Тушинська, А.Наречена Шульца [Текст] : апокриф; пер. з пол. прим. та комент. В. Меньок. – Чернівці : Книги- ХХІ, 2018. – 368 с.
Літературна біографія Юзефіни Шелінської (1905–1991), нареченої Бруно Шульца (1892–1942) – польського письменника й художника, завдяки якому Дрогобич став важливим пунктом на світовій мистецько-літературній мапі. Кохання цих двох людей тривало лише чотири роки, та на всю решту життя залишалося з Юзефіною, або Юною, як тільки він називав її. Вихрещена єврейка, яка постійно боролася зі своєю єврейською тінню, що не врятувало її від антисемітських чисток у ПНР. Полоністка, гімназійна учителька, любила поетів-романтиків та разом із Бруно читати поезії Рільке. Найбільше прагнула бути з Бруно, присвятитися йому повністю. Католичка, тож не могла офіційно побратися з чоловіком юдейської віри. Жінка, яка не хотіла ділити коханого ні з іншими жінками, ні з його одержимістю мистецтвом. Через утрачену мрію вчинила спробу самогубства – залишилася жити, але вже без Бруно. Друга спроба – через багато років – була вдалою. Ніколи не припиняла думати про нього і карати себе, що не зуміла врятувати його від загибелі, бодай спробувати врятувати… Книжка Аґати Тушинської – про пристрасне кохання і жахливу смерть, про літературу і мистецтво, про людське життя і його безборонність.
Водін, Н. Вона була з Маріуполя [Текст] / Н. Водін; пер. з нім. Х. Назаркевич. – Чернівці : Книги- ХХІ, 2019. – 336 с.
Роман «Вона була з Маріуполя» (2017) присвячено матері письменниці, яка надто рано пішла з життя. Те, чого не змогла збагнути десятирічна донька, мотиви іноді геть незрозумілих вчинків матері чи, скажімо, фразу, яку мама часто повторювала: «Бачила б ти те, що я набачилася…» – намагається з дистанції часу і віку розплутати зріла жінка, письменниця Наташа Водін. Роман так і залишиться багато в чому непідтвердженим припущенням авторки, яка спробувала, опираючись на більш ніж скупі інформації – адже фактично жодних достовірних архівних матеріалів про примусових робітників не збереглося, як і не залишилося вже людей, які могли б викласти свої спостереження очевидців, – розповісти світові на прикладі історії життя своєї матері історію сотень тисяч людей зі зламаними долями, про яких мало що пам’ятають сьогодні. Щоб написати історію матері, авторка застосовує всю силу емпатії, намагаючись відтворити умови життя і душевний стан молодої жінки упродовж страшного у своїй безпросвітності життя: народження в час громадянської війни в заможній маріупольській родині, поступова втрата рідних людей, страх, голод, невідомість, виснажлива праця, животіння в таборах для переміщених осіб, постійне приниження і, врешті, остаточна втрата віри в себе…
Вайнер, Е. Географія геніальності [Текст] : найцікавіші місця світу від Давньої Греції до Кремнієвої долини / Е. Вайнер. – Х. : Віват, 2021. – 448 с. – (Саморозвиток).
Чи замислювались ви коли-небудь, як формується геніальна особистість і чому саме в тому або тому конкретному місці та часі? Завдяки чому з’являються блискучі, талановиті, творчі люди, такі як Стів Джобс, Томас Едісон або Альберт Ейнштейн? У цій захопливій книжці Ерік Вайнер вирушає в подорож слідами геніїв, у місця, де все сприяло появі новацій і творчому розвитку. Автор досліджує минуле і сьогодення, стародавні Афіни і Кремнієву долину, Китай за династії Сун і Флоренцію доби Ренесансу, Відень часів Моцарта і Фройда, Единбург за Просвітництва і Колкату на межі століть. Майстерно поєднуючи історичні факти і власні висновки, добуті з опитувань експертів, інтерв’ю з екскурсоводами, розмов із місцевими, Ерік Вайнер пропонує нам поміркувати ось про що: чи є можливим нині, саме тут і тепер, вловити той самий дух геніальності, сприятливий для появи сучасних геніїв?
Королева, Н. Шляхами і стежками життя [Текст] / Н. Королева. – Х. : Фоліо, 2019. – 444 с. – (Бібліотека української літератури).
Наталена Королева (1888–1966) збагатила українську прозу новими темами з античного і європейського світу. Вона прийшла в українську літературу в зрілому віці, коли доля пов’язала її з письменником В. Королівим-Старим. Книжки «Во дні они», «Предок», «Легенди старокиївські» та ін. принесли їй широке визнання. У повісті «Шляхами і стежками життя» Н. Королева перебуває в ролі автора та головної героїні водночас. Це захоплива розповідь про тернисті дороги, якими пройшла письменниця в пошуках кращої долі і свого призначення. Видворення з Іспанії через дружбу і кохання з Альфонсо ХІІІ. Переїзд до Києва, одруження з князем Іскандером, небезпечна подорож на Схід. Богемне життя у Франції. Знову Київ і Перша світова війна. Новий шлюб із відомим українським письменником.
Винниченко, В.К. Щось більше за нас [Текст] : мала проза. 1909-0929 / В.К. Винниченко. – Х. : Фоліо, 2020. – 635 с. – (Бібліотека української літератури).
Український державний діяч, прозаїк, драматург і художник Володимир Винниченко (1880–1951) дебютував у літературі на початку ХХ ст. Був змушений покинути Україну, якийсь час проживав у Австрії, Німеччині, Швейцарії, Італії, Франції. За кордоном співпрацював із низкою українських видань, політична кар’єра митця тривала і в еміграції. Сюжети новел та оповідань, що увійшли до видання, здебільшого відбивають соціальні струси початку ХХ ст. Наростання невдоволення селян, які готові піти проти пана, змальовується в оповіданні «Суд». У творі «Салдатики!» розкрита психологія лідерства — з непримітного селянина народжується ватажок. Невідповідність між оболонкою і суттю робить кумедним в очах оточення героя твору «Народний діяч». У оповіданнях «Біля машини», «На пристані», «Раб краси» відображена вперше в українській літературі революційна інтелігенція.
Касьянов, Г. Розрита могила [Текст] : голод 1932-1933рр. у політиці, пам’яті та історії : (1980-ті-2000-ні) / Г. Касьянов. – Х. : Фоліо, 2020. – 298 с. – (Великий науковий проект).
Георгій Касьянов — український історик, доктор історичних наук, професор. Стажувався і викладав в університетах Європи, США, Канади, Австралії, Японії. Автор близько двохсот наукових розвідок, опублікованих українською, російською, білоруською, польською, німецькою, англійською, фінською мовами. Саме про те, як представлений Голодомор в історіографії, політиці, пам’яті, міжнародних відносинах, внутрішньополітичній боротьбі в Україні, — ця книга. Автор задається питанням, наскільки професійний історик може бути незалежним від впливу політики і настроїв суспільства. Політика впливає на історіографію чи історіографія на політиків? Як формується і чи змінюється історична пам’ять під дією сучасних політичних процесів? Ці та інші питання розглядаються на прикладі становлення та поширення історичного образу Голодомору 1832—1933 років в Україні.
Гудвін, Д.К. Лідерство у буремні часи [Текст] / Д.К. Гудвін. – Х. : Віват, 2021. – 592 с. – (Історія та політика).
Не існує єдиного рецепта лідерства. Це доводять власним життям і діяльністю президенти США — Авраам Лінкольн, Теодор Рузвельт, Франклін Рузвельт і Ліндон Джонсон. Їхні прагнення, кар’єрні шляхи й тактики ухвалення рішень геть несхожі. Проте є й дещо спільне: особлива наснага та віра у власні сили й свою націю. Ці люди започаткували глобальні державні перетворення, змінивши хід історії Сполучених Штатів і всього світу, об’єднали заради спільної мети та повели за собою співвітчизників. Їхні лідерські риси найяскравіше проявилися саме в буремні часи. І саме цей досвід варто перейняти — керівникам країн і бізнесменам, кризовим менеджерам і звичайним людям.
Іванченко, Р.П. Нове державницьке воскресіння України (1917-1918). Україна- східний щит Європи[Текст] : уроки історії і сучасність / Р.П. Іванченко. – К. : Прометей, 2021. – 208 с.
Науково-популярні розповіді цієї книги присвячені подіям столітньої давності, коли український народ розпочав в 1917 році – утретє в історії – свою боротьбу за самостійне державницьке життя і коли продовжувалось подальше нищення національної свідомості українців в епоху сталінського режиму політичними репресіями та голодоморами. І це робилося, як і раніше – в самодержавницький період, коли Україна в усі часи залишалася і залишається оборонним щитом для Європи від східних загарбників.
Смирнова, Н. Крим Керіма [Текст] : для молод. і серед. шк. віку / Н. Смирнова. – К. : Портал, 2021. – 96 с. : іл.
Дім, родина, квітучі гранати, дитячі пригоди. Одного дня усе це змітає Другою світовою війною. А іншого дня, після вже стількох утрат, виявляється, що бути кримським татарином— вирок. Поспішна депортація, тижні в товарняках, ще тяжчі втрати, непривітне нове місце мешкання, тяжка праця. Спогади про втрачений Крим. Як віднайти сенс, силу жити і віру в людей?
Буйновська, Є. Chоcim: коротка історія тривалої битви [Текст] : артбук до 400-річчя Хотинської битви / Є. Буйновська; Д. Позняков; І. Криворук; іл. А. Андреєва. – Чернівці : Букрек, 2021. – 96 с. : іл.
Перше ілюстроване видання про Хотинську битву 1621 року.
Ця подія, яка трапилася 400 років тому, стала непересічною в українській історії. Незаперечне її значення як для буковинського краю, так і для всієї Європи.В артбуці вміщено інформацію про битву в контексті європейської історії: історичні свідчення, архівні документи, репродукції відомих українців та світових художників, фотоматеріали. Хотинську битву висвітлено не як локальну подію. Вона зачепила найбільші країни того часу. Простота викладу зробить видання доступним для всякого читача.
Самчук, У.О. Репортажі з Карпатської України [Текст] / У.О. Самчук; упоряд., вступ. ст., комент. А. Жив’юка. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. – 256 с. – (Раритет).
Книга публіцистики Уласа Самчука, що відкриває серію «Раритет», охоплює передовиці, репортажі, замітки, які він опублікував у газетах «Нова Свобода» (Хуст), «Українське Слово» (Париж), «Наступ» (Прага) періоду Карпатської України 1938—1939 років. Це є окремий журналістсько-мистецький та джерельно-історичний комплекс, що становить вагому частину творчого доробку письменника і має безсумнівну документальну та мистецьку вартість для поглибленого й неупередженого вивчення подій, пов’язаних із проголошенням автономії і незалежності Карпатської України. Видання містить вступну статтю, в якій запропоновано начерк історичного портрета Уласа Самчука як літописця національно-визвольної боротьби українців Закарпаття. Для дослідників, викладачів, студентів, учнів, усіх зацікавлених українською історією та літературою.
Коляда, І.А. Україна в Першій світовій війні [Текст] / І.А Коляда; В. Мілько. – Х. : Орбіта, 2021. – 125 с. : іл.
«Бійня народів», «кривавий катаклізм», «переломна подія», «криза світової цивілізації», «безпрецедентне кровопролиття» — все це про події 1914—1918 рр., коли майже 40 держав та понад 70 мільйонів людей зустрілися на полі бою. За приблизними підрахунками Перша світова «коштувала» людству близько 10 млн життів та незліченних наслідків соціального та економічного характеру. Крім того, вона значною мірою уможливила Другу світову війну та ще більші жертви. У книзі представлено копіткий аналіз подій цього глобального конфлікту, аналіз глибинних причин Першої світової війни та ролі й наслідків для України.
Офіцинський, Р.А. Історія УПА [Текст] / Р.А. Офіцинський. – Х. : Орбіта, 2021. – 126 с.
Ця книжка про армію, що серед подібних в Європі найдовше чинила опір тоталітарним державам на найбільших просторах. УПА символічно вела відлік від 14 жовтня 1942 року, організовано діяла до арешту головного командира Василя Кука в травні 1954 року, окремі бійці воювали до квітня 1960 року, а поодинокі переховувалися до здобуття Україною незалежності. Повстанська пісня «Зродились ми великої години» стала маршем нової української армії, котра від 2014 року воює проти російського агресора. Для доброзичливих читачів — шанувальників минулого України.
Коляда, І.А. Українські землі під польською владою. 1919-1939 роки [Текст] / І.А Коляда; С. Борчук; Є. Лизень. – Х. : Орбіта, 2021. – 125 с. : іл.
З 1919 р. українські землі склали майже третину всієї площі Польщі. Національні меншини, в тому числі 5,6 млн українців, також становили приблизно третину з 27 млн населення країни. Україна та українці стали для Польщі новим джерелом сировини і дешевої робочої сили, що й зумовило загострення зовнішніх і внутрішніх протиріч. Книга докладно описує політику польського уряду — суцільна полонізація, позбавлення прав на свою мову та культуру, стримування розвитку економіки — і відчайдушну боротьбу кращих синів України за збереження самобутності нації.
Коляда, І.А. Віктор Домонтович [Текст] / І.А. Коляда. – Х. : Фоліо, 2021. – 126 с.
Віктор Домонтович (справжнє ім’я Віктор Платонович Петров (1894—1969)) — український письменник, філософ, соціальний антрополог, літературний критик, археолог, історик і культуролог; доктор історичних та філологічних наук. Віктор Платонович Петров (Домонтович) — науковець, який своїм доробком утвердив концепцію походження українського народу, літератор, який своїми творами викривав злочини більшовицько-сталінського режиму проти української інтелігенції, української культури, українського народу. Його вклад у порятунок від фізичного і повного знищення гітлерівцями цілого народу — караїмів — досі не оцінений повною мірою. Разом із Валер’яном Підмогильним Домонтович започаткував жанр українського інтелектуального роману, а також жанр романізованої біографії.
Коломієць, Р. Олег Ольжич [Текст] / Р. Коломієць. – Х. : Час читати, 2021. – 125 с.
Олег Ольжич (1907—1943) — велична постать в українському громадсько-політичному житті, в українській поезії, в українській науці. Видатний археолог із європейським ім’ям, він володів дев’ятьма мовами, а його дослідження не втратили сенсу і понині. Видатний поет — він сказав нове слово в українській літературі. Видатний діяч Організації українських націоналістів — він був дійовою особою в побудові української держави в умовах нацистської окупації території України. 1943 року Олег Ольжич загинув у концтаборі Заксенхаузен.
Коломієць, Р. Євген Плужник [Текст] / Р. Коломієць. – Х. : Час читати, 2021. – 124 с.
Український бібліотекознавець, книгознавець, літературознавець Юрій Меженко сказав про нього: «Такого поета ми в житті будем довго чекати і дай нам Бог, щоб ми дочекалися». Євген Плужник (1898-1936) був знаковою фігурою післяреволюційної української інтелігенції. Поет, драматург і перекладач, він перебував поза політикою у своїх віршах і належав до тих унікальних особистостей, яким дано бачити цілий світ, не виходячи з кімнати. Він не кидав антирадянських гасел, не вступав у політичну полеміку і ніколи не помишляв бути комуністом. Відторгнення дійсності, що заперечувала вічні цінності, – людське життя і любов, – разом із закликами чинити спротив сліпій жорстокості, зробило його героєм українського розстріляного Відродження і жертвою сталінського терору.
Коломієць, Р. Валер’ян Підмогильний [Текст] / Р. Коломієць. – Х. : Час читати, 2021. – 123 с.
Валер’ян Підмогильний (1901—1937) — письменник, перекладач, літературознавець, мовознавець, організатор літературно-мистецького процесу. У своїй творчості спирався на психоаналітичні дослідження Зиґмунда Фройда, сприяв входженню української літератури до європейського культурного простору. Його пророчий дар дозволив випередити шукання французьких письменників-екзистенціалістів Жана-Поля Сартра й Альбера Камю. Тоталітарним режимом Підмогильному було відпущено лише 13 років на здійснення всіх новаторських починань. Як і більшість митців українського мистецького Відродження, був звинувачений в активній контрреволюційній діяльності й страчений на Соловках у зловісному 1937-му.
Маккейн, Дж. Буремна хвиля. Добрі часи, праведні справи, великі битви та інші звитяги [Текст] / Дж. Маккейн; М. Солтер. – Х. : Віват, 2020. – 432 с. – (Біографії та мемуари).
Його «хрестові походи» заради демократії та прав людини у Східній Європі й на Близькому Сході стали легендою. Яскравий політичний лідер, який пройшов війну, п’ять років перебував у в’єтнамському полоні й повернувся звідти геть сивим. Він відкрито виступав проти президентства Трампа, брав активну участь у припиненні війни на Донбасі й називав Путіна «гіршим і небезпечнішим за ІДІЛ». Однак про що міркував Джон Маккейн, коли виходив із Сенату? Ці спогади — підсумок не лише його політичної кар’єри, а й глибокі роздуми про життя, родину, друзів, ціну перемог і тягар поразок. Ця книжка — пересторога для Західного світу й водночас путівник для кожного, хто зійшов на манівці. Це заклик ніколи не забувати про демократичні цінності та обстоювати свободу особистості в часи, коли тінь диктатури блукає цивілізованим світом.
Вронська, Т. Повторники: приречені бранці ГУЛАГу [Текст] : (1948-1953) / Т. Вронська. – К. : Темпора, 2019. – 420 с.
Книжка присвячена маловідомій сторінці радянського державного терору, яка раніше не була в полі зору істориків. Ідеться про повторне покарання політичних бранців ГУЛАГу, котрих прирекли на довічну ізоляцію згідно з протиправним Указом Президії Верховної Ради СРСР від 21.02.1948 р. У побутовому мовленні їх об’єднали визначенням «повторники». Значний корпус архівних джерел, уперше введених до наукового обігу, дає змогу ознайомитись із залаштунковими перипетіями процедури виявлення та стигматування цих людей, зрозуміти реальний зміст маловідомих визначень: «мінусник», «пересидчик» та ін. Через спогади, документи, епістолярій повторників читач може пройти разом із ними весь хресний шлях від арешту до реабілітації, відчути морально-психологічний стан людей, змушених навіть після чергового спокутування невчинених злочинів до самої смерті жити озираючись.
Радевич-Винницький, Я. Історія української мови [Текст] : іноетнічні персоналії / Я. Радевич-Винницький. – Л. : Апріорі, 2020. – 260 с.
Книга містить нариси життя і діяльності видатних особистостей неукраїнського походження, які позитивно вплинули на визнання, утвердження і розвиток української мови та її літературної форми. Видання адресоване широкому колу читачів, які цікавляться історичним шляхом української мови.
Поллак, М. До Галичини [Текст] : Про хасидів, гуцулів, поляків і русинів. Уявна мандрівка зниклим світом Східної Галичини та Буковини / М. Поллак; пер. з нім. Н. Ваховської. – Чернівці : Книги- ХХІ, 2020. – 272 с.
«До Галичини» (1984) — перша книжка Мартіна Поллака, у якій письменник розвіює австрійський «цукровий» міф про колишню коронну землю Австро-Угорської імперії. Його уявна подорож проходить Східною Галичиною — ландшафтами скрути й нужди, де нафтові магнати та рабини-чудотворці гротескно співіснують із бідними єврейськими штетлями, де русини, поляки, румуни, гуцули, вірмени, караїми, німці, роми ледь виживають у корумпованому й неписьменному краї, де водночас твориться багатомовна культурна мозаїка та пишеться прекрасна література.
Ріс, Л. Гітлер і Сталін [Текст] : тирани і Друга світова війна / Л. Ріс; пер. з англ. К. Диса. – К. : Лабораторія, 2021. – 544 с.
Гітлер і Сталін — два, мабуть, найвідоміші тирани XX століття. Хоч вони й перебували в опозиції один до одного, все ж були втіленням єдиного принципу авторитарної влади. Злочини сталінського режиму не менш жахливі, аніж нацистського, та за цими двома лідерами люди чомусь йшли до кінця. Чому? Лоренс Ріс 30 років розпитував саме цих людей про їхні згадки щодо подій Другої світової — і вмістив в цій книзі сповіді тих, хто наживо був свідком правління двох тиранічних історичних постатей. На основі розповідей солдат Червоної армії та вермахту, цивільного населення та навіть тих, хто перебував у найближчому оточенні до Гітлера і Сталіна, Лоренс Ріс зміг передати залаштунки кривавого протистояння, таємних політичних процесів та нещадних доленосних рішень.
Третяк, А. Квітуча Україна [Текст] / А. Третяк. – К. : АВІАЗ, 2021. – 280 с. : іл.
Віковічні гори та швидкоплинні річки, темні печери і широкі степи, розкішні палаци, нездоланні замки… Ви любите подорожувати? Відкривати для себе нові місця, дізнаватися про їхню історію, уявляти їхнє майбутнє?
Подорожі – це можливість відкрити таємниці минулого чи просто отримати нові враження, а згодом поділитися ними з друзями.
Подорожуючи з цією книжкою, ви побуваєте у багатьох куточках України та дізнаєтеся, наскільки дивовижною є наша держава.
У кожній області є місця, які вражають, захоплюють, причаровують і назавжди залишаються у памяті людей, які там побували.
Ця книга створена для тих, хто хоче ближче познайомитися з Україною, торкнутися багатств нашого краю та відвідати його цікаві місцини. Можливо, саме це видання надихне вас на реальні подорожі.
Ачакзай, А.С.Х. Моє життя і виживання [Текст] : автобіографія Абдула Самада Хана Ачакзая / С.Х. Ачакзай. – Хмельницький : ФОП Мельник А.А., 2018. – 464 с.
Кожна нація проходить особистий шлях до здобуття незалежності та правана самоврядування. Проте боротьба боротьба завжди має спільні ознаки: конфлікт інтересів, вірувань, незлагодженість суспільства. Саме тому на чолі кожного визвольного руху стоїть особистість, здатна об’єднати національні інтереси та своїм прикладом продемонструвати незламність громадянина перед натиском режиму. Доля, в таких людей схожа: довга боротьба, заслання, маленькі перемоги, але непохитна віра, що стає прикладом для мільйонів послідовників. Абдул Самад Хан Ачакзай змушений був половину свого віку провести в ув’язненні за національну ідею, демократію, громадянське та національне рівноправ’я і все ж залишився вірним своїм поглядам до кінця життя. Він став символом незламності та патріотичної свідомості для пуштунів усього світу.