Уроки людяності Халеда Госсейні

Голос сучасного Афганістану, зважаючи на його трагічну сучасну історію, вкрай рідко звучить зараз у світовій літературі. “Ловець повітряних зміїв”  — один із небагатьох винятків, котрий зумів привернути увагу до проблем цієї країни на великій літературній сцені.

Дебютний роман Халеда Гоcсейні став його візитівкою і надзвичайним успіхом в літературних колах. По-перше, ця книжка про Афганістан: довоєнний Кабул і про те, якою стала країна у 2000-х роках. Госсейні блискуче справляється з деталями власного роману — не тільки історичними, але й фактурними: за ароматами кебабу і нескінченним блиском склянок з чаєм наче сам опиняєшся при неквапних розмовах у тіні гранатового дерева, вбираєш красу і занепад сучасного Афганістану. По-друге, вона про біженців і є відголоском долі самого автора — афганця за походженням, родина якого емігрувала у США в 80-х роках.

Амір — юний син заможного підприємця. Однак, позбавлений батьківської уваги, він шукає втечі від самотності не лише в книгах, але й у товаристві свого слуги. Хлочак із низів, Гассан, одноліток Аміра, не лише з честю виконує всі покладені на нього обов’язки — він уміє відповідати взаємністю на дружбу. Він промовляє: «Для тебе – хоч тисячу разів!».Однак у певний момент Амір стає свідком того, як місцеві «привілейовані» підлітки вчиняють наругу над Гассаном — і нічого не робить, аби захистити друга. Пасивність перед насиллям стає настільки глибокою травмою для Аміра, що навіть по роках він не може пробачити собі своєї зради.

Книга багатошарова, піднімає дуже складні етичні питання, але при цьому написана легко, відверто і лаконічно. Тут і сюжетна лінія відносин батька і сина. Амір все життя намагаєтся здобути увагу та любов свого батька, який просто не розуміє природу свого сина – літературно обдарованого, але слабкого тілом і духом. Тут піднімаються етнічні та релігійні питання, та яку колосальну прірву вони можуть створити між людьми.

Про найбільший гріх – крадіжку. «… є тільки один гріх, тільки один. І це крадіжка. Решта гріхів – то лише варіанти крадіжки, і все… Коли вбиваєш людину, то крадеш життя… Крадеш право дружини мати чоловіка, позбавляєш дітей батька. Коли брешеш, то крадеш в іншого право на правду. Коли шахруєш, то крадеш право на справедливість».

І про надію. Чи вдасться Аміру віднайти спокій і простити себе? Автор нічого не обіцяє, але дарує надію. «Завжди є спосіб знову стати хорошим».

Бувають книги, пройти повз які просто неможливо. Когось вони захоплюють, когось дратують, але не залишають байдужим жодного читача. “Ловець повітряних зміїв”, безсумнівно, належить саме до таких книг.

Роман швидко став бестселером і був опублікований більше ніж в 70 країнах, загальний наклад склав 12 мільйонів примірників. Понад 100 тижнів протримався в лідерах списку бестселерів New York Times. У 2007р. роман було екранізовано під однойменною назвою.

Другий роман Халеда Гоcсейні «Тисяча сяючих сонць», надрукований в травні 2007 року, розійшовся накладом в 700 тисяч примірників в 40 країнах. Книжка півтора тижні протрималася на першому місці серед бестселерів New York Times і майже цілий рік не залишала списку бестселерів.

Загалом було продано більше 10 мільйонів копій двох романів у США і більш ніж 38 мільйонів копій по всьому світу.

У 2013 році вийшов третій роман Госсейні — «І гори відповіли ехом».