Баландін, Ф. Фараонові сигари [Текст] : комікси / Ф. Баландін. – К. : Пінзель, 2024. – 62 с. : іл. – (Ерже “Пригоди Тентена”).
Під час круїзу Середземним морем Тентен зненацька наживає собі ворога —тогочасного «олігарха» Растапопулоса. На тому ж кораблі він знайомиться з єгиптологом Філемоном Сіклоном, який прямує до Єгипту з папірусом, що, на його переконання, містить ключ до місцезнаходження непограбованої гробниці фараона Кі-Оска.
Тим часом нові персонажі саги – детективи-невдахи Дюпонд і Дюпонт виявляють у каюті Тентена наркотики та саджають журналіста під арешт. Репортерові та песику Мілу вдається вислизнути через ілюмінатор. У Порт-Саїді вони зустрічаються із Сіклоном і вирушають на пошуки гробниці.
Але єгиптолог раптово кудись зникає, і Тентен із Мілу вирушають на його пошуки у гробниці. У головній «камері» вони знаходять ряд муміфікованих єгиптологів в саркофагах, включаючи лорда Карнаваля, а поруч – три порожні саркофаги з іменами їхніх майбутніх «мешканців» — Сіклона, Мілу та Тентена…
Баландін, Ф. Тентен в Америці [Текст] : комікси / Ф. Баландін. – К. : Пінзель, 2023. – 62 с. : іл. – (Ерже “Пригоди Тентена”).
Тентен починає боротьбу з найпотужнішм злочинним синдикатом – бандою Чикаго. Юному бельгійському репортеру таки вдалося порушити плани гангстерів! Не раз він, переслідуючи бандитів, опинявся на краю загибелі. То невже йому пощастить і з мафією буде покінчено?
Потрапивши до США, Тентен вступає у двобій навіть із самим Аль Капоне! Наш герой тікає від індіанців та поліцейських, регулярно провалюється в ями та пастки та отримує кийками по голові. Цікаво, що випуск присвячено боротьбі Тентена з американською мафією, яка часто-густо має і український акцент.
Комікс намальований Ерже далекого 1932 р., незабаром йому виповниться 100 років і це автентичне історичне джерело. Зовнішній вигляд індіанців, їхній побут, портрети пересічних американців, поліцейських, вигляд автівок, залізничного транспорту і просто краєвиди того часу. Приємного читання!
Перрі, М. Друзі, коханки і велика халепа[Текст] . 2-ге вид. : Мемуари / М. Перрі; пер. з англ. А. Марховська. – К. : Наш формат, 2024. – 272 с. : іл.
«Привіт. Мене звати Метью, хоча ви, мабуть, знаєте мене за іншим ім’ям. Друзі називають мене Меті.
Зараз я мав би бути мертвим»
Так починається захоплива історія успішного актора Метью Перрі. Він розповідає про себе: від дитячих прагнень — до слави, залежності й одужання від неї після одного страшного інциденту, який міг би коштувати йому життя. Цю надзвичайну історію міг розповісти лише він — і лише він міг розповісти її так душевно, кумедно і до теплоти знайомо. Метью Перрі показує нам розбиту сім’ю, у якій він виріс (і був покинутий напризволяще), жагу визнання, яка привела його до слави, і діру в душі, яка не загоїлася навіть після здійснення найграндіозніших мрій. А ще він розлого розповідає про спокій, який віднайшов у тверезості, і ділиться враженнями від повсюдності «Друзів». Метью розповідає історії про акторів цього ситкому й інших зірок, які зустрілися йому на шляху. Перрі щиро, самосвідомо, яскраво і з коронним почуттям гумору змальовує боротьбу із залежністю, яка переслідувала його все життя, і пояснює, що підживлювало її, хоча й здавалося, що в нього було все. Метью Перрі — американський актор канадського походження, виконавчий продюсер і драматург. Найбільш відомий за роллю Чендлера в культовому серіалі «Друзі». У авторській книзі розповів про власний досвід боротьби з наркозалежністю.
Журавель, Д. Нікому ані слова, або Як розлюбити абрикоси[Текст] / Д. Журавель. – Х. : АССА, 2022. – 224 с. : іл. – (Книжкові мандри).
Історія про тих, хто готовий ризикувати заради правди та друзів.
Літні канікули — це час відпочивати, гуляти та спілкуватися з друзями. І в нерозлучної трійці — Андрія, Алінки й Назара — це виходить якнайкраще. Аж тут сталася біда — зник Алінчин вівчарка Рекс. З’ясувалося, що його треба шукати в іншому місті, до того ж у секреті від батьків. І друзі вирушають на пошуки. Чи вийде в них знайти песика і вчасно повернутися додому? Та до чого тут абрикоси?
Беспалов, М. Український Шпіцберген. Ведмеді, вугілля та комунізм[Текст] / М. Беспалов. – К. : Віхола, 2023. – 184 с. – (Жіття).
Не звикай до речей, до людей, до місць. Тут немає сенсу будувати дім, саджати дерево, народжувати сина. Усі звідкись приїхали, всі кудись урешті-решт поїдуть…
Це могла би бути історія Шпіцбергену як закинутого краю, що хоч де-юре і належить Норвегії, та все ж де-факто не належить нікому, такий собі зал очікування, де люди закохуються, працюють, ходять у бари, та за якийсь час збирають речі і їдуть далі. Це лише зупинка на шляху, не кінцева. Втім Максиму Беспалову вдалося перетворити свій репортаж про тижневу мандрівку на своєрідне освідчення в любові до місця, розташованого так далеко від звичного нам світу.
Максим блукає поселеннями архіпелагу, буквально таки підбираючи розкидані там шматки історії. Ось тут колись жили українські гірняки, які приїздили на заробітки, а вже за рогом — так зване Сховище судного дня, в якому зберігаються зразки насіння на випадок катастроф. Тут усім містом зустрічають сонце після полярної ночі, і водночас тут так самотньо, що турист видається найкращим другом.
Шпіцберген може бути дуже різним. Може дивувати, закохувати та розчаровувати. У цій книжці Максим змалював історію Шпіцбергену — його минуле, сьогодення та, можливо, навіть майбутнє — через історії українців, яких доля звела з цим місцем. Це історія українського Шпіцбергену.
Гнатко, Д. Він звав її Сандрою[Текст] / Д. Гнатко. – Х. : Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2023. – 336 с.
Полтавщина, 1943 рік. Олександра кохала палко. Все ладна була віддати за теплий погляд Мишка, але він обрав іншу. Хоча навіть його весілля й народження діточок не загасило почуттів дівочих. На селі за її спиною перешіптуються — більше тридцяти років живе, а чоловіка досі не знайшла, дітей у школі вчить, а сама жіночого розуму не має! Була б розумна, давно на залицяння Тимка, місцевого старости, відповіла б і горя не знала б. Особливо зараз, коли в селі на постій німці зупинились.
Мозер, Е. Моя хатка на дереві[Текст] : історії з-над і з-під землі / Е. Мозер; пер. з нім. Н. Ваховської. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2022. – 48 с. : іл.
У білченяти Зігфріда проблема: вітер скинув із дерева його кубельце, і пухнастику ніде жити. Чи прихистять Зігфріда хом’ячок або інші сусіди?
Дехто з них мешкає над землею, а хтось – під нею. Як їм там живеться? Хай де б вони не жили – у нірці, на сміттєзвалищі, в хатці на воді чи на дереві, – білченя всюди зустріне друзів.
Мозер, Е. Деревна Мишка Біллі[Текст] : прогулянки хороброго мишеняти / Е. Мозер; пер. з нім. Н. Ваховської. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2022. – 64 с. : іл.
Мандрівна мишка Біллі не сидить на місці. Якось, побачивши порожнє дупло в дереві, вона розуміє: це буде її нова хатка! За допомогою двох жменьок м’якого листя і з поміччю жменьки друзів помешкання швиденько перетворюється на затишну домівку. Черепаха привозить стіл, павучок плете штору. «Тепер я – деревна мишка», – вирішує Біллі й радіє новим пригодам.
Бурлака, О. Пробачити Платона[Текст] : роман / О. Бурлака. – Х. : Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2024. – 272 с.
Аня ще дуже юна, але вже пізнала і чисте кохання, і шалену пристрасть, і болісну зраду. Як два крила, тримали її любов Лева й жага Платона. Після смерті першого вона втратила половину душі, а підлий обман другого забрав її волю до життя. Тільки думка про дитину, яку вона носить під серцем, дає їй сили.
Несподівана зустріч із Пашею бентежить: розум каже, що він буде гарним батьком її сину чи доньці, а серце стискається, коли пригадує очі Платона…
Бекетт, С. Записано на кістках[Текст] = друге розслідування : роман / С. Бекетт; пер. з англ.Є.Канчури. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2024. – 384 с.
Чи можна за самими лише обгорілими рештками тіла визначити, було це навмисне вбивство чи нещасний випадок? Кримінальний антрополог Девід Гантер, якого викликали на місце злочину під час відпустки в Шотландії, впевнений, що так. Однак складно розплутати справу без додаткових доказів. І лише коли хтось намагається знищити свідчення злочинів у нових пожежах, стає зрозуміло, що жертву вбито, а злочинець — один із присутніх на острові. Ба гірше: саме напередодні жахливої знахідки потужний шторм відрізав острів від зовнішнього світу. Хто в закритій спільноті міг вчинити таке звірство? Чи будуть ще жертви?
Тривога шириться серед мешканців острова, неначе той вогонь, і лише Девід Гантер та відставний інспектор Броуді можуть покласти цьому край, добравшись до правди…
Бекетт, С. Шепіт мертвих[Текст] = третє розслідування : роман / С. Бекетт; пер. з англ.Є.Канчури. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2024. – 368 с.
Девід Гантер повертається до Антропологічного дослідницького центру в США, де він колись навчався, відомого як «Трупна ферма». Він сподівається, що ця подорож допоможе йому відточити навички судового антрополога та повернути впевненість у собі. Тому погоджується на пропозицію колишнього наставника долучитися до розслідування вбивства. Урешті-решт, Девід буде лише в ролі консультанта — що може піти не так?
Бекетт, С. Хімія смерті[Текст] = перше розслідування : роман / С. Бекетт; пер. з англ.Є.Канчури. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2024. – 384 с.
Судовий антрополог Девід Гантер утратив дружину і дочку. Покинувши роботу, він переїздить до містечка Менем та влаштовується на посаду терапевта. Ніхто з нових знайомих і гадки не має про минуле Девіда. Здається, його життя потихеньку повертається у спокійне русло. Поки місцеві хлопці не знаходять на болоті тіло вбитої жінки. Згодом зникає ще одна жінка, а за кілька днів знаходять і її понівечене тіло. Схоже, в Менемі з’явився серійний убивця. У містечку наростає тривога. Мешканці підозрюють одне одного у скоєному. Девід не може стояти осторонь та втягується в розслідування. До того ж остання зникла – нова знайома Девіда.
Бачинський, А.М. Вісім крафтових історій[Текст] : оповідання / А.М. Бачинський. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 176 с.
Одного дня у звичайній школі учні отримують зовсім не звичайне завдання від свого учителя інформатики — написати твір про робітничі професії. І не просто твір, а цілу історію, з міфами та легендами, з містичними деталями. Здавалося б, що може бути цікавого в таких спеціальностях? Що саме робить їх незамінними, престижними, загадковими і ненудними? Спершу діти ставляться до цього скептично, але електрик, що виявляється справжнісіньким новітнім Прометеєм, колишній шахтар, що наче той гном із казки шукав колись під землею безцінні скарби, столяр, що вміє розмовляти з деревом, та інші представники професій, де потрібно працювати чи щось виготовляти своїми руками, змушують їх усвідомити, що кожен фах — поважний, престижний і відповідальний.
Пшенична, О. Там, де заходить сонце[Текст] / О. Пшенична. – 2-ге вид. – К. : Лабораторія, 2024. – 240 с.
Вірі Тихій – 72. Вона – колишня вчителька української мови, яка навіть уявити не могла, що опиниться у Будинку для літніх людей, куди її привезе єдиний і такий коханий син…
Але влітку 2022-го року Віра Петрівна залишається сама: син Толя день і ніч волонтерить, а невістка з дітьми вимушено евакуюються за кордон. Можливо, з хворим серцем й небезпекою навколо дійсно краще перебути поки тут — під наглядом медиків, у компанії «однолітків»?
Та замість відкритих, гостинних стареньких жінка зустрічає у Будинку зранених, колючих стариганів, що з дня у день просто спостерігають, як їхні життя, неначе сонце, закочуються за обрій.
Що приховують ці самотні старечі серця? І які труднощі здатне витримати материнське серце?
«Там, де заходить сонце» – книга-пластир на кожне зранене серце та водночас надзвичайно чесна оповідь про життя на його заході.
Гнатко, Д. Мазуревичі[Текст] : історія одного роду / Д. Гнатко. – Х. : Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2024. – 448 с.
Рід Мазуревичів споконвіку був знаний своєю жорстокістю. Усупереч волі батьків юна Марфа вийшла заміж за Уласа Мазуревича, та щастя з ним не пізнала. Усі надії покладала на сина Тихона, але й він удався у своїх жорстоких предків: жадібний та безсердечний, він крокує кривавою стежиною. Він перетворив на пекло життя не тільки численних коханок, а й своєї дружини, багатої спадкоємиці Софії Льохвицької. Їхня спільна донька Ярина ненавидить батька-тирана. Вона покохала Степана, батько якого загинув від рук Тихона. Тепер понад усе Ярина хоче розірвати коло страждань та спокутувати гріхи роду Мазуревичів. Але ціна може виявитися зависокою для неї.
Крізь революцію та війну, утрати і пристрасть, ненависть і любов — шлях п’яти поколінь одного роду.
Говоруха, І. Велетень з блакитними очима[Текст] / І. Говоруха. – К. : Саміт-книга, 2023. – 288 с.
Жила собі звичайнісінька родина з колоритним прізвищем Нестріляй. Батько Роберт працював зварювальником. Він був гострим, наче бритва, невблаганним до будь-яких прохань і дуже заощадливим. Мати Ліда служила в історичному музеї, ніколи нічому не дивувалася й була схожа на дирижабль. Єдина донька Віта понад усе любила готувати, але працювала в перукарні.
Тож все було пристойно, як і в більшості сімей: робота, серіал увечері, вермішелевий суп у каструлі. Літо на салатних грядках, зима під двома ковдрами. Та якось Віта наважилася на подорож до Туреччини, і все пішло шкереберть.
Тан, Д. Тиха дівчина у гучному світі[Текст] = Історія однієї інтровертки : графічний роман / Д. Тан; пер. з англ. М. Дубина. – К. : ВИДАВНИЦТВО РМ, 2023. – 184 с. – (Внутрішні світи).
Милі, кумедні й невибагливо щирі, комікси Деббі Тан розповідають про злети й падіння під час дорослішання інтровертки.
Проуз, Н. Покоївка[Текст] : роман / Н. Проуз; пер. з англ. М. Госовської. – 3-е вид. – К. : Лабораторія, 2024. – 328 с. : іл.
Моллі Грей не така, як всі — вона не розуміє людей навколо і не вписується у соціальні стандарти. Кілька місяців тому померла її улюблена бабуся, тож розраду вона знайшла у роботі покоївки. Їй подобається досконало прибирати кімнати готелю і зникати до приходу гостей.
Життя Моллі перевертається у той день, коли в одному з номерів вона знаходить труп постійного клієнта — багатія Чарльза Блека. Героїня стає першою і головною підозрюваною. Розгадати цю головоломку і підібрати ключі до таємниці доводиться самій Моллі. «Покоївка» — це роман, який крім захопливого детективного сюжету, пропонує поглянути глибше на життя людей, які не вписуються у соціальні стандарти. Чи вдасться усім нарешті побачити цю дивну невидиму покоївку? Чи зможе Моллі віднайти правду і довести свою невинність?
Гейвуд, С. Кактус[Текст] : роман / С. Гейвуд; пер. з англ. О. Михельсона. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2023. – 424 с.
Роман «Кактус» — історія жінки-колючки, якій необхідно тримати все під контролем. С’юзен Ґрін стримана й нетовариська (не надто приємна жінка, якщо чесно). Їй просто не до вподоби надмірна чутливість та емоційність. Сюрпризи? Ні-ні, сюрпризи С’юзен ні до чого. Найкраща подруга чи кохання всього життя? З цим теж не до неї. Усі ці соціальні зв’язки — такі часо- й енергозатратні… Хіба воно того варте?
Але все не так просто. Незапланована вагітність у 45 від партнера по сексу, раптова смерть матері, дуже дивний заповіт, ще й брат, з яким стосунки не склалися з дитинства і який постійно псує життя… Плани С’юзен руйнуються зі швидкістю світла.
Від чого ж вона себе захищає, контролюючи все на світі? Невже кожна колючка цього кактуса, яким стала С’юзен, проростає з її дитинства? І взагалі, вміють ті «кактуси» цвісти чи ні?
Морріс, Г. Обіцянка сестер[Текст] : роман / Г. Морріс; пер. з англ. В. Зенгви. – К. : Книголав, 2023. – 384 с. – (Полиця бестселер).
Три сестри – Цібі, Маґда та Лівія народилися і зростали в Словаччині. Коли Європу окупували нацисти, вони були ув’язнені в Аушвіці. У цьому жахливому місці Цібі, Маґда та Лівія пройшли важкі випробування, ледь не померли від голоду, важкої праці та знущань охоронців концтабору, але постійно трималися разом. Коли туди наближалися союзники, щоб звільнити всіх, на них чекало останнє випробування – марш смерті з Аушвіцу. Нацисти намагалися знищити будь-які докази, що у цьому місці утримували в’язнів і всіх вивели на страту. Та сестрам вдалося втекти і сховатися в лісі, поки їх не знайшли свої. Після звільнення сестри їдуть до Ізраїля, до свого нового дому і тут їхня боротьба за свободу тільки починається. Лівія, Маґда і Цібі зустрінуть привидів минулого та відкриють таємниці, які вони приховують одна від одної, щоб знайти справжнє умиротворення і щастя. Ця історія про велику силу, відвагу і надію.
Морріс, Г. Подорож Цильки[Текст] : роман / Г. Морріс; пер. з англ. В. Калини. – К. : Книголав, 2023. – 336с. – (Полиця бестселер).
Довгоочікуваний спіноф «Татуювальника Аушвіцу» від австралійської письменниці Гізер Морріс.
«Подорож Цильки» — це роман про Сесилію Кляйн, дівчинку, яку в шістнадцять років вислали в концтабір Аушвіц. У нелюдських умовах її врода та характер стали для неї порятунком і водночас прирекли на нові випробування. Після звільнення Аушвіцу дівчину за так звану колаборацію з ворогом висилають у Сибір. Цильці доведеться подолати нелегкий шлях, щоразу знаходячи в собі сили, про які ніколи не здогадувалася.
Життєва подорож Цильки, сповнена боротьби, болю та світлих моментів, розчулить до сліз. Однак вона також подарує тверду надію, що людина не лише здатна вистояти в найгірших умовах, а й зберегти любов у своєму серці.
Гнатко, Д. Щоденник безнадійно приреченої[Текст] : роман / Д. Гнатко. – Х. : Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2023. – 336 с.
Євгенія, Женя, Єуженія… Її по-різному називали упродовж останніх трьох років Другої світової війни, поки вона долала важкий шлях, який довелося пройти від рідного українського села до Польщі, з Польщі до Німеччини й назад. Євгенія Скриль вижила під час Голодомору, її сім’я зазнала утисків з боку комуністів, пізніше у пам’яті закарбувалась жорстокість німецьких нацистів. Козацьке коріння, прагнення волі й доброта людей дали Євгенії змогу вибратися живою з двох таборів смерті, а також пізнати справжнє кохання серед страждань і зради. Однак чи судилося їй разом з коханим чоловіком подолати всі перепони? Про це розкажуть сторінки щоденника.
Пузік, В. Мисливці за щастям[Текст] : зб. воєнної прози / В. Пузік. – Х. : Віват, 2024. – 208 с. – (Художня література).
«Мисливці за щастям» — збірка щемких оповідань про життя на фронті та на деокупованих територіях, з яких, попри звільнення, війна нікуди не пішла. Села зруйновані, поля заміновані, але там живуть люди, які вірять, турбуються одне про одного, будують плани, усміхаються всупереч усьому. На деокуповані вулиці повертаються діти й весна.
Це лаконічні історії про військових і цивільних, про те, як довіряти своє життя побратимам і незнайомцям, про звичайні буденні радості: можливість малювати, обіймати кошеня, не боятися тиші. Про обов’язок і вірність, утому і щастя, близькість смерті й наповненість життя.
Книжку присвячено Максиму «Далі» Кривцову, поету і військовослужбовцю, який загинув у січні 2024 року.
Гнатко, Д. Катерина[Текст] : роман / Д. Гнатко. – Х. : Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2024. – 256 с.
Бідна кріпачка Катерина змалечку не знала любові, бо вже в три рочки залишилася без мами. Відтоді в хаті правує зла мачуха Килина, яка зненавиділа дівчинку з першого погляду. Вона хоче видати пасербицю заміж за огидного сотника Яковенка, який обіцяє щедру винагороду за дівчину.
Ротман, Дж. Анатомія океану[Текст] : неймовірні місця та частини світу, сховані під водою / Дж. Ротман; пер. з англ. І. Ткачук. – Х. : Читаріум, 2023. – 200 с. : іл.
Книга допоможе дітям поринути у дива океанів та дізнатися як вони утворилися. Гортаючи сторінки, юні читачі (а, можливо, і дорослі) отримають відповіді на найцікавіші питання: чому море солоне, як живуть кити, яка тварина в океані найбільша, чим відрізняються види дельфінів, що таке коралові рифи, які морські кораблі існують і безліч інших.
Кожна сторінка — барвиста подорож з неймовірними фактами, доповненими простими яскравими малюнками. “Анатомія океану” стане вірним напарником дітей у пізнанні водних глибин і допоможе розвинути свій власний погляд на екологічні проблеми сучасності.
Гарден, Б. Втеча з табору 14 [Текст] : неймовірна одіссея однієї людини з Північної Кореї до свободи на заході / Б. Гарден; пер. з англ. О. Красюка. – Рівне : Бородатий Тамарин, 2024. – 320 с. : іл.
Від 150 до 200 тисяч осіб утримують у таборах для політичних в’язнів у Північній Кореї. Ці табори проіснували вдвічі довше, ніж радянські ГУЛАГи, й за весь час лише жменьці людей вдалося звідти втекти. Шін Тон-Хьок — один із них.
Шін народився в Кечхоні, трудовому таборі для політичних в’язнів і їхніх нащадків, відомому також як Табір 14, і нічого не знав про цивілізоване життя. Табірні охоронці виховували з нього стукача, він сприймав рідну матір як суперницю в боротьбі за їжу, він став свідком страти своєї родини — і вважав усе це нормою… аж поки не втік. Спершу з табору, а тоді — з Північної Кореї.
У «Втечі з Табору 14» відомий американський журналіст Блейн Гарден переповідає історію Шінового життя. Це моторошна й водночас захоплива розповідь про мужність, витривалість та виживання, й основне — про неймовірну втечу з найбільш репресивної тоталітарної держави у світі.
Книга є міжнародним бестселером і перекладена 27 мовами.
Вілкерсон, І. Каста [Текст] : витоки наших невдоволень / І. Вілкерсон; пер. з англ. Н. Яцюк. – К. : Лабораторія, 2022. – 432 с.
Наше суспільство побудоване на кастовій системі – кожен займає у ній своє місце. І хоча сьогодні у людини є право вибору та можливість стати тим, ким вона захоче, так було далеко не завжди. З давніх-давен люди були розділені на класи. Це тривало тисячоліттями. Ба більше, сьогодні у багатьох країнах чітко простежується штучне розмежування між бідними та багатими, могутніми та безвладними, а що уже й говорити про бідні країни?
Окрім раси, класів та інших чинників розділу суспільства у світі існує могутня і при цьому невидима кастова система, яка впливає не лише на поведінку та долю звичайних людей, а й на цілі нації. Та насправді надія на вихід із цієї ситуації є. У своїй книжці авторка пропонує власні шляхи розв’язання глобальної проблеми несправедливості та розмежування людей.
Чепмен, Е. Перше світло[Текст] : зорі на світанку часів / Е. Чепмен; пер. з англ. Б. Превіра. – Видавець Тетяна Кідрук. – Рівне : Бородатий Тамарин, 2024. – 272 с.
Спочатку була темрява.
Протягом перших 400 тисяч років після Великого вибуху Всесвіт був щільним і непрозорим. Зрештою він охолов достатньо, щоб фотони світла могли вільно мандрувати крізь простір, хоч на той час у ньому ще не існувало нічого, що би світило. Цей період називають космологічними Темними віками. Упродовж сотень мільйонів років у цілковитій пітьмі хмари розрідженого газу скупчувались і стискалися в розжарені сфери. І якоїсь миті у надрах однієї з таких сфер розпочалася термоядерна реакція — спалахнула найперша зоря, й темрява вперше в історії відступила перед світлом. Це був початок космосу, яким ми його бачимо сьогодні. Це був період, коли хаос Великого вибуху змінився порядком, відкривши шлях до планет, комет, супутників і, зрештою, життя.
Книга Емми Чемпен проливає світло на ці темні часи, змальовуючи історію перших зірок, у сотні разів більших і в мільйони разів яскравіших за Сонце, самотніх гігантів, які бурхливо палали й помирали молодими у надпотужних вибухах. Науковиця пояснює, як формувалися ці зірки, чому вони були такими незвичайними та що вони можуть розповісти про сучасний Всесвіт. Вона також запрошує поглянути на величезні нові телескопи, які зазирнуть у минуле, шукаючи сліди таких зірок, і перенесуть цей період в історії Всесвіту з теоретичної фізики у спостережну астрономію.
Беспалов, М. Усе. що ви знаєте про Ірландію, – правда, але…[Текст] / М. Беспалов. – 2-ге вид. – К. : Віхола, 2024. – 320 с. – (Світ очима українців).
Усе, що ви знаєте про Ірландію, — правда, але…. Але все трішечки не так. «Доля дала цьому острову божественну красу й пекельне горе. Його історія послідовно закручується за спіраллю, наче це безкінечний, розтягнутий на століття День байбака: міжчасся-трагедія, міжчасся-трагедія, міжчасся-трагедія. Вельми схоже на Україну» — описує Ірландію мандрівник і письменник Максим Беспалов.
Зрештою, навіть сам Смарагдовий острів наче існує у двох іпостасях водночас. Справжні мури тут розділяють міста навпіл. Аби оберігати мову, якою в побуті майже ніхто не говорить, призначають спеціальну людину. Тут пам’ятають сутички на вулицях міст між католиками й протестантами, прихильниками незалежності та поціновувачами статусу-кво, а місцеві досі насторожено ставляться до всіх, хто вирішить залишитися в Ірландії надовго. З іншого боку, це місце, де в оперному театрі вам запропонують 9 різновидів пива, а на вулицях Белфасту вихвалятимуться тим, що «Титанік» (так, той самий) збудовано саме тут.
У своїй книжці Максим познайомить вас з обома боками острова. Він розкаже про його трагічну історію й неймовірне повсякдення, познайомить з ірландцями та проведе маршрутами, яких не знайти в путівниках.
Фармело, Г. Всесвіт розмовляє числами[Текст] : як сучасна математика пояснює найбільші секрети світобудови / Г. Фармело; пер. з англ. А. Санченка, І. Красікова. – К. : КМ-БУКС, 2024. – 296 с. : іл.
Новаторське дослідження того, як взаємодія фізики та математики збагатила наше розуміння Всесвіту — обов’язкове читання для тих, хто хоче зрозуміти, як, за словами Стівена Гокінґа, фізики намагаються «пізнати розум Бога».
У пошуках фундаментальних законів Всесвіту фізики розвивають амбітні математичні ідеї. Але чи не працюють вони зараз у галузі «казкової фізики» без спостережень та експерименту, як стверджують їхні недоброзичливці?
У книзі «Всесвіт розмовляє числами» Грем Фармело стверджує, що найвидатніші наукові уми сьогодення працюють за традиціями, які беруть свій початок від Ньютона. Автор запрошує читачів у подорож від епохи Просвітництва через прориви Ейнштейна і Дірака до робіт сучасних фізиків та математиків, які проливають світло на дисципліни один одного — до їхнього взаємного здивування та захоплення. Ці взаємовідносини відповідальні за величезний прогрес у нашому розумінні простору і часу і, як пояснює Фармело, можуть привести до переосмислення реальності, якою ми її знаємо.
Павлова, О. Українська Абетка кота інжира[Текст] : для мол. шк. віку / О. Павлова. – К. : Академія, 2024. – 36 с.
Офіцинський, Р. Степан Бандера[Текст] / Р. Офіцинський. – Х. : Фолио, 2024. – 123 с. – (Життя видатних українців).
Степан Бандера (1909–1959) — непересічна історична постать. Його життя й діяльність донині викликають небуденний розголос серед масової авдиторії та заповзяті політичні й наукові дискусії в багатьох країнах. Його іменем означують справді українське. Бандерівцями шовіністи називають українських патріотів, а українську мову — бандерівською. Виправдовуючи військове вторгнення в Україну 2014-го, а потім і повномасштабну навалу 2022-го, російський диктатор зробив Степана Бандеру ледь не головним доказом загрози національній безпеці РФ. Адже той не тільки фанатично вірив у повноцінне державне відродження поневоленої рідної нації, а й став символом руху опору будь-яким зайдам і насамперед московським.
Береза, Т. Скажи мені українською[Текст] / Т. Береза. – 2-ге вид. – Л. : Апріорі, 2023. – 456 с.
Українсько-російський словник правдивої мови «Скажи мені українською» має на меті повернути розуміння величі й краси української мови, а також покращити загальний рівень володіння українською мовою в побуті та діловому спілкуванні. Формат словника наочно показує відмінності між правдивою українською мовою й штучними запозиченнями з мови російської. Словник є черговою авторською спробою наголосити на винятковій важливості вжитку питомих українських слів і висловів на противагу калькованим та запозиченим, головно росіянізмам. Ця нагальна потреба зумовлена тотальним засміченням рідної мови самими ж її носіями.
Мензатюк, З. Планета Диваків[Текст] : оповідання / З. Мензатюк. – Чернівці : Букрек, 2024. – 68 с. : іл.
Михась Попадюк живе в країні, що вже не існує. Шкільні пригоди можуть здатися смішними чи незрозумілими у сучасному світі. Та головному герою і його друзям доводиться стикатися зі спадщиною радянського часу: обманом, схильністю до крадіжок, намаганням перекласти провину на будь-кого. У таку прикру реальність раптово потрапляє зоряний прибулець з далекої галактики. Знайомство з ним — це велика подія для Михася, а заразом, — чимале випробування на чесність, порядність та відданість. Як зреагував на земне життя космічний мандрівник і, найголовіше, — чи вдалося таки йому потрапити на потрібну планету?
Сторчак, В. Лютий[Текст] : роман / В. Сторчак. – Л. : Видавництво Анетти Антоненко, 2024. – 188 с.
Це роман — прощання, зворотний відлік до точки неповернення. Нас усе ще об’єднує те, що було до 24 лютого. Попри те, що прощання з тим світом неминуче. Це роман-маніфест героїв проти ідеологічності як такої, проти нав’язливості будь-якої ідеології суспільству і кожному зокрема. Дійсність оголює справжні цінності і знімає маски. Автор зображує суперечливі почуття і вчинки героїв, один з яких має межовий розлад особистості, і закрадаються сумніви, наскільки адекватно тепер можемо говорити і, тим паче, писати про війну. Про втрачене назавжди, вже без жодних ілюзій. Але це світ, який варто було б запам’ятати, двері в той світ зачинилися назавжди. Свою історію стримано пише ексвійськовий і психолог, і хай нема в його словах надлюдського саспенсу війни, та проникливо виписана повсякденна реальність, будні життя киян перед вторгненням зла. Більшість людей за повсякденністю не бачать цінності власного життя, кожного прожитого дня і світу навколо, історії вулиці, дому. А в цій круговерті вирує таке безмежне життя, що жодна війна не спроможна його спинити. І життєствердність почуттів відгукується в уяві: зима тривоги нашої не може тривати вічно.
Кирилова, В. Моя хата небом укрита[Текст] / В. Кирилова. – К. : Моя книжкова полиця, 2024. – 156 с. : іл.
Дім, будинок, хата… Для українців споконвіку це — маленький, окремішній, але незламний особистий храм. Дім вабить нас до рідної землі, кличе повернутися. Скільки ж будинків доведеться відбудувати після нашої Перемоги… Як нам залучити до цього штучний інтелект, новітні технології, зберігши питомо українські традиції?
Якби про це сперечалися дорослі—було б нудно. А як щодо послухати кумедну, запальну дискусію різдвяного павука Єремії, представника всесвітньої павутини, мрійника і футуриста, з хатником Карпом, який палко обстоює українські традиції?
Герої книги жартуватимуть, сипатимуть прислів’ями та приказками, будуть кпинити не лише один одного, а й людей довкола. Але зрештою — посіють мальви, обіймуться і заспівають українську пісню біля ще однієї відбудованої хати.
Мабуть, після прочитання книжки не одна дитина мріятиме про таких друзяк!
Ольховська, О. (НЕ)сіль Землі [Текст] / О. Ольховська. – Х. : Ранок, ВГ “Кенгуру”, 2024. – 96 с. : іл. – (Дитліт про інклюзивність).
«(Не)сіль Землі». Це збірка оповідань воєнного часу, героями яких є так звані «вразливі категорії населення». Це люди з різними долями і світоглядами, з різними фізичними можливостями та з різною ментальністю. Кожен має свою історію й свій шлях, але в життя кожного прийшла війна.
Ключова думка твору: в складних ситуаціях добрі справи видніші і потрібніші, так само як навіть незначний промінчик світла краще видно у темряві. Найголовніше – залишатися людьми і зберігати віру!
Андрусяк, І.М. Дитина з мішка[Текст] : повість- казка : [для дітей та юнацтва] / І.М. Андрусяк. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2024. – 56 с.
Кальошко — один із численних українських фольклорних персонажів, якими лякають дітей. Мовляв, прийде вночі, забере в мішок і понесе в темний ліс… А що далі? І чому ніхто не запитує, якої думки про це сам персонаж? І що зробить Кальошко, якщо в його мішку одного разу й справді невідь звідки знайдеться дитина?..
Хвацько маніпулюючи фольклорними забобонами і педагогічними стереотипами, відомий дитячий письменник Іван Андрусяк у своїй новій книжці веде напрочуд серйозну розмову з дитиною про ті каверзи, які підстерігають її на шляху дорослішання, і з дорослим — про те, як важливо, незважаючи ні на що, повсякчас зберігати «дитину в собі».
Орлова, О. Бакотський скарб[Текст] / О. Орлова; іл. Л. Стецькович. – К. : Портал, 2024. – 64 с. : іл.
У давнину Бакота була літописним містом із замком і скельним монастирем, згодом стала селищем на березі Дністра, а тоді назавжди зникла під водою. Ця книжка — плетиво трьох різночасових історій, об’єднаних пам’яттю і дитячими досвідами.
Мал із родини ремісників, але його батько тепер служить у княжому війську. Хлопчик сумує за ним, прагне знайти скарб і опанувати власне ремесло. Ївга гостює в селі у бабусі. Тут вона зустрічає археологів і певна, що вони шукають скарб. Але що, як він не закопаний у землі, а стоїть на полиці в бабусиній хаті? Женя мріє про мандри й відкриття. З бабусею Ївгою вони їдуть до Бакотської затоки, де поховані рештки селища її пращурів, багатовікова історія і, можливо, навіть скарби…
Червак, Б. Олена Теліга[Текст] / Б. Червак. – Х. : Фоліо, 2024. – 416 с. – (Життя видатних українців).
Олена Теліга (1906–1942) — видатна українська поетеса, чільна діячка Організації українських націоналістів (ОУН). Розповідаючи про її життя, творчість і боротьбу за незалежність України, автор водночас осмислює складний суспільно-політичний період 30–40 років ХХ сторіччя, який позначений активною діяльністю ОУН. У книжці приділено увагу взаєминам Олени Теліги з визначними постатями вітчизняної історії, зокрема Дмитром Донцовим, Олегом Ольжичем, Миколою Сціборським. Окремий розділ присвячено літературно-мистецькому контексту, який спричинився до появи такого феномену в українській літературі як «Празька школа українських поетів», де творчість поетки посідає особливе місце. Публікуються також її маловідомі твори. Низка документів воєнної доби, зокрема з німецьких архівів, дають змогу відтворити атмосферу навколо героїні. Непростим було повернення Олени Теліги в незалежну Україну — про драматичний перебіг тих подій також ідеться у виданні.
Гаврильченко, А. Валина посвідка[Текст] / А. Гаврильченко; іл. К. Степась. – К. : Портал, 2024. – 136 с. : іл.
Валя живе в селі на Полтавщині. У неї є мама і вітчим, а ще — молодші брати й сестри, яких треба доглядати. Валя не пам’ятає свого тата: він загинув у Другій світовій війні. Вітчим дівчинки — голова колгоспу, який страшенно боїться перевірок «із центру», адже після них родину можуть заслати до Сибіру. Чоловік хоче знищити Валину посвідку про народження, бо там є інформація про її справжнього батька. Але що не так із Валиним татом?..
Це історія про те, як у рік смерті Сталіна головна героїня поступово дізнається правду не тільки про свого батька, а й про те, якою була нещодавня війна: про загарбницькі плани СРСР і немилосердне ставлення командування до радянських солдатів. Усе це Валі доведеться осмислити й прийняти, щоб почати краще розуміти власну сім’ю. А в пошуках правди їй допоможе нова подруга, яка розуміє дівчинку, як ніхто інший.
Гербіш, Н. Дім,який ти любила, мамо[Текст] / Н. Гербіш; худ. Д. Філіппова. – К. : Портал, 2024. – 144 с.
У затишних оселях східних галичан наростає передчуття великих змін, а Настя тимчасом тужить за мамою. Їй складно прийняти нову татову дружину, неню Юстину, у домі, який колись так любила мама. Та коли її молодший брат Микола виростає і стає повстанцем УПА, саме пам’ять про лагідність нені й історії, які вона розповідала перед сном, зігрівають його в нічному лісі й допомагають не зневіритися. Особливо тепер, коли він не може нені побачити, бо її переховують чужі люди. Можливо, саме тому Микола закохується в дівчину, яку звати так само, як і неню, й намагається порятувати її від енкаведистів, навіть ризикуючи власним життям.
Долі воїна Миколи Венгера та отця Миколи Конрада переплітаються й витворюють спільне полотно драматичних подій, у яких багато українців можуть упізнати історії своїх родин. Кожна з них – правдива та звірена авторці близькими людьми головних героїв.
Стамбол, І.І. Під прицілом чорної сотні[Текст] : замах на Бориса Грінченка / І.І. Стамбол. – К. : “Кліо”, 2024. – 192 с.
Монархісти-чорносотенці в період першої революції в Російській імперії усвідомлюють можливість відокремлення українців в самостійну державу і наважуються на злочин. Жертвою обирають неформального лідера підросійських українців – Бориса Грінченка. Щоб уникнути розголосу, змовники втілюють низку підступних інтриг і забирають у лідера українців найцінніше.
Книжка є авторською художньою інтерпретацією наслідків політичної діяльності родини Грінченків як найяскравіших діячів української культури, які найбільше постраждали внаслідок першої революції в Російській імперії.
Для широкого читацького загалу.
Гуменюк, Н. ” Твоя навіки…”[Текст] / Н. Гуменюк; іл. К. С. Дацюк. – Х. : Фоліо, 2024. – 320 с. – (Великий роман).
Самі небеса благословили їхнє кохання – Ліда Кушнірук і Михайло Чигрин змалечку були разом: у рідному селі, в Луцькій українській гімназії, у мріях і навіть у тюрмі, до якої їх запроторювали за український патріотизм. У в’язниці їх розділяла кам’яна стіна старовинного монастиря. Та ще страшнішою стала залізна завіса, по два боки якої вони опинилися. Ліду відправили до одного з таборів ГУЛАГу. Михайлова дорога пролягла через країни Європи аж до Австралії. Він часто опинявся на межі життя і смерті, та куди б не закинула його доля, зберігав подарований Лідою на прощання золотий перстеник і її листи, що стали його оберегом
Клименко, О.О. Прудкий шмугляр[Текст] : іст. роман / О.О. Клименко. – Тернопіль : Видавництво Богдан, 2024. – 360 с.
У романі розкрито маловідомі факти протиборства спеціальних служб на українських теренах, коли людство опинилося на краю прірви — напередодні вибуху Першої світової війни. Перед очима читача постає галерея розвідників і контррозвідників обох сторін протистояння, а також промайнуть колоритні постаті пройдисвітів й авантюристів, без котрих життя будь-якого суспільства було б неповним.
Роман насичений карколомними сюжетними ходами, смертельним ризиком персонажів, їх благородством і цинізмом, гострими інтригами, злом та підлістю, які супроводжують хід історичних подій. Деякі імена автор змінив, а деякі залишив у їх історичній достовірності.