Нові надходження – книги лютий 2020

Чухліб, Т.В. Донеччина та Луганщина- козацькі землі України [Текст] : (XVI- XVIII ст.) / Т.В. Чухліб; НАН України. Ін-т історіі України; Наук.- дослід. ін-т козацтва. – 2-ге вид. – К. : Видавець Олег Філюк, 2017. – 117 с. : іл.
Давнє минуле Донецької та Луганської областей, як невід’ємної складової історії України, насичене різними цікавими та маловідомими сторінками, головні з яких стосуються часів Козаччини. З XVI ст. землі Дніпрово-Донецького межиріччя були полем протистояння між Польсько-Литовською державою, Московським царством, Кримським ханством та Османською імперіею, а в другій половині XVI-XVIII ст. увійшли до складу Української козацької держави.
На основі оригінальних архівних та опублікованих джерел з України, Польщі, Росії і Туреччини, свідчень сучасників та наукової історичної літератури автор розкривае історію військово-господарського освоєння українцями від початку 1500-х рр. і до кінця 1700-х рр. території сучасних Донеччини та Луганщини.
Книга оформлена ілюстраціями, які відображують сучасні військові дії на сході України.
Знедолені? Нездоланні! Знедолені? Нездоланні! [Текст] : історії переселенців / ред.-уряд. І. Черниченко. – К. : Ін-т демографії ім. П. Орлика, 2017. – 168 с. : іл.
Книжка знайомить із п’ятнадцятьма історіями людей із Донеччини та Луганщини, яких війна змусила покинути домівки і розпочати життя заново у різних реґіонах України. Героїв для збірника добирали за критерієм успішности, під якою розуміється, що кожен, переселившись, продовжив чи розпочав свою справу.
Филипович, Л.О. Майдан і церква [Текст] / Л.О. Филипович. – К : Техніка, 2015. – 65 с. : іл.
Книга є наслідком моніторингу подій зими 2013-2014 рр. – Українського ЄвроМайдану чи Революції Гідності. Редакційний колектив – група вітчизняних академічних релігієзнавців з Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (Людмила Филипович, Оксана Горкуша та Віта Титаренко) мала за мету відобразити цю подію як вона безпосередньо фіксувалась в інформаційному просторі та аналізі експертів в моменти її перебігу. Ключовими методологічними вимогами при цьому були ідеологічно-конфесійна незаангажованість та подійно-проблемна включеність, що сприяло адекватному відображенню предмету – релігії в її функціонуванні на Майдані і щодо нього. Значний обсяг поточних ілюстративних документів та експертних оцінок забезпечив багатогранність висвітлення. До збірки увійшли хронологія подій, офіційні документи Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, окремих релігійних об’єднань, звернення та заклики релігійних лідерів до народу і до влади, неофіційні висловлювання та коментарі звичайних віруючих та пасторів, експертні оцінки політиків, державних діячів та релігієзнавців. Усе це допомогло розкрити суть духовного Майдану, зміст Революції Гідності, показати роль релігії і Церкви в становленні громадянського суспільства та сучасних соціально-політичних процесах.
Кісь, О. Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти [Текст] : Ukrainian women in the GULAG: the victory of survival / О. Кісь; НАН України; Ін-т народознавства. – Л. : Інститут народознавства НАН України, 2017. – 288 с.
Книга є першим історико-антропологічним дослідженням повсякденного життя українок-політв’язнів ГУЛАГу. Авторка застосовує феміністський підхід до вивчення жіночого минулого, аналізує особисті спогади колишніх невільниць та офіційні документи, докладно висвітлюючи різні сторони табірного повсякдення українських жінок. У книзі приділено увагу таким аспектам: національне питання, релігійні практики, жіноча творчість, прояви людяності і жіночності, жіноча взаємодопомога, жіноче тіло і сексуальність, проблема материнства за гратами. Книга розкриває малопомітні, проте ефективні жіночі способи пристосування, виживання та протидії руйнівному впливові режиму на в’язнів, що допомагали невільницям зберігати основні соціальні ідентичності, залишаючись людьми, жінками, українками.
Для дослідників/ць у галузі історії України, жіночої історії, історичної антропології, історії тоталітаризму, історії повсякдення, правозахисників та активісток жіночих громадських організацій, а також усіх тих, хто цікавиться минулим українського жіноцтва та тендерними студіями.
Нагорна, Н. Повернутися з війни [Текст] / Н. Нагорна. – К. : ДІПА, 2018. – 120 с. : іл.
Ця книжка насправді ж не про війну. Війна-лише випадковість для цих людей, тло їхніх подій. Коли ми випадково зрозуміли як боляче чекати, як нестерпно любити та як складно повернутися з війни. Адже ніхто не повернувся з війни таким, як був. І жодна книжка не пояснить нам, чому тримати автомат іноді легше, аніж тримати в руках телефон, який не відповідає. Адже солдатам розказують, як воювати, але чомусь не пишуть, як припинити та жити далі. Без примар, спогадів та нічних жахіть. Ця книга з’явилася на світ, бо ми не маємо права на відчай.
Хома, І. Євген Коновалець [Текст] / І. Хома. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 253 с. – (Українці. Історія нескорених).
Червона Москва після знищення Симона Петлюри бачила в особі Євгена Коновальця свого головного противника. Найвище досягнення полковника Коновальця – створення Організації Українських Націоналістів (ОУН) та Української військової організації (УВО) як ядра ідейно-політичної системи поневоленого, але не скореного народу. Йому було відпущено тільки два десятиліття для служіння Україні, і протягом цього часу він створив політично свідомий та активний тип українця-громадянина, ставши справжнім його уособленням. Дізнайтесь, як він служив Україні в боротьбі за свободу і державність нації, яка десятиліттями кривавої боротьби виборює право бути.
1933: ” І чого ви ще живі ?”[Текст] / НАН України; Ін-т історії України; упоряд. Т. Боряк. – К. : Видавництво ” Кліо”, 2016. – 720 с. : іл.
Працю сфокусовано на такому аспекті Голодомору, як вилучення незернових запасів, їжі й одягу в селян, адже загальноусталеною є думка про конфіскацію саме зерна для виконання плану хлібозаготівель. Упорядник на прикладі свідчень, зібраних у різних країнах і роках, наводить читачеві картину тотального охоплення України вилученням будь-чого, що могло бути використане в їжу: від картоплі і кваснини до жмені квасолі й сушки. Подано аналіз політики радянської влади напередодні та під час Голодомору з точки зору підготовки до конфіскації їжі, іншими словами – позбавлення українського села засобів існування. Оскільки документами є усна історія, то проаналізовано цей вид історичного джерела – загалом та зокрема щодо Голодомору.
Для науковців, політиків, викладачів, студентів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться цією трагічною сторінкою нашого історичного минулого.
Василів-Базюк, Л.Й. У вирі тоталітарних режимів [Текст] : повість / Л.Й. Василів-Базюк. – 3-тє вид.,переробл. і доп. – Чернівці : Букрек, 2018. – 304 с.
Повість «У вирі тоталітарних режимів» написана під впливом реальних подій,пережитих українцями під час панування московського більшовизму, шовіністичного псевдо християнського польського правління на правічних українських землях та в роки пролиття крові мільйонів людей, заподіяного німецько-гітлерівським режимом.
Герої книги долають усі лихоліття, спричинені цими режимами. Їхні образи збірні, і виступають вони під недійсними іменами, допомагаючи краще зрозуміти страшне минуле та сформувати стійки погляди та незламну переконаність, що над Українською Землею ніколи не пануватиме ворог. Усім своїм життям і вчинками вони дають нам приклад високої духовності українського народу, уміння протистояти найтяжчим випробуванням долі.
Гоффман, Д.Е. Шпигун на мільярд доларів Гоффман, Д.Е. Шпигун на мільярд доларів [Текст] / Д.Е. Гоффман; пер. з англ. І. Плясов. – Х. : Ранок, Фабула, 2018. – 352 с. – (Біографія століття).
Книга лауреата Пулітцерівської премії Девіда Гоффмана — про епоху холодної війни, яка, судячи з усього, далеко не закінчена. В її основі — кейс розсекречених документів ЦРУ, що мають безпосереднє відношення до долі Альфреда Толкачова, радянського фахівця у галузі радіоелектроніки, одного з найуспішніших шпигунів XX століття. Завдяки цій людині США отримали повну інформацію про способи подолання радянських систем протиповітряної оборони, а отже — можливість домінувати у небі над Європою. Хвилююча, напружена, повна непередбачуваних подій розповідь відтворює справжню атмосферу епохи. Перед нами унікальний психологічний портрет людини, яка не змирилася з кривавими безчинствами радянської влади і знайшла власний спосіб звести з нею рахунки.
Гавел, В. Промови та есеї Гавел, В. Промови та есеї [Текст] : пер. з чес. / В. Гавел. – К. : Видавничий Дім “Комора”, 2016. – 144 с. – (Карта світу).
Книга кандидатів філософських наук, фахівців з культурології та політичної історії Сергія Грабовського й Ігоря Лосева присвячена трагічній долі кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного Російсько-совєтською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду – з незначними періодами послаблень. Показані й охарактеризовані основні етапи цього геноциду та його наслідки, а разом з тим – кримськотатарське відродження перших декад XX століття, боротьба кримців за свободу, знаковим виявом якої стала Кримськотатарська революція 1917-1918 років. Автори, один з яких є кримчанином у дев’ятому поколінні, а інший має на півострові родичів і служив два роки там у війську, не тільки на основі писемних джерел, а й на підставі власного досвіду осмислили значний фактичний матеріал, пов’язаний і з історією Криму, і з культурою кримськотатарського народу, і з методами колоніальної політики Росії. Книга являє собою український погляд на кримськотатарську історію та може бути рекомендована науковцям, учителям, військовикам, студентам, усім тим, хто небайдужий до перспектив розвитку України та долі кримців.
Деттер, Д. Державне багатство народів Деттер, Д. Державне багатство народів [Текст] : як управління держ. активами може посилити екон. зростання / Д. Деттер; С. Фьольстер; пер. з англ. І. Піонтковської. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2017. – 328 с.
Органи державної влади у всьому світі володіють державними активами на мільярди доларів (від корпорацій до лісів та історичних пам’яток). Велике національне багатство в більшості країн перевищує державний борг. У часі управління фінансовими кризами, які викликають велике занепокоєння, національне багатство значною мірою ігнорують. Даг Деттер і Стефан Фьольстер упевнені, що якісне управління державними активами може допомогти вирішити проблему боргу, а ще таке управління дасть більший прибуток, ніж загальні інвестиції в інфраструктуру світу (транспорт, енергетика, зв’язок). Автори книжки стверджують, що завдяки покращенню управління національним багатством можливо збільшити стандарти життя та зміцнити демократичні інституції у всьому світі.
Бабинський, А. Історія УГКЦ за 90 хвилинБабинський, А. Історія УГКЦ за 90 хвилин [Текст] / А. Бабинський. – 2-ге вид. – Л. : Свічадо, 2019. – 160 с.
«Історія УГКЦ за 90 хвилин» – це нове популярне видання, яке в доступній формі описує історію Української Греко-Католицької Церкви від початків християнства на території України до сьогоднішнього дня.
Книжка написана в стилі «просто про складне» – для того, щоб той, хто мало знайомий з історичним шляхом українських греко-католиків, зміг охопити цілісну картину перебігу подій за досить короткий час. Текст книги доповнено оригінальними цитатами відповідних епох, а також відповідними картами, які покликані допомогти Читачеві “відчути” і “побачити” цю непросту історію.

Мицик, Ю. Як козаки Україну боронилиМицик, Ю. Як козаки Україну боронили [Текст] / Ю. Мицик; С. Плохій; НАН України. Ін-т укр. археографіі та джерелознавства ім. М.С. Грушевського. – К. : Кліо, 2018. – 368 с. : іл.
Книжка містить захоплюючу науково-популярну розповідь про виникнення українського козацтва, його розквіт і занепад. Характеризуються звичаї козацтва, його військове мистецтво, релігійне життя, побут, устрій і функції Запорозької Січі, боротьба з зовнішніми ворогами, внесок козацтва в культуру українського народу. Також висвітлюється вплив традицій козацтва на ментальність і суспільно-політичне життя сучасних українців.

Малярчук, Т. ЗабуттяМалярчук, Т. Забуття [Текст]: роман / Т. Малярчук. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2016. – 256 с.
Що таке час, як не кит, який поглинає все, зрівнюючи у бездонному череві геніїв і невдах, шляхетних добродіїв і політичних злочинців. Скільки людських життів непересічних українців стали тим заковтнутим планктоном. Їх неможливо дістати із забуття, хіба що хтось із живих відчує нагальну потребу згадувати. У цьому романі тим славетним забутим є В’ячеслав Липинський, український історик польського походження, філософ і невдалий політик, засновник українського монархізму. Його життя було суцільним рухом проти вітру, пожертвою заради ідеї. Але й ним поживився синій кит української пам’яті. Авторка вкладає розповідь про цього чоловіка в уста молодої жінки, героїні роману, нашої сучасниці, котра досліджує старі газети, щоб віднайти власну ідентичність і доторкнутися до минулого, яке вирізали з її історії, як з кіноплівки.
Турунен, А. Забуті історії міст: як багатство та культурний розвиток здобуваються толерантністюТурунен, А. Забуті історії міст: як багатство та культурний розвиток здобуваються толерантністю[Текст] / А. Турунен; пер. з фін. С. Цисаревої. – Л. : Вид-во Анетти Антоненко, 2018. – 280 с.
Це захоплююча подорож сторінками історії дев’яти великих міст світу, починаючи від VII ст. до н.?е. і закінчуючи сучасною добою. Мілет і Александрія, Паталіпутра, Багдад і Ханчжоу, Флоренція, Ісфахан, Амстердам і Сан-Франциско – усіх їх єднало одне: толерантність і відкритість до сприйняття іншості, що уможливили заможне життя та культурний поступ. Історії цих величних міст нагадують про те, що процвітання і творчий розвиток потребують простору вільної думки, сповненого людяністю і взаєморозумінням між різними особистостями, етносами, державами. Терпимість до меншин, думок, критики і нових ідей забезпечує життєздатність і породжує творчий потенціал.
Кіссінджер, Г. Світовий порядокКіссінджер, Г. Світовий порядок [Текст] : роздуми про характер націй в іст. контексті / Г. Кіссінджер; пер. з англ. Н. Коваль. – 2-ге вид. – К. : Наш формат, 2018. – 320 с.
В останній з виданих книжок Генрі Кіссінджера, уславленого й суперечливого політолога, осмислено підстави сучасної кризи міжнародного права. Ставлячи під сумнів існування єдиної загальноприйнятої моделі світового порядку, автор у своєму історичному екскурсі розглядає конкуренцію різноманітних варіантів світового порядку як похідну від цивілізаційних уявлень про порядок загалом. Чи можлива співпраця між державами, які мають принципово різні візії світового порядку Як бути з недержавними акторами світової політики Чи потребує перегляду взаємозвязок цінностей і зовнішньої політики Ці та інші гострі питання розглянуто в контексті можливих змін світового порядку.
25 років [Текст] : заповіти незалежності України25 років [Текст] : заповіти незалежності України / О.В. Савченко; Л.Г. Лук’яненко; І.Ф. Драч та ін.; за заг. ред. О Савченка. – К. : Самміт- Книга, 2017. – 160 с. : іл.
Книгу присвячено пошукам відповіді на ключові питання новітньої історії України. Автори глибоко аналізують складові успіху українців в їх боротьбі за незалежність. Саме незалежність України, на думку всіх авторів, яка була здобута українцями у 1991 році, стала причиною розпаду СРСР. Книга також дає відповідь на питання чому самостійна країна з такими ресурсами за 25 років незалежності не стала успішною. Всі автори книги приймали активну участь у боротьбі за незалежність, а тому, їх роздуми зацікавлять як істориків, так і будуть корисними для нової політичної еліти країни.
Аджемоглу, Д. Чому нації занепадають [Текст] : походження влади, багатства та бідності / Д. Аджемоглу; Д. Робінсон; пер. з англ. О. Дем'янчука. - 2-ге вид., випр. - К. : Наш формат, 2017. - 440 с. : іл.Аджемоглу, Д. Чому нації занепадають [Текст] : походження влади, багатства та бідності / Д. Аджемоглу; Д. Робінсон; пер. з англ. О. Дем’янчука. – 2-ге вид., випр. – К. : Наш формат, 2017. – 440 с. : іл.
Економіст, професор Гарвардського університету Дарон Аджемоґлу і політолог, професор Чиказького університету Джеймс Робінсон взялись знайти відповіді на запитання: чому одні країни — багаті, а інші — бідні? Чи сприяють економіці природні умови і культурний рівень населення? Який політичний устрій допомагає розвитку економіки, а який її знищує? В своїх дослідженнях Аджемоґлу та Робінсон спираються на історичні факти, економічні показники і вивчення політичних режимів різних країн світу. Вони виводять декілька правил, дотримання яких розвиває потужну економіку і стимулює розквіт всіх сфер людської діяльності, а ігнорування цих правил призводить до деградації і поступового занепаду. Висновки, до яких приходять вчені, універсальні і справедливі для всіх країн, незалежно від їх географічного положення, культурного або цивілізаційного минулого. «Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності» — книга, виплекана критикою, відмічена в рейтингах бестселлерів Wall Street Journal та New York Times, рекомендована до читання найвпливовішими людьми сучасності — Біллом Гейтсом та Марком Цукербергом.
Мицик, Ю.А. Тиміш та Юрій ХмельницькіМицик, Ю.А. Тиміш та Юрій Хмельницькі [Текст] / Ю.А. Мицик. – Х. : ХКФ “Глобус”, 2018. – 128 с. – (Знамениті українці).
Про гетьмана України Богдана-Зіновія Хмельницького написано велику кількість досліджень. А от про життя його синів Тимоша (1632-1653) та Юрія (1641-1685) відомо значно менше, хоча вони зіграли свою неабияку роль в історії України. Так, старший син гетьмана, Тиміш, брав участь у Зборівській битві, у походах на Молдову, де і загинув, а молодший, Юрій, був гетьманом Війська Запорозького, але зрікся булави, на деякий час постригся в ченці під ім’ям Гедеона, чинив невдалі спроби об’єднати України. Про життя братів Хмельницький й розповідається в цій книжці.

Гавришко, М. Долаючи тишуГавришко, М. Долаючи тишу [Текст] : жіночі історії війни / М. Гавришко. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2018. – 239 с.
Справжні біографії, долі дівчат та юнок, яких колись змінила війна… У період Другої світової чимало жінок приєдналося до лав націоналістичного підпілля та Української повстанської армії як зв’язкові, розвідниці, санітарки, воячки… Пліч-о-пліч із чоловіками вони пройшли горнило кривавих подій, спростувавши всі стереотипи «слабкої статі». Їхні голоси тривалий час не було чутно. Їхній досвід був невидимим. Ця книжка — збірка історій-сповідей жінок, які не просто бачили війну та брали активну участь у тогочасних подіях, а прожили її. Вони були не лише очевидицями, жертвами, але й виконавицями насильства. Уся правда про жахи війни, без прикрас та міфологізації. Відверті розповіді про те, що означало бути жінкою під час війни. Унікальні спогади селянок та міщанок, жінок із різною освітою та соціальним становищем, жінок, які обіймали керівні посади в ОУН і були рядовими підпільницями. Живі емоції в історіях, які роками були непочутими та забутими.
Поліщук, Я.О. Гібридна топографія Поліщук, Я.О. Гібридна топографія [Текст] : місця й не-місця в сучас. укр. літературе / Я.О. Поліщук. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2018. – 272 с.
Ми звикли до стабільності географічних карт і непорушності кордонів. Коли навесні та влітку 2014 року межі держави раптом стали по-новому перекроювати, це виявилося шоком для більшості українців – тієї більшості, яка вважає, що Україна – це частина цивілізованого європейського простору з чітко встановленими правовими нормами, обов’язковими для виконання. Однак спроба пересунути державні кордони, хоч якою б авантюрною вона не здавалася за умов ХХІ століття, вдалася. Може, якраз завдяки вдалому поєднанню різних маніпулятивних технологій. Тобто, не так через збройну агресію сусідньої країни (хоча її важко заперечити), як через спритне використання інформаційних ресурсів, у яких затиралася відмінність поміж правдою, напівправдою й вигадкою. Це наочно показало всю силу символічного капіталу, яким є сучасна система інформації, тобто капітал культури. “Що ж стосується вибору творів для аналізу, то його визначили три критерії. По-перше, охоплено увагою топових письменників, які істотно впливають на громадську думку та й уміють сконцентрувати ключові проблеми нашого часу. По-друге, обрано твори, що викликали найбільший суспільний резонанс, що активно обговорюються й дискутуються в публічній сфері. По-третє, автор не зрікається суб’єктивності, тому залишив також нішу для власного вибору, продиктованого приватним смаком чи відчуттям актуальності. Так чи інакше, у книжці будуть обговорені твори Софії Андрухович та Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Володимира Лиса, Надії Мориквас, Володимира Рафеєнка, Василя Шкляра тощо. Їх годі проігнорувати, коли мова йде про ментальне топографування українських місцевостей, дарма що можна навести численні інші (можливо, не менш промовисті й влучні) приклади такої культурної практики в сучасній літературі. Літературне топографування місцевості представлено в трьох проекціях. У першому розділі автор зосередив увагу на характерному діагностуванні «місць пам’яті» (П’єр Нора), що втілюють механізми культурного освоєння – не лише простору, а й часу. У третьому розділі розглянуто феномен місць проблематичних або «не-місць» (Марк Оже): позбавлені властивостей, вони й людину прирікають на аналогічне зречення власної тотожності. Нарешті, перший і третій розділи книжки розділено пунктирною зоною війни, зокрема в її гібридній якості, яку не можна конкретно визначити. Таким чином, місця чергуються з не-місцями, реальну конкретику карти застує символічна й уявна локація, а географія неодмінно поєднується з історією. Принаймні такий образ світу пропонує художня література, адже їй ідеться передусім про людину й людські уявлення простору, а не про політичні чи геодезичні мапи. У цьому людському світі зовсім інакші, ніж у природі, вітри, бурі й урагани, – не менш стихійні й не менш руйнівні, однак інші. І якщо читач має відчуття, що зараз ми мимоволі опинилися в епіцентрі однієї з таких стихій, то в художній літературі він знайде поживний ґрунт для того, аби це відчуття ідентифікувати, збагнути й осмислити” (Ярослав Поліщук, із передмови).
Я - це інший ти [Текст] = підлітки та війна Я – це інший ти [Текст] = підлітки та війна: [збірник] / упоряд. та ред. Л. Літвінова. – К. : Дух і літера, 2017. – 92 с.
Збірка поєднує найкращі роботи двох конкурсів текстів (про) підлітків, яких війна на сході України позбавила домівки. Перший конкурс проводився у 2016 році під час зустрічі німецької та української молоді «Я — це інший ти» за підтримки програми “Meet up!”. Другий — у 2017 році в межах проекту «Від групи до особистості: мистецтво в пошуках соціальної солідарності» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Серед авторів збірки — молодь із Донецька, Луганська, Києва, Луцька, Костянтинівки, Запоріжжя, Стаханова. Благодійні вистави за текстами конкурсів були показані у Дортмунді, Дюссельдорфі, Кельні, Львові, Одесі та Дніпрі.
"Особые папки" Сталіна і Молотова про національно- визвольну боротьбу в Західній Україні у 1944-1948 рр. “Особые папки” Сталіна і Молотова про національно- визвольну боротьбу в Західній Україні у 1944-1948 рр. [Текст] = The personal files of Stalin and Molotov… (1944-1948) : зб. документів / НАН України; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського; Канад. ін-т укр. студій та ін. – Львів : Піраміда, 2010. – 594 с.
У збірнику вміщено 131 документ про перебіг національно-визвольної боротьби ОУН і УПА в Західній Україні у 1944–1948 рр. та репресивні заходи радянських силових органів проти українського збройного підпілля. Матеріали походять із “Особых папок” Й. Сталіна і В. Молотова, які зберігаються у Державному архіві Російської Федерації. Для всіх, хто цікавиться історією України середини ХХ ст.

Бабіч, О.В. Путівник по Одесі Бабіч, О.В. Путівник по Одесі [Текст] / О.В. Бабіч; худож.-офом. Л.П. Вировець. – Х. : Фоліо, 2017. – 136 с. : іл.
Про те, що Одеса — місто особливе, знають усі. Але в чому ж ця її «особливість»? Зрозуміти, або хоча б наблизитися до розуміння цього, й допоможе наша книжка — путівник по Одесі. Його автор, маючи великий досвід роботи з туристами у своєму місті, розподілив свою оповідь про Одесу на самодостатні маршрути. Все це зроблено для того, щоб: а) спростити життя туристам, які приїздять до міста; б) зацікавити екскурсіями мешканців самої Одеси. У путівнику читач знайде «цінні вказівки», які допоможуть йому краще орієнтуватися у місті і, можливо, більш глибоко зануритися в особливу атмосферу цього неповторного міста. Видання доповнено багатим ілюстративним матеріалом.

Саттер, Д. Доба безумства. Занепад і кінець Радянського СоюзуСаттер, Д. Доба безумства. Занепад і кінець Радянського Союзу [Текст] = Age of delirium. The decline and fall of the Soviet Union / Д. Саттер; пер. з англ. Н. Комарової. – К. : Дух і літера, 2017. – 528 с.
Радянський Союз став першою в історії державою, в якій офіційна ідеологія пронизувала всі сфери й рівні життя, перетворюючи громадян на безликі та взаємозамінні гвинтики колосальної системи. Американський журналіст Девід Саттер, який у 1970-1990-ті роки працював кореспондентом в СРСР, в своїй книзі показує життя радянських людей і трагічні наслідки цього соціального експерименту. Для широкого загалу читачів.

Герасименко, Н. Межигір’я: сторінки історії [Текст] / Н. Герасименко. – К. : Кліо, 2018. – 232 с. : іл.
Книжка розповідає про Межигір’я, мальовничу місцевість недалеко від Києва. Про його величну історію, яка сповнена легенд, переказів і драматичних подій. Детально описане функціонування Києво-Межигірського монастиря, починаючи від оповитого легендами заснування у ХІІ ст. Значне місце відведене періоду, коли він був «військовим» храмом Запорозької Січі. Розглянута діяльність фаянсової фабрики, відкритої на території монастиря після його ліквідації наприкінці ХVІІІ ст., відновлення монастиря та його закриття після встановлення в Україні радянської влади і, врешті, руйнування монастирських приміщень та церков, знищення культурних надбань українського народу для побудови державної дачі.

Масенко, Л. Мова радянського тоталітаризмуМасенко, Л. Мова радянського тоталітаризму [Текст] / Л. Масенко; НАН України. Ін-т укр. мови. – К. : Кліо, 2017. – 240 с.
Мову радянського тоталітаризму розглянуто у виданні у двох аспектах: як мову великого ошуканства, що створювала світ словесних фікцій, призначених приховувати огидну дійсність, і як мову державного тероризму, антилюдську суть якої розкрито на основі аналізу текстів комуністичних вождів і документів каральних органів. Окрему увагу авторка приділила висвітленню деструктивних явищ у родинних стосунках та безпрецедентній уніфікації національного життя народів СРСР у період панування комуністичного режиму.

Кісіна, Ю. Елефантіна, або кораблекрушенція ДостоєвцеваКісіна, Ю. Елефантіна, або кораблекрушенція Достоєвцева [Текст] : роман / Ю. Кісіна. – Х. : Ранок, Фабула, 2017. – 256 с. – (Епоха).
Москва вісімдесятих — безпардонна, просякнута столичним гонором, байдужа, огидно вихована. Місто без правил, у якому для юних провінціалів існує лиш одне правило: вистояти. Щойно помер Брежнєв, іще триває Афганська війна, а героїня опиняється в самісінькій гущавині літературної тусовки, де нетверезо клубочаться майбутні класики концептуалізму й пост­модернізму російського розливу. Серед цих «учителів цинізму», в ностальгійному Задзеркаллі, героїня знаходить кохання, а з ним — і пронизливу гостроту по­гляду.

Гейштор, А. Слов'янська міфологія Гейштор, А. Слов’янська міфологія [Текст] / А. Гейштор; пер. з пол. С. Гіріка. – 2-ге вид. – К. : Кліо, 2018. – 416 с. : іл.
У праці видатного польського історика Александра Ґейштора (1916-1999) представлено майже всеохопну картину розвитку вірувань слов’янських племен у дохристиянський період. В основі видання – перероблюваний і доповнюваний автором до останніх днів життя текст науково-популярної книжки, що вперше вийшла на початку 1980-х років і відтоді була тричі перевидана. Вміщено також ряд виступів Александра Ґейштора на радіо і телебаченні для широкої аудиторії. Для науковців та студентів-істориків, етнологів, релігієзнавців, фольклористів, а також усіх, хто цікавиться слов’янською міфологією.

Стамбол, І.І. Іван та Юрій ЛипиСтамбол, І.І. Іван та Юрій Липи [Текст] / І.І. Стамбол; С. Кучеренко. – Х. : Бібколектор, 2016. – 131с.
Видання, підготовлене одеськими істориками в рік подвійного ювілею українських письменників-лікарів Івана Львовича Липи (1865—1923) та Юрія Івановича Липи (1900—1944), містить нові факти громад­ської, політичної, літературної та культурної діяльності батька і сина, знайдені у документах, творах, листах і спогадах Лип та їх сучасників. Оглядаючись на своє життя, І. Липа писав: «…Якби довелося наново вибирати шлях, то тільки цей і взяв би». Який саме? «…Лишень неслушно робитиме той, хто мені тільки малі завдання в життю поставить», — переконував Ю. Липа, шукаючи своє призначення. Чи знайшов? Про це шановний читач довідається з книги, яку тримає в руках.

Ганіоглу, Ш.М. Ататюрк: біографія мислителяГаніоглу, Ш.М. Ататюрк: біографія мислителя [Текст] / Ш.М. Ганіоглу; пер. з англ. О. Галенка. – Л. : Вид-во Анетти Антоненко, 2018. – 240 с.
Книжка відкриває походження ідей Мустафи Кемаля Ататюрка (1881–1938), на яких повстали Турецька Республіка та сучасна турецька нація. Деякі з цих ідей були зумовлені подіями дитинства та навчання, а далі військовою кар’єрою та політичною діяльністю. Інші з’явилися під впливом реформ, воєн, повстань і революцій у шестисотлітній Османській імперії, що невпинно хиріла. Значну увагу автор приділяє книжкам та журналам, європейським і турецьким, з яких Мустафа Кемаль засвоїв популярні на Заході, хоч і вельми сумнівні та утопічні теорії кінця ХІХ – початку ХХ ст., зокрема, вульгарний матеріалізм, моральний дарвінізм, позитивізм, націоналізм, расову антропологію, авторитаризм. У дослідженні також наведено галерею осіб, з якими Ататюрк ділився задумами або, навпаки, сперечався, від яких навчався, кого використовував. У підсумку Ататюрк постає не творцем оригінальних ідей, а політиком, який спромігся втілити утопічні проекти маргінальних західноєвропейських інтелектуалів свого часу. Вдумливому українському читачеві з європейськими амбіціями ця книжка дасть унікальну можливість помислити, чому Туреччина майже через століття узятого Ататюрком курсу ще й досі стоїть на порозі західної цивілізації. Шюкрю Ганіоглу – професор відділення близькосхідних досліджень Принстонського університету (США). Народився у Туреччині (1955). Закінчив Стамбульський університет за спеціальностями політологія та економіка і отримав докторський ступінь з політології. Його дисертація була присвячена політичній діяльності та теоретичному доробку одного з засновників турецького Комітету єдності та прогресу (КЄП) доктора Абдуллага Джевдета. М. Шюкрю Ганіоглу присвятив багато часу і зусиль дослідженню історії КЄП та молодотурецької революції, використовуючи документи організації та архівні джерела низки країн, зокрема Албанії, куди йому пощастило отримати доступ як одному з небагатьох іноземних дослідників. Зараз є одним з провідних світових фахівців у царині історії пізньої Османської імперії та інтелектуальної й дипломатичної історії Туреччини XIX ст. Був нагороджений Великою премією Президента Туреччини в галузі культури та мистецтва та відзнакою Ради з науки та технологій Туреччини. Колумніст турецької газети “Сабаг”.
Пагутяк, Г. Світ Модрицьких, переміщан з ДрогобичаПагутяк, Г. Світ Модрицьких, переміщан з Дрогобича [Текст] / Г. Пагутяк. – Л. : Піраміда, 2017. – 176 с. – (Приватна колекція).
В особі Галини Пагутяк українська література має не тільки самобутню і талановиту письменницю, а й вдумливого есеїста-філософа, який ставить точний діагноз розвитку сучасного суспільства і, глибоко осмислюючи наболілі теми сьогодення, шукає шляхів порятунку людини від тотальної жорстокості та байдужості. Про щоб не писала ця письменниця — кожне її слово позначене великим талантом. Вона їжакувата і говорить про те, що її болить, вона називає речі своїми іменами, тоді як інші через політкоректність воліють змовчати, бо їй зовсім не розходиться, щоб комусь cподобатися, а ідеться виключно про правду. Вона прислухається тільки до свого серця. Такою для мене є Галина Пагутяк, талановита письменниця і моя добра приятелька. Незабаром у Музеї етнографії будемо презентувати два чергові томи з її майбутнього десятикнижжя і нову, несподівану книгу-дослідження «Світ Модрицьких, дрогобицьких передміщан».
То є Львів То є Львів [Текст] / колекція міських історій, збірник; упоряд. М. Савка. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2017. – 240 с. : іл.
Львів – то місто не лише нашої історії (а вона в нас доволі суперечлива і химерна), Львів – то місто життєвих історій, звичайних приватних сюжетів з життя різних людей, і далеко не лише львів’ян. Він на багатьох із нас має містичний вплив, він знає стільки таємниць! Кожна кам’яниця – то ще й сцена, лаштунки, декорації для щоденних людських драм і комедій. В авторському проекті Мар’яни Савки «То є Львів: колекція міських історій» зібрано 23 розповіді про місто, яке не залишає байдужим. Між цими історіями, як і між поколіннями авторів, можна прокладати місточки і шукати заховане між рядками. Це ще одна спроба відчитування міста як цікавезної книги, в якій щодня пишуться нові сторінки. Висловлюємо подяку Лесю Панчишину за картину, намальовану на одній із львівських стін, яку ми використали в дизайні обкладинки.
Муссоліні, Б. Моє життяМуссоліні, Б. Моє життя [Текст] / Б. Муссоліні; пер. з італ. та передм. В.Б. Чайковського. – Х. : Фоліо, 2017. – 251 с.
«Моє життя» — надиктована секретареві автобіографія диктатора Італії Беніто Муссоліні (1883—1945). У книжці йдеться про молоді роки Муссоліні у регіоні Емілія-Романья, його кар’єру агітатора і журналіста у кількох соціалістичних і пролетарських виданнях, тривалу військову службу, важливий болісний досвід, отриманий у Першій світовій війні, освіту, здобуту в Римі, та революційну боротьбу за владу фашистської партії. Саме війна підштовхнула Муссоліні до перших рішучих кроків у політиці. Окремі розділи книжки присвячено такій ключовій події, як Марш на Рим (1922), та раннім рокам Муссоліні при владі, а також війні в Ефіопії. Ця книжка була ключовою ланкою італійської пропагандистської машини і тривалий час лишилася в Італії під забороною — аж до 1971 року. Твір написано живою, експресивною мовою професійного журналіста, який волею долі став однією з ключових фігур історії середини ХХ століття. Книга буде цікава всім небайдужим до історії і розрахована на широку аудиторію.
Голвей, Т. Слова що лунають крізь час Голвей, Т. Слова що лунають крізь час [Текст]: найважливіші в історіі людства промови, які змінили наш світ / Т. Голвей; передм. Л. Лефема. – К. : КМ БУКС, 2018. – 480 с.
Промова — один із найефективніших засобів впливу на людей, до якого свого часу вдавалися біблійні пророки й стародавні можновладці та якого, незважаючи на розмаїття новочасних інформаційно-комунікаційних технологій, не цураються і сучасні громадсько-політичні та державні діячі. Зібрані в цьому виданні виступи належать до різних епох, однак порушені в них теми, виголошені провідні ідеї та гасла ніколи не втратять своєї актуальності. Історичні постаті, що їх прорікали, силою слова будили людську волю і свідомість, руйнували духовні кайдани, вели народи на ратні подвиги і, зрештою, змінювали хід історії. Кожну з поданих у книзі промов по праву можна назвати взірцем ораторського мистецтва. До видання увійшли промови Мойсея, Ісуса, Мухаммеда, Цицерона, Перікла, Кромвеля, Вашингтона, Папи Урбана II, Джона Вінтропа, Кеннеді, Імператора Хірохіто, Барбари Джордан, Хошиміна, Хрущова, Робесп’єра, Патріка Генрі, королеви Єлизавети I, Рейгана, Мандели, Гітлера, Черчилля, Барака Обами та багатьох інших.
Новоринський, В. На грані вічного болю Новоринський, В. На грані вічного болю [Текст] : Галичина- Донбас. Два полюси у боротьбі за українськунезалежність / В. Новоринський. – К. : Кліо, 2018. – 304 с. : іл.
У книжці зібрано прижиттєві спогади і свідчення учасника національно-визвольної боротьби Василя Новоринського, бійця УПА, громадсько-політичного діяча, політв’язня, літератора. Після арешту і заслання звільненим з таборів заборонялося повертатися додому. Тому Василь Новоринський продовжив свою діяльність на Донбасі, а не на рідному Тернопіллі. Його життя – яскравий приклад людської незламності і непохитності громадянської постави.
Книга складається з трьох частин: спогадів про національно-визвольну боротьбу, життя Донбасу напередодні російської окупації, а також літературного доробку В. Новоринського.
Для широкого кола читачів.
Морис, Я. Чому Захід панує- натеперМорис, Я. Чому Захід панує- натепер [Текст] = Why The West Rules-For Now : оповіді з іст. та що з них випливає щодо майбутнього / Я. Морис; пер. з англ. О. Кочерга. – 2-ге вид. – К. : Кліо, 2018. – 784 с.
У пропонованій книжці автор, відомий американський історик, захопливо й невимушено подає власну концепцію розвитку світової цивілізації. Його потрактування перебігу подій минулого цілком оригінальне й рясніє парадоксами, а прогнози на майбутнє здатні спричинити палку дискусію. Книжку призначено і фахівцям, і широкому загалові читачів, що цікавляться світовою історією.

Рубрук, В. Де Подорож у східні країРубрук, В. Де Подорож у східні краї [Текст] / В. де Рубрук; пер. з латин. А. Садомора. – Л. : Апріорі, 2018. – 240 с.
У книзі представлено опис подорожі фламандського монаха-францисканця Вільгельма де Рубрука до столиці Монгольської імперії Каракорума, яку мандрівник здійснив у 1253-1255 рр., виконуючи доручення французького короля Людовіка ІХ Святого. Книга містить важливі географічні та етнографічні відомості про Крим, степове Причорномор’я, Кавказ, Малу та Центральну Азію. Автор з особливою увагою висвітлює щоденне життя народів, що входили у середині ХІІІ ст. до складу Монгольської імперії, а також релігійні практики монгольських шаманістів, несторіан і буддистських монахів. Вельми колоритними є характеристики правителів улуса Джучі Батия та Сартака, великого кагана монголів Мунке, з якими Вільгельм де Рубрук зустрічався особисто. Книга буде корисною для науковців, викладачів і студентів географічних та історичних факультетів, учнів загальноосвітніх шкіл, усіх, хто цікавиться історичним минулим.
Мейс, Дж. Комунізм та дилеми національного визволення. Мейс, Дж. Комунізм та дилеми національного визволення. Національний комунізм у радянській Україні 1918-1933 [Текст] / Дж. Мейс; пер. з англ. М. Яковлєв. – К. : Вид-во “Кліо “, 2018. – 688 с.
Століття тому спроба реалізувати український національний проект у межах СРСР могла здатися досить вдалою: політика українізації зумовила швидке зростання рівня письменності, поширення української мови в містах, надзвичайне піднесення культури, а уряд УСРР мав широкі повноваження в галузі економіки. Але так було недовго: всеохопна насильницька колективізація та штучний голод у регіонах, населених українцями, арешти, розстріли й цькування українських політиків та інтелігенції, стрімке повернення до російськоцентризму та поширення шовіністичних настроїв засвідчили: СРСР – та сама Російська імперія під новою назвою. У класичній розвідці Джеймса Мейса Чумарна, М.І. Тайнопис вишивки читач знайде концентрований, послідовний і захопливий огляд ідей та подій 1918-1933 років – досвіду, що зараз актуальніший, ніж будь-коли.

Чумарна, М.І. Тайнопис вишивки [Текст] / М.І. Чумарна. – Л. : Апріорі, 2018. – 96 с. : іл.
Марія Чумарна — поетеса, прозаїк, педагог, автор досліджень про символіку українських народних казок, календарно-обрядових пісень, дум, про потаємні коди української вишивки. «Тайнопис вишивки» — нова книжка, в якій автор розмірковує про взаємодію людини з Долею через свідоме входження у потік божественних енергій, що творять опікунче коло над земним життям людини. Для найширшого кола читачів.

 

Частина 2


Нові вдходження за 2020 рік