Українське журі Літературної премії Європейського Союзу (European Union Prize for Literature) оголосило короткий список номінантів на здобуття нагороди від України. До списку потрапили: Вікторія Амеліна, Маркіян Камиш та Гаська Шиян.
Війна на Сході ставить перед вибором не лише чоловіків, але й їхніх жінок і подруг. І не кожна з них готова піддатися суспільному тиску і погодитися із загальноприйнятим сценарієм та прийняти роль, яка належиться жінці, яка чекає в тилу.
В основі роману Гаськи Шиян (Шиян Г. За спиною: роман / Г. Шиян .- Харків : Фабула , 2019 . – 352 с. ) історія 27-річної Марти. Вона із покоління солом’яних сиріт – понуре дитинство у маленькому містечку, мама, яка покинула сім’ю заради заробітків в Італії. Але це лише стало поштовхом до того, щоб зробити успішну кар’єру. Її бойфренд у зв’язку з війною на сході нашої країни, отримує повістку і вирішує проміняти затишне життя, хорошу роботу і саму Марту на бліндажі. Це руйнує звичний стан речей і їхнє сприйняття. Врешті дівчина і сама вирішує змінитись та переосмислити реальність. Ситуації, люди, локації все це підштовхує саме до цього. Роман зачіпає багато болючих і потрібних до обговорення у наших реаліях тем, як то військовий і моральний обов’язок, стереотипи суспільства, відчуття безпеки в сучасному світі, патріотизм, націоналізм, ставлення до переселенців, двомовність, порівняння культур і зрештою роль жінки, її прав і свобод.
Дім. Кожний по-різному реагує на це слово. Одні вимовляють його з теплом, інші – байдуже, чи навіть мрійливо, оскільки не мали ніколи власної оселі. Все-таки для більшості рідна домівка асоціюється з чимось хорошим, куди хочеться повертатися. А що дім означає для собак? Частково на це питання відповіла письменниця Вікторія Амеліна у романі «Дім для Дома» (Амеліна В. Дім для Дома: роман / В. Амеліна . – Львів: Вид – во Старого Лева, 2017. – 384 с.)
Головний герой — пес Домінік. Скорочено Дом. Він же і оповідач. Цуценям собака потрапляє до чоловіка, котрого називає Господарем. Пес кумедно виглядає ззовні, має дефекти і не дуже вправно робить те, що йому наказують. Одним словом — пудель. Можливо, порода стала головною причиною, чому хазяїн віддав собаку донці. Найголовніші події в житті Домініка починаються, коли він потрапляє до сім’ї Ціликів. Спочатку собаці не подобається ні відношення до нього, ні їжа. З кожним місяцем він чекає повернення Господаря, але вже потроху звикає до нової родини. Пес розуміє, що люди, з якими він мешкає, дивакуваті, але непогані. Це герої, навколо яких Домінік побудує власний світ і відкриє для себе багато нового. При цьому пес ніколи не залишатиме роздумів про дім. Рідна домівка якраз і є головною темою твору.
Маркіян Камиш – один з найвідоміших українських “сталкерів” Чорнобильської зони відчуження. Книги Камиша – “Оформляндія або прогулянка в Зону” та “Київ-86” – справді наповнені яскравими описами спустошення та занепаду решток інфраструктури в Зоні.
У новій повісті “Чормет” (Камиш М. Чормет : повість / М. Камиш . – К. : Нора – Друк , 2017 . – 160 с. ) він переносить читача у прикордоння Зони. До людей, які живуть з того, що збирають залишки металобрухту в околицях Прип’яті, Чорнобиля, Поліського та сотень покинутих сіл зони відчуження. Вони все сприймають через призму отриманих коштів та бажаного пойла, які отримають за здачу заліза. Тому навіть Ейфелева вежа для них – лише купа залізяччя.
Це химерний новий світ, де іржавий механізм, що перемелює душі та врешті-решт таки дає збій та призводить до змін і переоцінки системи цінностей, де життя героїв має не більшу цінність, ніж чормет. У автора дуже оригінальний стиль і цікаві порівняння. І книжка мала би бути смішною, але насправді показує нам сумні реалії.
Літературна премія Європейського Союзу – це щорічна нагорода, покликана сприяти популяризації та міжнародній промоції творчості молодих авторів художньої прози з різних європейських країн. Премія фінансується Європейською комісією в рамках програми «Креативна Європа».
Бажаємо успіху нашим українським письменникам! Перемоги!