Гарасмент – що це? Як його розпізнати і вберегтися? «Той, хто в темі, легше збагне, як запобігти проблемі. Читаємо й обговорюємо разом!» (Т. Рубан, письменниця) |
Українська література для старших підлітків поступово стає «сміливіше». Частіше висвітлюються теми цькування, загрозливого інтернет-переслідування, підліткової вагітності… З’являються й сюжети про «гарасмент» (англійське слово, яке означає «переслідування», «домагання»). Це – докучання, сексуальні натяки, жести та інше, що може образити або принизити людину, дії, які порушують недоторканість її приватного життя.
Ми хочемо познайомити вас із книгою М. Павленко «Щоденник закоханої ідіотки» (Павленко М. Щоденник закоханої ідіотки : роман [Текст] / М. Павленко . – Вінниця : Теза, 2021 . – 376 с.). Немає єдиного правильного способу, як реагувати на гарасмент. Кожна ситуація — унікальна. Як авторка вирішує цю сюжетну проблему: стосунки між юною героїнею Галиною та значно старшими дорослими? Модель «нав’язлива увага старшої людини» М. Павленко в цьому романі використовує двічі: з відомим поетом паном Ростиславом та Аліною, до речі, вчителькою.
Галинка пише вірші, і в неї це непогано виходить. Її мати, Ірина Михайлівна, «літературно и мовно стурбована вчителька української», котра так і не змогла реалізувати свої творчі амбіції як поетеса, старанно підштовхує дочку на знайомства з Ростиславом Терлецьким, який приїхав на творчу зустріч із учнями зі Львова. Мати вважає, що це подарунок долі і шлях у світле майбутнє. Старий ловелас одразу звернув увагу на Галину, але не як на поетесу, а як на юну красуню. «… Проте старосвітська галантність пана Ростислава зі спробами цілування ручок та пишними компліментами дуже швидко стає не просто нав’язливою, а й відверто неприємною».
Та на цьому “любовні” пригоди Галинки не закінчуються. Її починає переслідувати причіплива залицяльниця Аліна…
Як же все-таки героїня книги вирішить проблеми гарасменту, ви дізнаєтесь, прочитавши книгу М. Павленко «Щоденник закоханої ідіотки», яка чекає на вас у нашій бібліотеці.