Листопад 2017

Макарук, І.В. Князь-варвар. Прокляття волхвів [Текст]  / І.В. Макарук; К.І. Макарук. – Х. : Фоліо, 2015. – 416 с. – (Історія України в романах).

“Князь-варвар” – це перший роман із серії “Прокляття волхвів” івано-франківських дослідників Ігоря і Катерини Макаруків. Драматичні події цього роману розгортаються у період правління Великого князя київського Володимира Святославовича. Ще не прийнято християнство. могутня Київська держава живе своїм сталим споконвічним життям. Спадкоємці Прадавньої Оріани намагаються вберегти священні символи минувшини і моляться своїм Богам.

Литовченко, Т.І. Фатальна помилка [Текст]  : авантюр.- іст. роман / Т.І. Литовченко; О.О. Литовченко. – Х. : Факт, 2015. – 319 с. – (Історія України в романах). 

Роман «Фатальна помилка» присвячено 355-й річниці Конотопської битви та трагічній загибелі полковника Юрія Немирича — мрійника, романтика, авантюриста, україн­ського інтелектуала XVII століття, відомого благодійника, адепта європейського вибору. Адже ще 355 років тому Україна мала цілком реальний шанс стати справжньою, як для XVII століття, європейською державою — незалежною, міцною і прогресивною. Державою православною, але без несамовитої азійської дикості Московського царства, з модерновою системою державного управління — на відміну від Речі Посполитої, де сейм міг обрати слабкого безвільного короля і де час від часу наставали періоди без­коро­лів’я.

Проте скористатися такою історичною можливістю не вдалося…

Лущик, П.М. Настане день, закінчиться війна … [Текст]  : роман / П.М. Лущик. – Х. : Фоліо, 2015. – 286 с. – (Історія України в романах).

Роман “Настане день,закінчиться війна” здобув третю премію на “Коронації слова-2015”. Це сімейна хроніка, події в романі відбуваються в галицькому селі Кам,янка Лісна впродовж першої половини ХХ століття. В центрі твору – доля трьох братів Засмужних, хліборобів, людей суто мирної праці, яким, однак, доводиться воювати. Війни не оминули нікого: пройшов страшний табір Талєргоф, Першу світову і війну за незалежність України Теодор; зазнав “принад” російського полону Іван; інвалідом повернувся з польсько-української війни наймолодший брат Юрій. Не відпустив молох війни і наступне покоління родини. проте, незважаючи на тяжкі випробування, Засмужні завжди намагалися зберегти честь і прагнули за будь-яких обставин залишатися людьми.

Чемерис, В.Л. Анна Київська [Текст]  : роман / В.Л. Чемерис. – Х. : Фоліо, 2016. – 220 с.

Новий роман Володимира Чемериса присвячений доньці Ярослава Мудрого, красуні Анні, першій королеві Франції. Вона подарувала Генріху І не тільки спадкоємця корони – Філіппа, а й значною мірою змінила хід французської історії. Смілива, розумна та освічена королева поступово стає співправителькою Генріха. Її підписи стоять поруч з підписами короля на важливих державних указах. Владна і мудра, вона розуміла свою роль в управлінні країною. Франція стала її державою, а французи назавжди запам’ятали її як королеву Франції – Анну Київську. Але чи була щаслива ця жінка і де вона закінчила свій земний шлях, про це не знає ніхто…

Чемерис, В.Л. Сини змієногої богині [Текст]  : роман- есей / В.Л. Чемерис. – Х. : Фоліо, 2016. – 666 с. – (Історія України в романах).

Що може бути цікавішим за її величність історію? Тільки історія, про яку розповідають небайдуже та неупереджено. Саме так, як це робить Валентин Чемерис (нар. 1936 р.) – відомий український письменник, автор історичних і фантастичних романів, які вже стали культовими, лауреат багатьох літературних премій. У видавництві “Фоліо” вийшли друком його романи “Смерть Атея”, “Фортеця на Борисфені”, “Ольвія”, “Генерали Імперії”, “Ордер на любов”, “Ярославна”, “Ваші пальці пахнуть ладаном”, “Марина – цариця московська”.

“Сини змієногої богині” – роман-есей, що складається з власне роману та кількох повістей з однією головною героїнею – Скіфією, загадковою і таємничою країною вершників з луками, тією Скіфією, яка у VII столітті до н.е. під дзвін мечів і співи стріл з’явилася на південних теренах України. Легендарна і реальна, повна слави і звитяги, знана нам і незнана, Скіфія воїнів і хліборобів, царів і вождів, чаклунів і знахарів, войовничих амазонок і жриць, земля героїв (Іданфірс, Атей, Скілур) і майстрів неперевершених шедеврів, що й нині дивують і вражають людство…

Яріш, Я.І. Судний день [Текст]  : роман / Я.І. Яріш. – Х. : Факт, 2016. – 300 с.

Зі шкільної парти ми пам’ятаємо, як Шевченко у своїй безсмертній поемі “Гайдамаки” “скликав” у Холодний Яр відважне гайдамацтво, а ми з хвилюванням слідкували за долями Гонти, Залізняка і Яреми Галайди. Та чи було все саме так, як описував Великий Кобзар? Як зараз нам ставитися до кривавих подій Коліївщини? Що це було: стихійне повстання українського селянства, спланована війна за відновлення незалежності Української Держави чи “багатоходівка” Російської імперії?

 

На це питання дає відповідь новий роман Ярослава Яріша “Судний день”. Його сюжет заводить нас у жорстоке XVIII століття, де поміж темних пущ Холодного Яру та глибоких байраків запорозького степу кувалися свячені ножі, у той час як у замках і палацах жирувало знавісніле від безкарності панство. Ось-ось “заспівають треті півні”, впаде іскра у порох і велике пожарище затопить всю Україну, спом’янувши горді часи Хмельницького і Палія.

Усе ніби й просто… Але була ще й третя сила…

Яріш, Я.І. Сповідь з того світу [Текст]  : іст. трилер / Я.І. Яріш. – Х. : Фоліо, 2015. – 283 с. – (Історія України в романах). 

Не в змозі змиритися зі смертю коханого чоловіка під час подій на Майдані Марія спробує змінити Долю і повернути Коло Історії навспак. І ось жереб кинуто: Доля заводить жінку в дохристиянські часи, вимірявши дистанцію у 13 століть. Галасливим вертепом пробігають покоління, змінюються епохи… Авари, хрестоносці, монголи, яничари, НКВС… А Марія все мандрує і мандрує: щойно перетнувши фінальну лінію, знову опиняється на старті. Це і є відповіддю всесильної Долі на її виклик, адже Кола Історії не розірвати. Як гинули Іванові прадіди, так і він мусить віддати своє життя за рідну землю…

Іваничук, Р.І. Країна Ірредента. Злодії та Апостоли [Текст]  : романи / Р.І. Іваничук. – Х. : Фоліо, 2013. – 311с. – (Історія України в романах).

“Країна Ірредента” – країна, позбавлена можливості до самовід творення, до самовизначення, до самоутвердження. Увесь її шлях – мов туго натягнута линва між Сициллою і Харибдою. Усе її існування – історія моторошного балансування.

Уже з самої назви – що мов палюче тавро – свого твору Роман Іваничук розпочинає вельми нелегкий шлях до пошуків відповіді на рторичне питання української історії: чому, як трапилося, що народ, наділений потужною креативністю, природним талантом, позбавлений звичайного талану?..

Політичний роман «Країна Ірредента» за своєю композицією нагадує дивний чорно-білий колаж з різних часових пластів українсь кого буття, пронизаних, мов життєдайним світлом, прагненням – попри весь трагізм долі – будь-що ВІДБУТИСЯ.

Повість “Злодії та Апостоли” начебто схожа на пораду – як треба шукати свого родоводу. Та водночас у творі постає панорамна картина історії Гуцульщини на чотирьохсотлітньому відтинку часу із звичаями, віруваннями, мовою та ментальністю горян, духовний світ яких сьогодні зазнав поважних зовнішніх змін, проте у своїй суті залишився предковічним. Фабула повісті ґрунтується на реальному житті гуцулів, однак автор розкошує домислом, що надає творові романтичного шарму.

Й ніби на підтвердження думки, що кожна сім’я спроможна дослідити свою історію, Р. Іваничук вміщує в книзі пошук власного родоводу, в якому однак акцентує увагу не на своїй особі, а на постаті рідного дядька, професора Михайла Іваничука, вченого-геоморфолога, закатованого в більшовицьких застінках. Есе “Сліди на піску” стверджує, що навіть найнепомітніший слід, який залишила на рідній землі чесна людина, ніколи безслідно не зникає.

Іваничук, Р.І. Євангеліє від Томи [Текст]  : триптих повістей / Р.І. Іваничук. – К. : Укравидавполіграфія, 2016. – 320 с. 

Герої повістей відомого українського письменника Романа Іваничука “Євангеліє від Томи”, “Ренегат” та “Смерть Юди” вирішують, кожен по-своєму, проблему добра і зла в душі людини, намагаються відповісти на вічне питання: що є істина?

Іваничук, Р.І. Осінні узори [Текст]  : новели та оповідання / Р.І. Іваничук. – Х. : Орбіта, 2016. – 300 с. 

“Осінні узори” – це книжка про звичайних людей, добірка новел і оповідань, написаних у різні роки, з сюжетами, вихопленими просто з життя. Це своєрідна сповідь письменника-життєлюба, літописця не тільки сивої давнини, але й своєї епохи. В його творах можна знайти атмосферу, настрій, образи, запахи й смаки улюблених міст і місць, як вони закарбувалися у пам’яті автора. Тут є все – радість, печаль, краса, усмішка, кохання, надія і сміх. А головне – в оповідках (як їх називає автор) є мудрість. Справжня мудрість бачити світло навіть  у сутінках і віддавати любов беззастережно і чесно. І цією мудрістю щедро ділиться людина чиста, глибока – і водночас дуже проста. Власне, яким і повинен бути справжній мудрець.

Іваничук, Р.І. Сліди на піску [Текст]  : новели та оповідання / Р.І. Іваничук. – К. : Довженко Букс, 2016. – 250 с. 

У книзі “Сліди на піску” Роман Іваничук хоче сказати, що навіть найнепомітніший слід, який залишила на рідній землі чесна людина, ніколи безслідно не зникає. Книга містить короткі повісті, новели й есеї, написані в різні роки, а тому читач має змогу оцінити Романа Іваничука як майстра “малої” прози. В маленьких оповідках автор розмірковує про давню історію України та наше суперечливе сьогодення, розкриває характер людини крізь призму душі при мінімумі завнішніх подій. Книга сповнена тривог за долю українського народу, однак пройнята вірою у його велике майбутнє.

Яворівський, В.О. Марія з полином наприкінці століття [Текст]  : роман / В.О. Яворівський. – Х. : Фоліо, 2016. – 203 с.

В романі Володимира Яворівського «Марія з полином наприкінці століття» трагедія чорнобильської катастрофи розкривається через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої була в селі Городища, розташованого всього за двадцять километрів від атомної станції. Автор, нічого не приховуваючи і називаючи речі своїми іменами, оприлюднює страшну правду про справжні наміри й шляхи імперії до дешевого збагачення, нехтування Москвою долями України й українців.

Яворівський, В.О. Найдовша ніч Президента. Лягти!!!  Суд іде… [Текст]  : романи / В.О. Яворівський. – Х. : Фоліо, 2015. – 219 с.

У романі “Найдовша ніч президента” автор досліджує драматичну ситуацію під час президентських виборів. У “Лягти!!! Суд іде” мова йде про трагедію жінки, неправедний, мстивий суд над колишнім прем’єром.

Янкова, Н.І. Історичні коди у творчості Михайла Грушевського [Текст]  : монографія / Н.І. Янкова. – К. : Академія, 2013. – 160 с. – (Монограф).

Наукове і художнє осягнення української минувшини — ключові аспекти спадщини Михайла Грушевського як історика, фольклориста, етнографа, публіциста, белетриста, драматурга і літературознавця. Він умів бачити в історичних фактах інтереси і пристрасті, тріумфи і трагедії людей. Розпізнавав у їхніх прагненнях і вчинках історичну зумовленість і необхідність. Цим і приваблюють його літературно-художні, публіцистичні та літературознавчі праці. Комплексне їх дослідження у внутрішніх взаємозв’язках і в контексті тогочасних ідей допомагає збагнути своєрідний світ і непересічну цінність його наукових і творчих надбань. До такої думки підводять застосований у цій монографії пізнавальний шлях, наявні в ній судження і висновки.

Адресована літературознавцям, історикам і всім зацікавленим у пізнанні багатогранної творчості Михайла Грушевського.

Я like Україну! Я люблю Україну [Текст]  : зб. оповідань / уклад. Брати Капранови. – К. : Нора друк, 2016. – 400 с.

Незалежній Україні – 25 років. Але боротьба за Незалежність триває – і на полі бою, і в головах українців. Українські письменники стали до лав бійців одними з перших – спочатку в інформаційному просторі, а дехто й потім зі зброєю в руках.

До цієї збірки увійшли твори 25 письменників, які люблять Україну – кожен свою і кожен по-своєму, і саме про цю любов вони пишуть. Двоє з авторів збірки – Артем Чех та Геннадій Молчанов – свою любов до України довели зі зброєю в руках на східному фронті, а один – Андрій Миронюк – загинув за неї у Донецькому аеропорту. Слава героям! Слава Україні!

Горовий, Р. Ген воїна [Текст]  : оповідання, повісті / Р. Горовий. – Л. : Кальварія, 2014. – 160 с. 

Лише чотири історії, кожна з яких захоплює вас живими, гострими й бурхливими відчуттями та трохи змінює вас і ваше життя. Хоча останнє ви відчуєте значно пізніше.

Історія військового пілота у зоні АТО (оповідання «Нижче неба»), історія кохання сільського електрика та залізничниці-практикантки на провінційному залізничному переїзді (оповідання «Переїзд») та історія блогера і його розслідування таємниці загибелі своїх батьків через багато років потому (повість «Буенос діас, чіка»). А також — історія однієї сучасної спецоперації, за участі спецпризначенців України та Росії, в зоні відчуження, в якій є й авторська, фантастична, версія того, що насправді сталося на Чорнобильській АЕС майже тридцять років тому (повість «Ген воїна»).

І, як завжди, майже усі герої Руслана Горового мають реальних прототипів. Навіть у повісті, де висувається фантастична гіпотеза. Адже автор як професійний журналіст вкрай обережний зі своїми фантазіями.

Лойко, С. Аеропорт [Текст]  : гол. кн. про війну, якої не мало бути і про героїв, які хотіли жити, але вмирали : роман : пер. з рос. / С. Лойко. – у новій допов. ред. – К. : Брайт стар паблишинг, 2016. – 376 с.

240 днів тривала боротьба за донецький аеропорт. 240 днів солдати провели під кулями, з пораненнями, з нестачею їжі та води. Сьогодні це практично знищена будівля, від якої залишилися лише зруйновані стіни і обгорілий каркас, а у минулому вона було презентабельною та модернізованою.

Книга про донецький аеропорт — це насамперед роман, який ґрунтується на фактах. Величезну історичну і політичну цінність представляють фотографії, зібрані автором.

Положій, Є.В. Іловайськ [Текст]  : розповіді про справжніх людей / Є.В. Положій. – Х. : Фоліо, 2016. – 378 с.

Євген Положій (м. Суми), 47 років – відомий журналіст і письменник. У видавництві “Фоліо” вийшли його романи “Потяг”, “Мері та її аеропорт”, “Дядечко на ім’я Бог”, “Вежі мовчання”, “Юрій Юрійович, улюблинець жінок”, “Риб’ячі діти”.

“Іловайськ” – книга про мужність неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони, всіх тих, хто опиняється в кінці серпня 2014 року в “Іловайському котлі”, що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми.

Автор почув історії близька сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях. Тим не менше, просимо вважати всі збіги імен, прізвищ та позивних випадковими.

Березовець, Т. Анексія: острів Крим [Текст]  : хроніки “гібридної війни” / Т. Березовець. – 2-ге вид. – К. : Брайт Стар Паблишинг, 2016. – 408 c

У книзі аналізуються механізми та технології т. зв. «гібридної війни», розв’язаної військами Російської Федерації («зеленими чоловічками») на території АР Крим. Окремо досліджується розвідувальна та інформаційно-пропагандистська операція російських спецслужб, яка дозволила підготувати анексію Криму, починаючи з 1991 року. Твір містить велику кількість документів та фото, які є доказами злочинного характеру окупації півострова.

Книга у хронологічному порядку охоплює період з 18 лютого 2014 року – початку масових розстрілів на Майдані Незалежності за участі російських спецслужб – і закінчуючи 18 березня 2014, коли Крим і Севастополь було офіційно анексовано та включено до переліку суб’єктів Російської Федерації. «Анексія: острів Крим» містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими і міжнародними політиками та військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.

Наш Крим: неросійські історії українського півострова [Текст]  : зб. статей / упоряд. та вступ С.В. Громенко, Укр. ін-т нац. пам’яті. – К. : К.І.С., 2016. – 315 c

Міф про Крим як про «ісконно русскую землю», що «завжди належала Росії» став наріжним каменем пропагандистської кампанії Москви як у переддень анексії півострова, так і сьогодні — задля виправдання своїх дій. Пропонований вашій увазі збірник української історичної публіцистики підважує тези російської пропаганди. Автори цієї книги, відомі науковці та публіцисти, не ставлять за мету замінити російський історичний міф іншим — українським чи кримськотатарським, — а прагнуть показати минуле півострова у всій його складності та різноманітності. Матеріали охоплюють період від становлення Кримського ханства і до відновлення української незалежності у 1991 році.

Майдан від першої особи [Текст]  : мистецтво на барикадах / Укр. ін-т нац. пам’яті; упоряд.: Т. Ковтунович, Т. Привалко. – К : К.І.С., 2016. – 304 с. : іл. 

У збірнику подані фрагменти спогадів очевидців протестних акцій, що відбувалися в Україні з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і названі Революцією Гідності. Інтерв’ю зібрані Українським інститутом національної пам’яті у рамках проекту «Майдан: усна історія». До другого випуску збірника увійшли спогади митців, що представляють різні жанри, види та напрями мистецтва. У спогадах творчих людей відображено їхній суб’єктивний досвід пережитого та узагальнені міркування про роль мистецтва у протестних акціях Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників.

Базів, В. Армагеддон на Майдані [Текст]  : роман- реквієм / В. Базів. – К. : Український пріорітет, 2014. – 160 с.

Майдан, який пережила Україна взимку, звичайно, не міг не спричинити і своєрідного літературного відгуку. За останні кілька років уже видано кілька антологій віршів, присвячених Майдану-2013/2014. Проте нова повість Василя Базіва «Армагеддон на Майдані» – цікава спроба письменника (і водночас дипломата, політика) передати свою версію подій.

Україна- Європа [Текст]  : [збірник] / упоряд. та вступ. ст. О.В. Красовицького. – Х. : Фоліо, 2014. – 573 с. + укр., рос. мовами.

Письменники, твори яких увійшли до антології, визначають обличчя нашої літератури. Напевно, читачі недорахуються кількох важливих для себе імен, зате відкриють нові, раніше ще невідомі.

У книзі всього один поетичний твір. І він відкриває видання. Киянка Анастасія Дмитрук стала відома всій країні саме на хвилі трагічних подій цього року. За нею — севастополець Платон Беседін з оповіданням «Полюса» про Антимайдан та його мешканців. Такі ж полюси — у повісті Юрія Сороки, але погляд цілком інший. Так вийшло, що і в кінці книги актуальне і злободенне оповідання Андрія Цаплієнка про збитий Боїнг. До книги увійшли уривки з іще не виданих романів Юрія Винничука, Галини Вдовиченко та Андрія Куркова, героями їх стали французи, поляки та литовці. Ми не могли не включити в цю книгу два уривки про міжнаціональні відносини в Буковині та Прикарпатті: трагічний — з роману Марії Матіос та ліричний (але трагічний у романі) — з книги Романа Іваничука «Торговиця».

І — найнесподіваніше оповідання у книзі — Марини та Сергія Дяченків. «День Виборів». І повсталий з попелу Фенікс — наша Україна.

Шевченко, Т.Г. Катерина [Текст]  : [поема та поет. твори] / Т.Г. Шевченко. – Х. : Фоліо, 2013. – 157 с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури).

До видання увійшли твори геніального українського поета, великого Кобзаря — Тараса Григоровича Шевченка (1814—1861), серед яких така перлина поезії, як «Катерина», що, безперечно, втілила в собі духовне багатство, притаманне українському народові.

Підмогильний, В.П. Місто [Текст]  : роман / В.П. Підмогильний. – Х. : Фоліо, 2014. – 240 с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури).

Валер’ян Підмогильний (1901-1937) – український письменник і перекладач, один з найвидатніших прозаїків українського “розстріляного відродження”. Роман “Місто”, завершений у 1927 році, став першим урбаністичним твором в українській літературі з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. В ньому автор описав молодь, яка на початку 1920-х років тисячами потягнулися з сіл, щоб завоювати та зробити своїм українське місто. Письменник показав бажання молодих селян “вийти в люди”, аналізує їхню психологію, розповідає про конфлікт, який розгоряється між людьми з різними світоглядами. Після масових репресій інтелігенції 1930-х років, під які потрапив також і Валер’ян Підмогильний, роман “Місто”, як і інші твори письменника, був заборонений до 1989 року.

Грінченко, Б.Д. Ще не вмерла  Україна [Текст]  : патріот. поезії / Б.Д. Грінченко; П. Г. Тичина; М. Т. Рильський. – Х. : Фоліо, 2015. – 31 с.

Творча спадщина Б. Грінченка, П. Тичини і М. Рильського збагатила скарбницю української та світової літератури. У поезіях, які увійшли до збірки, відображуються теми любові до Батьківщини; оспівування краси природи рідного краю, захоплення силою та міцністю духу українців.

Симоненко, В.А. Любіть Україну [Текст]  : патріот. поезії / В.А. Симоненко; В. М. Сосюра. – Х. : Фоліо, 2015. – 30 с.

До збірки увійшли найкращі поезії двох видатних українських митців — Васился Симоненка (1935 — 1963) та Володимира Сосюри ( 1898 — 1965), основним мотивом творчості яких є любов до України та її народу. Яскрава і щира поезія українських ліриків чарує задушевністю, теплотою та правдивістю почуттів.

Липа, Ю.І. Суворість [Текст]  : патріот. поезії / Ю.І. Липа. – Х. : Фоліо, 2015. – 31 с.

Ю.Липа (1900-1944) – український лікар, митець та мислитель. Його творча та наукова спадщина налічує понад 360 творів і праць, серед яких вірші, поетичні переклади тощо.

Довженко, О.П. Воля до життя. Незабутнє. Ніч перед боєм [Текст]  : оповідання / О.П. Довженко. – Х. : Фоліо, 2015. – 31 с.

Олександр Довженко(1894-1956) – класик української літератури та видатний кінорежисер світового масштабу. До нашого видання увійшли оповідання: “Воля до життя”, “Незабутнє”, “Ніч перед боєм”. Центральне місце в творчості митця завжди було віддане Україні та її людям, їм він присвячує своє натхнення і любов.

Афоризми відомих українців [Текст]  / худож-оформ. О.Д. Кононученко. – Х. : Фоліо, 2015. – 31 с. 

Український письменник і журналіст Володимир Голобородько сказав жартома: “Афоризм – це добре відредагований роман”. У цьому сенсі невеличка збірка, що ви тримаєте в руках, – товста книга, адже в ній зібрано висловлювання відомих українців – філософські, жартівливі, але в кожному разі – дуже дотепні.