Ран, Ю. Історія роботів[Текст] : для дітей мол. та серед. шк. віку / Ю. Ран. – Х. : Ранок, 2019. – 32 с. : іл.
Знайомимося з історією роботів від найдавніших механічних пристроїв до сучасних складних машин. Енциклопедія розповість про історію виникнення, розвитку роботів, а ще про роботів майбутнього.
Макаревич, М. Україна має жіноче обличчя [Текст] : [до 30-ї річниці Незалежності України] / М. Макаревич. – К. : Іріо, 2021. – 132 с. : іл.
Україна як жінка — вродлива та багата, незалежна, у розповні свого творчого потенціалу постать. У цій книжці представлено 30 есеїв про наших сучасниць, непересічних українок, знакових представниць двох ключових царин нинішнього життя України — науки та культури. 30 «живих» історій на основі авторських інтерв’ю журналістки-письменниці Мирослави Макаревич. З лайфхаками від українських актрис, науковиць, художниць, письменниць, музиканток, оперної діви й балерини.
Тарасенко, О. Благословенне жіноче ім’я- Україна [Текст] : жіночі портрети країни / О. Тарасенко. – К. : Поліпринт, 2021. – 237 с.
Українська жінка — це особливий та унікальний феномен, який не має аналогів у світі. Своїм талантом українські жінки внесли вагомий вклад в культуру, мистецтво, науку, політику, літературу та інші сфери життя рідної країни та світу. Без перебільшення і з гордістю можна констатувати, що про жінку-українку в світі ходять легенди. Українки ставали королевами, впливали на політику великих держав, з’являлися на картинах відомих художників і створювали відомі картини власноруч. Вони робили наукові відкриття, виступали на світових сценах, засновували школи і писали книжки. Тепер українська жінка з’являється на світових наукових конгресах, під українським прапором гордо стоять наші спортивні красуні, представляють свої мистецькі шедеври на світових майданчиках, входять у світові благодійні організації та перемагають на конкурсах краси. Про видатних українок повинен дізнатися весь світ!
«Благословенне жіноче ім’я — Україна (жіночі портрети країни)» — це книга, що створена як образ країни в портретах 30 видатних жінок, таких як Леся Українка, Катерина Білокур, Софія Окуневська, Ліна Костенко, Лілія Подкопаева та інші.
Чернов, М. Незалежні [Текст] : [100 найвизначніших фотографій сучасної України] / М. Чернов. – К. : Ваш автограф, 2021. – 240 с. : іл.
Наприкінці 2021 року видавництво “Ваш автограф” (Київ, Україна), за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України та Українського інституту книги, видало фотокнигу присвячену 30-й річниці Незалежності України. Книга “Незалежні. Історія сучасної України у світлинах кращих документалістів” – це більше ніж 140 унікальних документальних фотографій від понад 60 українських фотографів. Розміщені в хронологічному порядку починаючи від проголошення незалежності України й до сьогодення фотокнига охоплює тридцятирічний період сучасної історії України.
“Незалежні” – це політичні, культурні, спортивні події, трагедії, надії, гордість та радість України – не просто репортажні фотографії, а культурна спадщина, краща Українська документалістика, яка до цього ніколи не була зібрана під однією обкладинкою. “Незалежні” – це унікальна збірка, що поєднує високохудожні фотографії найвідоміших українських документалістів сучасності з невідомими світлинами, які ще не знайомі широкій аудиторії.
Панченко, В.О. Міська геральдика старої України [Текст] / В.О. Панченко. – К. : Веселка, 2021. – 599 с.
Ця книга — своєрідна енциклопедія міської та містечкової геральдики України періоду XIV — початку XX ст. Вона знайомить читачів з основами геральдики, містить огляд символіки 1111 населених пунктів на території сучасної України, які в минулому (до першої третини XX ст.) мали статус міста або містечка (чи наближалися до нього за багатьма ознаками), а також кольорові реконструкції гербів цих поселень та докладні автентичні ілюстративні матеріали з історії їхньої символіки. Унікальне за змістом науково-популярне видання в подарунковому оформленні розраховане на істориків, краєзнавців, студентів, старшокласників — усіх, хто цікавиться історією та історичним краєзнавством України.
Білінський, В. Журавлі. Переосмислення новітньої історії України [Текст] : до 30-ї річниці Незалежності України / В. Білінський. – Л. : Меморіал, 2021. – 512 с.
Торкаючись важливого завдання переосмислення національної історії українців та їхніх предків, відомий дослідник, автор історичних бестселерів “Країна Моксель, або Московія”, “Москва Ординська” Володимир Білінський пише: “Російські міфи не мають права на пропагування в українській історичній науці! Українська наука має бути побудована на суцільній правді. Якщо ми цього не зрозуміємо, то навіки залишимося на узбіччі історії.
У новому історичному романі «Журавлі» автор правдиво змальовує події, що відбувались в його рідному селі на Хмельниччині в часи Другої світової війни. У цій книзі уперше публікуються також інші твори. В. Білінського останніх років.
Волков, О. Сучасна українська кухня [Текст] : гастроном. подорож Україною / О. Волков. – К. : Поліпринт, 2021. – 240 с. : іл.
Книга «Сучасна Українська кухня. Гастрономічна подорож Україною» передбачає гастрономічні історії з кожного регіону України, по 2-3 історії з кожного регіону. Разом 30 кулінарних історій та кращих українських страв до 30-тиріччя країни. Наше завдання —дати можливість якомога більшій кількості людей дізнатися про ці неймовірно смачні історії.
Івченко, З. Готуємо по- українськи [Текст] / З. Івченко. – Л. : Урбіно, 2021. – 160 с. : іл.
Не варениками єдиними живуть українські кулінари! Готувати по-українськи не означає нині варити лише борщ та кашу. Сучасна українська кухня — це майстерне поєднання традицій із сучасними можливостями, відродження давніх рецептів та створення власних на базі тих продуктів, які дарує нам щедра українська земля.
Книга відомої фуд-блогерки Зоряни Івченко, авторки понад двох десятків кулінарних книжок, призначається як для вправних куховарів, так і для початківців: кожен знайде тут рецепти до душі. Любите проводити на кухні багато часу й дивувати рідних та друзів утіленням вишуканих рецептів? Обожнюєте смачненьке, але не любите годинами стриміти біля плити? У цій книзі знайдуться рецепти для кожного — геть усе, від закусок аж до десертів. Рецепти, кожен з яких авторка готувала власноруч, перевіряючи складники та пропорції, супроводжуються її ж фото в улюбленому рустикальному стилі.
Отож гортайте, обирайте страви й готуйте разом із Зоряною Івченко — смачно й по-українському щедро!
Пермяков, А. Шлях світла [Текст] : путівник по енергет. транформації України / А. Пермяков. – К. : Поліпринт, 2021. – 240 с.
Захоплива енергоподорож зі сходу, шляхом Сонця, до заходу найбільшими енергооб’єктами країни. Ця книга – потужний імпульс, аби відвідати їх як турист і дізнатися про діяльність тих людей, що схожі на чарівників – енергетиків. Вони майже з нічого роблять сваітло, яке насичує наші лампочки, розігріває їжу в мікрохвильовках, воду – в бойлерах і дає нам право називатися сучасними людьми. Адже тільки сучасна людина звикла «діставати» світло одним натиском вимикача.
Згуровський, М.З. Київська политехніка: шлях до зірок [Текст] / М.З. Згуровський. – К. : АртЕк, 2021. – 168 с.
Михайло Згуровський у співпраці з видавничим домом «АртЕк» створили унікальне видання, присвячене піонерам авіа- й ракетобудування, імена яких вписано в історію Київської політехніки.
Ігор Сікорський, Сергій Корольов, Олександр Мікулін, Костянтин Калінін, Дмитро Томашевич і багато інших видатних київських політехніків присвятили своє життя авіаційним і космічним розробкам, які змінили історію людства.
Видання здійснено за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України й Українського інституту книги до 30-ї річниці Незалежності України.
Киричок, П. Майдан і КПІ [Текст] / П. Киричок. – К. : АртЕк, 2021. – 176 с.
Це документальна книга про київських політехніків, які боролися за свободу і незалежність України, про київських політехніків, які віддали найцінніше своє життя – заради того, аби Україна була вільною, незалежною, демократичною країною. Герої цього видання – КПІшники, студенти і викладачі. Книгу було створено заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву Героїв Небесної Сотні, воїнів АТД назавжди залишаються в серцях українців. Вона – нагадування всім нам про те, якою ціною здобувалась і здобувалася свобода та новий шанс для нашої країни стати справжньою європейською державою. В книзі використані фотографії та документи з архівів КПІ ім. Ігоря Сікорського, а також співробітників та студентів.
Архіви окупації. 1941-1944 [Текст] / упоряд. Н. Маковська; Держ комітет архівів України. – 2-ге вид,. – К. : ВД “Києво-Могилянська академія”, 2008. – (Більше не таємно).
Т.1[Текст]. – 2008. – 872 с. : іл.
У виданні вперше представлено інформацію про так звані «окупаційні фонди» державних архівів України. Понад півстоліття цей потужний документальний масив був здебільшого засекреченим і недоступним для дослідників. Тож його публікація слугуватиме розширенню джерельної бази дослідження історії Другої світової війни на українських землях, відкриє нові можливості для глибшого і детальнішого вивчення нацистської окупаційної політики, усіх сфер життя населення на окупованій території. Актуалізована інформація допоможе розкриттю маловідомих сторінок історії України 1941—1944 рр. У контексті загальнолюдської трагедії найжорстокішої зі світових воєн, що є важливим також з погляду міжнародного співробітництва в гуманітарній сфері, сприятиме захисту соціальних інтересів і гідності жертв націонал-соціалістського режиму, попередженню загрози тоталітаризму, поширенню взаєморозуміння між народами світу.
На сторінках видання можна буде також побачити «обличчя» війни й окупації (боротьбу, побут, руїну, голокост) у фотодокументах, ознайомитися з роздумами сучасних істориків на цю тему.
Книга стане у пригоді не лише історикам-науковцям, студентам, аспірантам та викладачам гуманітарних навчальних закладів, а й усім, хто не байдужий до минулого та майбутнього України.
Пам’ять народу: геноцид в Україні голодом 1932-1933 років. Свідчення [Текст] : у 2-х т. / упоряд.: О. Веселова, О. Нікілєв; НАН України. Ін-т історіі України; Асоціація дослідників голодоморів в Україні. – К. : ВД Калита, 2009.
Кн.1[Текст]. – 2009. – 936 с.
У книзі подаються свідчення-спогади людей про найстрашнішу й наймасштабнішу трагедію XX століття – голод-геноцид українського народу 1932-1933 років. Усні та письмові спогади-розповіді надіслані очевидцями голоду, які пережили тяжке лихоліття й вижили, записані дослідниками голодоморів в Україні, викладачами вузів, вчителями, студентами, школярами старших класів, пенсіонерами, громадянами з усіх регіонів України та інших країн. Книга стане у пригоді кожній родині, науковцям, педагогам, учням шкіл, студентам, широкому читацькому загалу.
Великий голод в Україні 1932-1933 років [Текст] : в 4-х т. / Ін-т історії України, НАН України; Викон. Коміс. Конгресу США Дж. Мейс. – К. : Києво-Могилян. акад., 2008.
Т.1: Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США. – 2008. – 838 с.
4-х томне видання матеріалів Конгресово-президенської Комісії США з вивчення Великого голоду в Україні 1932-1933 рр. містить свідчення очевидців-емігрантів з України, що були зібрані впродовж 1983-1984 рр. за спеціальною методикою oral history і є доказом геноциду українського народу.
Перший том чотиритомного видання матеріалів Конгресово-президентської Комісії США з вивчення Великого голоду в Україні 1932-1933 рр. містить свідчення очевидців-емігрантів з України, що були зібрані впродовж 1983-1984 рр. за спеціальною методикою oral history і є доказом геноциду українського народу. Ключова акція уряду (конфіскація всіх продовольчих продуктів тривалого зберігання в українських селах у січні 1933 р.) була здійснена на основі усних вказівок. Вона може бути встановлена тільки за подібністю дій чекістів і комнезамівців у різних селах України, засвідченою людьми, які бачили такі дії на власні очі. Тому свідчення є одним із найцінніших джерел з історії колективізації та Голодомору в Україні 1932-1933 рр.
Видання розраховане як на науковців, так і на широке коло тих, хто цікавиться історичним минулим нашої держави.
Вегеш, М.М. Августин Волошин – будівничий української державності за Карпатами [Текст] / М.М. Вегеш; С.В. Віднянський; Ін-т політ. і етнограф. досліджень ім. І.Ф. Кураса; Центр іст. політології; НАН України. – 2-ге вид. – К. : Парлам. вид-во, 2021. – 472 с. : іл. + ім. пок. – (Політичні портрети).
У книзі висвітлюється життєвий шлях і багатогранна діяльність Августина Волошина (1874–1945) — Героя України (2002), президента Карпатської України (1939), видатного культурного, громадсько-політич- ного і державного діяча, загальновизнаного лідера українського національ- но-культурного напряму в міжвоєнному Закарпатті, з іменем якого цілком закономірно пов’язують національне відродження закарпатських українців у першій половині ХХ ст. Розповідається про історичні умови формуван- ня світогляду, національно-культурної орієнтації та політичних поглядів А. Волошина, його церковно-релігійну, культурно-освітню, педагогічну і громадсько-політичну працю та діяльність на чолі автономного уряду Підкарпатської Русі — Карпатської України і внесок у розбудову карпато-української державності напередодні Другої світової війни, а також про життя в еміграції і останні дні президента Карпатської України, закатова- ного 75 років тому в радянських в’язницях. Автори акцентують увагу на дискусійних питаннях, пов’язаних насамперед з політичною діяльністю Волошина та оцінкою Карпатської України як одного з етапів українсько- го державотворення і феномену української історії. Розрахована на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України, роллю і місцем у ній політичних постатей.
Стельникович, С.В. Тарас Бульба- Боровець: ” Ми не можемо ні на хвилину припиняти нашої боротьби”[Текст] / С.В. Стельникович; Ін-т політ. і етнограф. досліджень ім. І.Ф. Кураса; Центр іст. політології; НАН України. – К. : Парлам. вид-во, 2021. – 280 с. : іл. + ім. пок. – (Політичні портрети).
Видання присвячене військовому, політичному й громадському діячу, прихильнику республіканської політичної думки часів Української революції 1917–1921 років, засновнику УПА «Поліська Січ» Тарасу БульбіБоровцю. У книзі на основі широкої джерельної бази показано становлення політичного світогляду майбутнього отамана, його діяльність у роки Другої світової війни, а також еміграційний період життя. Звертається увага на знання та пам’ять про Тараса БульбуБоровця. Видання ілюстроване.
Для широкого кола читачів, усіх, хто цікавиться історією України.
Смолій, В.А. Петро Дорошенко [Текст] : особистість в реаліях епохи / В.А. Смолій; В.С. Степанков; НАН України; Ін-т політ. і етнограф. досліджень ім. І.Ф. Кураса; Центр іст. політології. – К. : Парлам. вид-во, 2021. – 792 с. – (Політичні портрети).
У праці, із залученням ґрунтовної джерельної бази, відтворено історичной портрет одного з найбільш харизматичних політичних лідерів козацької України середини — другої половини XVII ст. Його життєвий шлях і діяльність висвітлюються на широкому тлі міжнародних відносин у центральносхідному регіоні Європи з урахуванням сукупності внутрішніх чинників, а також тих складних геополітичних реалій, у яких опинилася Українська держава після смерті Б. Хмельницького.
Розраховано на фахівцівісториків, викладачів і студентську молодь, широкий читацький загал.
Ільницький, М. На перехрестях віку [Текст] : у 3-х кн. / М. Ільницький. – К. : Києво-Могилянська академія, 2008.
Перша книга вибраних праць Миколи Ільницького містить літературно-критичні та історико-літературні статті, передмови, портрети, рецензії, які охоплюють понад сорок років його творчої діяльності. У них відображено важливі грані літературного процесу історичного періоду, сповненого драматизму суспільного життя: зв’язок слова і національного світосприйняття, трансформацію «вічних образів», характер міжлітературних взаємозв’язків і типологічних спорідненостей. У книзі окреслено характер творчої індивідуальності багатьох материкових та діаспорних українських письменників.
До другої книги праць Миколи Ільницького ввійшли монографії про Богдана-Ігоря Антоновича, Ігоря Калинця та «портрет» літературного Львова XX століття.
Нарис про Б.-І. Антоновича – перше в українському літературознавстві дослідження про талановитого поета (1909-1937), творчість якого за радянського режиму замовчувалася і спотворювалася. У портреті І. Калинця розкрито закоріненість слова поета в духовну традицію української культури та інтенсивність новаторських пошуків, втілення громадського сумління покоління 60-80 років і суверенності поетичного слова. Літературні портрети постають яскравими фрагментами широкого тла – літературного життя Львова протягом ХХ століття, насиченого драматичними колізіями й спрагою оновлення поетичного слова.
Третя книга вибраних літературознавчих праць Миколи Ільницького містить статті про творчість Івана Франка, Михайла Яцкова, розвиток поезії і критики в Західній Україні у 20-30-ті роки ХХ століття, тенденції поетичного процесу в умовах довоєнної та повоєнної еміграції – від «Празької школи» до «Нью-Йоркської групи», а також спогади про сучасників.
Видання розраховане на широке коло читачів, зокрема на науковців, студентів та аспірантів гуманітарних профілів вищої школи, вчителів літератури.