До 80-річчя від дня народження В.Стуса

“Як добре те, що смерті не боюсь я”

Книжкова виставка до 80-річчя від дня народження Василя Стуса

Василь Семенович Стус (1938-1985) – відомий український поет, дисидент, політв`язень. Народившись на Вінничині, в ранньому дитинстві разом з батьками він переїхав до Донецька, де закінчив педагогічний інститут, жив і викладав більшу частину свого життя. Відстоюючи власну громадянську позицію, яка не співпадала із офіційною радянською, виступав на захист українських дисидентів-шістдесятників, за що сам неодноразово бував арештований. У своїх віршах поєднував багатогранну ерудицію із глибокими духовними, навіть містичними, переживаннями. Загинув за досі нез’ясованих обставин у таборі для політв’язнів.

Бондаренко, А.І. Час вибору : Вивчення творчості Василя Стуса в школі. – К. : Академія, 2003. – 232 с.

Посібник містить повне поурочне планування теми “Життя і творчість В. Стуса”. Рекомендований вчителям-словесникам, студентам філологічним факультетів, учням загальноосвітніх навчальних закладів.

 

 

 

Дорошенко , О. Василь Стус. – Х. : Антологія, 2015. – 128 с.

Трагічна доля судилася Василю Стусу (1938-1985) – талановитому українському поету, прозаїку, перекладачу, літературознавцю, правозахиснику, одному з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років. Він був людиною, не здатною на компроміси, яка завжди йшла шляхом правди і заплатила за це власним життям, людиною, яка з гідністю казала про себе: «…Голови гнути я не збирався, бодай що б там не було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину».

 

Кузьменко, В.І. Історія української літератури: ХХ- поч. ХХІ ст. : у 3-х т.. – К. : Академвидав, 2013. – 536 с.

Другий том навчального посібника розкриває ключові явища і тенденції української літератури 50—80-х років XX ст., творчість найпомітніших у тому часі письменників материкової України та зарубіжжя, а також майстрів перекладацької та літературознавчої справи.

Адресований студентам вищих навчальних закладів. Прислужиться всім, хто прагне глибше осягнути надбання української літератури другої половини XX ст.

 

Магочій, П.- Р. Ілюстрована історія України : пер. з англ.. – К. : Критика, 2012. – 352 с.

Популярна, проте зіперта на міцному академічному ґрунті синтеза з пера канадсько-американського науковця, очільника кафедри україніських студій у Торонтському університеті проф. Павла Роберта Маґочія має на меті не тільки дати широкій аудиторії стислий, захопливий, динамічно викладений огляд історії України від античности аж до «постпомаранчевого» сьогодення, але й дослівно зобразити цю історію за допомоги детальних мап на початку кожного із 46 розділів і численних ілюстрацій, що створюють вельми цілісний, хоч і неабияк стереоскопічний, образ навдивовижу розмаїтої та багатокультурної цивілізації.

 

Сто найвідоміших українців. – М. : Вече;, 2002. – 587 с.

Навіть про здавалось би досить добре відомих нам Тараса Шевченка, Богдана Хмельницького чи Катерину Білокур книга зуміла знайти нові цікаві штрихи, що стосуються їхнього життя та діяльності. А от про Івана Равича, Владислава Горецького, Володимира Антоновича тобі, певне, відомо значно менше. А вони теж входять до 100 найвідоміших. Та як до цієї когорти потрапили Ізмаїл Гаспринський, Голда Меїр і зовсім загадковий Баал-Шем-Пова? Відкривай, читачу, книгу, і вона познайомить тебе з пересічними особистостями різних часів і епох, з їх звершеннями і поразками, з їх унікальними творами і злетами наукової думки. Вони дуже різні за характерами і переконаннями, але усіх їх об’єднує українська земля – земля, на якій вони народилися і яка пам’ятає їх донині.

 

Стус, В. Листи до сина. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2002. – 192 с.

«Листи до сина» – саме так називається книга, основу котрої склали вірші та листи Василя Стуса. Останні звернені не так до реального семи-, десяти-, п’ятнадцятирічного автора цієї статті, як до духовного наступника справи Василя Стуса, до людини, що прийшла у світ самостверджуватись, творити себе на просторах свободи, що завжди існують на «розламах глобальних ситем».

 

 

 

Стус, Д. В. Життя і творчість Василя Стуса : [Дослідження]. – К. : Фотовідеосервіс, 1992. – 87 с.

Завдяки синові Василя Стуса — Дмитру — маємо кілька упорядкованих збірок поезій та уявлення про життя і творчість цієї незвичайної людини – окраси української нації. Так, однією з зазначених книг в серії «Письменники України та діаспори» стала книга «Життя і творчість Василя Стуса» в серії «Бібліотека українця».

 

 

 

 

Павленко, М. Про Павла Тичину, Надію Суровцову, Василя Симоненка, Василя Стуса, Ірину Жиленко : оповідання. – К. : УкрНДІСВД, 2016. – 120 с.

Відома письменниця Марина Павленко розповість вам про дитинство п’яти українців, які прославили нашу країну у всьому світі.

Читайте історію про Павла Тичину, поета-модерніста, державного та громадського діяча, академіка АН УРСР, чия складна доля є дуже характерною для першої половини ХХ століття; Надію Суровцову – письменницю, журналістку, перекладачку, громадського діяча, спадщина якої досі майже не видана; Василя Симоненка – поета, прозаїка, перекладача, журналіста, творчість якого глибоко пронизана народнопісенними мотивами; Василя Стуса – поета, перекладача, публіциста, творчість якого викликає неабиякий інтерес у сучасних літературознавців; Ірину Жиленко – поета, прозаїка, перекладача, особливістю поетичного світобачення було воздавання слави повсякденному життю.

 

Василь Стус: Поет і Громадянин : кн. спогадів і роздумів. – К. : Вид-во “КЛЮ”, 2013. – 684 с.

Духовний подвиг Василя Стуса не пропав марно. Доказ тому – зростання інтересу до його творчості й особи. До цієї книжки увійшли спогади та роздуми друзів, знайомих і родичів, які вважали своїм обов’язком зберегти правдивий його образ для майбутніх поколінь. Хтось написав чи розповів по свіжому сліду, і ці свідчення найцінніші, інші – з відстані часу, і це виважені оцінки.

Поет і Громадянин – це не дві різні його іпостасі. Це цілісна Особистість не лише національного, а вселюдського масштабу. У цьому переконуєшся, читаючи свідчення й оцінки людей різних національностей і різного світогляду.

Книжка адресована насамперед молодому поколінню українців, яке потребує, щоб попереду йшов хтось бездоганний і відважний. Людина морального абсолюту, яка знає, що «обов’язки сина народу, відповідального за цей народ, – єдині обов’язки».

  

Стус, Д.В. Василь Стус : життя як творчість. – К. : Факт, 2005. – 368 с.

Це видання про громадянина-патріота, про українського інтелігента, про поета, літературознавця, співтворця сучасного українського культурного відродження. Дослідження здійснено та видано за сприяння Американської Ради суспільних досліджень.

 

 

 

 

Стус, В. Листи у вічність…. – Донецьк : БАО, 2012. – 272 с.

 

Василь Семенович Стус (1938-1985) — великий український поет-класик, творчість і доля якого викликають щире захоплення та глибоку повагу. Трагічна, велична й вічна постать поета, що сам на сам змагався з несвободою і невіглаством, є певним уособленням усієї духовної історії нашого народу.

До збірки ввійшли твори Василя Стуса, що є золотим спадком вітчизняної літератури. Читач також має можливість ознайомитися з життєвим і творчим шляхом поета.