Обласний віртуальний марафон світлин “Книга – це зброя і захист”

Книга – це зброя і захист

Обласний віртуальний марафон світлин

«Книга – це зброя і захист». Під таким девізом ОЮБ пропонує провести у 2023 році обласний віртуальний марафон бібліотечних світлин.

Це марафон світлин бібліотечних заходів Одещини з популяризації української та світової літератури, яка допоможе читачам у вивченні історії та культури України, психологічно підтримає їх під час тяжких випробувань, вселятиме віру і надію на Перемогу.

Віртуальний марафон стартує з 1 квітня і триватиме до 1 грудня 2023 року.

Війна зачепила усі сфери життя і торкнулася кожного громадянина України. Діти та підлітки є однією з найбільш уразливих груп населення під час війни. Вони можуть стати жертвами насильства, втратити батьків або близьких, пережити голод та інші страшні події, які можуть залишити на них моральну травму. Їм особливо потрібна підтримка. Допомогти може книга. Та від дорослих ми інколи чуємо – «це зараз не на часі». Це не так. І наступні аргументи переконують у зворотному.
1.Читання відволікає. Воно допомагає абстрагуватися від жахливої реальності й постійного читання новин та, бодай на деякий час, забути про війну. Можна взяти за звичку читати під час повітряної тривоги. Це допоможе згаяти час та відволіктись від місця й ситуації, в яких знаходитеся.
2.Читання стимулює пізнання. Книжки з історії, філософії, культури та політики допомагають краще відрефлексувати те, що відбувається в Україні зараз. Вони допомагають поглибити знання про становлення нашої нації, зрозуміти, які були передумови й причини кривавої війни, а часом навіть і заспокоїтися. Читання робить нас обізнаними, допомагає аналізувати, що в майбутньому допоможе відстояти свою точку зору в будь-якій історичній суперечці.
3.Читання зберігає психічне здоров’я. Час за книжкою допомагає знизити тривожність, сфокусуватися на моменті тут і зараз та, навіть, краще спати. Читання поновлює емоційний ресурс, допомагає мозку впоратися з невідомістю.
4.Читання додає сил і витримки. Особливо це стосується книжок, які описують події, схожі на ті, що переживають зараз українці. Читання нагадує, що життя триває.
5.Читання «прокачує». Книжки — чи не найпростіший спосіб навчатися нового навіть у бомбосховищі. А після війни отримані знання обов’язково знадобляться.

Чим корисне читання під час війни?: https://bastion.tv/chim-korisne-chitannya-pid-chas-vijni_n47828

На початку війни бібліотеки були зачинені. Читачі сумували за книжками та спілкуванням. Та вони повернулися до життя. І популяризація книги та читання набула особливої актуальності в роботі бібліотек. Багато поколінь вже пережило те, що переживаємо ми зараз і твори українських письменників та поетів дають відповіді на військові виклики. Книжки про воєнні події, Другу світову війну дають розуміння, що все закінчиться і ми зможемо все переосмислити й передати цей досвід далі. Якщо ми не вчимо історію, рано чи пізно вона приходить нас убивати.
Сьогодні бібліотекарі пропонують читачам історичні книги Сергія Плохія. Зокрема, роман «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності», в якому цікаво й доступно розповідається про історію нашої держави від часів Геродота до подій на Сході України сьогодні. В романі Оксани Забужко «Музей покинутих секретів» читачі знайдуть дуже багато про нинішню війну, її витоки. Цей твір дає надію на те, що, хай як би складно було, – Україна вистоїть. Користуються попитом твори Ліни Костенко, Марії Матіос, Василя Симоненка. Цікавим є роман про Одесу «Танжер» Йвана Козленко. Тут також є різні історичні паралелі з нинішньою ситуацією. Роман «Доця» Тамари Горіха Зерня послідовно і поетапно описує перехід мирного міста до стану війни, а потім і до стану окупації. Читач спостерігає події очима жительки Донецька.

Новий напрям в українській літературі – ветеранська проза. Це правда про війну та можливість поглянути на своє життя під іншим кутом. Така література є нашою сучасною зброєю, адже в ній історичну хроніку й переживання людини важко підробити. Бібліотекарі проводять огляди такої літератури, створюють дайджести з книг та публікацій з місцевої періодики, присвячених війні.
Сьогодні збільшився інтерес читачів до української класики. Твори наших письменників часто сповнені історіями війни та національної боротьби. Старше покоління бере книги задля перечитування та переосмислення. Так, поза часом лишається роман Івана Багряного «Сад Гетсиманський», як опис жаху співбуття з російською хтонню. Інше ставлення до класики і у школярів, які вивчають ці твори за програмою. Найчастіше вони беруть «Тіні забутих предків» Коцюбинського та новелу «Камінний хрест» Стефаника.
Читачам, які звикли читати російськомовну літературу та російських авторів, бібліотекарі пропонують книги у тому ж жанрі зарубіжного або українського автора. Вони відкривають для себе багато нових історій. Попитом користуються романи Світлани Талан, Валентини Мастєрової, Дарини Гнатко та Олени Печорної. Усіх цих авторок об’єднує вміння просто писати про складні речі.
Читачі бібліотек скаржаться, що не вдається сконцентруватися при читанні книг. В такому випадку бібліотекар пропонує книжки, які вони читали раніше. Або уривки нон-фікшн, які не потребують стеження за сюжетом. Наприклад, уривки з «Графа Монте-Крісто». Там є гарні описи, розмаїття подій, несподівані повороти, страшний підступ, але добро і справедливість перемагають зло.
Особливої уваги бібліотек потребує залучення до читання дітей та підлітків. Навіть під час війни у них має бути звичне життя, наскільки це можливо. Читайте дітям книги вголос. Терапевтичною може бути будь-яка книга з методички «Живі письменники. Батькам». Можна почитати прекрасну класичну книжку Туве Янссон «Країна Мумі-тролів». Частину серії авторка писала під час російського вторгнення у Фінляндію і Другої світової війни. Книга Лариси Денисенко «Діти повітряних тривог» описує нову реальність, в якій діти відчувають страх та небезпеку через наявність зловісних ракет. Але діти не втрачають надії і віру в перемогу, вони зберігають своє дитинство та чекають кращих часів. Книга описує дитячі досвід війни, їх тривоги та надії, і під однією обкладинкою поєднується дитячий страх та оптимізм.
У Кропивницькому зняли буктрейлер до книги Діти повітряних тривог:

Читання під час війни: що читають і чи читають взагалі українські письменники?: https://starylev.com.ua/blogs/cytannya-pid-cas-viyny-shho-cytayut-i-cy-cytayut-vzagali-ukrayinski-pysmennyky
Що українці читають під час війни: добірка книжок за жанрами: https://happymonday.ua/shho-ukrayintsi-chytayut-pid-chas-vijny
Тут названі понад 130 книжок, які допомагають нашим землякам триматись у важкі часи. Можливо, вони допоможуть і вашим читачам. Українські книгарні та видавництва зараз максимально підтримують своїх читачів і пропонують їм безкоштовний доступ до своїх книжок. Дивіться за посиланням:
10+ ресурсів із безкоштовними аудіо- та електронними книжками: https://happymonday.ua/10-resursiv-iz-bezkoshtovnymy-knyzhkamy

Як зацікавити дітей читанням: відповідають українські письменниці:
https://platform.man.gov.ua/media/7bc252c6-61a0-43a1-8bb5-06953e835f1b

Книга лікує. Кожній людині потрібна своя книжка, яка б відповідала її внутрішньому стану. А особливо обережно слід радити внутрішньо переміщеним особам, адже слово може вилікувати, а може й поранити. Отже, потрібен індивідуальний підхід до кожного читача. Бібліотекарі формують добірки книжок, які викликають різні емоції, складають індивідуальні списки книг, книг за темами та жанрами.
«Коли є тяжкі часи, часи стресові, коли є часи непевності, страху переживань – то читання є частиною медитації, тому що найстрашніше в часи війни є пустка, відсутність внутрішнього діалогу» (Тарас Прохасько).
Тут лікують книгами: як бібліотеки Тернополя об’єднались для спільної допомоги під час війни: https://te.20minut.ua/dopomahayemo/mistse-de-likuyut-knigami-yak-biblioteki-mista-obednalis-dlya-spilnoyi-11538420.html

Бібліотеки мають великий арсенал форм роботи з популяризації книги: виставки книг, презентації нових видань, мовні клуби та гуртки, кінозали «Книга і фільм», вікторини з вивчення історії України, рідного краю, мовні та літературні квести, поетичні флешмоби, читання вголос дітям. За книгами створюються медіа продукти: буктрейлери, відеовікторини, відеоролики, відеоінтерв’ю з читачами тощо. За багато років бібліотеки накопичили значний досвід роботи з популяризації книги серед підлітків та молоді і нині слід адаптувати його до умов війни.

Світлини бібліотечних заходів обов’язково супроводжуйте невеликими коментарями.
Розміщуйте їх на своїй сторінці у фейсбуці за хештегом #книга_це_зброя_і_захист.

За результатами обласного віртуального марафону «Книга – це зброя і захист» буде створено альбом-презентацію, який ми розмістимо на сайті ОЮБ в розділі «Фахівцям» (Підрозділ «Методичні матеріали»): https://mayakovka.od.ua/?page_id=163.

Читаймо – і перемагаймо!


Методичні видання бібліотеки:

Книга – це зброя і захист: методичні поради / [підгот. Т.М. Петелько]; Одеська обл. б-ка для юнацтва ім. В. В. Маяковського. – Одеса, 2023. – 9 с. ЗАВАНТАЖИТИ

«Книга – це зброя і захист». Обласний віртуальний марафон світлин: коментований фотоогляд /Департамент культури, національностей, релігій та охорони обєктів культурної спадщини Одес. Обладмін., Одес. Обл. б-ка для юнацтва, Наук.-метод. від.: [підгот. Т. М. Петелько; комп’ют. Набір Т. О. Величко; відп. за вип. О. А. Чоловська]. – Одеса, 2023.-34 с. ЗАВАНТАЖИТИ