Кризові моменти в історії людства часто є каталізаторами культурних процесів. Зараз складно сказати, чи сильно змінить людство коронавірус, але той факт, що в підручниках історії його вивчатимуть – це беззаперечно.
Поки десятки країн закрилися на карантин, а політики продовжують запевняти, що контролюють ситуацію, новий поштовх до розвитку отримало мистецтво. За кілька тижнів карантину світовий культурний простір збагатився значною кількістю книжок, ілюстрацій, мистецьких проєктів, які присвячені пандемії й усьому, що з нею пов’язано.
Наприклад, так бачать пандемію українські поети. С. Жадан «Карантинна гавань» : «… саме зелень, що б’ється з чорного дна, саме небо, що вигорає відразу саме наша самотність, саме вона запам’ятається з цього часу…»
М. Савка «Нічого нового. Падлюки і віруси»: Нічого нового. Падлюки і віруси. Але, попри все, нам лишається вірити, Що далі гребти не бідою єдиною. І кожному з нас — залишатись людиною.» Докладніше дивіться: http://www.chytomo.com/pandemiia-ochyma-poetiv
Скільки разів ви обіцяли собі скласти хоча б приблизне уявлення про історію світового мистецтва й відкладали це на потім? Навіть якщо ніскільки, подорож найвідомішими музеями світу – однозначно краща альтернатива, ніж прогулятись до парку і натрапити на адміністративний штраф тисяч на 17 гривень. Під час карантину світові музеї відкрили онлайн-доступ до низки своїх експозицій, тож користуємось моментом і обираємо, що подивимось в першу чергу: “Мону Лізу” в Луврі чи найпершу друковану книгу в світі. Докладніше дивіться: https://shotam.info/karantyn-i-mystetstvo-top-svitovykh-muzeiv
Міністерство культури та інформаційної політики України закликає українців під час карантину скористатись можливістю долучитись до культурно-мистецьких заходів. Заклади культури успішно працюють в режимі онлайн. Всі театри сфери управління МКІП мають YouTube-канали, де можна долучитись до перегляду як архівних вистав, так і трансляції вистав діючого репертуару. З оновленими афішами можна ознайомитися безпосередньо на офіційних веб-сайтах установ та закладів. Докладніше дивіться: (https://investigator.org.ua/ua/news-2/224495/)
Багато із них закликають до карантинних заходів і через мистецтво звертаються до громадян. Так в агентстві Looma виникла ідея інформаційної кампанії «Мистецтво карантину» (Art of Quarantine), запущеної за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Класичні образи зі світу мистецтва постають в новому вигляді та розказують як можна протистояти розповсюдженню вірусу COVID-19, залишаючись в безпеці. Докладніше дивіться: (https://cases.media/case/mistectvo-karantinu)
Коли навколо всі тільки й говорять про COVID-19 – співаки, музиканти та художники зробили вірус головним героєм своєї творчості. Як митці борються зі зневірою та якими новими барвами заграло мистецтво в період карантину дивіться тут: (https://www.dnipro.tv/pisni-pro-karantyn-ta-medyky-v-obrazi-sviatykh)
З початком карантину улюблена київська барахолка Кураж вийшла в режим онлайн. Кураж та Port.Agency об’єднали зусилля для того, щоб розповісти про свою пристрасть — мистецтво, через цілий курс занять. Після цих ефірів глядач буде розбиратися в таких медіа сучасного мистецтва, як скульптура, перформанс, фотографія та public art. Докладніше дивіться: (https://happymonday.ua/ru/event/mystetstvo-na-karantyni)
Ми не завжди їх помічали, але маски завжди були частиною повсякденного життя й популярним мотивом у мистецтві й культурі. Пандемія коронавірусної інфекції змусила українців згадати про маски лікарів Середньовіччя під час чуми. Страхітливі маски з величезним пташиним дзьобом наводили страх на хворобу, від якої не було лікування, але, перш за все, вони захищали (на зразок сучасних респіраторів) самих лікарів від інфекції. У дзьобі були пахучі трави, які рятували медиків від чумного смороду. Докладніше дивіться: (https://www.dw.com/uk/маски-в-історії-релігії-та-культурі/)
Будьте здорові і дотримуйтеся карантину!