і політичних, економічних наук, державного управління.
Кіпіані, В. Дисиденти [Текст] / В. Кіпіані; Український культурний фонд. – Х. : Віват, 2021. – 352 с. – (Історія та політика).
Збірник інтерв’ю Вахтанга Кіпіані з дисидентами — це розмови з тими, хто підважував фундамент, на якому трималася в’язниця під назвою Радянський Союз. Люди, які кидали виклик системі, були дуже різні — і за віком, і за переконаннями, і за статтю, і за національністю.
Баліс Ґаяускас, який відбув 37 років у неволі, а в уже незалежній Литві очолив Службу безпеки; Калью Мятік, звинувачений свого часу в антирадянській діяльності в лавах підпільного Демократичного руху Естонії; Мустафа Джемілєв, який боровся за права кримських татар; Левко Лук’яненко, член-засновник Української Гельсінської спілки; Надія Світлична, учасниця руху шістдесятників, правозахисниця й журналістка…
Двадцять дисидентів, розмови з якими висвітлюють безліч питань, що не втрачають актуальності й сьогодні. Маємо чути правду й пам’ятати: свобода — це та вакцина, ефективність якої не слабшає з часом.
Господарське право (Загальна частина) [Текст] : підручник / за ред. В.С. Щербини, В.В. Резнікової; Київ. нац. ун-т ім. Т.Г. Шевченка. – К. : Ліра- К, 2021. – 448 с.
Перехід економіки України до розвинених ринкових відносин багато в чому залежить від правового забезпечення ринкових реформ, від створення належних умов функціонування суб’єктів господарської діяльності, від суворого додержання останніми вимог чинного законодавства. Українська держава сьогодні потребує висококваліфікованих спеціалістів на всіх напрямах економічного розвитку та державного будівництва. З метою підготовки саме таких спеціалістів, озброєних знаннями в галузі господарського законодавства, написано цей підручник. У підручнику на основі чинного законодавства та відповідно до програми курсу висвітлено основні правові інститути Загальної частини господарського права. Автори намагалися у стислій та доступній для сприйняття формі розкрити зміст основних нормативно-правових актів господарського законодавства, показати їх роль у регулюванні суспільних відносин. Труднощі формування господарського законодавства України, відсутність єдиних методологічних підходів до формулювання предмету та системи господарського права як навчальної дисципліни, безперечно, позначилися на змісті даної праці. У запропонованому переробленому і доповненому виданні підручника, виданого з урахуванням положень Господарського кодексу України, що набрав чинності з 1 січня 2004 року, та практики їх застосування, враховано конструктивні зауваження і рекомендації щодо поліпшення його структури та змісту. Нормативно-правові акти подано станом на 1 лютого 2021 року.