Іваницька, Я. Війна очима киянки[Текст] : Рік перший. Лютий / Я. Іваницька. – К. : Саміт-книга, 2023. – 420 с.
Ця книга – про життя воєнного Києва, про те, як змінювало-ся внутрішнє «я» киян під тиском обставин, як гартувався Дух. Про людей, події, думки, переживання, ідеї, культурне життя столиці під час війни і навіть гумор. Про життя всупереч поставлених путіним задач його знищити.
Дудар, О. Щоденники вдови[Текст] : хронологічний опис подій / О. Дудар. – К. : “Саміт-книга”, 2023. – 144 с.
Від того часу, як Віктор Дудар поліг смертю хоробрих, захищаючи Україну від російських загарбників, його дружина Оксана Дудар ні на мить не забувала про найдорожчу серцю людину, оголюючи соціуму під час спілкування зі спільними друзями на фейсбук-сторінці, свій пекучий біль втрати. Саме в ці миті народжувалося дебютне видання – «Щоденник вдови».
Гримич, М. Умерови : історія однієї родини на тлі кримськотатарського національного руху хх-ххI cт.[Текст] / М. Гримич. – К. : Нора- Друк, 2023. – 432 с.
Книга Марини Гримич «Умерови: Історія родини на тлі кримськотатарського національного руху ХХ–ХХІ століття» — це літературна спроба відтворити історичні сюжети боротьби кримських татар за право жити і працювати на власній батьківщині через участь в ній кількох поколінь відомої і шанованої родини Умерових. У центрі уваги перебувають два її представники — український кримськотатарський політик Ільмі Умеров та його брат Бекір Умеров — натхненник і організатор протестних акцій кримських татар «Москва–1987». У книзі викладено маловідомі факти про спосіб і стиль життя кримських татар в депортації; про своєрідні організаційні форми на ранніх етапах національного руху, про неоднозначні ситуації й відверті подробиці акції «Москва–1987»; про звичаєво-правові форми вирішення земельного та житлового питань в Криму після повернення кримських татар; про брудне і зрадливе закулісся кримської політики в 1990-х та 2000-х і про те, як практично був анексований Крим.
У художньому оформленні обкладинки використано зображення картини художника Аліма Усеінова «Східне місто».
Воробйова, О. Рани землі Бучанської[Текст] : місто- герой Буча / О. Воробйова. – 384 с.
До збірки «Рани землі Бучанської» увійшли нариси, роздуми, свідчення очевидців про трагічні події в Бучанському районі Київської області та його околицях під час вторгнення російських військ на територію України.
Читач познайомиться з реальними і закулісними героями, пройнявшись невимовним жахом і болем за долі людей.
Війни закінчуються, та залишається пам’ять про спалену землю, кровопролитні сутички, смерті рідних та близьких, почуття братерства та взаємопідтримки. Саме про пам’ять та виключення таких жахливих подій і читаємо на сторінках книги.
Протасовицька, Т.В. Світ навколо нас. Техніка[Текст] : для дітей мол. та серед. шк. віку / Т.В. Протасовицька. – К. : CRYSTAL BOOK, 2020. – 48 с. : іл. – (Світ навколо нас. Фотоенциклопедія).
Транспорт завжди був і залишається надійним помічником людини. З часу появи перших човнів і колісниць він здолав довгий шлях розвитку, еволюціонувавши від примітивних засобів пересування до надзвукових літаків і космічних кораблів. У цій книжці ми зібрали інформацію про сучасні види транспорту, проілюструвавши її яскравими фотографіями.
Пропоноване видання може поповнити бібліотеку вашої дитини або стати чудовим подарунком підлітку, який цікавиться темою транспорту.
Турбаніст, Д.С. Танки та бойові броньовані машини[Текст] / Д.С. Турбаніст. – К. : Кристал Бук, 2021. – 48 с. – (Світ навколо нас. Фотоенциклопедія).
Ця книжка стане справжньою знахідкою для тих, хто цікавиться бронетанковою технікою — як сучасною, так і тією, що випускалася у ХХ ст. Тут представлено численні моделі танків і бойових броньованих машин, які вироблялися в різних країнах світу, указано їхні основні технічні характеристики й особливості конструкції. Доступні тексти проілюстровано яскравими фотографіями, на яких можна побачити описані зразки бойової техніки.
Видання адресовано допитливим підліткам і дорослим.
Санчес Вегара, М.І. Агата Крісті[Текст] / М.І. Санчес Вегара; пер. з ісп. М. Пухлій; іл. Е. Мунсо. – К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2021. – 28 с. : ил. – (Маленьким про великих).
Зустрічайте неперевершену Аґату Крісті! Письменницю, книжки якої запоєм читали від початку ХХ століття й понині. З чого ж почалася її кар’єра? Як Аґата придумувала своїх персонажів? Про це й багато іншого читачі довідаються із книжки серії «Маленьким про великих» «Аґата Крісті».
Чуб, Н.В. Пальчикові ігри[Текст] / Н.В. Чуб. – Х. : Віват, 2019. – 96 с. : іл. – (Для найменших).
Потоваришуймо з маленькою розумницею таксою — і нумо разом зростати, розумнішати, розвиватися й пізнавати неймовірно цікавий світ! А щоб маленькі пальчики стали слухняними та спритними, ми… ? Вправляємося з олівцем, фарбами, ножицями? Працюємо з різними матеріалами? Шнуруємо кросівки? Пришиваємо ґудзики? Малюємо пальчиками? Складаємо оригамі? Робимо аплікації?
Стус, Т. Рідні люди[Текст] / Т. Стус; худ. М. Кошулинська. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2019. – 26 с. : іл.
Книжка «Рі(з)дні люди» – про порозуміння, про нашу людську інакшість, яка збагачує та об’єднує малі й великі світи. Можна дивуватися чи навіть остерігатися різноманітності емоцій, вигляду, вчинків людей. Ця різноманітність не має ставати на заваді близькості в родині й спорідненості в безмежжі культур та традицій, – закликає Таня Стус.
Мітгуч, А. Довколо колеса[Текст] : про візки. карети і швідкі автомобілі / А. Мітгуч. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. – 48 с. : іл. – (Моя барвиста книжка-розглядалка).
Людина споконвіків прагнула пересуватися швидше та комфортніше й постійно винаходила нові транспортні засоби.
На сторінках цієї науково-популярної дитячої книги, яка містить в основному малюнки, її автор Алі Мітґуч розповідає нам історію колеса й водночас історію розвитку транспортних засобів: від першого колеса шумерів, далі — про вози та карети, потім як коней у ридванах та візках замінили двигунами й аж до сучасних перегонових автомобілів. Детально і з гумором описуючи усе це, автор демонструє нам, що сьогодення уявити без колеса просто неможливо.
Це оригінальне видання 1975 року перенесе маленьких й допитливих дослідників у світ понад 40 років тому, коли їхні батьки ще самі були дітьми. Діти дізнаються, як люди тоді бачили світ та уявляли майбутнє, яке стало для нас сьогоденням.
Надійний і добрий порадник для спраглих до знань дітей віком від 5 років.
Верховень, В. Велика книга тварин[Текст] / іл. Ф. Фіорін; текст Г. Маскелл; дизайн С. Райт. – К. : Артбукс, 2021. – 35 с. : іл.
У затишні години спілкування з малюком ви разом дізнаєтеся цікаву інформацію про тварин і свійських, і диких, екзотичних, і домашніх улюбленців. Ми певні, що увагу дитини привернуть чудові ілюстрації, малюк із задоволенням слухатиме веселі й повчальні віршики та оповідання, виконуватиме розвиваючі завдання.
Книга містить цікаві факти про тварин, вірші, казки, оповідання, завдання на розвиток логіки, уваги та ін.
Верховень, В. Вусохвості й лапокрилі[Текст] : читанка про звірят. – Х. : Юнісофт, 2021. – 192 с. : іл.
Як тварини спілкуються між собою, як вони виховують і піклуються про своє потомство — маленькі ерудити дізнаються з нашої читанки. А ще прочитають цікаві віршики й загадки про кожного «героя» розповіді, довідаються багато подробиць про мешканців дикої природи.
Дем’янчук, К. Легенди замків України[Текст] / К. Дем’янчук; іл. Ю. Ясінської. – К. : Форс Україна, 2018. – 26 с. : іл. – (Шукай. Мандруй. Фотографуй)
Вирушаймо на екскурсію Замками України. На сторінках цієї книжки герої легенд занапастили щось дуже важливе. Прочитай легенду, знайди головних героїв і допоможи їм знайти все загублене. А ще відвідай ці місця з батьками, сфотографуй і приклей фотографію у книжку на згадку.
Гюс, П. Лінія часу. Візуальна історія світу[Текст] / П. Гюс. – Х. : Віват, 2017. – 80 с. : іл.
Візуалізована історія світу від Великого вибуху до теперішнього часу. Хронологія людства для великих і маленьких у приголомшливих малюнках Петера Гюса.
Говоруха, І. Митець повинен мати волю[Текст] / І. Говоруха. – К. : “Артіль”, 2023. – 420 с. Будь-яка країна — це передовсім земля. Ґрунт, небо, висока чи низька трава. Бірюза моря, шпаркість піску, підхмар’я гір. Пшениця, бананові плантації, кремезні фіорди. Територія та й годі. Унікальною, особливою і неповторною її роблять саме люди. Ось чому й Україна така самобутня. Бо в ній живуть працьовиті, талановиті та незламні українці. Будь-коли, навіть у нестерпно важкі часи, вони вирощували хліб, квіти, яблука… Писали полотна, музику, вірші. Будували, лікували, розгадували автоімунні хвороби та рятували світ від епідемій.
Зводили прибуткові будинки. Розробляли пристрої нічногобачення та човни, що літають.
Об’єднує їх лише одне — безперечний талант і велика любов до України..
Бушуєв, Д. Історія нескорених[Текст] : Україна на захисті європейської цивілізації / Д. Бушуєв. – К. : Кліо, 2023. – 248 с.
Російсько-українська війна стала найбільшою війною в Європі після завершення Другої світової, вона була обумовлена самою природою Росії і тим, яке місце Україна посідає в російському імперському міфі. Невідворотною її зробила відмова колективного Заходу помічати зростання російського імперського ресентименту й попередження про перегляд сфер впливу, які робив Володимир Путін.
Історія взаємин України та Росії є постійним намаганням останньої знищити українську ідентичність, підкорити Україну власним імперським амбіціям і використати її людські, інтелектуальні, наукові та промислові ресурси для подальшої експансії на Захід. Тож ця книжка розкриває ключові події україно-російських взаємин протягом ХІІІ — початку ХХІ століть, даючи відповіді на питання, коли відбулося цивілізаційне розходження між майбутніми українцями та росіянами, чому Росія стала антиєвропейською державою і як сформувався російський ексепціоналізм, що неодмінно входив у конфронтацію з ідеєю вільної та суверенної України.
Яценко, П. Прес, чорнило, три гармати. Пригоди славного мандрівного друкаря Івана Федоровича[Текст] / П. Яценко. – К. : Портал, 2023. – 200 с. : іл. І. Угнівенка.
Як Іван Федоров став Федоровичем? Відповідь знайдеться в цій художній повісті, заснованій на історичних джерелах. Оповідь про діяльність, мандри, успіхи й негаразди, батьківство й вибір ідентичності славетного друкаря розгортається на суспільно політичному та побутовому тлі українських земель XVI століття. Яскравий авторський стиль і гумор допоможуть зануритися в кінематографічні пригоди разом із героями книжки.
Троян, С. Грані війни[Текст] : мережевий щоденник / С. Троян. – К. : Ніка-Центр, 2023. – 272 с.
У мережевому щоденнику відомого українського історика Сергія Трояна відбилися рефлексіїї на значущі виклики, небезпеки і перебіг подій першого року повномасштабної російсько-української війни (24 лютого 2022 – 24 лютого 2023 рр.). Людина, що тонко відчуває, – українець, патріот, учений, дипломат – створив багатогранну розповідь громадянина, що переживає трагедії, які розкололи наш звичний світ. Емоційні екскурси у передумови та історичне підґрунтя, зовнішню політику, реакцію офіційного і неофіційного закордоння, внутрішні настрої, суто бойові дії узагальнюють досвід пересічного українця, пов’язаний з життям і війною, викликають співпереживання і великий інтерес до описаних подій. Низка щоденних записів, викладених автором у мережі Фейсбук, присвячена конкретним захисникам України – вчителям, викладачам, науковцям, військовим. Дописи містять посилання на матеріали, оповіді, вірші тощо інших осіб, сприяють поглибленому розумінню всієї палітри героїчної боротьби українців, які захищають не лише свою незалежність і свободу, а й загальноєвропейські ліберально-демократичні цінності.
Гресь, В. Дзвонять дзони[Текст] : притчі про Кармалюка / В. Гресь; В. Шевчук. – К. : ФОП “Ротарчук Іван Сергійович”, 2023. – 112 с.
В основі твору – історичні події, повстанський рух на Поділлі у першій половині ХІХ ст. під проводом Устима Кармалюка. Ця книга про ненависть і помсту, страждання і надію, про незламний дух українського народу та любов до Батьківщини.
Жанр притчі глибоко символічний, що дозволяє авторам твору донести до читача свої думки та сподівання, своє бачення подальшої долі людства і рідної України. Запропанований твір руйнує звичний погляд на відомі історичні події. Складний та багатогранний образ народного ватажка Устима Кармалюка віддзеркалює один із етапів історичного шляху України за звільнення.
Шиманська, А. 501 факт, який треба знати з… історії України[Текст] / А. Шиманська; А. Шиманський. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 256 с.іл. Я. Мозиль.
Історія України від мамонтів до сьогодення у 501 факті? Чому б і ні! Цікаві, важливі, часом кумедні, іноді трагічні, а найчастіше — доленосні: не всім цим фактам знайшлося місце у шкільних підручниках, але саме завдяки їм історія стає живою і динамічною. Яке українське місто згадує Гомер у своїй «Одіссеї»? Особистим знаком якого князя було зображення сучасного тризуба? Коли вперше в писемних пам’ятках згадано слово «Україна»? А хто з гетьманів був шанувальником кави? Відповіді на ці та інші питання знайдете на сторінках ілюстрованого довідника. Завдяки книжці «501 факт, який треба знати… з історії України» минуле стає ближчим, а сучасне — зрозумілішим.
Рогожа, В. Добрий вечір. Ми з України. Нескорений Миколаїв[Текст] / В. Рогожа. – К. : Ваш автограф, 2023. – 360 с : іл.
Миколаївці з перших годин нападу московської орди на Українську державу вступили в бій з переважаючою в десятки разів ордою мос-ковських загарбників і не здали місто Миколаїв. Більше того, вони зуміли зірвати плани московської орди захопити місто Одесу й відразу відбити майже всі, зайняті ворогом, території Миколаївської області.
І коли сьогодні частина громадян України «голосить», примов-ляючи: «Як таке могло статися, що брати пішли на нас війною!», я прошу українців — читайте історію відносин власного народу з Московією!А також зверніть увагу на те, що говорять «ваші брати» про цю війну. Вони чітко повторюють за путіним: «Української нації не існує, не було й ніколи не повинно бути!» І таких громадян у Московії близько восьмидесяти відсотків!
Проща, В. Nominka[Текст] : українські імена світової історії / В. Проща; худож. Ю. Ганик. – К. : Моя книжкова полиця, 2023. – 156 с. : іл. – (Круті знання для пізнання).
У цій книзі двадцять п’ять історій про відомих та не дуже людей, які увійшли у світову історію, щось винайшли, створили, були непересічними, ними захоплювалися повсюди. Вони були різними, але всі — українці! Можливо, ти не чув про кожного з них, але вони варті твоєї уваги. Хтось з них був знаним філософом, чи письменником, або мандрівником, а хтось малював дивовижні картини, винайшов революційний пристрій, отримав «Оскар», підкорив європейську сцену, проєктував чудові будівлі. «Nomina» з латини означає «імена», тож знаймо визначні імена наших земляків, котрих впізнають по всьому світу.
Меньшов, О. Я, Фокс та окупація[Текст] : Щоденник херсонця- 2022 рік / О. Меньшов. – К. : Видавнича група КМ-Букс, 2023. – 256 с.
Ця книжка Олександра Меньшова — це піврічний життєпис його родини (та і міста загалом) з дня, коли рашисти зайшли у Херсон. У щоденнику автора показано, як за ці шість місяців змінилося життя містян під окупацією. На сторінках «Я, Фокс і окупація» переплелися особисті думки автора, розповіді його рідні та знайомих, ставлення найрізноманітніших людей до «асвабадітєлєй», екскурси в минуле міста, проза і поезія, плани і сумніви, смуток і радощі… Коли над дітьми Олександра нависла загроза примусового навчання за російською програмою (і наративами, звісно), родина все ж наважилася виїжджати з Херсона до вільної України. Це їм коштувало шести днів у черзі і проходження двадцяти п’яти ворожих блокпостів. І якою б не була радість від того, що ця пригода вже в минулому, письменник не втрачає надії повернутися у рідне мирне місто, тож вступив до лав ЗСУ, щоб наблизити цей день.
Єремєєв, П. Міфи та фейки з історії України[Текст] : 33 спростування / П. Єремєєв. – Х. : АССА, 2023. – 144 с. : іл. – (“Читай та відкривай”).
Історія сповнена міфів та фейків. Якісь із них виникли випадково, інші були створені, щоб заперечити існування українців як окремої нації. Пропагандистська машина працювала вправно, але настав час дізнатися справжню історію, яка захопить та зруйнує застиглий набір стереотипів.
У книжці ви прочитаєте, чому запорозькі козаки цікавіші за спрощений образ селян-утікачів; чи правда, що паризький аеропорт названий на честь українця; чи існує золото Полуботка; хто ж створив Велесову книгу і багато іншого! 33 спростування, які змінять ваш погляд на історію.
Тераковська, Д. Дочка Чарівниць[Текст] : [роман- казка] / Д. Тераковська; пер. з пол. Д. Матіяш. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 421 с.
Цю книгу можна назвати романом-казкою, бо вона охоплює велику частку життя головної героїні, що постає перед нами Дитям, Дівчинкою і Панянкою. Дорослішаючи, вона змінюється, вивчає себе і навколишній світ, у якому панують зло, насилля, зневага, бундючність Загарбників. Колись славне Велике Королівство завоювали степові ординці і накинули на нього зашморг, а він душить народ, що, здавалось би, втратив будь-які сподівання, втратив мужність і хоробрість опору. Під опікою Чарівниць Дитя-Дівчинка-Панянка виростає й пізнає свій народ, щоб здійснилося пророцтво Пісні Єдиної…
Шабловський, В. Кулемети й вишні[Текст] : іст. про добрих людей з Волині / В. Шабловський; пер. з пол. А. Бондаря. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 352 с.
Відомий польський репортер Вітольд Шабловський упродовж трьох років розшукував у Польщі та в Україні очевидців Волинської трагедії і їхніх нащадків. Розповіді про пережиті ними події 1943 року лягли в основу книжки «Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині».
Ці історії – про зруйновані у вирі війни людські долі й обірвані життя, і водночас – про людяність, силу духу та милосердя. Через спалах міжнаціональної ворожнечі сусіди стали ворогами. Однак і в ситуації смертельної небезпеки чимало людей були готові ризикувати життям задля порятунку ближнього – насамперед людини, а не представника певної нації.
Ця книжка є спробою знайти шлях до примирення і прощення попри трагічні сторінки в історії польського та українського народів.
Сенкевич, Г. Вогнем і мечем[Текст] : роман у 2-х т. / Г. Сенкевич; пер. з пол. Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан, 2023. – (Світовий історичний роман).
Роман «Вогнем і мечем» є першою частиною славетної трилогії лауреата Нобелівської премії Генрика Сенкевича, написаної на історичному матеріалі XVII століття. У творі змальовано національно-визвольну боротьбу українського народу під проводом Богдана Хмельницького проти польсько-шляхетського панування.
Сенкевич, Г. Потоп[Текст] : роман у 3-х т. / Г. Сенкевич; пер. з пол. Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан, 2023. – (Світовий історичний роман).
«Потоп» – друга частина історичної трилогії Генрика Сенкевича, до якої входять також романи «Вогнем і мечем» (вийшов у цьому ж видавництві 2006 року) і «Пан Володийовський». Твір присвячений боротьбі Речі Посполитої зі шведською навалою у ХVІІ ст. Письменник показав шляхетську анархію, що панувала в країні. Зрадникам вітчизни – могутнім князям Радзивіллам та їхнім посіпакам – він протиставив жменьку патріотів, довкола яких поступово збиралися основні сили визвольного руху. Головною дійовою особою «Потопу» є Кмитиць, котрий, раніше пихатий і свавільний шляхтич, стає самовідданим воїном, який разить шведів під мурами Ченстоховського кляштору. Численні пригоди Кмитиця, посилюючи цікавість сюжету, дають авторові змогу розкрити перед читачами широку панораму життя феодальної Польщі.