“Народний філософ”

 

“Народний філософ”
Шолом-Алейхем. Тев’є – молочар / Шолом-Алейхем ; пер. з їдишу та післямова О. Уралової. – К. : Знання, 2017. – 189 с. – (Голоси Європи).
Мабуть, вам доводилося чути сумні та веселі історії про хлопчика Мотла або про Менахема-Мендла? Це герої книг одного із найвидатніших та найпопулярніших єврейських письменників Шолома-Алейхема, чиї твори перекладено на багато європейських мов. Його по праву називають народним письменником.
Один із найяскравіших в багатій галереї персонажів письменника, -Тев’є-молочар, герой однойменної повісті. Цей твір – дев’ять своєрідних новел-монологів, написаних протягом двадцяти років: перша новела опублкована в 1894 р, а заключна вийшла у 1914 р.
Тев’є-молочар, або, як він називає себе в «листі» до автора (новела перша «Аз недостойний»), «пан Тевл, молочний єврей», – людина кінця XIX – початку XX століття. Життєрадісний, сильний, завзятий трудівник, який звик у поті чола заробляти хліб свій.Уявлення Тев’є про життя глибоко патріархальні. Життя посилає йому одне випробування за іншим. Все нове вривається в його будинок через дочок, чиї погляди на життя рішуче відрізняються від поглядів батька. Дочки чинять інакше, ніж робили батьки і діди: поривають зі старим, йдуть назустріч новому. Вир нового життя часом просто незрозумілий, лякає. Тев’є, проте, знаходить в собі достатньо сил якщо не зрозуміти, то, інстинктивно прийняти те, що відбувається на його очах. Повість сповнена оптимізму та доброти, хоч і зображує важке життя Тев’є і його родини. У монологах головного героя є місце і дотепним жартам, і кумедним містечковим історіям. Молочар розмірковує над невеселими проблемами, з якими йому випало зіткнутись, однак не скаржиться на долю. На власному прикладі він показує, що треба з гумором ставитися до складнощів, уміти бути вдячним за ті щасливі моменти, які є в житті кожної людини, а якщо вже не вистачає сліз – сміятися.