Онлайн-вікторина «Літературні будинки Одеси»

Події багатьох літературних творів розгорталися у нашому місті. Герої бестселерів Ільфа і Петрова, Купріна, Олеші та інших письменників органічно вплелися у життя Одеси. Тож, пройдемося разом із нашою вікториною вулицями і провулками та зазирнемо у знакові місця, де жили відомі письменники та герої їх творів.

У Лютеранському провулку є будівля під номером три — це відомий «будинок з ілюмінаторами». І він безпосередньо пов’язаний з літературною історією кохання — нерозділеного й трагічного.

Correct! Wrong!

Олександр Іванович Купрін дуже любив Одесу й часто приїжджав сюди — тут йому легко й натхненно працювалося. І повість «Гранатовий браслет» він написав саме в нашому місті, а головного героя — нещасного телеграфіста Георгія Желткова, закоханого без взаємності в княгиню Віру Шеїну — поселив на шостому поверсі «будинку з ілюмінаторами» в мебльованих кімнатах.

Будівля з фасадного боку — чотириповерхова, а з боку двору в будинку було шість поверхів. Там здавалися дешевші квартири, ніж ті, які виходили вікнами на вулицю.

Це реальна історія, що сталася з членом Державної ради Дмитром Любімовим. Телеграфний чиновник Желтіков до нестями закохався в його дружину Людмилу Туган-Барановську. Правда, в житті історія закінчилася не так трагічно — герой залишився живим.

У будинку на Малій Арнаутській, 40 жив прообраз відомого літературного героя.

Correct! Wrong!

Міліціонер і авантюрист Іосиф Шор — людина, яка стала прообразом Остапа Бендера. З дитинства його всі чомусь називали Остапом, а майже всі пригоди «великого комбінатора» — реальні події з його життя.

У будинок на Малій Арнаутській,16 Ільф і Петров «поселили» ще одного героя свого безсмертного твору «Золоте теля».

Correct! Wrong!

У цьому будинку жив підпільний мільйонер пан Корейко. Правда, в романі Ільф і Петров перейменували вулицю в «Малую Касательную», поєднавши назви Малої Арнаутської і Скісної.

У будинку №27 на вулиці Князівській бували відомі письменники, поети, художники. Один із них неодноразово приїжджав до Одеси, написав про наше місто багато віршів і книгу – щоденник про одеське життя періоду громадянської війни.

Correct! Wrong!

Будинок № 27 на Князівській відомий як будинок художника Євгена Буковецького. У ньому бували письменники Олександр Купрін, Олексій Толстой, Корній Чуковський, славетні художники: Киріак Костанді, Василь Кандинський і Петро Нілус.

Іван Бунін і його дружина Віра Муромцева знімали три кімнати з 1918 року і по лютий 1920-го. Тут письменник вів щоденник, який потім був опублікований під назвою «Окаянные дни», — про післяреволюційні зміни і розруху в Одесі.

Пам'ятний знак до 150-річчя від дня народження лауреата Нобелівської премії з літератури письменника Івана Олексійовича Буніна відкрили 23 жовтня 2020 р. на вулиці Князівській, 27.

У цьому будинку (вул. Преображенська, 23) знаходилась одна з найпопулярніших кав’ярень-кондитерських міста. Вона згадується в оповіданнях Купріна О.І. «Скворцы», «Галя Ганская», Катаєва В.П. «Хуторок в степи», у творах Лева Славіна, Івана Буніна.

Correct! Wrong!

Початок ХХ століття. Одеса. Вулиця Преображенська. Будинок Лібмана. Кав'ярня-кондитерська побудована за принципом французьких кав'ярень: більярдний зал, велика затишна веранда. Перший заклад, оснащений електричним освітленням.

Тут проводив час одеській бомонд. Відомі письменники, поети, художники – часті гості славнозвісного закладу. Вони спілкувалися, відпочивали, насолоджувалися прекрасним інтер'єром і чудовими солодощами.

Цей письменник на рулоні шпалер написав твір, в якому зобразив Одесу (без прямої згадки назви міста). У ньому був описаний будинок з башточкою, в якому жив один з головних героїв. (дуже схожа будівля – на фотографії).

Correct! Wrong!

Юрій Карлович Олеша написав казку «Три товстуни». В ній було описано житло чарівника — доктора Гаспара Арнері, що дуже нагадує будинок на вулиці Ю. Олеші, 8 (на розі вул. Грецькій), який знаходився поруч з помешканням письменника (вул. Ю. Олеші, 3).

Список використаних джерел.

Александров Р. Малая Арнаутовская улица [Електронний ресурс] / Р. Александров. – Електрон.текст. – Режим доступу : http://odesskiy.com/ulitsi-v-istorii-odessi/malaya-arnautskaya.html. – Загол. з екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 27. 1. 2022.
Бабич А. Где и как гулять по литературной Одессе [Електронний ресурс] / А. Бабич. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://vo.od.ua/rubrics/kultura/42801.php. – Загол. з екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 27. 1. 2022.
Дом Ю. Олеши [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://tudoy-sudoy.od.ua/dom-ju-aleshi/. – Загол. з екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 27. 1. 2022.
Доходный дом Либмана [Електронний ресурс].- Електрон.текст. – Режим доступу : http://odesskiy.com/doma-odessi/dohodnyj-dom-libmana.html. – Загол. з екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 27. 1. 2022.
Музей Бунина в Одессе (улица Княжеская, 27)[Електронний ресурс]. – Електрон.текст. – Режим доступу : http://bunin-lit.ru/bunin/museum/odessa.htm. – Загол. з екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 27. 1. 2022.
Одессит Остап Бендер[Електронний ресурс]. – Електрон.текст. – Режим доступу : http://odessa360.net/ostap-bender-ru/. – Загол. з екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 27. 1. 2022.
Сорокина И. Архитектурные тайны Одессы : герой повести Куприна жил в Лютеранском переулке[Електронний ресурс] / И. Сорокина. – Електрон. текст. – Режим доступу : https://odessa-life.od.ua/article/arhitekturnye-tajny-odessy-geroj-povesti-kuprina-zhil-v-ljuteranskom-pereulke. – Загол. з екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 27. 1. 2022.