Нові надходження – книги травень 2021 (частина 2)

Кармазіна, М.С. Леся Українка [Текст] : життя як виклик / М.С. Кармазіна; НАН України. Ін-т історіі України. – 2-ге вид., допов. – К. : Парламентське вид-во, 2020. – 420 с. – (Славетні постаті України).
Книжка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці (1871–1913). На основі документальних матеріалів висвітлюється непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності. Книжка — це спроба відтворити гаму душевних переживань, духовних та інтелектуальних шукань Лесі Українки, збагнути сутність складних життєвих колізій, в які потрапляли герої її творів.
Розрахована на тих, кого цікавить розмаїта проблематика національного минулого, зокрема питання становлення української інтелектуальної еліти.
Кульчицький, С.В. Володимир Винниченко [Текст] : “Бути чесним з собою…” / С.В. Кульчицький; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І.Ф. Куроса. – К. : Парламентське вид-во, 2019. – 512 с. – (Політичні портрети).
Книга Станіслава Кульчицького “Володимир Винниченко: “Бути чесним з собою…” розповідає про життя і політичну діяльність Володимира Винниченка (1880-1951) – професійного революціонера, одного з керівників Української соціал-демократичної робітничої партії і Української Народної Республіки, безкомпромісного борця з ленінсько-сталінською тоталітарною системою, талановитого письменника і драматурга, харизматична особистість якого істотно позначилася на перебігу революційних подій 1917-1919 рр. в Україні. Автор полемізує з поширеними в історіографії оцінками В.Винниченка як націонал-комуніста і доводить, що його світогляд не мав нічого спільного з ленінсько-сталінською системою поглядів на взаємовідносини особи, держави і суспільства.
Слід сподіватися, що перед новими поколіннями українських громадян постать Володимира Винниченка постане в усій своїй істинній величині. Українська нація відроджується в постійній боротьбі, а тому мусить пам’ятати і належним чином вшановувати людину, яка зробила справу її відродження метою життя і здобула в досягненні цієї мети величезних успіхів.
Розрахована на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України.
Сас, П.М. Петро Конашевич- Сагайдачний [Текст] : чесний лицар / П.М. Сас; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І.Ф. Куроса. – К. : Парламентське вид-во, 2020. – 560 с. : іл. – (Політичні портрети).
У книжці ґрунтовно висвітлено біографію славетного запорозького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, а також окреслено найважливіші віхи його владного проводу у Війську Запорозькому. Визначено час народження, соціальне походження, історичну форму прізвища, розглянуто освіту і виховання, склад родини П. Сагайдачного. На основі дослідження почерку запорозького гетьмана окреслено його психологічний портрет. Охарактеризовано політичну і дипломатичну діяльність П. Сагайдачного, зокрема щодо укладення польсько-запорозьких угод, контактів з організаторами Ліги християнської міліції, перським шахом, московським царем, відновлення 1620 р. православної церковної ієрархії Київської митрополії. Висвітлено його командування козацьким військом під час польсько-московської війни 1617–1618 рр. Значну увагу приділено морським битвам Хотинської війни 1621 р., а також її сухопутним операціям. Щодо цього докладно проаналізовано спадщину риторичної історіографії. Видання розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України.
Турченко, Ф.Г. Микола Міхновський [Текст] : “Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна…” / Ф.Г. Турченко; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І.Ф. Куроса. – К. : Парламентське вид-во, 2020. – 432 с. – (Політичні портрети).
У виданні розкривається політична біографія відомого діяча українського національно-визвольного руху Миколи Міхновського (1873–1924). На підставі широкого масиву історичних джерел, зокрема, архівних документів, споминів сучасників подій та історичних досліджень науковців, описуються дитячі і юнацькі роки Міхновського, процес його становлення як політика й ідеолога українського самостійницького руху. Особлива увага приділяється діяльності Міхновського в роки Української революції 1917–1921 рр., зокрема, його роль у формуванні Української Центральної Ради і створенні української армії. Розкриваються еволюція його політичних поглядів, обставини трагічної смерті. Сподіваємося, що книга знайде свого читача серед істориків, політологів, політичних діячів, широкого громадського загалу.
Смолій, В. Богдан Хмельницький [Текст] : полководець, дипломат, державотворець / В. Смолій; В. Степанков; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І.Ф. Куроса. – К. : Парламентське вид-во, 2020. – 752 с. – (Політичні портрети).
На ґрунтовних документальних матеріалах автори простежують основні віхи життєвого шляху Богдана Хмельницького, показують обставини, що зумовили формування його світоглядних настанов та ціннісних орієнтацій, вплинули на політичний вибір. Гетьман, державотворець, політичний діяч, полководець, дипломат, людина – всі ці його іпостасі знайшли висвітлення на сторінках книги. Постать Б. Хмельницького змальована на широкому історичному тлі, де живуть і мислять десятки історичних осіб, доля яких так чи інакше переплітається з долею фундатора і володаря Української держави ранньомодерної доби. Розрахована на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України й долею її славетних постатей.
Шаповал, Ю.І. Михайло Грушевський [Текст] : “Я сам прийшов до політики через історію… ” / Ю.І. Шаповал; І.В. Верба; НАН України; Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І.Ф. Кураса. – К. : Парламентське вид-во, 2018. – 496 с. – (Політичні портрети).
Видання присвячено політичному і державному діячеві, визначному вченому академіку Михайлу Грушевському (1866-1934). Змальовуючи його портрет, життєвий шлях, політичні уподобання, дослідницьку і науково-організаційну діяльність, автори книги спираються на здобутки сучасного грушевськознавства, використовують архівні документи, а з-поміж них і недоступні в попередні роки. Видання ілюстроване. Для широкого кола читачів, усіх, хто цікавиться історією України.
Горобець, В. Гетьман Брюховецький [Текст] : життя у славі, владі та ганьбі / В. Горобець; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І.Ф. Куроса. – К. : Парламентське вид-во, 2019. – 440 с. – (Політичні портрети).
Книга розповідає про одного з найбільш суперечливих персонажів козацької історії – Гетьмана Лівобережжя України в 1663-1668 роках Івана Брюховецького. Життя яскравого представника доби так званої Руїни, його політичну, військову і дипломатичну діяльність репрезентовано на широкому історичному тлі, у контексті хитросплетеної взаємодії різноманітних чинників і впливів – внутрішніх, зовнішніх, об’єктивних, суб’єктивних, закономірних і алогічних. Звертаючи увагу на незаперечні здобутки, так і очевидні втрати й помилки реґіментаря, наголос робиться не на їхньому засудженні чи виправданні, а намаганні зрозуміти причини такого становища та його впливу на перпективи Козацької держави.
Видання адресується науковцям, викладачам, студентам історичних факультетів, усім, хто цікавиться історією України.
Тимошик, М. Іван Огієнко [Текст] : “Як ти українець…” / М. Тимошик; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І.Ф. Куроса. – К. : Парламентське вид-во, 2019. – 528 с. : іл. – (Політичні портрети).
Книга розповідає про знакову постать української історії, визначного вченого, політичного, громадського і церковного діяча. Іван Огієнко – мовознавець, лексикограф, історик церкви, педагог, перший ректор Кам’янець-Подільського державного університету, міністр освіти в уряді УНР (5 січня – 9 квітня 1919 р.) єпископ (від 1940), митрополит УАПЦ (від 1944), предстоятель УГПЦК (від 1951), автор перекладу Біблії українською мовою (1936-1955 рр). Загальний реєстр публікацій налічує 1848 назв. Сучасники називали його людиною енциклопедичних знань, праці й обов’язку. Важко сказати, в якій із сфер діяльності Іван Огієнко (митрополит Іларіон) залишив найпомітніший слід. Одне незаперечне: він чесно й віддано служив українській справі, до останніх днів життя не полишав подвижницької діяльності на ниві відродження нації, її мови та культури.
“Доля судила мені немало працювати в таких умовах і на таких посадах, коли моя діяльність не належала тільки мені, – я працював для цілого українського народу. Як я працював, – судити не мені…” Видання адресується усім, хто цікавиться історією України.
Іваницька, С.Г. Сергій Єфремов[Текст] : “Це життя було одним суцільним подвигом неустанної праці” / С.Г. Іваницька; Т.П. Демченко; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І.Ф. Куроса. – К. : Парламентське вид-во, 2020. – 432 с. – (Політичні портрети).
У книзі йдеться про життя, громадсько-політичну та наукову діяльність видатного українського вченого, публіциста, автора знаменитої «Історії українського письменства» (1911 р.) академіка Сергія Олександровича Єфремова (1876–1939). Тільки на початку 1990-х рр. він повернувся до читача як один із представників старшої генерації «Розстріляного відродження». Книжка є першим науковим і водночас популярно написаним дослідженням життя й творчості цієї знакової постаті. У ній висвітлюються формування його світогляду, різнопланова діяльність, ставлення до політики російської імперської влади та більшовизму, з’ясовуються непрості стосунки з сучасниками. Показано контроверсійність оцінок доробку С. Єфремова в науковій і публіцистичній літературі. Особливу увагу приділено справі «Спілки визволення України» (1929–1930 рр.), зокрема сумнозвісному харківському процесу, 90-річчя якого припало на перше півріччя поточного року. Книжка базується на широкому колі джерел (публіцистика, мемуари, щоденники, епістолярій, документи тощо), проілюстрована матеріалами, що зберігаються в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Центральному державному історичному архіві України в Києві, Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного, Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського. Розрахована на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України й долею її славетних постатей.
Даниленко, В. Володимир Вернадський [Текст] : Життя в політиці й політика в житті / В. Даниленко; НАН України. Ін-т історіі України. – К. : Парламентське вид-во, 2019. – 512 с. – (Славетні постаті України).
У книзі Віктора Даниленка розкривається історія життя та багатогранної діяльності Володимира Івановича Вернадського, ім’я якого посідає одне з найпочесніших місць у світовій науці. Увага читача акцентується на громадсько-політичній діяльності вченого, якою він займався у проміжках між науковою працею. Натомість політика займалася ним постійно. В дореволюційній Росії він був під контролем царської охранки, а в радянській Росії ніколи не випадав з поля зору чекістів. Ким же і яким був «український, російський і радянський» вчений, інтелектуальний титан ХХ століття, громадянин Росії і великий син України в політичному плині історичного часу? Видання розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України, її науки і культури.
Деревінський, В. В’ячеслав Чорновіл [Текст] / В. Деревінський. – Х. : Віват, 2017. – 496 с. – (Гордість нації).
Доля кидала його в найнижчі низини і підіймала до найвищих висот. Тесляр, редактор, літературний критик, політв’язень, журналіст, кочегар, лідер партії Народний Рух України, ініціатор заснування Української Гельсінської спілки – це все про В’ячеслава Чорновола. Він став депутатом і активно боровся за незалежну українську державу. У чому ж полягає феномен цієї людини? Чи була його смерть політичним замовним убивством? Дізнайтеся відповіді на ці питання вже зараз.
Щоткіна, К. Хроніки Томосу [Текст] / К. Щоткіна. – Х. : Віват, 2019. – 304 с. – (Історія та політика).
Протягом століть тривають змагання не тільки за Українську державу, а й за українську церкву. Київ — самобутнє місто, з особливою християнською місією, і має всі підстави для самостійності. Виникали і формувалися церкви, втрачалися і зберігалися традиції, змінювалися напрями і прагнення Та ідея української автокефалії, як спляча красуня, прокидалася щоразу, коли її лиця торкався бодай найлегший подих свободи.
Калюта, І. Ман Чжу [Текст] : Китай для допитливих / І. Калюта; пер. з пол. Б. Антоняк; іл. Я. Амброжевського. – Л. : Урбіно, 2019. – 224 с. – (Для допитливих).
Чому Китай називають Центральною державою? Чому Новий рік у Китаї – це Свято Весни, яке чомусь відзначають узимку? Навіщо імператору глиняні солдати? І чи справді майстри бойових мистецтв могли проникати крізь стіни? Китайці їдять смажене морозиво й укриті снігом вулкани, а на день народження замість торта частують макаронами. Компас, папір, друк і найскладніша настільна гра з’явилися саме в Китаї! А ще китайці годують духів і спалюють штучні гроші на могилах, а в хмарочосах залишають посередині спеціальний отвір, щоб дракон міг вільно пролетіти крізь нього. Про це і не лише про це ви довідаєтеся із цієї книжки – своєрідного путівника Китаєм. Прочитавши її, ви неодмінно захочете ближче познайомитися з культурою та звичаями цієї дивовижної країни.
Гриневич, В. Червоний Імперіалізм. Друга світова війна і громадська думка в Україні, 1939-1941 [Текст] / В. Гриневич. – К. : HREC PRESS, 2019. – 492 с.
У книзі «Червоний імперіалізм. Друга світова війна і громадська думка в Україні, 1939–1941», Владислав Гриневич розповідає про змову Сталіна і Гітлера, що призвела до великої війни в Європі, та про те, який вплив це справило на українське суспільство. На основі раніше утаємничених документів компартії, радянських спецслужб, щоденників, мемуарів і наукових досліджень автор доводить, що в реакціях вагомої частини населення воєнні кампанії РСЧА в Західній Україні, Західній Білорусії, країнах Балтії, Фінляндії, Бессарабії та Північній Буковині сприймалися як «червоний імперіалізм», загарбницькі і несправедливі. Масковане гаслом «звільнення єдинокровних братів» приєднання західноукраїнських територій та їх радянізація стали продовженням розпочатої 1920 року інкорпорації України до складу СРСР. Цей процес супроводжувався терором та ідеологічною індоктринацією. Однак сформувати гомогенне суспільство з єдиною радянською ідентичністю комуністичній владі не вдалося. Переживши Голодомор і репресії, Україна залишилася слабкою ланкою в Червоній імперії. Як зазначає Гриневич, осмислення доби сталінських анексій у Східній Європі може допомогти краще зрозуміти природу нинішньої російсько-української війни та різних моделей пам’ятання минулого.
Слабошпицький, М. Протирання дзеркала [Текст] : про час і про людей : те, чого ви не прочитаєте в історії літератури / М. Слабошпицький. – К. : Ярославів Вал, 2017. – 688 с. : іл.
Цієї книжки могло б і не бути, якби не втручання лікаря. Втручання не медичне (хоч воно теж було), а втручання в літературну біографію автора зі словами: «Пишіть, аби вижити! Це буде найкраща реабілітація для Вас!». Цієї книжки могло б не бути, якби не аура людей, комічних і повчальних сюжетів, неймовірних деталей доби, які живуть у дзеркалі часу автора. Однак вона є, і описане в ній ви точно не знайдете в підручнику з української літератури. І саме для цього автор протирає дзеркало…
Попович, М.В. Червоне століття [Текст] / М.В. Попович. – 3-тє вид., допов. – К. : АртЕк, 2019. – 888 с. : іл.
Книга являє собою спробу нового жанру – жанру філософії історії за аналогією з тим, як пишеться філософія науки чи філософія мистецтва. Матеріалом, на якому писалась книга, є історія європейської цивілізації ХХ століття, насамперед того регіону цивілізації, який був охоплений комуністичним тоталітаризмом. Філософія історії має справу не з подіями самими по собі у їх часовій послідовності, а з історичним смислом подій. Проблеми історичного смислу безпосередньо пов’язані з оцінкою добра і зла в людському чині. Найбільші таємниці минулого століття не стільки у важливих подіях, історичній інтризі та прихованих стратегіях боротьбі могутніх політичних сил, скільки у правильному розумінні й тлумаченні сенсу історичних явищ. Саме навколо оцінки історії розгортаються гострі суперечки, зокрема в української історії – навколо оцінки Центральної Ради, гетьманату, Директорії, націонал-демократії та соціал-демократії, «розстріляного Відродження», голодомору і Великого терору, Вітчизняної війни та боротьби УПА, долі української культури в УРСР та в діаспорі, «перебудови» та наслідків її провалу (чи перемоги, важко сказати). Всі ці проблеми смислу національної історії розглядаються у книзі на широкому тлі.
Мусаєва, С. Мустафа Джемілєв. Незламний [Текст] / С. Мусаєва; А. Алієв. – Х. : Віват, 2018. – 256 с. : іл. – (Гордість нації).
Мустафа Джемілєв є національним лідером кримських татар, символом єднання депортованого народу і повернення його на рідну землю. Він присвятив своє життя боротьбі з системою, величезною репресивною махіною, пройшов радянські тюрми, голодування, залякування — і переміг. Але анексія Криму 2014 року розпочала новий виток випробувань. Тепер знаний дисидент, правозахисник, уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу на міжнародному рівні відстоює права своєї батьківщини.
Бенджамін, А. Магія математики [Текст] : як знайти Х і навіщо це потрібно / А. Бенджамін. – К. : КМ БУКС, 2018. – 352 с.
Магія математики – це підручник з математики, який ви хотіли б мати в школі. Використовуючи чудовий асортимент методів – від прикладів з кульками морозива до вимірювання гір і створення чарівних квадратів, ця книга охоплює основні математичні сфери, включаючи арифметику, алгебру, геометрію та обчислення, плюс числа Фібоначчі, нескінченність і, звичайно, математичні магічні трюки. Артур Бенджамін, відомий в усьому світі як “математичний чарівник”, поєднує математику та магію, щоб зробити предмет веселим, привабливим і однаково легким у розумінні як для фанатів математики, так і для тих, кого вона лякає.
Лібер, Ю. Тотальні війни [Текст] : творення модерної України в 1914-1954 роках / Ю. Лібер; пер. з англ. А. Дейнеки. – Х. : Віват, 2019. – 528 с. – (Історія і політика).
Завдання кожної нації — примиритися зі своєю пам’яттю, навчитися дивитись у майбутнє, враховуючи уроки минулого. Довга тінь війни, яка тяжіє над Україною, повсякчас повертає її до модернізації проектів і водночас до проживання травматичного досвіду. Автор переконливо доводить, що дві світові війни, революції, голод, геноциди й чистки, які протягом першої половини ХХ століття спустошували Європу, руйнували і заразом творили українську націю й відіграли важливу роль у формуванні сучасної України. Ця книжка — важливе дослідження масштабів і парадоксальних наслідків масового насильства, яке допомагає зрозуміти складну всторію ХХ століття.
Харарі, Ю.Н. 21 урок для 21 століття [Текст] / Ю.Н. Харарі; пер. з англ. О. Дем’янчук. – К. : Форс Україна, 2020. – 416 с.
Попередні книги Ювала Ноя Харарі вже сколихнули світ та стали справжніми бестселерами. Довгоочікувана праця автора «21 урок для 21 століття» змушує замислитись над питанням сьогодення. Автор пише про наш світ, який кожного дня стає складнішим для розуміння. Як нам боротися із епідемією фейкових новин? Чи зможемо захиститися від ядерних катастроф? Що зупинить тероризм? Які цивілізації домінують: Іслам, Захід чи Схід? Чи буде нова Світова війна? Основне завдання цієї книги – це залучення уваги читачів до постійних і дестабілізуючих змін, що відбуваються у світі. А також розвиток в кожному співчуття, життєстійкості і критичного мислення.
Історія Криму та кримськотатарського народу [Текст] : навч. посібнік / Г. Бекірова; А Іванець; Ю. Тищенко та ін. – К. : Кримська родина, Майстер Книг, 2020. – 200 с. : іл.
Навчальний посібник розповідає про головні події минулого півострова від появи перших людей до сьогодення. Особлива увага присвячена походженню та історії кримських татар – корінного народу Криму. В посібнику розглядаються окремі сторінки історії Кримського ханства: його утворення, статус, стосунки з Україною і причини занепаду. Йдеться про «чорне століття» кримськотатарського народу під пануванням Росії та національне відродження на зламі ХІХ та ХХ ст. Детально висвітлені перебіг Кримськотатарської революції та події міжвоєнного двадцятиліття. Окремо розібрані найбільш міфологізовані російською пропагандою теми: участь кримських татар у Другій світовій війні, депортація 1944 року, боротьба за право повернутися на Батьківщину та облаштування в Криму за незалежної України. Завершується посібник розповіддю про спробу російської анексії півострова та становище кримськотатарського народу під новою окупацією. Тексти супроводжуються тематичними ілюстраціями та питаннями для самоконтролю.
Дейнека, Н.В. Румунський окупаційний режим і радянський рух Опору на Кодимщині та звільнення краю від ворога (1941-1944рр.)[Текст] : у 3-х кн. / Н.В. Дейнека; В.А. Терефера. – О. : Друкарський дім, Друк Південь, 2019. – 384 с. : іл.
Книга присвячена аналізу румунського окупаційного режиму на Кодимщині у 1941 – 1944 рр., яка входила у роки Другої світової війни до складу губернаторства «Трансністрія» («Задністров’я»), у контексті окупації Одещини та України в цілому, боротьбі проти нього радянських підпільників і партизанів та звільненню краю від ворога військами 2-го Українського фронту у березні 1944 р. В книзі вміщено ряд документів, схем, фото тощо, що дає можливість краще зрозуміти суть висвітленої теми. Книга розрахована на викладачів історії, студентів, учнів загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв, краєзнавців та всіх тих, хто цікавиться історією України, Одещини та Кодимщини, подіями Другої світової війни.
Білінський, В.Б. Україна-Русь [Текст] : іст. дослідження у 3-х кн. / В.Б. Білінський. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2018.
Кн.1: Споконвічна земля[Текст]. – 2018. – 384 с.
Кн.2: Князі Галицькі- Острозькі[Текст]. – 2018. – 376 с.
Кн.3: Українська звитяга[Текст]. – 2018. – 408 с.
Автор на основі історичних документів, літописів, спогадів мандрівників, досліджень сучасних археологів, істориків доводить неперервність розвитку українського етносу, починаючи від VI тисячоліття до нашої ери, трипільської культури, а потім зарубинецької, черняхівської, київської і т. д. Книга адресується широкому колу читачів: науковцям, викладачам вишів, шкільним учителям, студентам, учням старших класів і всім, хто бажає знати правду про минуле.
У 2 книзі подано багатющий фактологічний матеріал, на підставі якого спростовуються старі заяложені міфи та побрехеньки як радянських, російських, польських, так і деяких українських істориків. Мова йде про Великі Галицько-Волинське та Литовсько-Руське князівства, їхніх реальних правителів і будівничих. У правдивому світлі трактуються воєнні баталії, дипломатичні кроки та державні інтереси тогочасних країн — наших близьких і далеких сусідів.
У останній книжці із трилогії автор акцентує увагу читачів на наших славних перемогах, яких в українській історії було чимало. На сторінках видання проступають незатерті часом постаті легендарних звитяжців, котрі ще за життя посіли чільне місце в пантеоні талановитих воєначальників-полководців як України, так і світу.
Касьянов, Г. Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980-х років [Текст] / Г. Касьянов. – 2-ге вид., випр. і допов. – К. : Кліо, 2018. – 248 с. : іл.
Книжку присвячено подіям, пов’язаним із виникненням і розвитком руху протесту в 1960-1980-х роках. У центрі уваги автора – протистояння української інтелігенції та радянської держави. Спроби національно-культурного відродження 1960-х років і його придушення, формування опозиції режимові, політичні течії в дисидентському русі, «український самвидав», репресії проти інакодумців, правозахисний рух – усі ці проблеми розглянуто в контексті загальної еволюції тоталітарної системи до її занепаду. Для істориків, політологів, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться вітчизняною історією.
Терлак, З. Українська мова для початківців [Текст] : [фонетика, граматика, лексика] / З. Терлак; О. Сербенська. – 3-тє вид., випр. і допов. – Л. : Апріорі, 2019. – 268 с.
У збірнику подано вправи і завдання, які допоможуть краще вивчити синтаксис української мови і засвоїти особливості пунктуації. Матеріал згруповано так, що його можна опрацьовувати як під керівництвом учителя, так і самостійно – для закріплення набутих знань і вироблення практичних навичок синтаксичного і пунктуаційного аналізу. Для учнів середніх шкіл, гуманітарних гімназій, ліцеїв, коледжів, а також для вступників до вищих навчальних закладів.
Грабовський, С. Убити Сталіна, інакше його міфи вб’ють нас [Текст] : соц. міфологія “найкращ. друга фізкультурників” і його послідовників / С. Грабовський. – К. : Стілос, 2019. – 503 с.
Книга присвячена соціально-історичній міфології, яка цілеспрямовано формувалася в Україні пропагандистськими та каральними органами в часи сталінізму і постсталінізму та продовжує формуватися зараз за допомогою російських мас-медіа й тих ЗМІ України, власники яких тією чи іншою мірою є адептами «русского мира». Вплив цієї міфології на свідомість і підсвідомість українських громадян істотно гальмував, гальмує і гальмуватиме, а часом і відкидатиме назад процеси формування модерної нації та становлення демократичної європейської Української держави. Книга містить чимало дискусійних положень, вводить у сферу громадського дискурсу низку нових концептів, покликаних пояснити та прояснити чинну українську ситуацію, і може бути рекомендована науковцям, учителям, студентам, усім тим, хто небайдужий до перспектив розвитку країни.
Чумарна, М.І. Королівство мови [Текст] / М.І. Чумарна. – Л. : Апріорі, 2018. – 124 с.
Роздуми про духовну природу Мови, цікаві факти про виникнення писемності, особливості української мови в суцвітті світових мов, вірші, розвивальні ігри, казки, прислів’я і притчі про силу слова у нашому повсякденному житті, – така багата і розмаїта за змістом нова книга Марії Чумарної. В ній кожен знайде свою золоту зернинку істини.
Москалець, В.П. Загальна психологія [Текст] : підручник / В.П. Москалець; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. – К. : Ліра-К, 2020. – 564 с.
В підручнику з позицій системного підходу розкрито функціональну сутність, основні функції та інформаційну природу психіки. Висвітлено сутнісний зміст і системну взаємодію базових структурних утворень людської психіки: уваги, відчуттів, сприймання, уяви, інтелекту, мислення й мовлення, пам’яті, емоційних процесів і станів. З позицій гуманістичної парадигми та мотиваційно-динамічного підходу в психології показано основні складові та властивості особистості як психічної системи, в якій інтегрально поєднуються у цілісну сукупність усі структури й функції психіки, зокрема: біологічну, суспільну (соціальну) і духовну природу (сутності) людини; задатки й здібності, темперамент, кореляційні взаємозв’язки конституційно-антропометричних та психічних властивостей індивіда; соціальні та соціально-психологічні умови, фактори й механізми формування та функціонування психіки особистості, зокрема, «Втечі в Натовп». (“Escape to Crowd”), «Втечі від Свободи» (“Escape from Freedom”), «Позитивної Свободи»; основний психологічний зміст духовності, моральності, совісті особистості, психології християнської любові та «розумного егоїзму», «Втечі від Абсурду» (“Escape from Absurd”), психорегулятивний аспект віри в Бога; характер; загально-психологічний аспект діяльності особистості та її видів: комунікативної (спілкування), ігрової, пізнавальної, аксіологічної (ціннісно-орієнтаційної), перетворюючої (праці). Для студентів спеціальності «психологія».
Ільїна, Н.М. Психологія творчості та обдарованості [Текст] : навч. посібник для ВНЗ / Н.М. Ільїна; Глухів. нац.пед. ун-т ім. О. Довженка. – Суми : Університетська книга, 2020. – 234 с.
У посібнику проаналізовано основні проблеми психології творчості (роль психічних процесів у творчій діяльності, особливості творчої особистості, мотиви творчості, бар’єри творчості, вплив творчості на здоров’я людини тощо) та обдарованості (проблеми обдарованих дітей, гендерні стереотипи в підході до обдарованості, діти з особливими потребами тощо). Посібник складено на основі узагальненого досвіду викладання дисципліни. “Психологія творчості та обдарованості” у вищому навчальному закладі. Для студентів вищих навчальних закладів, учителів, вихователів та читачів, яких цікавлять проблеми психологічної творчості та обдарованості.
Фрадинський, О.А. Основи оподаткування[Текст] : навч. посібник / О.А. Фрадинський. – Л. : Новий Світ-2000, 2019. – 340 с. – (Вища освіта в Україні).
У навчальному посібнику розкриті теоретичні та прктичні аспекти функціонування податків та оподаткування в економіці ринкового типу. Характеризуються їх функції та окреслюються основні елементи, аналізуються підходи до класифікації обов’язкових платежів. Висвітлюються питання еволюції оподаткування як в світовому масштабі так і в Україні, узагальнюються наукові теорії фіскального процесу, аналізується сутність та принципи побудови податкових систем і акцентується увага на особливостях розбудови вітчизняної системи оподаткування, розкрито світовий досвід організації нарахування та сплати обов’язкових платежів.
За кожною темою курсу наведено питання для самостійної підготовки та розроблено тести для перевірки набутих знань.
Агєєв, С.Я. Ціноутворення: теорія та практикум [Текст] : навч. посібник / С.Я. Агєєв; Т.В. Шахматова; С.В. Піча. – Л. : Новий Світ-2000, 2019. – 374 с. – (Вища освіта в Україні).
У навчальному посібнику авторами поставлено завдання: у формі запитань і відповідей на них, надати , в досить доступній формі, повне представлення про сутність механізму ціноутворення: від початку його теоретичного розвитку до сучасного практичного використання в умовах функціонування ринкового механізму розвитку економіки. У цій роботі визначені особливості формування цін та їх класифікація, фактори впливу на їх рівень, основи державного регулювання цін, що діють в Україні і ін. Посібник містить термінологічний словник-довідник, історичну довідку про вчених-економістів, які внесли свій вклад у розвиток ціноутворення, тестові та практичні завдання, що допоможуть у перевірці одержаних теоретичних знань.
Фріт, А. Політика для початківців [Текст] : [для дітей мол. та серед. шк. віку] / А. Фріт; Р. Гор; Л. Стоуелл. – К. : Книголав, 2019. – 127 с. : іл.
Книжка у зрозумілій формі розкаже юним читачам про правління у країні, політичну систему, ідеології та ще багато цікавого. Зміни в нашій державі викликають чимало запитань у найменших. «Політика для початківців» стане справжнім інформаційним довідником, який допоможе батькам пояснити дитині про такі непрості речі як: права людини, свободу слова, фемінізм, вибори та голосування.
Перша світова війна 1914-1918 рр. і Україна: мовою документів і свідчень [Текст] / НАН України. Ін-т історії України; упоряд. В. Шевченко. – К. : Кліо, 2015. – 800 с.
Український контекст Першої світової війни відображено на сторінках пропонованого видання крізь призму найважливішого міжнародного дипломатичного листування, стратегічних і оперативних документів, армійського командування, зведень контролюючих спец органів, матеріалів діловодства долучених до гуманітарних проблем війни установ та організацій, статистичних жителів прифронтової зони й тилу. У книзі подано вже опубліковані, а також віднайдені, дотепер не відомі, архівні та письмові музейні джерела, результати археологічних експедицій. Видання містить добірку фотографічних зображень, оригінальних карт бойових операцій, систем життєзабезпечення армії та цивільного населення.
Ющук, І.П. Я вивчу українську мову [Текст] = Я выучу украинский язык : навч. посібник / Ющук І.П. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. – 320 с.
Посібник містить відомості та практичні завдання з фонетики, лексики, словотвору, морфології, правопису, синтаксису і стилістики української мови, а також загальні відомості з української літератури. Мовні явища української мови розглядаються в ньому в зіставленні з відповідними мовними явищами російської мови, постійно вказується на їхні подібності та розбіжності між ними, причому враховується також частота вживання їх у кожній з мов. Вивчати українську мову пропонується на коротких закінчених текстах українських авторів, на прислів’ях та приказках, на афоризмах, і тут часто до них додаються перекази їх російською мовою з тим, щоб перекласти їх зворотно на українську, використовуючи щойно засвоєні мовні засоби. До таких вправ наприкінці посібника додано відповідні переклади для зіставлення й самоперевірки. Кожний такий текст споряджено коротким українсько-російським словничком. До всіх вправ подано або ключі, або наприкінці посібника відповіді, чим усувається можливість закріплення небажаних помилок у пам’яті того, хто вивчає українську мову. У майже всіх словах поставлено наголоси. Водночас із засвоєнням мови людина поступово ознайомлюється також з українським літературним процесом, починаючи від «Повісті врем’яних літ» і кінчаючи поезією Василя Стуса. Тут подано короткі відомості про літературні явища і всіх чільних українських письменників та їхні твори або уривки з них. Широко подано також зразки української народної творчості. Виклад теоретичного матеріалу поступово з російської мови переходить на українську. Посібник розрахований на тих, хто володіє російською мовою, ознайомлений з російськими мовознавчими термінами в межах середньої школи і самостійно або на курсах вивчає українську мову чи поглиблює свої знання з неї.
Корона, або Спадщина Королівства Руського [Текст] / за заг. ред. Л. Івшиної; упоряд.: І Сюндюков, Р. Гривінський. – 2-ге вид., стер., 1-ше вид. – серп. 2017 р. – К. : Газета “День”, ТОВ “Українська прес-група”, 2017. – 696 с. – (Україна Incognita).
Книга “Корона, або Спадщина Королівства Руського” – це звернення до минулого з позиції сучасності. Це – матеріал для творення проекту майбутнього. Це – нагода для кожного громадянина усвідомити, що його участь в житті держави не обмежується лише виборами. Наша книга в найширшому історичному контексті розкриває проблему відповідальності еліти та народу. Ваші стереотипи будуть зруйновані! Ви відчуєте свіжість і новизну нашої спільної історії.
Малаков, Д. Київ столітньої давнини [Текст] : [екскурсія у місто поч. 20-го століття] / Д. Малаков; А. Прибєга. – К. : Мистецтво, 2018. – 317 с. : іл.
Величний Київ – столиця України – має багатовікову історію та вирізняється серед міст Східної Європи своєю неповторною красою. Видання пропонує читачеві цікаву екскурсію у місто початку ХХ століття. Подорож побудована на ретельно підібраній колекції поштівок з краєвидами Києва столітньої давнини та починається із Софіївської площі, веде до схилів Дніпра, спускається на Поділ і знову повертається у Верхнє місто, щоб продовжитись по Володимирській вулиці, прогулятися Хрещатиком, Липками, Печерськом та околицями. Видання адресоване шанувальникам старовини, мандрівникам, гостям Києва, широкому загалові читачів.
Коляда, І.А. Богдан Хмельницький [Текст] / І.А. Коляда; Походи Богдана Хмельницького[Текст] / Ю.В. Сорока. – Х. : Сиция, 2019. – 224 с.
Богдан Хмельницький справжній син свого народу, засновник Української козацької держави, гетьман Війська Запорозького. Ігор Коляда у творі «Богдан Хмельницький» та Юрій Сорока — «Походи Богдана Хмельницького» розкажуть про Великого Гетьмана, завдяки якому все українство виступило єдиною, як ніколи, силою в боротьбі за національне визволення. Перемоги під Жовтими водами, Корсунем, Зборовом та поразка під Берестечком. Діяльність Богдана Хмельницького не тільки визначила долю України, а й вплинула на тогочасне європейське життя.
Кубай, Н.О. Виховуємо традиціями українського козацтва[Текст] : навч.- метод. посібник / Н.О. Кубай; О.В. Кубай. – Л. : Новий Світ-2000, 2019. – 284 с. – (Вища освіта в Україні).
У посібнику авторами розкрито роль виховного потенціалу козацької педагогіки у формуванні особистості молодшого школяра; розроблено структурно-функціональну модель гри-подорожі «Котигорошко»; запропоновано комплект навчально-методичних матеріалів для практичного використання у початкових класах загальноосвітньої школи.
Новеллі, Л. Тесла та машина на космічній енергії [Текст] / Л. Новеллі. – К. : К.І.С., 2018. – 112 с. – (Спалах думки).
Мрійник, геній, винахідник та альтруїст. Нікола Тесла – батько багатьох техно­логій, якими ми користуємося щодня. Він винайшов змінний струм та елек­тродвигуни, радіозв’язок та пульт дистанційного керування. Навіть радар та літаки вертикального злету спроектував наш неймовірний Нікола. Тепер він, на жаль, не дуже відомий, хоча багато хто вважав, що його називатимуть найвизнач­нішим науковцем двадцятого століття, а може й найбільшим науковцем усіх часів. Після низки корисних винаходів, які одразу увійшли в ужиток, Тесла направив свої сили на дослідження системи, здатної надати всій планеті невичерпне джере­ло екологічно чистої та абсолютно безплатної енергії! Перед вами його життя. Історія його перемог і поразок. А також деякі його неймовірні винаходи.
Бородаєвський, С.В. Історія кооперції [Текст] / С.В. Бородаєвський. – репринт. видання. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 446 с.
Ця праця перш за все, має на увазі дати студентам докладний підручник по історії кооперації; але одночасно вона може бути корисною для всіх, хто цікавиться кооперацією теоретично, чи практично; хто хотів би простудіювати суть ріжних кооперативних організацій в ріжних країнах і поступовий хід їх розвитку.
Брайчевский, М.Ю. Скарби знайдені і незнайдені [Текст] / М.Ю. Брайчевский. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 86 с.
Хто в своєму житті не чув про таємничі скарби, які й сам хотів би відшукати? А як багато книжок присвячено таким пригодам – твори Миколи Гоголя, Джека Лондона, Роберта Льюїса Стівенсона, Марка Твена та інших. Адже ховати цінні речі в потаємних місцях – давній звичай усіх народів. Дійсно, було знайдено багато коштовностей. І не дивно, адже протягом всієї історії люди в певних умовах намагалися врятувати своє майно, якому загрожувала небезпека. Про справжні скарби, їхнє значення для науки, відомі легенди і перекази розповів український історик у своєму виданні «Скарби знайдені і незнайдені». Видання буде цікавим широкому колу читачів.
Огієнко, Іван (Митрополит Іларіон). Життєписи великих українців [Текст] / Іван Огієнко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 670 с. : іл.
Це – перше в Україні видання науково-популярних життєписів видатних постатей нашої історії, вірних і самовідданих проповідників і захисників українського православ’я, ідеї самобутності й окремішності українського народу, його мови, культури. Сюди входять видані в різний час за кордоном праці митрополита Іларіона (Івана Огієнка) про Анну Всеволодівну, Іова Почаївського, Паїсія Величковського, Данила Туптала (Димитрія Ростовського), Арсенія Мацієвича, Костянтина Острозького.
Кривошея, В.В. Генеалогія українського козацтва [Текст] : нариси іст. козацьких полків / В.В. Кривошея. – 2-ге вид., допов. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 390 с.
У книзі розглядається стан наукової розробки і джерельна база генеалогії українських козацьких родин. Наводяться короткі нариси різних історичних періодів існування Гетьманщини крізь призму генеалогії гетьманських та інших окремих родин, розкривається шлях козацької держави від виникнення до ліквідації. Друге видання доповнене іменним та топонімічним покажчиком.
Книга розрахована на науковців, викладачів історії, студентів, широкий читацький загал.
Феденко, П. Український рух у 20 столітті[Текст] / П. Феденко. – К. : Центр учбової літератури, 2019. – 268 с.
Ця праця українського дослідника присвячена розвитку українського національного руху у кінці XIX – на початку XX ст. Книга буде корисна студентам, викладачам і всім, хто цікавиться історією нашої країни.
Павленко, С. Іван Мазепа [Текст] : прижиттєві зображення гетьмана та його наближених / С. Павленко. – К. : Мистецтво, 2018. – 208 с. : іл.
У виданні зроблено глибокий аналіз прижиттєвої іконографії гетьмана Івана Мазепи (1639–1709) та його наближених за період з 1687 по 1709 роки. Уперше ознайомлено з новими знахідками образу володаря булави у графіці, стінописі його доби. Видання призначається як для істориків, мистецтвознавців, так і для широкого кола шанувальників правителя Гетьманщини.
Авраменко, О.М. Українська мова: правопис у таблицях, тестові завдання [Текст] : навч. посіб. для підготовки до ДПА та ЗНО / О.М. Авраменко; О. М. Тищенко. – 3-тє вид., допов. – К. : Книголав, 2020. – 200 с.
Це збірка основних правил граматики української мови, що враховують новий правопис, викладених у формі таблиць та тестових завдань. Видання розраховане на учнів 5–11 класів, учителів, а також усіх, хто прагне дізнатися про нові правила та вдосконалити свою грамотність. Книжка стане в пригоді під час підготовки учнів до ЗНО та ДПА. Посібник містить різнорівневі вправи, творчі завдання та відомості з орфографії й пунктуації, викладені у формі таблиць і тестових завдань. Наприкінці книжки ви можете знайти відповіді до вправ та перевірити себе самостійно.
Роглев, Х.Й. Лейтенант Доброта [Текст] : для дітей серед. шк. віку / Х.Й. Роглев. – К. : Агенство по розповсюдженню друку, 2015. – 128 с. : іл.
У книзі доступною для дітей мовою розповідається про благодушного лейтенанта Доброту Михайла Івановича. Дядечко Михайло є головним героєм, професіоналом Міністерства внутрішніх справ, який допомагає людям, дає слушні поради про те, як потрібно діяти дорослим та діткам, керуючись законами України. Особливу увагу читачів неодмінно привернуть яскраві ілюстровані сторінки видання, які сприятимуть кращому усвідомленню нової інформації. Посібник стане своєрідним дороговказом і настільною книгою школярів, які потребують поради, прагнуть ознайомитись із величезним світом законів своєї країни. На рівні сприйняття дитини, викладено техніку безпеки поведінки на вулиці, в школі, та в інших громадських місцях. Також у виданні викладено основні норми етикету, принципи і правила спілкування поміж служителями правопорядку та дітьми.
Сухенко, Т.В. Як обрати професію майбутнього [Текст] : посіб. з профорієнтації для молоді віком від 13 до 80 / Т.В. Сухенко. – 2-ге вид., допов. і перероб. – Х. : Фоліо, 2019. – 96 с. : іл.
Цей методичний посібник є результатом восьмирічного досвіду консультування та тренінгів з профорієнтації. У ньому пропонується покроковий алгоритм, який дозволяє прийняти більш усвідомлене рішення щодо вибору професії. Виконання завдань та розмірковування над запитаннями дозволяють розширити знання про себе і про світ професій, шукаючи відповіді і всередині себе, і в зовнішньому світі. У наш динамічний час термін життя професій скорочується, деякі швидко зникають, нові виникають. Експерти пророкують, що навіть саме поняття «професія» в майбутньому зникне. Автор пропонує читачеві не тільки спостерігати за цими змінами, але й творити їх — створювати свою професію, скориставшись наведеними формулами. Ця книжка стане у нагоді підліткам, студентам, психологам, освітянам, батькам, спеціалістам центрів зайнятості, а також усім тим, для кого є актуальним питання зміни професії або напряму діяльності. Видання може використовуватися і як посібник для самостійної роботи, і як методичний матеріал до тренінгу.
Сперроу, Дж. Дитяча енциклопедія науки [Текст] / Дж. Сперроу; пер. з англ. С. А. Орлової. – Х. : Віват, 2020. – 128 с. : іл. – (Енциклопедії).
Ця корисна енциклопедія стане у пригоді допитливим дітлахам, адже відкриє найцікавіші таємниці майже всіх галузей науки. Читачі дізнаються, з чого складається атом, коли народився Всесвіт, завдяки чому «працюють» розумні матеріали, як улаштований організм людини та безліч дивовиж, що нас оточують. Із цією книжкою навчання перетвориться на справжнє задоволення, під час якого діти не лише ознайомляться з найважливішими досягненнями науки, а й поступово розвиватимуть увагу, пам’ять і критичне мислення.
Дінгл, Е. Як створити всесвіт із 92 хімічних елементів [Текст] / Е. Дінгл; пер. з англ. Р. Фещенка. – К. : КМ БУКС, 2018. – 96 с. : іл.
Змістовні статті, просте викладення тексту, безліч чудових ілюстрацій, на яких усе детально показано, дозволяють легко засвоїти матеріал. Багато інформації подано у вигляді схем, порівняльних таблиць, графіків, діаграм. Із книжки можна дізнатись багато цікавого про мінерали, живу природу, їжу і ще цілу низку речей. Розглянуто склад мила, бензину, сірників, металевих монет; розповідається, наприклад, що таке телевізор з хімічної точки зору, чому феєрверк виходить кольоровим, чому ртуть рідка. У деяких розділах пропонується зробити дослід. Можна самотужки виготовити електромагніт, гоночну машину, настільний вулкан. Книжка написана з гумором, в ній повно дотепних рецептів. Один із рецептів розповідає, як власноруч зробити людину. Ця книжка призначена не лише для дітей 8-12 років, але й батьків, чиї діти ще у віці «чомучок».

Частина 1