На місці жертви може опинитися будь-хто…

Цькування в різних проявах існувало завжди. Жертвами й учасниками частіше стають діти, проте і дорослі – не виняток.

Кілька порад про те, як не стати жертвою булінгу й навчитися примайти себе:

  1. Кожна людина унікальна. Незалежно від ваги, соціального статусу, вподобань. Розвивайте себе в тому, до чого лежить душа. Не дайте страху зупинити вас на шляху до мрії. Фразу «а що про мене подумають інші?» уявно виділіть і натисніть клавішу «delete».
  2. Мовчання – золото, але не в ситуації постійного морального тиску. Поговоріть про це з близькими людьми чи психологом. Батькам варто не обмежуватися звичним «ну що там у школі, все норм?» і бути уважнішими до своїх слів.
  3. Знайдіть однодумців. Це найкраща підтримка і мотивація розвиватися. Сміливість і завзятість допоможуть досягти результатів, розвинути емоційний інтелект, заявити про себе, як про сильну і впевнену особистість.
  4. Дослухайтеся до себе. Універсальних рецептів на всі випадки життя немає, і це краще сприймати як виклик, шанс стати таким, як хочеться.
  5. Треба говорити про булінг завдяки і за допомоги художньої літератури. Читайте! Література завжди дає підказки і втихомирює емоційні шторми.

 

Кідрук, М«Не озирайся і мовчи»: роман / М. Кідрук. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. – 512 с.

… Життя сім’ї Грозанів раптово змінюється. Вони переїжджають до нового будинку, і чотирнадцятирічний Марк змушений піти до нової школи. Хлопець начитаний, розумний, але дуже сором’язливий — ідеальний об’єкт для цькування. Щодня більше замикаючись в собі, він мріє про світ, де немає знущань і безпричинної жорстокості. Одного дня Марк знайомиться із Сонею, дівчиною з паралельного класу, яка розповідає йому про існування такого світу…

 

Шавлач А. Пампуха: повість / А.  Шавлач. — Київ : ВЦ «Академія», 2018. — 144 с.

Звичне життя Гані враз різко змінилося. Їй приклеїли образливе прізвисько. На неї посипалися насмішки. Її затролили в мережі. Мама, погрузнувши в роботу, не бачила її проблем. Та ще й учителька неправильно повелася. Жорстокою до Гані     була й вулиця. А «красень» Сашко, до якого відчувала щось бентежне, спокійно спостерігав, як над нею глумилися. Дуже багато неприємностей ламало її. Але Ганя не змирилася з таким ставленням до себе. Зрозуміла, що може стати іншою. Вона зайнялася собою, знайшла цікаві справи. І зустріла Ярика…

 

Корнієнко Т. Недоторка: Психологічна казка / Т. Корнієнко. – К.: Час майстрів, 2017. – 104 с. 

Чому дорослі не помічають, що діти виросли, що у них може бути своя власна думка, своє власне життя? Чому мами ображаються на правду та ховаються на кухні? Скільки треба бути знайомими, щоб розпочати дружбу? Коли можна закохуватися? Подібні питання часто виникають у підлітків. Відповіді на них можна шукати в правильних книгах.

 

Грін С.    Напівлихий, Напівдикий  Напівзагублений : трилогія/ С. Грін; перекл. з англ. В. Морозов . – Л.: ВСЛ, 2014, 2015, 2016 .- 384 с., 400 с., 336 с.   …«Напівлихий», «Напівдикий», «Напівзагублений» —  трилогія Саллі Ґрін. Натан – незвичайний підліток, він не вписується в жодну систему: ні в систему простих людей, ні в систему магів, до яких належить увесь його рід. Адже в ньому перемішалася кров матері, Білої відьми, і кров батька – найжорстокішого Чорного чаклуна. Він ЧБ, він Напівкодовий, той, на долю якого випадають жорстокі катування, ув’язнення в клітці, переслідування з боку Ради Білих чаклунів. Чи зможе він отримати свої три Дари, чи навчиться їх контролювати. Врешті, чи зможе Натан відновити втрачений баланс сил у відьомському світі, і визначиться, який же він: добрий чи все-таки лихий?

 

Хьоґлунд А. Бути мною: повість / А. Хьоґлунд: перекл. зі швед.  Ю. Юрчук. — К. : Видавництво, 2016. — 84 с.

 «Бути мною» — це історія тринадцятирічної дівчини на ім’я Руса, яка осмислює себе. Яка вона насправді? Як сприймати своє тіло, і чи це має бути соромно? Чому хлопці недобре поводяться з дівчатами і чи можна це якось виправити? Такі й інші питання бентежать дівчину, і вона шукає відповіді.«Бути мною» — одна з небагатьох у світі книжка, яка так відверто розкриває замовчувані підліткові проблеми. Тонко й дотепно, а водночас глибоко й пронизливо А. Хьоґлунд порушує важливі гендерні питання повсякденного життя дівчинки-підлітка. Усе це щедро ілюстровано авторськими малюнками, афористичними репліками, колажами й коміксами.

 

Касьянович Д.  Привіт, вовки! : повість / Д. Касьянович: перекл. з пол. Б. Антоняк . — К. : Урбіно, 2018. — 232 с. 

Добра, мудра, художньо довершена повість. Книжку можна й треба читати дорослим, бо вона нагадує про прикрощі власних одинадцятьох років, а тим, у кого є діти, дає добрячого копняка, мовляв, будьте уважними до них, поважайте особистість, що розвивається. Герой цієї повісті, одинадцятирічний Філіп, наділений неймовірною уявою, і це рятує його від одноманітності повсякдення, самотності й цілковитого нерозуміння з боку батьків.