Нові надходження – книги лютий 2023

Гаттон, С. Крута фізика [Текст] : 50 супер. фактів для дітей малих і великих / С. Гаттон; пер. з англ. Г. Лелів. – К. : Моя книжкова полиця, 2019. – 112 с. : іл.
Фізика вивчає Всесвіт — від найбільших галактик до найменших субатомних частинок. На сторінках цієї книжки є цікаві сучасні практичні експерименти: як самотужки складати електричне коло, викликати торнадо у пляшці й вимірювати швидкість світла за допомогою зефірок-маршмелоу! Цей неймовірний британський науково-популярний посібник з фізики – Cool Physics тепер мають у своєму навчальному арсеналі й українські школярі.
Боецій, С. Розрада від Філософії [Текст] : [поет.-філос. містерія] / С. Боецій; пер. з лат. Ан. Содомора. – Л. : Апріорі, 2020. – 208 с.
«Розрада від Філософії», поетично-філософська містерія пізньоримського мислителя Северина Боеція (бл. 480-524), у вишуканій художній формі ставить – і намагається розв’язати – низку питань, які в різні епохи спонукали до інтелектуального пошуку: про природу щастя і найвище благо; про Боже провидіння і присутність зла у світі; про свободу волі і передвизначеність. Твір справив величезний вплив на культуру європейського Середньовіччя та Відродження і назавжди лишився дорогоцінним духовним надбанням людства.
Женченко, В.В. Спрага ідентичності. Українська поезографічна абетка [Текст] / В.В. Женченко; І.В. Женченко. – К. : Жнець, 2021. – 80 с. : іл.
Пезографічна абетка – це візуальний ключ до розуміння основних концептів національної ідентичності, який допоможе українцям на всіх континентах відчувати себе спільнотою зі спільним корінням.
Левченко, К.Б. Гендерне тяжіння: виклики та рішення[Текст] / К.Б. Левченко. – Х. : Фоліо, 2019. – 318 с.
Книга «Ґендерне тяжіння» присвячена висвітленню історії формування ґендерної політики в Україні починаючи з часів становлення незалежної Української держави. В ній розкриваються концептуальні, правові, організаційні, адміністративні засади ґендерної політики, їх розвиток та становлення, проблемні питання та перспективи в різних галузях суспільного життя. В центрі уваги авторки – питання розвитку та укріплення інституційного механізму ґендерної політики на національному та регіональному рівнях, ґендерна інтеграція, формування ґендерних компетенцій державних службовців та фахівців сектору безпеки та оборони, стандарти міжнародних документів з прав жінок та їх втілення в національному законодавстві, питання сучасних інструментів реалізації ґендерної політики, як-то ґендерно-орієнтоване бюджетування, формування статистичних даних, дезагрегованих за ознакою статі, ґендерно-правова експертиза законодавства, здійснення ґендерних аудитів доступності тощо.
Про права та обов’язки [Текст] : твій довідник з громадянства / заг. ред. Г.К. Булгакової; іл. М.М. Мохнацької. – Х. : Ранок, 2021. – 64 с.
Книжка «Про права та обов’язки: твій довідник з громадянства» знайомить читачів і читачок з основними «правилами», що нам їх диктує прийняття українського громадянства. Які найважливіші домовленості кожен із нас уклав з Україною? Як влаштована наша країна, і хто нею керує? Чому важливо дбати про права інших людей і як захиститися від посягання на власні?
Фройд, З. Невпокій в культурі [Текст] / З. Фройд; пер. з нім. Ю. Прохасько. – Львів : Апріорі, 2021. – 120 с. – (Споконвічна мудрість).
У пізньому есеї «Невпокій в культурі» (1930), одному з найвідоміших, але й найскладніших своїх творів, Зиґмунд Фройд (1856–1939) досліджує динамічні та афективні основи процесу культури. В парадигмі «другої теорії потягів» та «другої топіки» — структурної теорії психічного апарату — він переосмислює і водночас поглиблює свої давніші міркування про виникнення і логіку культури й цивілізації. Концептуальним ядром є спостереження: розвиток культури неминуче пов’язаний з наростанням почуття провини. Пильно простежений також метапсихологічно виснуваний взаємозв’язок між культурно зумовленою відмовою від задоволення потягів, усамостійненням потягу смерті і вивільненням внутрішньої деструктивності. «Невпокій в культурі» — один із найзначущіших психоаналітичних внесків до культурної антропології та один із найвпливовіших творів сучасності.
Хвильовий, М. Досвітні симфонії [Текст] / М. Хвильовий. – Х. : Фоліо, 2021. – 155 с. – (Рідне).
До видання ввійшли поетичні збірки Миколи Хвильового (1893—1933) «Молодість» та «Досвітні симфонії», а також вірші, що за життя автора друкувалися лише у різних періодичних виданнях. Буйно-романтичній поезії Хвильового властивий вільний віршовий розмір та експресивний, повен жаргонних висловів оточення письменника словник. За словами відомого тогочасного літературного критика, він «мішає оливу з водою і роздвоюється між романтикою і занадто тверезими вимогами життя».
Антологія сучасної австрійської прози [Текст] / упоряд.: В. Мюллер-Функ, І. Мегела; пер. з нім. М. Іваницька, М. Ліпісівіцький. – Чернівці : Книги- ХХІ, 2020. – 256 с.
Твори, зібрані в антології, здатні задовольнити смаки різної читацької авдиторії: і тих, хто у людському житті шукає психологізм і драматизм; і тих, кого цікавить сюжетна проза, базована на взаєминах у сучасному суспільстві, суспільно-політичних конфліктах, проблемах глобалізації, еміграції, травмах історичного минулого і такому багатозначному австрійському комплексі, як “ненависть-любов”; і тих, хто захоплюється красою художнього слова та прихильний до мовно-інтенсивної експериментальної прози й еротично забарвлених фантазувань.
Посудін, Ю.І. Біофізика [Текст] : підручник / Ю.І. Посудін; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – К. : Ліра- К, 2017. – 471 с .
У підручнику наведені основні положення, закони та теорії з курсу загальної фізики для студентів ветеринарних, сільськогосподарських, екологічних, лісогосподарських та інших спеціальностей, для яких фізика не є домінуючою дисципліною, але які мають справу з вивченням живих організмів та оточуючого їх середовища. Підручник може бути також використаний студентами біологічних, медичних та педагогічних спеціальностей. Розглянуто фізичні процеси, що відбуваються у живому організмі, та механізми, які становлять основу життєдіяльності людини, тварини та рослини під впливом навколишнього середовища. Викладено проблеми дії зовнішніх фізичних факторів на живі організми та їх здатності реагувати на ці фактори. Приділено увагу принципам дії та можливим застосуванням сучасних фізичних методів та приладів у практичній діяльності майбутнього спеціаліста. Підручник містить приклади розв’язування практичних біофізичних проблем, контрольні завдання для перевірки засвоєння матеріалу студентами та контрольні запитання, відповіді на які студенти зможуть дати у разі ознайомлення із відповідними розділами підручника. Довідковий матеріал представлений у додатку. Підручник призначений для студентів вищих навчальних закладів.
Водотика, Т.С. Історії успіху [Текст] : видатні укр. бізнесмени XIX ст. / Т.С. Водотика. – Х. : Фоліо, 2020. – 235 с. : іл. – (Справжня історія).
Ця книжка про історії людей, вдача та праця яких надихають і сьогодні. Маючи різні освіту й походження, багато хто з них пішов наперекір долі. Вони були з різних куточків України: Харкова, Херсона, Києва, Одеси, Катеринослава, Єлисаветграда — заробити можна було всюди, а на історіях побудови бізнес-імперій можна й сьогодні навчатися у таких підприємців ХІХ ст., як Ізраїль Бродський, брати Роберт і Томас Ельворті, Стефан Кульженко, Олексій Алчевський. Підприємці нової генерації, що самі себе зробили, змінюючи світ довкола себе, творили не лише промислові підприємства чи потужні фінансові імперії, а й традиції меценатства та доброчинності, нехай і політично вмотивовані. Особисті історії покажуть ці масштабні процеси зсередини, допоможуть зрозуміти реальних людей, які помилялися, були слабкими, обирали негідних партнерів, неправильно оцінювали власні можливості й перспективи. Так, деякі з них побачили крах своїх дітищ. Не всі історії мають щасливий кінець, але всі вони про віру, успіх, натхнення та спадок. Спадок бізнесменів ХІХ ст. ми бачимо й сьогодні: старі корпуси фабрик і заводів у Харкові, Києві, Дніпрі. Це їхні музейні колекції й будівлі громадських споруд, які вони профінансували. Врешті, успіх цих підприємців став успіхом і надбанням України в історичній ретроспективі. Саме тому їх іменами названо вулиці в різних куточках нашої держави — це повернення після незаслуженого забуття в радянську добу.
Михайлишин, І.Я. Фуга “119” в тональності полону [Текст] : продовження книги “Танець смерті” / І.Я. Михайлишин. – К. : ДІПА, 2021. – 344 с. : іл.
«Фуга 119» — книга про ворожий полон, куди потрапили добровольці батальйону «Донбас» після боїв у місті Іловайськ. Реальність, яку неможливо передати традиційними формами написання. Переосмислення та пошук нового привів автора до застосування принципу побудови фуги — поліфонічного музичного твору. Структура книги орієнтована на подвійну (двотемну) триголосну фугу з кодою. Це дає змогу повною мірою передати сплетіння болю та жаху — звичної буденності полону, де вихід можливий тільки через смерть. «Фуга 119» є прямим продовженням книги «Танець смерті» та являється другою в майбутній трилогії «2014».
Чорна, С. З братами не воюють [Текст] / С. Чорна. – К. : Прометей, 2021. – 112 с. : іл. – (Фронтова бібліотека захисника Вітчизни).
Історичні витоки російської агресії проти України, основні причини та наслідки чисельних війн Володимиро-Суздальського князівства – Московського князівства – Російської імперії – Російської Федерації проти Києва – така головна тема пропонованого видання. Авторка, оглядач газети Верховної Ради України «Голос України», лауреат премії Самійла Величка Світлана Чорна, аналізуючи українсько-російські військові та політичні взаємини протягом століть, називає російську агресію, спрямовану проти української державності та українства як такого, не регіональним конфліктом, а проявом цивілізаційного протистояння. Віроломний напад РФ на Україну, анексія Криму та війна на Донбасі позиціонують Росію як державу-агресора і спонсора міжнародного тероризму.
Психологія сім’ї [Текст] : навч. посібник для студ. ВНЗ / за заг. ред. В.М. Поліщука. – 2-ге вид., допов. – Суми : Університетська книга, 2020. – 282 с.
У посібнику аналізуються психологія сучасної сім’ї в умовах глобалізації суспільних відносин, агресивного соціального впливу. Вивчаються основні чинники стабільності сімейних відносин, зокрема роль вікових криз, як об’єктивних, закономірних явищ в особистісному розвитку. З’ясовуються типи сімей, стилі подружнього спілкування, особливості виховання дітей.
Наголошується на значенні суспільної психологічної просвіти. Актуалізується проблема психологічної допомоги сім’ї, зокрема в екстремальних ситуаціях.
Кулик, В. Мовна політика в багатомовних країнах [Текст] : закорд. досвід та його придатнвсть для України / В. Кулик. – К. : Дух і літера, 2021. – 363 с.
У книжці Володимира Кулика йдеться про мовну політику багатомовних країн різних частин світу. Автор докладно розглядає нинішній стан та історичні витоки мовної політики сімнадцяти країн, а потім аналізує можливість запозичення певних успішних закордонних зразків в Україні. Хоча книжка спирається на великий обсяг наукової літератури, вона написана зрозумілою для нефахових читачів мовою, тому буде корисною не тільки науковцям, а й усім, хто цікавиться мовними проблемами в Україні та світі.
Україна. Пам’ять боротьби [Текст] : зб. статей / упоряд.: Р. Гунда, А. Бережина. – Л., 2021. – 560 с.
Збірка об’єднує матеріали й кольорові ілюстрації у розділах «Українська церква», «Збройна боротьба», «Культурний фронт» і «Старожитності». Серед авторів – Ліна Костенко, Андрій Курков, екзарх Вселенського Патріархату архієпископ Тельмісський Іов (Геча), Оксана Пахльовська, Тарас Чухліб, Лідія Орел. Яскраві ілюстрації Ганни Бездоганної, Максима Рітуса, Анни Сенік, Юрія Косіна, Валентина Кондратюка й Андрія Бережини.
Епістолярій Тараса Шевченка [Текст] : у 2-х кн. / упоряд.: С.А. Гальченко, Г.В. Карпінчук; НАН України. Ін-т літ. ім. Т.Г. Шевченка. – Х. : Фоліо, 2020. – (Бібліотека української літератури).
Кн.2: 1857-1861[Текст]. – 2020. – 667 с.
Другий том епістолярію містить 300 листів Тараса Шевченка та до нього за 1857–1861 роки: від перших послань, написаних і отриманих після звільнення, до останніх, які надійшли на адресу поета по його смерті. Листи дають змогу зрозуміти непростий шлях Шевченкового повернення до творчого життя, розкривають широту вподобань і зацікавлень митця. В епістолярії цих років поет виповідає надію оселитися на рідній землі, розмірковує про особисте життя. Листи Тараса Шевченка і його кореспондентів зворушують глибиною й безпосередністю самовираження. У листах розгорнуто безліч живих епізодів, зафіксовано промовисті нюанси — побутові та настроєві. Це правдивий епістолярний портрет письменника і художника, що є безцінним документом доби.
Росовецький, С. Шевченко [Текст] : сучасна біографія / С. Росовецький; Нац. ун-т ” Києво- Могилянська академія”. – К. : Дух і літера, 2020. – 472 с. : іл. – (Постаті культури).
Для шанувальників Тараса Шевченка ця книжка стане джерелом щирих співпереживань, несподіваних біографічних відкриттів, а також — естетичної насолоди від доторку до творів митця, від його своєрідного гумору. Для нешанувальників, у кого неприязнь до українського генія викували радянська й пізніша школи, буде приємно побачити іншого Шевченка: в ситуаціях, хоч і вельми сумнівних із погляду моралі, але таких, що виявляють його пронизливу житейську відвертість і руйнують численні стереотипи культу поета. І ще — уважний читач зможе переконатись — як не далека миколаївська Росія від нинішньої, усе те, що відбувалося з українцями в середині XIX століття, відлунює і в столітті XXI-му.
Відродження української національної символіки [Текст] : зб. статей / упоряд.: А. Бережина, А. Гречило, А. Малієнко. – К. : Пам’ятки України, 2021. – 560 с. – (Бібліотека ж. “Пам’ятки України” кн.114).
У цьому виданні представлено низку матеріалів і документів, присвячених історії української національної символіки та її відродженню у період боротьби за українську державність і після здобуття Незалежності. До другої частини збірника включено статті за тематичним принципом. Відкривають її дослідження традицій етнічної символіки, а завершують статті, в яких розвінчуються првокаційні вигадки, активно поширювані в умовах російсько-української гібридної війни як засіб інформаційної агресії для розпалювання конфліктів серед українських громадян.
Ілюстративний матеріал підібрано на основі історичних оригіналів.
Дорошко, М.С. Історія України [Текст] : знакові події та особистості / М. С. Дорошко. – К. : ОСНОВА ПРИНТ- ПЛЮС, 2021. – 472 с.
Відомий український історик Микола Дорошко висвітлює ключові події в історії української держави з найдавніших часів до нашого часу, а також вимальовує літературні портрети видатних діячів у контексті історії України.
Книга розрахована на широке коло читачів.
Творці державного престижу [Текст] : до 30-ї річниці Незалежності України / авт.-упоряд.: М. Главацький, Н. Наумова. – К. : КМ-Букс, 2021. – 568 с. : іл.
Перечитуючи деякі сторінки історії України, часом може здаватися, що багато подій перегукується із сьогоденням. Та це й не дивно — історія, як відомо, рухається по спіралі. І якщо ми, українці, вважаємо себе мудрим народом, то маємо враховувати досвід своїх героїчних предків, учитися на їхніх помилках і намагатися запобігати новим.
Книга «Творці державного престижу» присвячена величним історичним постатям, з якими насамперед асоціюється становлення державності та незалежності України.
Яневський, Д.Б. 10 розмов про історію України [Текст] / Д.Б. Яневський; О. Красовицький; худож-оформ. М.С. Мендор. – Х. : Бібколектор, 2021. – 349 с. – (Історичне досьє).
Наше видання присвячене одному з найбільш актуальних питань сучасної України — висвітленню Історії нашої держави. В різні періоди окремі території нашої країни були складовою частиною різних держав, що не могло не відобразитися на її етнічному складі та культурі. Треба пам’ятати, що Україна — багатонаціональна країна, і такою була завжди. Саме це зробило нашу культуру надзвичайно багатою, бо її складовими частинами стали культурні надбання різних народів. Зберегти цю культуру, її традиції — одне з найважливіших наших завдань. І тільки сьогодні в Україні на тлі цієї етнічної строкатості почалося формування справжньої політичної нації. Якою вона буде? Як допомогти цьому процесу? Над цими питаннями і розмірковують автори нашої книжки.
Культурологія [Текст] : курс лекцій / Ю.С. Сабадаш; Ю.М. Нікольченко; Маріупол. держ. ун-т; Л.Г. Дабло та ін. – К. : Ліра- К, 2021. – 216 с.
Курс лекцій призначений для вивчення навчальної дисципліни «Культурологія» студентами денної та заочної форм навчання. Курс лекцій складається з двох модулів: Модуль І – «Теоретичні аспекти культурології як науки про культуру» (дві лекції), Модуль ІІ – «Еволюція культури та головні етапи її розвитку» (дев’ять лекцій). До кожної лекції підготовлені питання для самоконтролю, а до кожного модуля – список рекомендованої тематичної літератури. Завершує видання список навчальної літератури, необхідної для засвоєння дисципліни та словник термінів і понять. Курс лекцій буде корисним не лише для студентів, але й для працівників галузі культури та для всіх, не байдужих до культурології.
Визвольна боротьба. Новітні часи [Текст] : зб. статей / упоряд.: Р. Гунда, Ю. Пушненко. – Л. : Меморіал, 2021. – 496 с.
Збірка статей відомих учених і громадських діячів розповідає про боротьбу за незалежність, становлення і розбудову Української держави (всі історичні періоди).
Сковорода, Г.С. Вибрані афоризми [Текст] / Г.С. Сковорода; худ. О. Ройтбурд. – Х. : Фоліо, 2020. – 256 с.
Книга вибраних афоризмів видатного українського філософа, поета та педагога Григорія Сковороди (1722–1794). Кожен афоризм Григорія Сковороди проілюстровано твором Олександра Ройтбурда.
Сковорода, Г. Літературні твори [Текст] / Г. Сковорода. – Л. : Апріорі, 2020. – 352 с. – (Споконвічна мудрість).
Унікальність видання в тому, що тут чи не вперше зібрано в одній книзі художні твори видатного філософа в повному їхньому обсязі з додачею вибраних упорядником з різних текстів (і художніх, і філософських) афоризмів, які сягають вершин афористики. Книга містить ґрунтовну розвідку В. Шевчука про письменницьку спадщину Г. Сковороди та біографію, написану учнем філософа М. Ковалинським. Всі тексти подаємо в перекладі сучасною літературною мовою. Система ілюстрацій відбиває образотворче бачення світу XVIII століття.