Нові надходження – книги червень 2024

Сенкевич, Г. Quo vadis[Текст] = Куди ти йдеш : роман / Г. Сенкевич; пер. с пол. В. Бойка; Ін-т лі. – Х. : Фоліо, 2023. – 507 с.
Перше століття нашої ери, імператорський Рим часів напівбожевільного Нерона, одержимого манією величі, початок становлення християнства – релігії, що оголошена поза законом і зазнала переслідувань. Сенкевич розповідає трагічну історію кохання римського аристократа до гнаної владою християнки. Читач побуває на оргіях у палаці Нерона і на нічному кладовищі, де проповідує апостол Петро; на вулицях охопленого пожежею Рима і в підземній в’язниці, де заживо поховані сотні невинних. Унікальна за своєю силою та масштабністю історична епопея «Quo vadis» була багаторазово екранізована і завоювала славу одного з неперевершених шедеврів світової літератури.
Розуменко, В. Лютий рік незламности[Текст] / В. Розуменко. – К. : “Артіль”, 2023. – 400 с. : іл.
Ця книга – спогади очевидців, свідків про воєнні злочини росії проти України, про геноцид українського народу. І хочеться вірити в те, що пекло, яке пережили люди окупованих територій, закінчиться рано чи пізно на всій українській землі, просякнутій болем та втратами, і життя відродиться. Про це свідчить перше враження від книги, бо на фоні зруйнованих будинків у гнізді поселилась сім’я лелек. Навіть птахи вірять у перемогу добра над злом.
Сенкевич, Г. Пан Володийовський[Текст] : роман / Г. Сенкевич; пер. з пол. Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан, 2023. – 672 с. – (Світовий історичний роман).
Роман «Пан Володийовський» — завершальна частина історичної трилогії Генрика Сенкевича, у якій показано боротьбу Речі Посполитої з турками й татарами після того, як король Ян Казимир зрікся престолу.
Центральна постать роману — полковник пан Єжи Міхал Володийовський, найліпший жовнір Речі Посполитої, як говорить про нього автор. Цей образ яскравий і близький нам. Він незвичайний, бо ввібрав у себе найкращі риси, притаманні позитивним персонажам: вірність і шляхетність, силу духу й безстрашність, доброзичливість і товариськість, стійкість у біді й силу волі, уміння вище за власні турботи поставити служіння найдорожчим ідеалам, любов до Вітчизни, котрій він, як воїн, безкорисливо віддав майже чверть століття.
Автор змальовує в романі й тривале мирне родинне життя пана Володийовського, розкриває душевні достоїнства героя, щоб болючіше відгукнулася у серцях читачів його трагічна смерть, яка сталася під час узяття стотисячною турецько-татарською армією у серпні 1672 року Кам’янця — однієї з найбільших на Поділлі фортець. Сміливий войовник гине, не зрадивши присяги Вітчизні. Цим він кидає докір тодішній владі, що пішла на зговір із загарбником і здала місто.
Гавріш, О. Казки баби Гавришихи [Текст] / О. Гавріш. – Біла Церква : Час змін Інформ, 2022. – 434 с. : іл.
Я пропоную вам мандрівку до прадавнього духу українців. …і це не «рожева» мандрівочка, це страшно.
Полиште всі свої «поспішайла», візьміть дітей за руки: на вас чекає український зелений туризм з емоційними гірками. Ми разом пірнемо у глибину підсвідомості на рівень зв’язку з нашим корінням, відновимо цей шлях, щоб краще нас живила сила нашого фундаменту й цупкіше ми за землю трималися, та доторкнемося до різнобарв’я емоцій від жаху до щастя.
Я вас доправлю до звичайного українського села Некремінне, що загубилося серед ланів, лісів та прохолодних струмків. Запах свіжоспеченого хліба на світанку, вишні, абрикоси просто з дерев, молода картопелька, риболовля, тарзанка на ставку… Удень — трудова терапія, а коли сонце сідає, всі збираємося до баби Гавришихи, що живе у невеликій охайній хаті з очеретяною стріхою на Козачку, край села. Вона розповідає вигадані-не-вигадані історії, що відбувалися колись у Некремінному. Головні герої її розповідей — односельці та істоти, яких науковці відносять до української міфології і про яких баба оповідає, наче про цілком реальних сусідів. Що б не відбувалося в тих казках, людська гідність, взаємодопомога, доброта завжди перемагають. І хоч ті оповідки навіть слухати страшно, та все одно не можеш відірватися, бо відчуваєш, що тебе прикриває своїми невидимими, зітканими з любові крилами Берегиня — баба Гавришиха.
Стус, Т. Таємні історії маленьких і великих перемог[Текст] / Т. Стус; худ. М. Кошулинська. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 88 с. : іл. – (Дитяча полиця).
«Таємні історії маленьких і великих перемог» видавництва #книголав – це десять оповідань із терапевтичним ефектом про досвід проживання дітьми подій російсько-української війни. Кожна історія складається з двох частин: реалістичної та казкової, – що дозволяє показати певну ситуацію та знайти спосіб подивитися на неї крізь призму казкового сприйняття. В оповіданнях обережно та делікатно зображуються теми втрати дому, переїзду, адаптації, емоційних переживань, агресії, суму за рідними речами, мінної безпеки, сприйняття інвалідності або загибелі воїнів, очікування на перемогу. Проєкт покликаний у художній формі пояснити дітям складні питання, що виникають під час нашого досвіду проживання війни, віднайти втрачену силу та опору, а також відчути серцем любов і підтримку одне одного та переконатися, що разом ми сильні! Видання створене для читання та обговорення дорослих із дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку.
Мамчич, О. Як правильно ревіти?[Текст] / О. Мамчич; іл. М. Трушковська. – Х. : Ранок, 2020. – 44 с. : іл.
Часом неабияк корисно читати… інструкції.
Олеся Мамчич у збірці поезій для дітей дає цілий перелік порад, як правильно ревіти. А ще розповідає, що робити, коли в домі завелася мишка, як відлякати всі страхіття світу та де дістати козинаки. Героями віршів Олесі є мудрі кроти, вилупата лопата, хижі лижі, хамелеон, пакетики, летючий віслючок, валіза…
Тексти авторки сповнені незвичайних рим, порівнянь, словесних каламбурів, тому неодмінно розважать як дітей, так і дорослих.
Фалькович, Г. Руді і чумацький шлях[Текст] : вірші / Г. Фалькович; іл. І. Потапенко. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 72 с. ; іл.
«Руді і Чумацький Шлях» — нова поетична збірка Григорія Фальковича, що припаде до душі і малятам, і батькам. На сторінках цієї книжки, яку зворушливо та ніжно проілюструвала Ірина Потапенко, читач знайомиться із «переселенцем» Руді, симпатичним джек-рассел-тер’єром, який опинився на Заході України разом із родиною Григорія Фальковича. Песик по-своєму, по-собачому, переживає війну: під час тривоги біжить в укриття, радіє відбою, підтримує людей довкола, дивиться телевізор, гуляє із господарем вулицями старовинного міста, розмірковує над непростими життєвими проблемами, мріє про перемогу і мир.
Чернишенко, В. Битва за місто[Текст] / В. Чернишенко; іл. Т. Копитової. – К. : Артбукс, 2022. – 36 с. : іл. – (Читати- класно!).
«Битва за місто» — книжка, яка народилася під час війни та стала для команди АРТБУКС своєрідним символом надії на якнайшвидшу перемогу.
Вона покликана допомогти дітям, які всупереч власної волі стали учасниками цієї несамовитої війни, повірити у те, що світло переможе темряву, а зло обов’язково буде покаране.
Джюко, М. Привид Києва[Текст] : Комікси / М. Джюко; пер. з яп. Т.В. Сандрович. – Х. : Ранок, 2022. – 16 с. : іл.
Відомий автор манґа Мацуда Джюко надихнувся подіями лютого 2022 року, коли під час жорсткої ескалації російсько-української війни небо над Києвом героїчно боронили українські пілоти 40-ї бригади тактичної авіації.
Подвиг українських асів породив легенду про Привида Києва, пілота МіГ-29, який за перші 30 годин російського вторгнення в Україну здобув шість повітряних перемог у небі над столицею: збив два Су-35, два Су-25, Су-27 і МіГ-29.
Була, О. Вересова міль[Текст] / О. Була. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 44 с. ; іл.
Звідки беруться кольори вдень і куди вони зникають вночі? Про це знає Сіра Міль. Вона живе на Вересовій галявині і понад усе боїться денного світла. Сіра Міль звикла ховатися у заростях вересу і показуватися зі сховку лише з настанням темряви. Вона мріє побачити дерева, але ніколи не покидає свою галявину. Сіра Міль впевнена у тому, що вона — єдина міль на світі.
Романишин, Р. Війна, що змінила Рондо[Текст] / текст та іл. Р. Романишин, А. Лесів. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2022. – 35 с. : іл.
«Війна, що змінила Рондо» – це книга про те, що війна не має серця і не розуміє жодної мови, зате торкається кожного і на всіх залишає шрами. Та якщо спільно збудувати машину світла і навчитися співати попри все, тоді навіть найтендітніші істоти зможуть вистояти й перемогти. А ще ця книга – це привід для вдумливої розмови з дітьми (або й зі собою) про те, що діється нині в країні чи й деінде у світі, у форматі чарівної історії, яка завжди залишає місце для надії та оптимізму.
Ісерн, С. Емоціємір інспектора Дила[Текст] = розпізнавай, вимірюй, та керуй своїми емоціями / С. Ісерн; іл. М. Карретеро. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 96 с. : іл.
Навчись легко та весело розпізнавати, вимірювати й керувати своїми емоціями. А допоможуть тобі в цьому емоціємір, інспектор Дил та Емі. Варто лише привести в дію емоціємір, і почнеться твоя захоплива мандрівка у світ емоцій.
Бачинський, А. Примари Чорної діброви[Текст] : повість / А. Бачинський. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2023. – 176 с.
Роман їде в село на канікули. Там його чекають цікавезні історії про мандри дідуся та друзі. Однак, виявляється, цьогоріч ніхто вже не піде на річку і не плаватиме наввипередки до скелі. Якісь чужинці захотіли вирубати Чорну діброву та знищити ріку. Місцеві мовчать. Вони не вірять, що їм під силу щось вдіяти, ще й обіцянки басейнів і аквапарків такі заманливі… Та хіба це замінить старі розкішні дуби та їхню ріку? Друзі не можуть стояти осторонь і, озброївшись порадами дідуся Андрія та великого китайського полководця Сунь Цзи, беруть справу у свої руки. Чи вдасться їм завадити великій вирубці?
Русіна, О. Топ- тракторець, що тягне танк [Текст] : повість / О. Русіна; іл. О. Шатохіна. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. – 64 с. : іл.
Тракторець Тор дуже любив тягати те й се, а також допомагати людям засівати зерно. Та, прокинувшись одного ранку наприкінці зими, він зрозумів, що щось не так. У його країну прийшла війна. Його місто було під постійною загрозою — як і вся Україна. Чим же Тракторець міг зарадити, коли вмів лише тягати те й се? Але саме це вміння стає Тракторцеві Тору в пригоді: він рятує будинок хлопчика від розгромлення, допомагає військовим тягати ворожі танки й долучається до оборони міста. А ще знайомиться з незвичайними їжаками та Сиреною, які теж стоять на обороні міста. У цій історії кожен упізнає трохи себе і своє місто, відчує силу єднання та любові до свого дому.
Міхаліцина, К. Яків і мокрий вечір[Текст] / К. Міхаліцина; худ. Г. Олійко. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2022. – 40 с. : іл.
Дощовий черв’як Яків вибрався з нірки у гарному настрої і поповз шукати собі вечерю. Та дорогою йому трапилися заплаканий равлик, мокрички, метелик і жук-олень. Яків навіть розсердився, бо не міг зрозуміти, чому вони плачуть. Але невдовзі й самому Якову зібралося на сльози.
Книжка «Яків і мокрий вечір» допоможе дитині зрозуміти, чому ми іноді плачемо і що плакати — зовсім не соромно. Завдання наприкінці допоможуть дітям осмислити власні емоції та зрозуміти почуття інших.
Дерманський, О. Клуб врятованих. Непухнасті історії[Текст] / О. Дерманський; худ. Т. Копитова. – Х. : Віват, 2023. – 80 с. : іл. – (Щось цікаве).
Ця книга вийшла в партнерстві з організацією UAnimals,і 5 гривень від продажу кожного примірника буде спрямовано на порятунок тварин. Кіт Потап не дуже вірив у людей, а ще менше в дива. Собачка Жужа мало не стерла лапки, долаючи кілометри в пошуках безпечного місця. Кінь Оскар боявся заснути, а оленятка дуже лякали гучні звуки… Герої цієї книжки здолали чимало перешкод, але не втратили надії. Це оповідки про дружбу між тваринами й людьми, про віру в перемогу, а також про вірність, що долає всі перешкоди на шляху до тих, кого ми любимо. А ще про відповідальність перед тими, хто став невіддільною частиною нашого життя.
Живка, З. Півник[Текст] : для молод. шк. віку / З. Живка. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2022. – 34 с. : іл.
Самотня жінка купила собі на схилі літ курчатко. Воно було сумне й слабке, але жінка любила й доглядала його — і виріс із того курчатка красень-півень. Та не простий! Ніхто й гадки не мав, що коли вороги візьмуть місто в облогу, саме півень зможе порятувати його жителів. Як саме — читайте у казці Зоряни Живки “Півник”, яку дивовижно проілюструвала Оля Гайдамака.
Світова, С. Потаємна суперсила[Текст] / С. Світова; іл. О. Шатохіна. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 18 с. : іл.
Бешкетна неслухнянка Ніна обожнює все супергеройське. Приборкати час або й монстрів — легкі для неї завданнячка. У неї є стонадцять ідей, як урятувати світ… але зовсім немає суперсили! Як і де її відшукати? Кого потрібно здолати, щоби стати справжнім супергероєм? Подейкують, потаємна суперсила живе у кожному з нас. А щоб її розбудити, достатньо маленької доброї справи.
Ройз, С. Ключі сили[Текст] / С. Ройз. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 72 с. ; іл.
Книжка відомої української психологині й письменниці Світлани Ройз присвячена темі емоцій та їхньому усвідомленому проживанню дітьми. Як впоратися, скажімо, зі страхом темряви? Як дитина може виявляти свою злість, щоб не поводитися агресивно і водночас не придушувати емоцію всередині? Чому ми сумуємо і чи можна заприятелювати з печаллю? Яким чином сила провини може перетворитися на відповідальність? І чому насправді так важливо отримати силу, яку дає радість? Як навчитися радіти і як радість заряджає нас, немов батарейка?
Лущевська, О. Це тиха ніч, мій астронавте[Текст] / О. Лущевська. – К. : Книголав, 2022. – 40 с. : іл. – (Дитяча полиця).
«Це тиха ніч, мій астронавте» – коротка повість, у формі дитячого щоденника. Головна героїня – семирічна дівчинка Ія, вона записує нотатки впродовж перших десяти днів російського вторгнення в Україну. В оповіді є деталі повсякденного життя Ії під час війни, її турботи, мрії та переконання. Нотатки Ії – різноманітні емоцій: від страху до розгубленості, від радості до відчаю. Юні читачі дізнаються, як міняється Ієне життя, і хто допомагає їй триматися у цей складний час, коли історія повторюється і змінюється назавжди. В книжці ще є вигаданий астронавт, який допомагає Ії триматися. Іїн щоденник починається 24 лютого і триває до 5 березня, ілюструючи перші 10 днів війни”.
Живка, З. Пес Патрон[Текст] : маленька іст. про велику мрію / З. Живка. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 60 с. : іл.
Пес Патрон – улюбленець дітей та дорослих, талісман Державної служби України з надзвичайних ситуацій, єдиний у світі пес доброї волі дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, володар медалі «За віддану службу», який допомагає саперам знешкоджувати ворожі вибухові пристрої.
Ця книжка – своєрідна автобіографія Патрона. Зоряна Живка і Богдана Бондар підготували для українських дітей переклад із собачої мови на людську – і з цього вийшла ось така історія. Вона надихає мріяти, вірити й перемагати!
Ткачук, Г. Блакитний записник[Текст] / Г. Ткачук; іл. М. Глушко. – Х. : Віват, 2023. – 95 с. : іл.
Знайомся: це Бе-Зе, тобто Блакитний записник. Його хазяйка Влада хотіла писати на цих сторінках «Товсту книжку», але наприкінці лютого плани змінилися. Влада з мамою поїхала в Польщу і стала занотовувати в мені свої найпотаємніші думки. Бе-Зе розкаже тобі їх, тільки по секрету! А ще поділиться нашою спільною історією про вимушений переїзд, нову школу, дружбу й любов до всього рідного серцю. Може, і для тебе він зможе стати тим, у кому знайдеш прихисток, кого захочеш пригорнути й більше не випускати з рук.
Даниленко, В. Степан Смаль-Стоцький[Текст] : “Заслужений перед усією Україною” / В. Даниленко; О. Даниленко; О. Добржанський; НАН України. Ін-т історіі України. – К. : Парламентське видавництво, 2023. – 336 с. : іл.
В книзі висвітлюється життя і діяльність академіка Степана Смаль-Стоцького, відомого українського культурного й громадсько-політичного діяча, педагога, видатного вченого-славіста, який зробив вагомий внесок у розвиток української філології, літературознавства, історії.
Демська, О. Українська мова[Текст] : подорож із Бад-Емса до Страсбурга / О. Демська. – Х. : Vivat, 2023. – 304 с. : іл. В.Смаль. – (“Актуальна тема”).
На культурній мапі модерної української мови є дві важливі точки: Бад-Емс, звідки указом намагались переконати світ, що української мови немає, не було і бути не може, і Страсбург — точка, де 21 березня 2022 року українська отримала статус майбутньої офіційної мови Європейського Союзу.
Орися Демська розповідає про зародження й розвиток української мови від індоєвропейської прамови до наших днів, її взаємодію з іншими мовами, історію взаємозбагачень, непримириме протистояння з російською і перебіг лінгвоцидів, із яких вона все ж таки вийшла переможницею.
Доступно про формування української державності і національної ідентичності через мову і завдяки мові.
Ткач, Г. Ручна-зручна розмова[Текст] : путівник жестовою мовою / Г. Ткач; пер. жестовою мовою О. Рибак. – К. : “Маміно”, 2023. – 120 с. : іл.
В списку найкращих книг України в 2023 році за версією PEN Ukraine
Неможливо уявити розвинене суспільство без гуманного ставлення до людей з особливими потребами.

В дитячому віці бар’єри зрушити найлегше, тож цільова аудиторія цієї книги – діти та юнацтво, але вона стане в нагоді і дорослим.
В Путівнику представлені основні слова і вирази, які полегшать порозуміння та залучать людей
з вадами слуху у суспільне життя. Матеріал надається в легкій розмовній формі.
Кононенко, Є. Леся Українка. Драма усвідомлення Тіні[Текст] : есе / Є. Кононенко. – Л. : Вид-во Анетти Антоненко, 2023. – 144 с.
Її життя і творчість для більшості українців досі terra incognita, як і драматургія канонічної Лесі Українки, що співмірна із шедеврами Шекспіра.
Пошук «нової» етики та крах «старої» — наскрізна тема драматургії Лесі Українки. Євгенія Кононенко не лише досліджує її драматургію крізь призму юнгіанського психоаналізу, але допомагає розгледіти реальну жінку Ларису Косач. Те надчуттєве осмислення світу, що відбувалося на максимумі творчих, інтелектуальних та емоційних зусиль, бо її життя стало блискучим творчим актом: вона жива і буде вічно жити. Зрештою, перед вічністю поет звітує своїми текстами, а не вчинками в реальному житті, встановити які буває іноді неможливо.
Дослідження про творчість письменника має шанс стати чимось більшим, а не просто книгою про творчість письменника, якщо досліджується творчість справді видатного письменника і якщо для того застосовано апарат видатного аналітика. Юнгіанський метод у сфері культурології і літературознавства працює так само точно й тонко, як і в аналітичній психології.
Кралюк, П.М. Улас Самчук[Текст] / П.М. Кралюк. – Х. : Орбіта, 2023. – 128 с.
Один з найвизначніших українських письменників Улас Самчук народився 1905 року. Творчість його була широко відома в українській діаспорі, а на початку ХХІ століття нарешті почала повертатися на батьківщину. Недарма зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Самчук є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», «Юність Василя Шеремети», «Чого не гоїть огонь» та багатьох інших, низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932—1933 рр. У 1980-х роках навіть йшлося про висунення Уласа Самчука на Нобелівську премію, але, на жаль, справу так і не було довершено…
Семенюк, С. Визначні діячі українського походження[Текст] : Державні та релігійні діячі, політики, військові / С. Семенюк. – Л. : “Література та мистецтво”, 2023. – 792 с.
Ця книга має на меті категорично спростувати недолугий фейк російської та німецької історіографій про «нездатність української нації до процесів державотворення», а отже, й хронічну відсутність у неї політичної еліти. Особливістю цього дослідження є те, що воно стосується не лише України, Росії та Білорусі. Тому багато біографій у цій книзі викличуть не тільки зацікавлення, а й щире здивування в читачів.
Книга стане в нагоді всім, хто цікавиться історією України.
Макаревич, М. Хто тримає культурний фронт України[Текст] : [24 есеї про діячів культури у війні] / М. Макаревич. – К. : Іріо, 2023. – 108 с.
У книзі «Хто тримає культурний фронт України» зібрано 24 інтерв’ю з сучасними українськими культурними діячами, які продовжують працювати задля наближення нашої Перемоги.
– 24 есеї про непересічних українок і українців;
– 24 герої і героїні зі сфери культури;
– 24 правила життя від українських митців і мисткинь;
– 24 «живі» історії, створені на основі авторських інтерв’ю.
– 24 оригінальні фотоскетчі.
Міфи і таємниці останнього гетьмана України[Текст] : з нагоди 150-річчя П. Скоропадського / упор. М.В. Томенко. – К. : Артіль, 2023. – 384 с.
Науково-популярне видання, присвячене життю і діяльності останнього Гетьмана всієї України Павлу Петровичу Скоропадському та огляду головних історичних здобутків і уроків доби Української Держави (29 квітня — 14 грудня 1918 р.)
У книзі також вміщено фрагменти спогадів, статей та інтерв’ю самого Павла Скоропадського та його доньок Єлизавети й Олени. Видання має на меті допомогти широкому загалові читачів відкрити для себе багато таємниць і спростувати чимало міфів про добу Української Держави на чолі з останнім Гетьманом України Павлом Скоропадським.
Гирич, І. Сіячі[Текст] : укр. інтелектуали, які пробудили ідею незалежності / І. Гирич. – К. : Кліо, 2023. – 416 с.
Ця праця є збіркою інтелектуальних біографій десяти визначних українських істориків-мислителів другої половини ХIХ — початку ХХІ століть, які підготували ідейні основи для здобуття Незалежності нашою державою та розвивали національну державницьку думку в часах російської окупації України — від Російської імперії до СССР.
Автор розповідає про історіософський внесок в українську суспільно-політичну думку Михайла Грушевського, Ольґерда Бочковського, В’ячеслава Липинського, Володимира Антоновича, Олександра Кониського, Євгена Чикаленка, Сергія Єфремова, Андрія Жука, Ярослава Дашкевича, Сергія Білоконя.
Ричка, В.М. Ярослав Мудрий[Текст]: “Великий князь, син Володимирів” / В.М. Ричка. – К. : Парлам. вид-во, 2023. – 272 с. : іл.
Київський князь Ярослав (Георгій) Володимирович є однією з найбільш значущих постатей українського середньовіччя. Він увійшов в аннали історії під іменем Ярослава Мудрого і став обличчям «золотого віку* Київської Русі. Представлений у цій книзі життєпис діяльного і успішного сина Володимира Великого виписано на документальній основі, яку становлять вітчизняні літописні й агіографічні твори, візантійські й західноєвропейські хроніки. Автор прагнув укласти не тільки і не стільки досконалу біографію цієї неоднозначної особистості, скільки осягнути феномен історичних і культурних явищ тієї неповторної, сповненої життєдайним київським світлом Святої Софії – Премудрості Божої, епохи.