Класика, яка заграла новими фарбами

Суперечка про те, що краще – сама книга чи фільм, знятий за її мотивами, не припиняється. Гарний літературний твір, талановито представлений на екрані, може знайти своє друге життя та привернути увагу до читання.
Екранізація книг була і залишається актуальною, а це означає, що ця тема справді цікава. Ми пропонуємо вашій увазі цикл оглядів, які ви можете знайти за хештегами #фільми_за_мотивами #сучасне_українське_кіно.
Весною 2020 року на українському телебаченні трапилось щось цілком неочікуване. Канал СТБ випустив осучаснену інтерпретацію «Кайдашевої сім’ї» Івана Нечуй-Левицького. Якщо сама назва телесеріалу «Спіймати Кайдаша» (реж. Олександр Тіменко) асоціюється зі шкільною програмою і вже цим відбиває бажання його подивитись («скільки ж можна !»)
— не поспішайте з висновками. Сучасні Кайдаші вас точно здивують і заставлять заново глянути на давно відому класику.
Чому серіал має назву «Спіймати Кайдаша»? За словами сценаристки Н. Ворожбит, назва серіалу походить від фразеологізму «спіймати Кайдаша», що означає «зажуритися чи задуматися над життям».
Телесеріал «Спіймати Кайдаша» – версія класичного твору Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім’я». У сюжеті подано лише фрагменти повісті, події якої розгортаються у 1860-х роках (через кілька років після скасування кріпацтва). У сценарії Н. Ворожбит зробила чимало змін, порівняно з першоджерелом: вона перенесла події у період 2000—2014-х років та додала багато нових сюжетних ліній. Це – не тільки стосунки у родині Кайдашів. Тут і про сусідів, і про політику, і про війну на Сході. Охоплено період понад десять років.
Основні сюжетні лінії телесеріалу, як і у книзі, пов’язані з «вічною» проблемою протистояння двох поколінь однієї родини: батьків та дітей. В ньому наявні різні драматичні конфронтації між усіма членами родини. Апогей конфлікту — 2014 рік, коли в сім’ї виникають розбіжності щодо ставлення до Майдану. Серіал закінчується відкритим фіналом…
Попри те, що багато сюжетних ходів було осучаснено для серіалу, ви почуєте пряме цитування характерних діалогів та фраз Нечуя-Левицького. Якщо «Кайдашева сім’я» колись була вашим улюбленим твором з літератури, то ви оціните цю якісну роботу з першоджерелом.
Історія про найвідомішу літературну родину України виявилась реалістичною та якісно поставленою. Вона швидко стала найбільш обговорюваним українським серіалом останніх років. Звучало багато відгуків, у яких серіал називали «дзеркалом» реального життя українців. Добре про фільм висловився письменник Сергій Жадан, який наголосив стрічку «феноменом» і «неймовірно важливим та яскравим явищем» українського кінематографу. Він підкреслив: «Давно ніхто не говорив про українців так просто й переконливо».
Один із кіноглядачів написав: «…Серіал просто на всі сто! Так просто, наче не кіно, а все реально. Так зіграно! Наче просто знімали життя звичайних людей».
«Повість «Кайдашева сім’я» творці серіалу взяли лише за основу та повністю перенесли на сучасний ґрунт. І, все-таки, цей літературний твір, у якому вже закладені основні риси головних персонажів, драма, іронія, послужив дуже гарним фундаментом для серіалу» (Д. Попіл)
Гар¬ному враженню сприяють чудові краєвиди природи і вдала музика (зокрема. частиною саундтреку висту¬пає чудова «ДахаБраха»).
Водночас були й не зовсім позитивні відгуки кінокритиків та глядачів. Реакції від абсолютного захоплення до повного розчарування серіалом. Одним із найбільших недоліків серіалу стало використання у серіалі суржику…
На жаль, попри значний успіх серіалу, в інтерв’ю із українськими ЗМІ Наталка Ворожбит неодноразово стверджувала, що не планує створювати другий сезон, оскільки, за її словами: «Це завершена історія».

Що ж… Читайте, дивіться, робіть свої власні висновки.

Не пропустіть можливість зануритися у світ української класики. Поверніться до джерел і відчуйте дух того часу разом з «Кайдашевою сім’єю»!

📚 Завітайте до нашої бібліотеки або читайте онлайн!

«Кайдашева сім’я» Івана Нечуя-Левицького

#фільми_за_мотивами #сучасне_українське_кіно