«Я повернусь…»

«Я повернусь…»
« Роман «Фаріде» – це сконцентрований біль всього кримськотатарського народу, це розповідь про те, що за будь-яких обставин треба творити добро і вміти жити навіть тоді, коли не бачиш в тому ніякого сенсу»
(Г. Новосад, киголюбка)

Серед кримськотатарського народу багато відомих людей – мислителів, лікарів, письменників, політиків… З особливим почуттям поваги і захоплення називають ім’я Сайде Аріфової. Її доля торкнулася і серця української письменниці Ірен Роздобудько. Вона розповіла про весь шлях безстрашної жінки у своєму романі – апокрифі «Фаріде» (Роздобудько, І. Фаріде: роман-апрокриф / І. Роздобудько. – К: Нора-Друк, 2021 . – 232 с.). У Вавилонському Талмуді написано: «Той, хто врятував одне людське життя, — врятував цілий світ …». Сайде, кримська татарка, (Фаріде в романі Роздобудько), мусульманка, під час Другої світової війни, ризикуючи життям, двічі врятувала від вірної загибелі близько 90 єврейських дітей: спершу — від нацистів, видаючи дітей за кримських татар, а вдруге — від військ НКВС, які здійснювали депортацію кримських татар у травні 1944 року, довівши, що ці діти є євреями…
Працюючи завідуючою бахчисарайським дитячим садком, вона приховувала національність своїх вихованців, давала неправдиві присяги есесівцям, заступалася за чужих дітей, ховала мешканців дитячого будинку, дбала про них і всіляко їм допомагала, діставала фальшиві документи і медичні довідки, рятуючи таким чином десятки життів… Як сказала про неї французька публіцистка Л. Блуштейн: «Навіть наявність однієї такої праведниці гідно того, щоб поважати весь народ!» Але…
Будучи свідками винищення єврейських громад, кримські татари думали, що переживають найстрашніші часи. І вони вірили, що радянська армія очистить країну, в тому числі й Крим від окупанта. Очистили. А як «нагороду», їх визнали зрадниками й “посіпакамами фашистів”. Далі – депортація. Сайде (Фаріде) довелося випити цю гірку чашу сповна. Десятки років вона, як і весь її народ, поневіряється по таборах і поселеннях, не маючи права повернутися на батьківщину… І лише в 1989-му році доля посміхнулася кримським татарам і вони змогли повернутися до Криму…
Чи зможе Фаріде повернутись на батьківщину? Чи зустрітися з людьми, яких вона врятувала? Дізнаєтесь, прочитавши книгу, яку запропонують вам у нашій бібліотеці. А також, подивіться фільм «Чужа молитва» А.Сеітаблаєва, присвячений Сайді Аріфовій…

#Бібліограф_рекомендує