Нові надходження – книги вересень 2024

Калинич, О. Паляниця [Текст] : укр. мова для початкіцвців : посіб.- практикум з аудіосупроводом / О. Калинич; Л. Коткова; Т. Кремінь. – Тернопіль : Астон, 2023. – 160 с.
Посібник-практикум з української мови для початківців «Паляниця» містить загальні відомості щодо вимови, 20 тематичних блоків (у кожному з них – опорні запитання та твердження, правильне наголошування слів, редагування, утворення словосполучень, пояснення фразеологізмів, кросворди, анаграми тощо), хрестоматія. Усі тексти та окремі вправи озвучено вчителем-практиком. За QR-кодами подано правильні відповіді до завдань.
Видання має на меті невимушено спонукати всіх спілкуватися українською мовою. Також посібник можна використовувати як збірник цікавих завдань для уроків української мови в школі чи для самонавчання.
Книжка «Паляниця» оздоблена авторськими ілюстраціями. Це видання для тих, хто переходить на українську, а також для учнів різноговіку, учителів, репетиторів і всіх, хто цікавиться мовою.
Арнольд, М. Магічний амулет[Текст] / [повість для дітей шк. віку], М. Арнольд. – Х. : Юнісофт, 2016. – 172 с. : іл. – (Чародійки).
«Чародійки» німецької письменниці Марлізе Арольд – це серія з 12 книг у стилі фентезі для дівчат-підлітків.
Історії про спец-завдання магічної родини Бред у світі людей мають здебільшого суто розважальний характер. Але тим, кому набридло вчитися-вчитися й ще раз вчитися як раз підійде. Головні героїні-подруги Елена та Міранда – це тринадцятирічні дівчата, яким доля випала вчитися у звичайній школі. Але їх здогадливі однокласниці досить швидко зрозуміли, що вони не прості смертні.
Ще варто зазначити що ця фентезі-серія має достатньо описів атрибутів гарного життя. Для читачок-дівчат це додає привабливості книзі.
Арнольд, М. Фатальне закляття[Текст] / [повість для дітей шк. віку], М. Арнольд. – Х. : Юнісофт, 2016. – 168 с. : іл. – (Чародійки).
Чорна магія…
… і участь у Братстві Чорних Мантій у світі магів вважаються тяжким злочином. 13-річная Елена відмовляється вірити в те, що її батько справді винен. Але судді виголосили вирок: в покарання Леон Бредов проведе решьу життя в тілі Зеленої ігуани!
Родина Бредов має лише один спосіб позбутися злиднів і повернути собі чесне ім’я – їхати в Експедицію, тобто на час перебратися у світ людей.
Елена з родиною непомітно живуть серед звичайних людей. Але незабаром однокласниці Елени запідозрили недобре.
Що приховує ця таємнича новенька?
Арнольд, М. Загадка тернового дерева[Текст] / [повість для дітей шк. віку], М. Арнольд. – Х. : Юнісофт, 2017. – 172 с. : іл. – (Чародійки).
Юні чародійки схвильовані: нарешті батька Елени, Леона Бредова, звільнено від прокляття – існування в тілі ігуани. Тепер він може повернути собі звичну подобу і знову бути зі своєю родиною. Однак, Леон змушений вирушити сам у світ магів. А Елена з рештою членів їхньої родини залишається в Експедиції, у світі людей. Незабаром до неї долинає тривожний виклик від батька: йому терміново потрібна допомога!
Що спільного має все це з оповитим легендами терновим деревом? І наскільки небезпечним є таємниче Братство Чорних Мантій?
Арнольд, М. В потойбічному полоні[Текст] / [повість для дітей шк. віку], М. Арнольд. – Х. : Юнісофт, 2017. – 172 с. : іл. – (Чародійки).
Елена не на жарт хвилюється, коли її подруга Міранда несподівано злягає від невідомої хвороби. Невже всьому виною прокляття Мальфадуса Хоруса, могутнього чорного мага? Одного разу Міранда безслідно зникає. Елені вдається з’ясувати, що подругу викрали двоє таємничих чоловіків у мантіях. Щоб звільнити Міранду, Елені потрібно якось потрапити у потойбіччя, де править грізний Володар Темряви. Добре, що Яна та Неле, її подруги зі світу людей, зголосилися допомогти Елені з цією непростою місією.
Гуржій, В.І. У лабіринтах української дипломатії[Текст] : від князівської доби до початку ХХ ст. / В.І. Гуржій; О.П. Реєнт. – К. : Арій, 2023. – 353 с. : іл.
У новій книзі знаних українських істориків О. І. Гуржія та О. П. Реєнта схарактеризовано історію українських дипломатичних відносин із різними державами впродовж тривалого періоду, починаючи від часів Київської Русі й завершуючи добою Української Держави Павла Скоропадського й Української Народної Республіки. Основну увагу приділено внутрішнім і зовнішнім чинникам, які визначали особливості української дипломатії. Проаналізовано успіхи й невдачі вітчизняної зовнішньої політики. Осмислено внесок багатьох державних діячів у становлення української дипломатії.
Книгу адресовано широкому колу читачів, які цікавляться історією України й небайдужі до її успіхів на міжнародній арені.
Зінченко, О.М. Як українці зруйнували імперію зла[Текст] : за мотивами докум. серіалу Суспільного “Колапс. Як українці зруйнували імперію зла” / О.М. Зінченко. – Х. : Виват, 2023. – 560 с. – (Історія та політика).
Наприкінці липня 1991 року в доповідній КГБ Голові Верховної Ради УРСР Леонідові Кравчуку повідомляли про сценарій можливого розпаду СРСР, який спрогнозували в США. Голова КГБ СРСР Володимир Крючков стверджуватиме, що ще кількома роками раніше комуністичні спецслужби відчували наближення колапсу. Що відбувалося за лаштунками Серпневого путчу, який зробив розпад СРСР швидким і незворотним? Як сталося, що із чотирьох сценаріїв розвитку подій, описаних у прогнозі ЦРУ, українці обрали найрадикальніший — «Розпад»? У цій книжці автор поденно відтворює події 1991 року. Наводить ще донедавна секретні архівні документи ЦРУ і КГБ. Уперше зіставляє спогади учасників і свідків здобуття Україною незалежності: політиків, істориків, письменників. І відповідає на запитання, хто насправді зруйнував імперію зла.
Віднянський, С.В. Війна Росії проти України та міжнародне співтовариство[Текст] / С.В. Віднянський; А. Ю. Мартинов. – К. : Парламентське видавництво, 2023. – 336 с.
У науково-популярному виданні подано характеристику війни як соціально-історичного феномену і на багатому фактичному матеріалі проаналізовано динаміку змін політики європейських, північно та південноамериканських, азійських та африканських країн щодо війни Росії проти України 2014–2023 років. Показано, як трансформувалась політика держав “старої” і “нової” Європи щодо спочатку гібридної війни, а згодом і широкомасштабної агресії Росії проти України з використанням всіх конвенційних видів зброї. Висвітлено динаміку політики Сполучених Штатів Америки і Канади щодо російсько-української війни. Розглянуто особливості ставлення Китаю, Індії, Аргентини, Бразилії, Південно-Африканської Республіки та деяких інших країн Африки, Азії та Південної Америки щодо цієї війни в центрі Європи, а також з’ясовано причини і наслідки політики “нейтралітету” окремих країн щодо збройної агресії РФ проти України. Висвітлено еволюцію політики Європейського Союзу, НАТО, ОБСЄ, ООН щодо російсько-української війни та діяльність української дипломатії із захисту суверенітету та територіальної цілісності України і приборкання російської збройної агресії, яка є загрозою для всього демократичного світу.
Скальський, В. 160 днів Української Народної Республіки[Текст] / В. Скальський. – К. : Кліо, 2023. – 160 с. : іл.
Ця книжка – про нетривалий, але насичений подіями та їхніми інтерпретаціями період в історії України – від 20 листопада 1917 року до 29 квітня 1918 року, упродовж якого існувала перша у ХХ столітті українська державність – Українська Народна Республіка. На основі історичних джерел у виданні подано дещо відмінну від підручникової версію історії УНР. Автор не лише розглядає перебіг політичного життя в УНР чи стан самоідентифікації у суспільстві, а й звертає увагу на перехід України на григоріанський календар та середньоєвропейський час, похорони крутянців і жертв «горожанської війни», політичні арешти і вбивства, а також на інші, лише на перший погляд неважливі, події та процеси.
Козицький, А. Кремлівська брехня про Голодомор 1932-1933 рр. в Україні[Текст] / А. Козицький. – Л. : Література та мистецтво, 2023. – 264 с.
Книга присвячена методам та моделям заперечення Голодомору 1932-1933 рр. в Україні, які використовували пропагандистські апарати СРСР та Російської Федерації з метою усунення пам’яті про вчинений Кремлем на початку 1930-х рр. геноцид Українського народу. На широкому фактологічному матеріалі проаналізовано етапи, які пройшло заперечення Голодомору, висвітлено еволюцію основних наративів цього заперечення. Особливу увагу приділено тій ролі, яку заперечення Голодомору відіграє у підживлюванні антиукраїнських упереджень у сучасному російському суспільстві, процесах психологічної мобілізації прихильників антизахідного політичного курсу президента В. Путіна, інформаційній війні, яку Російська Федерація веде проти України.
Опрацьований автором матеріал дає підстави зробити висновок про те, що заперечення Росією геноцидного характеру Голодомору є запереченням права України на власну історію, а отже, й формою заперечення права українців на незалежне державне існування.
Видання призначене для істориків, журналістів.
Міцель, М. У пошуках цапа-відбувайла: фобії пізнього сталінізму в Україні (1944-1953)[Текст] / М. Міцель; Нац. ун-т “Киеєво- Могилоянська Академія”. – К. : Дух і літера, 2023. – 352 с. : іл.
Підготовка книги документованих нарисів про ситуацію єврейської меншини України в роки розвинутого сталінізму відбувалася в трагічний час великої війни проти російської навали, що неминуче викликало роздуми про типологічний збіг між пізнім сталінізмом і путінізмом. Демонізація євреїв за часів Сталіна і відверта антиукраїнська пропаганда путінізму мають те саме тоталітарне коріння. Тоталітарні режими існують за рахунок пошуку ворогів як засобу мобілізації охлосу. Книга розповідає про ксенофобську атмосферу останнього десятиліття сталінського режиму (антисемітські інциденти 1943–1945 рр., еміграція та міграція, переслідування представників творчої інтелігенції, уявлення про євреїв у масовій свідомості та міфології, «справа лікарів» тощо). Перед нами — документальна спадщина деградованого суспільства, втілення імперської, сталінсько-путінської мрії про єдиний народ.
На обкладинці представлено зразки видань сталінського періоду.
Клочко, Р. Невидимий фронт[Текст] : як дисиденти боролися за незалежність України. – К. : Віхола, 2023. – 348 с. – (Життя).
У своїй книжці Роман Клочко розповідає історію дисидентів, історію українського визвольного руху, який тривав від середини 1950­-х до другої половини 1980­-х.
Герої книжки критикували комуністичну ідеологію та боролися проти безправ’я українців як нації. Їхньою зброєю стало слово, яке дошкульно било радянський режим у його чи не найболючіше місце — монополію на інформацію. Тож режим відповідав тюрмами, таборами й психіатричними лікарнями, але повністю знищити цей опір так і не зміг. Попри всі зусилля пропаганди та фактично фізичне знищення дисидентів, вони продовжували боротися і лякати радянську владу.
Мицик, Ю. Сподвижники Богдана Хмельницького[Текст] / Ю. Мицик. – К. : “Кліо”, 2023. – 248 с.
Національно-визвольна війна українського народу 1648-1658 рр. мала кардинальне значення в історії України. Після довгих років бездержавності українському народу вдалося в ході збройної боротьби створити незалежну державу – Гетьманщину. Ця подія визначила устремління українського народу на подальші кілька століть, сформувавши культурні, філософські та світоглядні засади ідеї української державності, яку не вдалось викорінити жодному із загарбницьких режимів, під якими опинялись частини України у різні часи і яка дозволила українцям зберегти свою ідентичність, уникнувши долі інших асимільованих народів.
Беззаперечним лідером українського народу під час Національно-визвольної війни був гетьман Богдан Хмельницький. Проте він не міг одноосібно здійснити такі тектонічні геополітичні зрушення, як відновлення української державності. Гетьман-державотворець спирався на плеяду сподвижників із козацької старшини, які допомагали йому організовувати народ на боротьбу проти загарбників. Ці люди походили з різних соціальних верств і відіграли різні ролі у драматичній історії становлення Гетьманщини – хтось проявив себе насамперед у воєнній справі, інші – як дипломати, правники, господарники. Дехто з них промайнув на історичному небосхилі яскравим метеором, залишивши про себе лише згадку в хроніці тих подій, хтось залишився в історії нашої держави та пам’яті народу на довгі століття. На жаль, наразі в Україні з різних причин зроблено надзвичайно мало для відновлення біографій усіх значних діячів Національно-визвольної війни.
Відомий історик Юрій Мицик на основі широких архівних матеріалів відтворив захопливі життєписи найближчих соратників Богдана Хмельницького, які й зібрані у цій праці.
Код нації. Дмитро Пожоджук[Текст] : зб. есеїв про Гуцульщину / упоряд. А. Сєриков. – К. : “Пам’ятки України”, 2023. – 432 с. – (Бібліотека ж. “Пам’ятки України” Кн. 158).
Дмитро Пожоджук – майстер вишиванки та писанкарства, етнограф та фольклорист з-під пера якого вийшла не одна стаття про мистецтво Гуцульщини.
Пропоноване вашій увазі видання «Код нації. Дмитро Походжук. Збірка есеїв про Гуцульщину» – це збірка нехудожніх текстів, присвячених Гуцульщині в контексті історії України, в яких автор досліджує та розкриває унікальні аспекти та особливості цього регіону та пропонує всім, хто візьме до рук цю книгу поринути у феномен історично заповіданої Гуцульщини, аби познайомитися з цим регіоном, поглянути на нього та відчути весь колорит крізь призму тексту й фотографій.
Кожен з майже срока есеїв відзначається глибоким аналізом та спостереженнями, а також яскравими описами культурних, релігійних та історичних аспектів гуцульського життя, автобіографічними відомостями про автора, його нащадків та людей, які його оточують.
Давно мрієте дослідити цю неповторну місцевість? З книгою «Код нації. Дмитро Походжук. Збірка есеїв про Гуцульщину» вам навіть не доведеться брати квитки на потяг, достатньо відкрити сторінки цього ілюстрованого видання й поринути в атмосферні й цікаві тексти про не менш цікавий регіон.
Рекомендуємо придбати цю книгу вже зараз в Книгарні «Є», наша мережа крамниць завжди має що вам запропонувати, ще й за приємними цінами. Для цього вам потрібно скористатись сайтом магазину та оформити замовлення у режимі онлайн, а якщо ви бажаєте придбати книгу напряму – вам варто лише завітати до офлайн-магазину вашого міста та забрати її з полиці розділу «Історія регіонів України», там же відшукаєте ще одне варте уваги видання «Солід. Взуттєва фабрика життя».
Щербак, Ю. Вбити імперію зла[Текст] : Росія- вічний ворог України / Ю. Щербак. – К. : Дух і літера, 2023. – 296 с.
Загроза для України з боку Російської Федерації недооцінювалася багатьма українцями протягом останніх десятиліть. Такої помилки, зокрема, припускалося значне число представників інтелігенції.
Одним з небагатьох, хто попереджав про російсько-українську війну ще задовго до її початку був Юрій Щербак. Книга «Вбити імперію зла» містить як написані протягом повномасштабної російсько-української війни тексти, так і міркування автора щодо проблеми, опубліковані протягом останніх 30 років. Автор приходить до висновку, що Росія є вічним та екзистенційним ворогом України, а протистояння московській навалі є питанням виживання української нації.
Для широкого кола читачів.
Дорошенко, К. За київським часом[Текст] : есе / К. Дорошенко. – Л. : Вид-во Анети Антоненко, 2023. – 512 с.
Збірка есеїв мистецького критика, куратора та публіциста Костянтина Дорошенка є переосмисленням його доробку з 1995 року. В портретах знаних і маловідомих співвітчизників, рецензіях на культурні та суспільні події, полемічних висловлюваннях автор аналізує тенденції розвитку України як незалежної держави, її здобутки й помилки на цьому шляху. Тексти створюють певну драматургію, змушуючи читача міркувати про напрямок руху країни в новітньому часі, кристалізацію цінностей, на фронтирі захисту яких стоїть Україна сьогодні. Принциповою для Дорошенка є україноцентрична оптика, звідси назва збірки — «За київським часом». Видання розраховане на широке коло читачів, які цікавляться поглядом на українську історію та культуру, що базується на принципах відкритого суспільства та європейського єднання. Тексти насичені маловідомою інформацією про долі, події, персоналій, у доступній формі апелюють до провідних філософських і політологічних течій сучасності, створюють широке поле для рефлексії, стверджують розуміння суб’єктності України, її історичної приналежності до європейської цивілізації, чутливості до свободи й демократії.
В оформленні обкладинки використано портрет Костянтина Дорошенка роботи Сергія Майдукова, дозвіл на репродукування люб’язно надано автором.
Григоренко, К. О. Ізюм. Зруйнований, але не скорений[Текст] / К.О. Григоренко. – Х. : Фоліо, 2023. – 224 с. : фото
Автор, професійний журналіст, створив хроніку окупації Ізюму 2022 року. Рядок за рядком розгортається реальна історія міста та його мешканців. Читач дізнається про дії місцевої влади у час воєнного стану, проблеми забезпечення життєдіяльності міста, які почалися з перших днів повномасштабного вторгнення, про трагедії людей. Росіяни не могли захопити Ізюм протягом трьох тижнів, що дало нашим військовим час підготувати фортифікаційні оборонні споруди на Схід і на Південний Схід від міста. Після звільнення Ізюму у вересні 2022 року тут знайшли масові поховання і чисельні катівні, які облаштували окупанти. Близько 80% житла в місті було зруйновано.
У книжці зібрано розповіді очевидців, інтерв’ю з керівниками місцевих органів, газетні статті, дописи з соцмереж, оголошення – документальні свідчення щоденної боротьби за життя в окупованому місті.
Дорошко, М. Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні[Текст] / М. Дорошко. – К. : Ніка-Центр, 2023. – 272 с.
Український історик Микола Дорошко аналізує геноцидні війни, що їх упродовж останніх понад сто років ведуть проти нас, українців, сусіди-зайди, ті, хто вкрав у нашого народу власне ім’я, назву держави «Русь», привласнив нашу історію, видаючи її за свою, й уже більше року методично знищує нас як головних і останніх конкурентів у боротьбі за спадщину києворуської держави. Війни Леніна проти українських національних урядів у 1917–1920 роках були війнами на знищення державності українського народу. Війни Сталіна проти українських селян і культурної еліти української нації стали війнами на знищення української ідентичності. Війни Путіна проти незалежної України з 2014 року мають на меті «остаточне вирішення українського питання». Автор переконаний, що усі ці війни можна вважати геноцидними, тобто такими, що спрямовані на знищення української державності і української політичної нації. Ця книжка-послання має нагадати світові, що російський імперіалізм становить найбільшу загрозу міжнародній безпеці, адже сутність московської імперії полягає в її маніакальному потязі до зовнішніх завоювань. Стане у пригоді всім, хто цікавиться причинами і наслідками злочинів російського імперіалізму в Україні.
Киридон, А. Українська пастка для російського Левіафана[Текст] / А. Киридон. – К. : Ніка-Центр, 2023. – 400 с.
Цікаве й обґрунтоване історичне дослідження відомих українських істориків Алли Киридон і Сергія Трояна присвячене найважливішим аспектам, характеру і специфіці сучасної зовнішньої політики України, розглянутим під кутом зору агресії, яку Росія чинила на теренах колишнього СРСР від серпня 2008 до весни 2023 року. Головна увага приділена передумовам, причинам, характеру, урокам і наслідкам війни РФ проти Грузії (серпень 2008 р.) і України (2014–2023 рр.). Важливий акцент зроблено на аналізі загрози російської агресії для сучасного світопорядку та практиці реалізації Росією імперського курсу щодо нових незалежних держав. Самовіддана боротьба українського народу за незалежність відіграє роль молота, а прагнення світової спільноти до відновлення міжнародно-правового порядку виступає ковадлом, між якими опинився агресивний російський Левіафан, який неодмінно має бути розчавлений. Видання розраховане як на істориків, міжнародників, політологів, соціологів, філософів, так і на усіх, хто цікавиться проблемами історії міжнародних відносин, зовнішньої політики України і російсько-української війни 2014–2023 років.
Якубова, Л. До свободи крізь вогонь: Україна проти рашизму[Текст] / Л. Якубова. – К. : Кліо, 2023. – 432 с.
2022 рік увійде в світову історію як час неочікуваного і приголомшливого зіткнення з онтологічним Злом. Водночас не менш приголомшливим для переважної частини світового співтовариства став неочікувано потужний спротив та стійкість України перед лицем цього зла. Сьогодні наша держава по суті виконує роль останньої лінії оборони, яка захищає європейський цивілізаційний простір від імперського тоталітаризму. На жаль, швидкість осмислення проблеми рашизму у західному політикумі залишається неприпустимо низькою. Тож за зволікання Україна платить кров’ю своїх дітей.
Авторка, відома історикиня Лариса Якубова, осмислює безпекові та геополітичні ризики рашизму, розмірковує над шляхами подолання Україною цієї глобальної загрози та перспективами нашої держави через призму її європейського цивілізаційного вибору.
Мережиєвська, В. “Ізми” у світі ідеологій, філософій та релігій[Текст] / В. Мержиєвська. – К. : Портал, 2023. – 200 с. : іл.
Як розрізнити патріотизм і націоналізм? Що спільного у нігілізму та буддизму? Чи можливо поєднати раціоналізм, емпіризм і сенсуалізм? Довкола нас стільки складних, часто незрозумілих понять. Ця книжка допоможе розібратися в розмаїтих «ізмах», щоб із новим знанням досліджувати світ і себе. Адже щоразу, коли людина осягає нове слово, ідею, світоглядну систему, — її світ більшає.
Країна жіночого роду[Текст] : бібліотека “Історичної правди” / уклад. і перемова В. Кіпіані. – Х. : Віват, 2023. – 303 с. – (Історія та політика).
Видатні українки XX століття часто лишаються непомітними. Про долю деяких героїнь цієї книжки хтось, можливо, почує вперше, однак їхню роль в українській історії не варто применшувати. Це лікарки, учительки, учасниці національно-визвольного руху, політув’язнені, журналістки, військовички, культурні діячки… Без них — сильних, активних, відданих — сторінки нашого роду були б зовсім інакшими.
У цій книжці зібрано інтерв’ю, свідчення, архівні документи й довідки про визначних жінок України — матеріали ресурсу «Історична правда». Серед них і унікальне інтерв’ю Квітки Цісик, і статті про докторку медицини Розалію Ліфшиць-Винниченко, підпільницю Ірину Тимочку — «Христю» й письменницю Олену Телігу, і розмова з Валентиною Шевченко, яка очолювала Президію Верховної Ради УРСР під час аварії на ЧАЕС.
Упорядником збірки є український журналіст, історик, головний редактор інтернет-видання «Історична правда», укладач книжки «Справа Василя Стуса» Вахтанг Кіпіані.
Томпсон, Є. Трубадури імперії [Текст] : рос. літ. і колоніалізм / Є. Томпсон; пер. з англ. М. Корчинська; за ред. В. та М. Назаренків. – К. : Наш формат, 2023. – 384 с.
З чого «проросла» російська ксенофобія? Коли російські культурні діячі почали оспівувати агресію до сусідніх народів? Чому війни на чужих територіях стали звичайною справою для росіян і об’єктом романтизації їхніми класиками? Як загарбницькі імперські наративи стали невіддільною частиною так званої «вєлікай рускай культури» і чому Захід прийняв їх як належне? У своїй засадничій праці Ева Томпсон чи не вперше почала шукати відповіді на ці незручні питання. Висновки авторки набагато випередили свій час і довели актуальність сьогодні.
Плохій, С. Атоми і попіл[Текст] : глобальна іст. ядерних катастроф / С. Плохій; пер. з англ. Н. Старовойт. – К. : Наш формат, 2024. – 344 с. : іл.
Сергій Плохій розповідає драматичну історію шести найбільших ядерних катастроф, що спіткали людство у ХХ столітті: аварія на Чорнобильській АЕС, руйнування станції «Фукушіма-1» унаслідок цунамі, ядерні випробування на атолі Бікіні, Киштимська аварія, пожежа на станції «Віндскейл» та аварія на «Три-Майл-Айленді».
Спираючись на глибокі дослідження та показання свідків, Плохій простежує розгортання кожної кризи, ключові рішення учасників подій, а також реакцію урядів, які часто намагалися приховати масштаби катастроф. Водночас автор розширює фокус історичної перспективи, предметно аналізуючи ідеології, політичні вектори та культури, що зробили свій внесок у трагічні події.
Плохій, С. Російсько- українська війна[Текст] : повернення історії / С. Плохій. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2023. – 400 с.
Ці події були передбачуваними і прогнозованими. Однак, попри на це, 24 лютого 2022 року світ здригнувся від жаху. Здається, ніхто не очікував війни такого масштабу. Як виявилося, жодна країна не готова до неї. До того ж найбільший воєнний конфлікт у Європі після Другої світової війни розгортається за геть несподіваним сценарієм.
Сергій Плохій, один із провідних істориків України, вичерпно аналізує повномасштабне вторгнення Росії, його витоки, перебіг та можливі результати. Чому Путін наважився розпочати війну? Як українцям вдається чинити такий шалений опір «другій армії світу»? Як на тлі всіх цих подій відбувається об’єднання Заходу й повна ізоляція росії? І якими будуть наслідки війни для України, Росії, Європи та світу в цілому?
Агєєва, В. За лаштунками імперії[Текст] : есеї про укр.- рос. культурні відносини / В. Агєєва. – 2-ге вид. випр. – К. : Віхола, 2021. – 354 с. – (Життя).
Про українсько-російські взаємини вже багато написано в контексті російських інтересів і пріоритетів. Росія безцеремонно облагороджувала свою історію чужими звитягами й здобутками, позбавляючи натомість українців їхнього минулого. З українського погляду, картина зовсім інакша.
Уже не одне століття речницею антиколоніального дискурсу є вітчизняна література. Від Котляревського, Квітки-Основ’яненка, харківських романтиків аж до епохи модернізму й зрештою постання держави вона пропонувала різні моделі ідентичности, підважуючи імперські претензії й утверджуючи власну культурну самодостатність.

У цій книжці авторитетна літературознавиця Віра Агеєва через призму культурного процесу аналізує український спротив імперії та боротьбу за збереження колективної пам’яті.
Кузнєцова, Є. Мова- меч[Текст] : як говорила радянська імперія / Є. Кузнєцова. – Глибока : Твоя підпільна гуманітарка, 2024. – 376 с.
Ця книжка – це спроба відповісти на питання: Чому наші стосунки з мовами саме такі? Чому і зараз є люди, яким соромно говорити мовою власних батьків чи дідів? Чому нам буває соромно за рідні діалекти? Чому деякі з нас досі вважають, що мова – це нейтральна річ у собі, і не знати мову власної країни – це нормально? Чому на території сучасної Росії прямо зараз гине стільки мов? Чому якась мова комусь здається вищою, а якась – нижчою? Мова-меч у ста невеликих розділах описує мовну реальність СРСР. Книжку можна починати читати з будь-якого розділу. Це науково-популярне видання для широкого кола читачів про мовні стосунки на тлі радянського періоду.
Мова-меч – це не заклик озброюватись мовою, як мечем. Ця книжка описує те, як в Радянському Союзі мечем стала російська. Рідна мова у боротьбі з імперіями має стати щитом.
Криза, Д. Велика важлива книжка про мистецтво[Текст] : (тепер і про жінок!) : приклади нестрим. художниць і мист. проектів, які надихнуть вас на власну творчість / Д. Криза; пер. з англ. група VERBація. – К. : ArtHuss, 2023. – 324 с.
Ця чудова книга розповідає про мисткинь які творили в різні часи, та все ж залишалися у тіні історії. Кожен розділ цієї книги розпочинається завданням, яке зачіпає внутрішнього художника, спонукаючи читача створювати нову захоплюючу роботу та прокладати власний творчий шлях. Інтерв’ю, зображення та історії сучасних художниць, які перебувають на вершині своєї слави, дають додаткове натхнення, а історичні ретроспективи пов’язують їх із роботами жінок-новаторів минулого.
Волинська, О. Я чую тебе[Текст] : сплетіння доль К. Білокур та О. Петрусенко / О. Волинська. – К. : Віхола, 2024. – 352 с. – (Художня література. Проза).
Цей роман — лірична історія життя двох видатних жінок: художниці Катерини Білокур і співачки Оксани Петрусенко.
Катерині не дозволяли вчитися й малювати, а вона не мислила себе без малюнка — сховавшись від усіх, розмальовувала химерними птахами вкрадене в мами полотно. Оксана в чотирнадцять мусила піти працювати, щоб утримувати маленького братика й усю сім’ю. Нелегкі перипетії життя були постійною перепоною їхній творчості.
Зрештою долі жінок переплелися. Майбутня художниця написала Оксані Петрусенко листа зі своїм малюнком — зламаною гілкою калини. Співачка була вражена поєднанням кольорів і відтінків, а ще болем, що струменів через зображення. Так у житті Катерини Білокур розпочався новий етап, що приведе її до слави.
Макконагі, М. Зелене світло[Текст] / М. Макконагі, М. Макконагі; пер. з англ. В. Пушиної. – К. : Букшеф, 2023. – 304 с.
Книга кінозірки й оскароносного актора Метью Макконагі очолила книжкові топи ще до свого виходу у світ. У ній він пропонує читачам ознайомитися з уроками, які дало йому життя, й переконатися, що справа — не в перемозі чи успіху, а в тому, як ви сприймаєте ці уроки. В основу книги лягли щоденникові записи Макконагі, які він вів протягом понад 30 років. Актор занотовував успіхи й невдачі, а ще — речі, які змушували дивуватися й сміятися. Його книга про те, як насолоджуватися життям й усім, що воно пропонує. Як замість стресу отримувати задоволення. Як більше веселитися й менше страждати. Як любити людей і бути справедливим. Як знаходити сенс в усьому й більше бути собою. Його книга — своєрідний посібник, що допоможе ловити на дорозі життя якомога більше зелених вогнів світлофорів, а жовті й навіть червоні сприймати як інформацію про те, що незабаром загориться зелене світло.
Сеннетт, Р. Будувати і жити: етика міст[Текст] / Р. Сеннетт. – К. : Кенекшенс, 2021. – 368 с.
«Будувати і жити» – це остаточне та вичерпне судження про міста видатного громадського діяча та інтелектуала Річарда Сеннетта.
У цій роботі він простежує болючу залежність між тим, як міста побудовані, і тим, як у них живуть люди: від стародавніх Афін до Шанхаю двадцять першого століття. Він демонструє, як своїх сучасних форм набули Париж, Барселона та Нью-Йорк; переосмислює репутацію Джейн Джейкобс, Льюїса Мамфорда та інших; і проводить нам екскурсію емблематичними сучасними місцями: від вулиць Медельїну, Колумбія, до штаб-квартири Google на Мангеттені. Описуючи все це, Сеннетт шкодує, що «закрите місто» ― сегреговане, відрегульоване та контрольоване — поширилося з глобальної Півночі на міські агломерації, які стрімкими темпами зростають на глобальному Півдні. В якості альтернативи він пропонує «відкрите місто», де містяни активно обговорюють свої розбіжності, а планувальники експериментують з міськими формами та механізмами участі містян у планувальному процесі.
Книга багата на аргументи, надзвичайно актуальні для нашого часу – часу, коли міські простори населяє набагато більше людей, ніж будь-коли раніше. «Будувати і жити» спирається на безпосередню взаємодію Річарда Сеннетта з міським життям та його глибокі дослідження, спрямовані на формування сміливого на оригінального бачення майбутнього міст.
Спек, Дж. Правила пішоходного міста[Текст] : 101 крок до створення кращих місць / Дж. Спек. – К. : Кенекшенс, 2019. – 286 с.
Практична, доступна та дієва інструкція з трансформації міст у привабливі простори, які потребують мінімального використання авто, спонукають мешканців до фізичної активності, розвивають економіку та зберігають ресурси планети.
Описаний автором підхід до планування життєвого простору є універсальним і змінюватиме поведінку людей незалежно від країни-походження.
Книга буде корисною фахівцям в галузі містобудування, працівникам міських органів самоврядування і всім, хто цікавиться проблемами міст і підходами до їх вирішення.