Мета книжок цієї серії — розказати про українське минуле, опираючись на факти, а не на вигадки чи ідеологічне замовлення. Для того щоб створювати майбутнє, потрібні не лише воля і хоробрість, не лише наполегливість та щоденна праця, але й знання про нашу історію. Без цензури.
Сьогодні, коли відбуваються потужні зрушення в суспільному сприйнятті минулого, відновлюється інтерес до історії України. Читач може познайомитися з думкою провідних вітчизняних істориків, результатами останніх наукових досліджень та відкриттів. При цьому автори не виконують ідеологічне замовлення, їхні оцінки часом не збігаються, що дозволяє кожному з нас самому виступити суддею в цих суперечках.
- Як укорінилася назва «Україна» протягом століть
- Як формувалася територія України
- Якою символікою користувалися наші предки
- Як утворилися та змінювалися державні кордони України
Сьогодні ці теми стали вкрай актуальними, і пропонована книжка може відповісти на чимало питань, які цікавлять і турбують кожного українця.
Народження країни. Від краю до держави [Текст] : назва, символіка, територія і кордони України / авт. кол.: К. Галушко, А.Гречило, С. Громенко та ін. – Х. : Книжковий Клуб ‘Клуб Сімейного Дозвілля’, 2017. – 352 с. – (Історія без цензури).
На бій за волю. Перемога через поразки [Текст] : Україна у війнах і революціях 1914-1921 р. / авт. кол.: А. Руккас, М. Ковальчук, А Папакін та ін. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 352 с. – (Історія без цензури).
Центральна рада та українізація в російській армії 1917—1918 роках
Війни з Радянською Росією та Білою армією 1917—1919 років
Повстанський рух в Україні 1918—1921 років
Війна ЗУНР і УНР проти Польщі 1918—1919 років
Русь “після Русі”. Між короною і булавою [Текст] : укр. землі від королівства Русі до Війська Запорозького / авт. кол.: В.М. Горобець, М.М. Волощук, А.Г. Плахонін та ін. – Х. : Книжковий Клуб ‘Клуб Сімейного Дозвілля’, 2016. – 351 с. – (Історія без цензури).
Русь у другій половині XI — першій половині XIII ст.
- Держава Романовичів
- Українські землі й Велике князівство Литовське
- Україна в складі Речі Посполитої
Горобець, В. Князі і гетьмани усієї Русі. “Через шаблю маємо право” [Текст] : злети і падіння козац. держави 1648- 1783 р. / В. Горобець. – Х. : Книжковий Клуб ‘Клуб Сімейного Дозвілля’, 2016. – 351 с. : іл. – (Історія без цензури).
- Козацька революція 1648—1649
- Переяславська рада і світ після Переяслава
- Війна берегів та її наслідки
- Гетьманат кінця ХVІІ — початку ХVІІІ ст.
Україна радянська. Ілюзії та катастрофи “комуністичного раю” [Текст] : 1917-1938 рр. / авт. кол.: Г. Єфіменко, Я. Примаченко, О. Юркова; під заг. ред. Г. Єфіменка. – Х. : Книжковий Клуб ‘Клуб Сімейного Дозвілля’, 2017. – 352 с. – (Історія без цензури).
Книжка розповість про роки становлення в Україні «радянського проекту» – від 1917 до початку Другої світової війни, історичні причини того, чому комунізм та націонал-комунізм отримав так багато прихильників в Україні на початку ХХ століття, а особливо у 1917–1921 роках.
Від Рейхстагу до Іводзіми. У полум’ї війни. Україна та українці у Другій світовій [Текст] / В. В’ятрович; С. Громенко; М. Майоров та ін. – Х. : Книжковий Клуб ‘Клуб Сімейного Дозвілля’, 2017. – 352 с. – (Історія без цензури).
- Україна як частина СРСР та Закарпатська Україна у планах гітлерівської Німеччини та антигітлерівської коаліції
- Евакуаційна тактика «випаленої землі» та окупаційний режим Німеччини
- Радянське підпілля, партизанський рух та ін.
Поле битви – Україна. Від “володарів степу” до “кіборгів” [Текст] : воен. історія України від давнини до сьогодення / авт. кол.: Б. Черкас, О. Сокирко, А. Плахонін та ін.; упоряд. К. Галушка. – Х. : Книжковий Клуб ‘Клуб Сімейного Дозвілля’, 2017. – 352 с. : іл. – (Історія без цензури).
- Які військові конфлікти відбувалися на українських теренах
- На чому тримаються українські воєнні традиції
- Що треба згадати і відновити, про що нагадувати постійно
- Що в нашій історії факти, а що — пропаганда
У кігтях двоглавих орлів. Творення модерної нації [Текст] : Україна під скіпетрами Романових і Габсбургів / авт. кол.: А. Галушка, І. Гирич, І. Глизь та ін. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 352 с. – (Історія без цензури).
Наддніпрянська Україна пореформеної доби
Кирило-Мефодіївське братство
Польські повстання 1830—1831 й 1863 років
«Зникнення» і «відродження»: довге українське ХІХ ст.
Тіні згаданих предків. Від склавинів до русинів [Текст] : прадав. Україна, Русь і походження українців / авт. кол.: М. Відейко, О. Комар, А. Плахонін та ін.; упоряд. К. Галушка. – Х. : Книжковий Клуб ‘Клуб Сімейного Дозвілля’, 2016. – 352 с. : іл. – (Історія без цензури).
- Народи України у найдавнішу добу;
- Україна в часи Великого переселення народів: у пошуках слов’ян;
- Початки Русі та ранні етапи розвитку держави;
- “Золота доба” Русі: від початку ХІ ст. до смерті Ярослава.
Катастрофа і тріумф. Історії українських Героїв [Текст] : збірник / за заг. ред. Л. Івшиної; упоряд. М. Семенченко; відповід. ред. А. Мотозюк. – вид. 2-ге, перероб., вид. 1-ше – вересень 2015 р. – К. : Українська прес-група, 2016. – 384 с. – (Бібліотека газети “День” Т.3).
Ця книга — про тих, хто пішов боронити нашу землю та зберегти єдність країни. Про тих, хто робив героїчні вчинки, просто добре виконуючи свою роботу і залишаючись вірним присязі. Вона — про силу, волю, мужність. Про Героїв. Тих, хто загинув, і тих, хто вижив, пройшов, пережив. За час війни на сході «День» зібрав і опублікував стільки історій, що вистачило б на кілька томів. І далі продовжуємо їх записувати. У цій книжці зібрані знакові історії про знакові події цієї неоголошеної війни на Донбасі. Можливо, не всі вони припадуть вам до душі, але прочитавши цю книжку, ви вже ніколи не бачитимете війну абстрактною і далекою, навіть якщо живете за тисячі кілометрів від неї і вам не чутно «Гради»…
Проект “Україна”. Австрійська Галичина [Текст] / авт.- упоряд. М.Р. Литвин. – Х. : Фоліо, 2016. – 410 с. : іл.
Ця книга ‒ діалог істориків, географів, літературознавців, письменників і публіцистів про час і простір підавстрійської Галичини від кінця XVIII ст. до Першої світової війни, розпаду Дунайської монархії. Насамперед показано історичну спадщину “довгого” XIX ст. У цей час у складі Австро-Угорської монархії Галичина стала нафтовим Клондайком та Ельдорадо ‒ одним із світових центрів видобутку “чорного золота”. В кінці XIX ‒ на початку XX ст. до неї була прикута увага багатьох політиків і міжнародних компаній: на певний час край став об’єктом конкуренції між представниками великого капіталу. У столиці Галичини з’явилася перша на українських землях газета, запущено дирижабль, залізничний потяг і трамвай, на базі дрогобицької нафти винайдено гасову лампу. Там з’явилися перші українські партії, наукові товариства, студентські об’єднання, кооперативні структури, парамілітарні і скаутські організації, бальнеологічні курорти, футбольні та хокейні команди. Карпатський край кінця XIX ‒ початку XX ст. став П’ємонтом не лише для українців, але й поляків, які здобули неоцінений управлінський досвід у Галицькому сеймі і Віденському парламенті; батьківщиною для галицьких євреїв, які теж бажали політичних свобод, національно-державного усамостійнення. Така подорож в австрійську/підавстрійську Галичину дозволить краще зрозуміти трагедію і велич історії не лише цього краю з кінця XVIII ст. до Першої світової війни, але й всієї України. України, яка завжди прагнула єднання, миру, господарського і культурно-освітнього поступу.
Горліс-Гірський, Ю. Холодний Яр [Текст] / Ю. Горліс-Гірський. – Х. : Книжковий клуб ” Клуб сімейного дозвілля”, 2017. – 399 с.
«Холодний Яр» – спогади вояка, які читати легко, ніби пригодницький роман, і корисно, як багате на факти джерело про маловідому сторінку нашої історії: повстанський рух під прапором Української Народної Республіки. Уперше після 1961 року презентується автентичний текст. Крім того, це перше академічне видання, яке відображує всі відомі прижиттєві версії від 1932 до 1938 року. Книжка доповнена статтями, у яких розглянуто спогади Горліса-Горського як історичне джерело, а також наведено деякі зауваги щодо його біографії, яку досліджувати виявилося вкрай непросто.
Смолій, В.А. Українська національна революція ХVII ст. (1648-1676рр.) [Текст] / В.А. Смолій; Степанков В.С. – К. : Києво-Могилянська академія, 2009. – 400 с.
У праці на ґрунтовній джерельній базі та з урахуванням досягнень вітчизняної і світової історичної думки в царині дослідження революційних рухів раннього нового часу зроблено спробу представити феномен Української революції XVII ст. в сукупності та взаємодії його політичних, соціальних, економічних і ментально-свідомісних складових, а також показати її роль і місце в українській і європейській історії. Розраховано на вчителів, наукових працівників, викладачів та студентів вузів, широкий читацький загал.
Солдатенко, В. Ф. Революційна доба в Україні (1917- 1920 роки) [Текст] : логіка пізнання, іст. епізоди, ключові постаті / В. Ф. Солдатенко. – 2-ге вид., допов., перероб. – К. : Пріорітети, 2012. – 522с.
Книга репрезентує новітні напрацювання автора у дослідженні революційної доби 1917–1920 рр. в Україні. Науковий інтерес зосереджується на ключових проблемах: співвідношенні соціальних та національних детермінант як органічних складових суспільних процесів, напрямів боротьби, домінантних ідейно-політичних і партійних тенденціях, дискусійних аспектах непростого осягнення і реалістичного відтворення комплексної картини досвіду однієї із найскладніших сторінок вітчизняного минулого.
Українські в’язні концтабору Маутгаузен [Текст] : свідчення тих, хто вижив / Укр. ін-т нац. пам’яті; НАН України. Ін-т історіі України; Меморіал. комплекс “Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років”. – К. : Вид-во ім. Олени Теліги, 2009. – 336 с. : іл.
У книжці представлені спогади, листи та усні історії наших співвітчизників, які дають змогу пролити світло на особливий досвід перебування українських в’язнів в одному з нацистських концтаборів — Маутгаузені. У виданні використано фотографії, документи та листи з фондів Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
Автори присвячують це видання пам’яті співвітчизників, які пережили воєнне лихоліття.
Лойко, С. Рейс [Текст] : [політ. трилер] : пер. з рос. / С. Лойко. – К. : Брайт стар паблишинг, 2017. – 432 с.
Роман-трилер «Рейс» написано на основі реальних подій. Головний герой Сергій Альохін втратив свою родину – кохану дружину та двох доньок. Вони загинули внаслідок теракту, коли пасажирський літак було збито над Донбасом. Сергій починає приватне розслідування, опиняється у самому пеклі військових подій на Сході, серед російських найманців та терористів, які вторглися на територію України. Він хоче дізнатися, хто і чому здійснив цей кривавий теракт. Сергій не чекатиме результатів міжнародного розслідування і трибуналу, тепер він – і суддя, і прокурор, і кат.
Скляренко, О. Українська традиційна лялька [Текст] : кінець ХІХ – початок ХХІ ст. / О. Скляренко. – К. : Видавець Олег Філюк, 2016. – 175 с. : іл.
У пропонованому виданні зроблено спробу наукового аналізу української народної ляльки як своєрідного артефакту та виразника суто українських психоментальних критеріїв, починаючи з початку ХІХ і до початку ХХІ сторіччя. Унікальними є зразки ляльок у тому недоторканому вигляді, які вдалося зберегти. Видання стане невичерпним джерелом пізнання культурної спадщини українського народу.
У книзі подано дві сюжетні лінії: лялька в історії України та лялька у нових історичних умовах на зламі ХХ-ХХІ сторіч – авторська лялька у витоках якої лежить давня українська.
Косміна, О.Ю. Українське народне вбрання [Текст] = Украинская народная одежда = Ukrainian Folk Costume / О.Ю. Косміна. – К. : Балтія- Друк, 2017. – 64 с. : іл.
Видання знайомить читача з оригінальними зразками традиційного вбрання українців кін. XIX – поч. XX ст., що зберігаються в музеях Києва, Харкова, Львова, Чернігова, Вінниці, Запоріжжя, Переяслава-Хмельницького і приватних колекціях. Альбом містить інформацію про регіональні особливості українських строїв, змінює сталі стереотипи, демонструючи український національний одяг в усьому його багатстві та розмаїтті.
Абліцов, В.Г. Україна. Меценати [Текст] / В.Г. Абліцов. – К. : Літера ЛТД, 2016. – 208 с.
Пропоноване видання – спроба змінити стереотипи про світ сучасного бізнесу, адже в останні роки все частіше засвідчується участь заможних українців у матеріальній підтримці розвитку культури, науки, мистецтва, тобто їхня благодійна діяльність. Ця книга ознайомить читачів з історією благодійництва в Україні, із сучасними послідовниками християнської моралі, сформує узагальнений образ нинішніх вітчизняних благодійників і меценатів.
Книга складається з двох частин: перша ознайомить з усіма героями видання, друга ж містить ілюстровані есе, в яких докладніше розповідається про «секрети» бізнесових успіхів сучасних послідовників Мецената, розкривається їхній духовний світ, морально-етичні погляди.
Для широкої читацької аудиторії.
Мриглод, І.М. Микола Боголюбов та Україна [Текст] : до 100- річчя від дня народження вченого / І.М. Мриглод; В.В. Ігнатюк; Ю.В. Головач. – Л. : Євросвіт, 2009. – 192 с. : іл. – (Бібліотека “Світ фізики”).
У книжці описано життя та творчість Миколи Миколайовича Боголюбова – видатного математика, механіка та фізика. До видання увійшли фотографії, копії архівних документів і рукописів праць М.М.Боголюбова, що пов*язані з його життєвим та творчим шляхом, значна частина якого пройшла в Україні.
Популярно викладено суть основних наукових результатів М.М.Боголюбова, які мали визначений вплив на розвиток світової науки. Особливу увагу приділено українському етапові творчості Миколи Боголюбова.
Сушинський, Б.І. Славетні жінки Стародавньої України [Текст] : іст. есе / Б.І. Сушинський. – О. : Астропринт, 2016. – 348 с. : іл.
До нової книжки відомого письменника, академіка, лауреата міжнародних премій ім. Д. Яворницького та Данила Галицького за твори на історичну тематику, Богдана Сушинського «Славетні жінки стародавньої України» увійшли есе, присвячені діяльності жінок Княжої Доби української історії. Ґрунтуючись на літописних відомостях, а також на дослідженнях істориків, матеріалах стародруків та старовинних документах, автор, перу якого належить двотомне видання «Князі та полководці Стародавньої України», створив цикл есе про славетних українок, переважна більшість яких досі залишилася невідомими читацькому загалу, тому що ніколи не ставали героїнями окремих наукових досліджень чи історичних нарисів.
Книга має велике пізнавальне значення як для учнів та студентів, так і для вчителів, викладачів вузів, науковців та бібліотекарів, одне слово, для всіх, хто цікавиться історією Стародавньої України.
Гирич, І. Історичний путівник по Києву [Текст] : укр. Київ ХІХ- поч. ХХ ст. : культурол. есей / І. Гирич. – К. : Укр. пропілеї, 2016. – 710 с. : ил. – (In corpore).
Книга присвячена історичним місцям Києва, його відомим і маловідомим локаціям, видатним людям, що жили і творили в його межах. Стиль автора, легкий та інформативний, дозволяє відкрити захопливу історію столиці для читачів різного ступеню підготовленості.
Палій, А. 25 перемог України [Текст] / А. Палій. – 3-тє вид. – К. : К.І.С., 2016. – 120 с. – (КІС: історична серія).
Книга Олександра Палія «25 перемог України» популярно викладає історичні події, пов’язані з Україною, що справили найбільший вплив на світову, європейську та українську історію. Перелічені в книзі факти визнані й підтверджені академічною наукою. Книга стане в пригоді студентам, викладачам, учням загальноосвітніх шкіл та всім, хто цікавиться вітчизняної історією.
Горобець, В. Світанок української держави [Текст] : люди, соціум, влада,порядки, традиції / В. Горобець. – Х. : Книжковий клуб ” Клуб сімейного дозвілля”, 2017. – 447 с.
Ця книжка про один з найяскравіших і водночас найбільш драматичних періодів вітчизняної історії — добу визвольних змагань козацтва середини XVII століття, після яких постала Українська козацька держава, а потім — сто років відчайдушної, жертовної боротьби за зміцнення й розбудову власної країни.
Історія козацької доби не вкладається у штучно спрощену модель, а постає в усіх кольорах і відтінках. Це чесна розповідь про величні й героїчні справи, доблесть і жертовність, доленосні державні рішення і мудрість, що випередила час, а також про ганебні прояви егоїзму, легкодухості й слабкості, недалекоглядності, зрадливості, підлості й жадібності. Розповідь про те, як вершилась історія України в її золоту добу, коли поняття «воля», «право», «гідність», «незалежність» були сенсом життя. І в цьому дзеркалі минувшини відбивається жива душа народу, творця своєї історії.
Пляченко, А.Г. Шануймо борців за державність України [Текст] : [зб. статей з газети ” Чорноморські новини”] / А.Г. Пляченко. – О. : Астропринт, 2016. – 264 с.
Стафійчук, О. Мольфари України [Текст] : чарівний світ вірувань та традицій укр. народу / О. Стафійчук. – К. : Техніка, 2015. – 200 с. – (Книга- оберіг).
Цю книгу присвячено українській магії. В ній розповідається про унікальне явище в культурі народів Західної України – мольфарство, його історію та сьогодення. Автор ділиться з читачами рідкісними способами, ритуалами, таємними словами, котрими володіє сам і які використовує у своїй практиці. Завдяки книзі ви зможете докорінно змінити своє життя на краще, побороти зло, виплутатися з тенет нещасть і злиднів, потрапите у чарівний світ магії, станете володарями спадку наших предків.
Світова гібридна війна: український фронт [Текст] : монографія / за ред. В. Горбуліна; Нац. ін-т стратег. досліджень. – Х. : Фоліо, 2017. – 496 с.
У колективній монографії, підготовленій фахівцями Національного інституту стратегічних досліджень, вперше у вітчизняній та світовій науці детально досліджено явище світової гібридної війни в перспективі російської агресії проти України. Сутність гібридної війни розглянуто у контексті системної кризи світової безпеки, а її феномен – як новітній вид глобального протистояння. Детально розглянуто причини та передумови російської агресії проти України, її стратегічні цілі, а також особливості ведення гібридної війни у різних вимірах: воєнному, політичному, економічному, соціальному, гуманітарному, інформаційному. Аналізуються локальні успіхи нашої держави у протидії ворожим планам РФ за окремими напрямами. Зроблено загальний висновок про доведення Україною своєї спроможності як держави, що відстоює свій суверенітет у боротьбі з агресором. Розглянуті питання реформування міжнародних безпекових інститутів та пошуку балансу сил у новій, гібридній реальності. Розраховано на політиків, політичних аналітиків, державних службовців вищої ланки, науковців у сфері безпекознавства. Результати дослідження зацікавлять освітян, представників громадянського суспільства, а також національно свідомих громадян.
Северинюк, В. Україна козацька [Текст] : іст. поема / В. Северинюк. – К. : Ліра- К, 2017. – 386 с.
В історичній поемі «Україна козацька» зображено козацьку епоху від її початків до сучасного відродження традицій. Поетичний текст супроводжено докладними науковими коментарями автора – професійного історика, наведено біографічні дані та згадано імена понад 400 діячів української, російської, польської, литовської, білоруської, турецької, кримськотатарської, молдавської, шведської, австрійської, французької, грецької, англійської, німецької, італійської тощо історії та культури. Автор використав багатий український фольклорний матеріал – народні пісні, думи, балади, прислів’я, приказки.
Кралюк, П.М. Козацька міфологія України [Текст] : творці та епігони / П.М. Кралюк. – Х. : Фоліо, 2016. – 394 с. : іл.
У книзі “Козацька міфологія України: творці та епігони” розглянуто феномен українського козацтва, його еволюцію, показано, як формувалися міфічні уявлення про козаків, починаючи з кінця XVI століття й завершуючи днем сьогоднішнім. Значну увагу приділено козацькій міфології часів Гетьманщини. Також показано, як “козацька ідея” інтерпретувалася в різних національних проектах ХІХ століття (російському, польському й українському), яких вона зазнала модифікацій у столітті ХХ. Видання розраховане передусім на тих, хто цікавиться українським козацтвом, його історією та культурою.
Кривошея, В.В. Козацька старшина Гетьманщини [Текст] : енциклопедія / В.В. Кривошея; Укр. ін-т нац. пам’яті. – К. : Стилос, 2010. – 792 с.
Енциклопедія включає біограми 14591 козацьких старшин. Це генеральні старшини, полковники, полкова старшина, повні і наказні сотники, військові канцеляристи, урядники Генеральної військової артилерії і полкової артилерії, Генерального військового суду і полкових судів, компанійську і неурядову старшину (значних військових, військових, бунчукових і значкових товаришів), які складали козацьку еліту Гетьманщини.
Реєстрова і біографічна частини підготовлені на основі архівних документів і опублікованої літератури. Значна кількість фактів оприлюднюється вперше. Реєстрова частина включає і сотенну старшину.