Бойко, О.Д. 30 років незалежності України [Текст] : у 2-х т. : таємниці укр. незалежності / О.Д. Бойко. – Х. : Фоліо, 2021. – 656с. – (Великий науковий проект).
Т.1: До 18 серпня 1991 року[Текст]. – 2021. – 446 с. : іл.
Т.2: Від 18 серпня 1991 р. до 31 грудня 1991 р.[Текст]. – 2021. – 446 с. : іл.
На початку 90-х років ХХ ст. сталася подія, що кардинально змінила хід світової історії – розпався Радянський Союз і на політичній карті світу з’явилася низка нових самостійних держав, однією з яких й була Україна. Які події передували цьому розпаду, яку роль зіграли «перебудова», «гласність» та «демократізація≫, якими були перші кроки національного відродження, як ставала на ноги народна опозиція комуністичній владі та яким був шлях утвердження державного суверенітету, що став каталізатором розвалу СРСР? Розповідь зупиняється напередодні серпневого путчу 1991 року…
Ця книга не тільки для істориків, політиків чи журналістів, вона адресована усім читачам, які бажають зрозуміти як і чому виникла на політичній карті світу Незалежна українська держава, дізнатися, що реально відбувалось за лаштунками динамічних та драматичних подій 1985–1991 років.
Детальний та обґрунтований аналіз подій та процесів, що відбувалися в останні чотири місяці формального існування радянської імперії; ретельне вивчення механізму, специфіки та наслідків трансформаційних змін на фінішному етапі доби перебудови (серпень–грудень 1991 р.); з’ясування місця та ролі України у цих карколомних суспільних перетвореннях набувають напередодні 30-ї річниці проголошення незалежності особливої актуальності й неабиякої ваги та значення. Події в Ново-Огарьово – це справжній політичний детектив, підводні течії якого невідомі донині.
Серпневий заколот, трансформація «комуністичного заповідника», феномен Біловезької Пущі і крах СРСР. Все це – в історичному дослідженні, яке буде цікавим не тільки спеціалістам, політикам чи журналістам, а й усім читачам, які бажають зрозуміти, як і чому виникла на політичній карті світу Незалежна українська держава, дізнатися, що реально відбувалось за лаштунками динамічних та драматичних подій 1985–1991 років.
Етнографічні групи українців Карпат. Лемки [Текст] / НАН України, Ін-т народознавства; за наук. ред., уклад. проф. С. П. Павлюка. – Х. : Фоліо, 2020. – 363 с. : іл. – (Великий науковий проект).
«Етнографічні групи українців Карпат. Лемки» — науково-публіцистична праця, підготовлена досвідченими вченими відомого у світі академічного Інституту народознавства НАН України під керівництвом академіка НАН України професора Степана Павлюка. У цьому монографічному дослідженні відображено своєрідність буття лемків, ґрунтовним аналізом охоплено увесь спектр їхньої матеріальної традиційної культури — народне зодчество, одяг, харчування, основні й допоміжні заняття, промисли та ремесла тощо, а також духовну культуру з її обрядово-звичаєвим багатством вірувань від язичництва до християнства, традиційні знання, фольклор та ін. Лемки, як одна з найпомітніших етнографічних груп українців, заслуговують на безумовне всебічне вивчення історико-соціального буття та культурної традиційності. Саме лемкам випала особливо важка доля через політичну ситуацію: бути уярмленими упродовж кількох століть не тільки одним окупантом, але й перебувати одночасно у складі декількох чужих держав, але не скоритися, не втратити своєї української самобутності, зберігши при цьому моральну велич і силу духу національного самоусвідомлення у найскладніших історичних випробуваннях.
Лемків і Лемківщину слід розглядати не у загальноприйнятому руслі як українську діаспору, а як українське зарубіжжя, населення якого продовжує жити на своїй історичній батьківщині, але в політичних умовах іншої держави.
Видання розраховане на наукових гуманітаріїв, а також усіх тих, хто цікавиться культурним багатством українського народу.
Етнографічні групи українців Карпат. Гуцули [Текст] / НАН України, Ін-т народознавства; за наук. ред., уклад. проф. С. П. Павлюка. – Х. : Фоліо, 2020. – 379 с. : іл. – (Великий науковий проект).
Монографія присвячена вивченню усіх аспектів життя гуцулів. Гуцульські звичаєві, правові й етичні нормативи, вірування, забобони, демонологія, звичаї, обряди представляють складний і надзвичайно цінний для науки матеріал. У ньому простежуються відбитки духовного життя різних епох починаючи від первіснообщинного ладу, поєднання давніх язичницьких і пізніших християнських елементів, фантастичних ірраціональних уявлень із практичним досвідом, набутим і перевіреним упродовж віків.
Багатий реліктовими елементами і гуцульський фольклор, особливо обрядові пісні, казки, легенди, замовляння, пов’язані з віруваннями і забобонами. В народній поезії гуцулів набули особливого розвитку такі пісенні жанри, як коломийка, співанка-хроніка. Неповторною своєрідністю відзначаються мелодика народного співу, інструментальна музика, традиційні танці, самобутнє народне мистецтво та ін.
Ще в минулому Гуцульщина славилася своїм багатим ужитково-декоративним мистецтвом: керамікою, різьбою по дереву, чудо-писанкою, художнім ткацтвом, вишивкою, художньою обробкою металу, шкіри, виробами із рогу. Неповторною колористичною гамою і художньою орієнтацією відзначається традиційний гуцульський одяг із властивими йому прикрасами і доповненнями (згардами, чересами, тобівками тощо).
Видання стане у нагоді як науковцям, так і широкому загалу зацікавлених культурним спадком гуцулів.
Кралюк, П.М. Поляки і українці: 1000 років (не)порозуміння [Текст] / П.М. Кралюк. – Х. : Фоліо, 2021. – 317 с. : іл.
Як народи-сусіди, українці й поляки знали часи миру та часи війни, мирного співжиття, співпраці, але й чимало конфліктів та непорозумінь. Кожна сторона має «свою правду». Саме ці непорозуміння (часто міфологізовані й демонізовані, а то й спеціально «підігріті» третьою стороною) призвели до формування у свідомості цих народів негативних образів один одного. І хоча за останні роки цей негативізм зменшився, він все ж не зник і часто дає про себе знати.
В одній книзі охопити всі аспекти українсько-польських стосунків протягом тисячоліття неможливо. Автор намагався звертати увагу на найбільш важливі, з його точки зору, моменти в цих відносинах, намагаючись збалансовано говорити як про порозуміння, так і про непорозуміння.
Історія цивілізації. Україна [Текст] : [у 5-ти т.] / упоряд. М. Відейко. – Х. : Фоліо, 2020.
Т.1: Від кіммрійців до Русі [Текст] : (Х ст. до н. е.- ІХ ст.) / упоряд. Відейко. – 2020. – 586 с. : іл.
На сторінках цього видання постають два тисячоліття історії на теренах сучасної України. Книга поділена на дві частини: перша охоплює період від Х до ІІІ ст. н. е., друга — від ІІІ ст. до ІХ ст. Зміст книги було розроблено з метою залучення до її написання широкого кола фахівців, які найкраще дослідили та розуміються на окремих питаннях. Під однією обкладинкою зібрані відомості про мову, релігію, міфологію, технічні досягнення, економіку, мистецтво та військову справу давніх часів. Книга містить чимало унікальної інформації, результати новітніх досліджень, деякі розділи стали першими ластівками у висвітленні певних тем у такому обсязі.
Видання доповнене багатим ілюстративним матеріалом, розраховане на широке коло читачів.
Яневський, Д.Б. Бандера. Шухевич [Текст] / Д.Б. Яневський; худож-оформ. М.С. Мендор. – Х. : Бібколектор, 2021. – 506 с.
Яку Українську Самостійну Соборну Державу хотіли бачити, про яку мріяли і за яку гинули в незліченній до сьогодні кількості ті, хто називали себе «українськими націоналістами»? Якою бачили її Провід ОУН і прихильники Степана Бандери? Чи можна було створити її в умовах нацистської та радянської окупацій?
Конфлікт навколо персони Степана Бандери роздмухується зацікавленими політичними та окремими представниками псевдонаукових кіл у сучасних Україні, Росії та Польщі, зводиться до примітивного: «за» чи «проти»? І за будь-якого з двох варіантів людина, яка відповідає, автоматично потрапляє в табір навіть не опонентів — кровних ворогів.
Ця книга про людей, які загинули. Написати і зрозуміти їхню історію — означає написати та зрозуміти історію і нашої країни, і її народу, зрозуміти історію тисяч українських родин, історію землі, просоченої людською кров’ю.
Плохій, С. Загублене царство. Історія “Русского мира” з 1470 року до сьогодні [Текст] / С. Плохій; пер. з англ. В. Євменова. – Х. : Фоліо, 2020. – 308 с. : іл. – (Великий науковий проект).
Нова книжка С. Плохія стала відгуком професійного історика, одного із ведучих спеціалістів в галузі історіографії та історії Східної Європи, на російсько-український конфлікт, що розгорівся 2014 року.
Детально розглядаючи історію українського та російського народів, автор доводить, що коріння цього конфлікту заховано в самому процесі становлення Росії як держави. Та й саме піднесення як російської держави, так і російської нації, її великодержавний статус — все це трималося на Україні, якій треба було бути окремою, але невіддільною частиною Росії. Багато хто в Кремлі та за його межами у виході України з-під впливу Росії побачив атаку на саму Росію.
Шевчук, В.О. Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення ХVI-XVIII ст.[Текст] : у 2-х кн. / В.О Шевчук. – К. : Кліо, 2021.
Кн.1. – 2021. – 792 с.
Кн.2[Текст]. – 2019. – 1120 с.
У виданні репрезентується ціла епоха нашої державності, а саме – віхи, становлення та руйнація Козацької держави, механізм її творення та складнощі цього процесу. Автор будує свою систему розмислів на аналізі державно-правових актів, договорів гетьманів із державами, а також на літературних джерелах – вишуканих зразках поетичного мистецтва. Згадуються мільйонні жертви, принесені на вівтар боротьби за волю й незалежність, котра тривала від повстання Северина Наливайка в кінці XVI століття й по Коліївщину 1768 р. Особлива увага приділена міжконфесійному становленню та діяльності гетьманів-державотворців.
У другій книзі видання автор акцентує увагу на спробах врятувати українську державність, зокрема на орієнтаційних ідеях Богдана Хмельницького, боротьбі Пилипа Орлика, Івана Скоропадського та Павла Полуботка за збереження Козацької держави, яка, попри всі зусилля, була приречена на швидку загибель.
Автор будує свою систему розмислів на аналізі державно-правових актів, договорів гетьманів із державами, а також на літературних джерелах — вишуканих зразках поетичного мистецтва. Окрема увага приділена «Історії русів» як одній з найвизначніших пам’яток національної самооборони.
Книга доповнена рідкісним ілюстративним матеріялом.
Видання розраховане на спеціялістів та широке коло читачів.
Букет, Є. Фастів козацький і гайдамацький [Текст] / Є. Букет; Б-ка Іст. клубу “Холодний Яр”. – К. : ФОП Мельник М.Ю., 2021. – 504 с.
Видання «Фастів козацький і гайдамацький» є першим узагальнюючим дослідженням з історії одного з найвідоміших центрів українського козацтва на Правобережній Україні – Фастова, з яким пов’язані часи Національно-визвольної війни українського народу 1648–1658 рр., діяльність полковника Семена Палія, гетьманів Самійла Самуся, Івана Мазепи і Пилипа Орлика, а також повстанців-гайдамаків під час Коліївщини 1768–1770 рр.У ньому висвітлюється також історія Фастівського полку і низки населених пунктів на його території (Чорногородка, Дідівщина, Дорогинка, Кожанка, Триліси та ін.).
Книжка, в якій охоплено події з давніх часів до ХІХ століття, ґрунтується як на опублікованих, так і на архівних джерелах, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого важливого регіону України козацької доби.
Видання розраховане на науковців, викладачів вищої та середньої школи, краєзнавців та всіх, хто цікавиться історією козацтва та Київщини.
Романюк, П. Євангеліє від Марії. Пролог Незалежності України [Текст] / П. Романюк. – Л. : Меморіал, 2021. – 608 с.
Павло РОМАНЮК — відомий український журналіст, публіцист, культуролог та громадський діяч. Чверть століття працював власним кореспондентом газети «Культура і життя». Його нова книга есеїв присвячена опису й аналізу передісторії здобуття країною Незалежності та сучасної ситуації в Західній Україні, насамперед на Гуцульщині. Видання розраховане на широке коло читачів.
Просяник, І. Українські предвічні вірування: ключі від Раю- Ирію [Текст] / І. Просяник; іл. автора. – Л. : Апріорі, 2021. – 208 с. : іл.
Іван Просяник з Чернігівщини — не лише митець, автор фольклорно-художніх картин на тему язичницьких свят, а й письменник, етнограф, краєзнавець, філософ, казкар і, окрім цього, ще й цілитель-травознавець. Його альбом-оповідь містить живописні твори, що колоритно висвітлюють давні вірування, традиції та обряди українців. Власне ними народний митець закликає шанувати Рідну Землю і Рідні Небеса, берегти незначну первинну філософію, яка існувала на найрозвинутішому щаблі стародавнього світу, ті набутки і знання наших пращурів, що й надалі слугуватимуть їх нащадкам на грядуще.
Для широкого загалу читачів і всіх, хто цікавиться історією свого краю та прадумками й звичаями первовічних русичів.
Спадщина Пілсудського та Петлюри [Текст] : минуле, сьогодення та майбутнє партнерства Польщі та України : монографія / Ун-т Марі Кюрі-Склодовської у Любліні; Чернігів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича; Київ. нац. ун-т ім. Т.Г. Шевченка; наук. ред.: В. Балюка, Ю. Макара М. Дорошка. – К., Люблін : Ніка- Центр, УМКС, 2021. – 424 с.
В колективній монографії польських і українських науковців досліджуються витоки, становлення й еволюція українсько-польського стратегічного партнерства. Започатковані підписаною в квітні 1920 року лідерами двох держав Юзефом Пілсудським і Симоном Петлюрою Варшавською угодою союзницькі міждержавні відносини Польщі й України отримали новий імпульс після розпаду Радянського Союзу в 1991 році. Автори монографії переконані, що критичний погляд дослідників на сучасний стан українсько-польських відносин сприятиме вивченню важливих історичних подій політичного порядку, дозволить по-новому подивитися на дискусійні теми взаємин Польщі та України, проаналізувати усі «за» і «проти» сучасного наративу українсько-польського партнерства у ХХ – на початку ХХІ ст.
Видання розраховане на викладачів, науковців, експертів й усіх, кого цікавить історія українсько-польських відносин.
Чорна книга [Текст] : про злочин. повсюдне знищення євреїв… / уклад за ред. В. Гроссмана, І. Еренбурга; пер. з рос.М. Лаюка. – К. : Дух і літера, 2020. – 520 с.
Вперше пропонується український переклад «Чорної книги» – збірки свідчень і документів про Голокост, зібраних Єврейським антифашистським комітетом у роки Другої світової війни. Оригінальний текст книги було набрано 1947 року, однак розгортання антисемітської кампанії в СРСР завадило її публікації. 1980 року збірку вперше видано в Єрусалимі на основі підготовчих матеріалів, виявлених в особистому архіві Іллі Еренбурга його дочкою Іриною. Для істориків, студентів, учителів і всіх, хто цікавиться історією Східної Європи.
Чумарна, М. Я є Україна [Текст] : світогляд. всесвіт українців / М. Чумарна. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2021. – 304 с. : іл.
Книжка вводить читача у світоглядний всесвіт давньої України, знайомить із звичаєвою та матеріальною культурою нашого народу, що зароджувалась і відроджувалась з покоління в покоління під дахом «солом’яного храму», яким була українська хата. Автор розглядає скарби народної культури не як архаїчний спадок, а як генетичне джерело духовної пам’яті і сили для наступних поколінь. Україна — не зовні, вона — в кожному з нас.
Для найширшого кола читачів.
Історія української культури [Текст] : (від стародав. часів до ХІХ ст) : навч. посіб. / за заг. ред. проф. Ю.С. Сабадаш. – К. : Ліра- К, 2020. – 320 с.
Хрестоматія підготовлена на підґрунті чинної робочої програми та відповідно до вимог Міністерства освіти і науки України щодо навчальної дисципліни «Історія української культури» як обов’язкової для студентів закладів вищої освіти.
До хрестоматії залучені уривки документальних, наративних та зображальних джерел, наукових публікацій та літературних творів вітчизняних і зарубіжних авторів, багатий ілюстративний матеріал, що відображає генезу та особливості розвитку української культури від первісного суспільства до кінця ХІХ ст.
Хрестоматія розрахована на студентів усіх спеціальностей денної та заочної форм навчання та усіх, хто цікавиться проблемами української культури.
Сабадаш, Ю. Історія культури Італії [Текст] : навч. посібник / Ю. Сабадаш; Ю. Нікольченко; С. Пахоменко; за заг. ред. проф. Ю.С. Сабадаш. – 2-ге вид., випр. і допов. – К. : Ліра- К, 2021. – 228с.
Пропоноване друге видання навчального посібника комплексно розкриває розмаїтий світ і широку панорму історичного розвитку культури Італії, знайомить з її унікальними джерелами, визначними подіями та маловідомими фактами.
Видання буде корисним для студентів і викладачів гуманітарних спеціальностей закладів вищої освіти і коледжів, фахівців-культурологів, аспірантів, учителів загальноосвітніх шкіл, усіх, хто цікавиться історією та сьогоденням культури Італії.
«Твоїми говоритиму устами…» [Текст] : Іван Франко в контексті свого часу / авт.-упоряд. М. Гнатюк. – К. : Парлам. вид-во, 2021. – 600 с.
Іван Франко (1856–1916) — знакова постать в українській інтелектуальній історії: поет, прозаїк, драматург, літературознавець і критик, філософ, соціолог, громадський та політичний діяч загальноєвропейського масштабу кінця ХІХ — початку ХХ століття. Великий українець приятелював, співпрацював, спілкувався з багатьма сучасниками, діячами української, польської, німецької, австрійської, чеської, російської, угорської, сербської, хорватської та інших європейських культур.
У книзі представлено листи І. Франка до близьких та колег, спогади сучасників про письменника, нариси про тогочасних інтелектуалів, з якими письменника та вченого в’язали дружні та творчі стосунки, присвяти визначних митців слова І. Франкові. Книга містить фотографії І. Франка, його оточення та архівні матеріали, які допоможуть глибше зрозуміти час, у який жив і творив великий українець.
Видання адресоване широкому читацькому загалові.
Різник, Л. Форум Романа Лубківського [Текст] : повість- спогад / Л. Різник. – Л. : Світ, 2021. – 124 с.
Автор, на основі власних спогадів, у повістевій формі прагне розкрити якнайширший простір світоглядного поля видатного українського літературного, політичного та громадського діяча періоду розвалу Радянської імперії Романа Мар’яновича Лубківського. Харизматична постать українця-патріота послужить прикладом для наслідування майбутніх поколінь. Книга розрахована на широке коло читачів.
Старак, Т. Теодозій Старак: “Цю державу я вистраждав…” [Текст] : зб. статей / Т. Старак; упоряд. О. Старак- Повякель. – К. : ВД ж. “Пам’ятки України”, 2021. – 480 с. – (Бібліотека ж. “Пам’ятки України” Кн. 115).
Теодозій Васильович Старак (1931-1999)- відомий український дисидент, видатний громадський діяч і дипломат. Шестидесятник, редактор підпiльної газети забороненої в СРСР від 1946 року Греко-католицької Церкви «Вiра Батьків». Перший посол незалежної України у Польщі (1991).
У запропонованому виданні вміщено статті, промови, iншi документи й матеріали про Теодозія Старака. У наведених спогадах сучасників вияскравлюється життєвий подвиг Видатного українця.
Академік Петро Тронько- видатний оборонець національної спадщини [Текст] : зб. статей / упоряд.: О. Повякель, А. Сєриков. – К. : Видавничий дім журналу “Пам`ятки України”, 2021. – 608 с. : іл. – (Бібліотека ж. ” Пам’ятки України” Кн.117).
Золоті ворота, ансамбль Михайлівського Золотоверхого монастиря, Успенський собор Києво-Печерської лаври, Національний музей народної архітектури та побуту України, палац мистецтв «Україна»… Це дещиця унікальних історико-культурних об`єктів лише у Києві, безпосередньо пов`язаних із подвижницькою діяльністю Героя України Петра Тронька. Збереження і примноження національної спадщини – незмінна мета і головний обов`язок Українця з великої літери, який невпинно і незмінно рятував предківські старожитності в часи тоталітаризму і застою.