Чому наше майбутнє залежить від читання

Інтерес до читання за останні 2 десятиліття помітно згас. Вплинуло на це, зокрема, активне поширення Інтернету. Щоб послухати музику улюбленого виконавця, необов’язково купувати диски. Для перегляду нового фільму немає необхідності йти в кіно. Тільки можливість читати книги без відвідування бібліотеки або книгарні чомусь нікого не радує.
Для багатьох читання асоціюється з чимось малоцікавим, що навіває нудьгу. У людях, які вважають за краще книги нічного клубу або відвідування вечірки, бачать невдах. Нічого не маючи в реальному житті, людина намагається піти від дійсності за допомогою книги. Любителі «мильних» опер і меломани даних асоціацій не викликають, хоча, по суті, і кіно, і музика також призначені для втечі від реальності.
Відраза до читання з’являється в шкільні роки, коли підліток змушений читати величезну кількість не завжди цікавої літератури, список якої зазвичай дають на літні канікули. Ще одна причина – глузування однолітків. «Ботанік», який весь час щось читає, і над яким всі сміються, створює негативний образ.

«Поважні» причини

Коли людина входить у доросле життя, у нього з’являються «вагомі» причини відмовитися від читання.
Немає часу
Головним аргументом стає нестача часу. У жителів сучасних мегаполісів його дійсно не багато. Велику частину життя ми проводимо на роботі і в дорозі на роботу. У рідкісні години дозвілля хочеться отримати якомога більше вражень, які, на думку деяких, книги дати не зможуть. Проте, знайти час можна завжди. По дорозі на роботу або в обідню перерву ви встигнете прочитати кілька сторінок.
Розмір має значення
Безумовно, книгу можна взяти з собою. Однак існує і другий найбільш поширений аргумент відмови від читання: книгу незручно носити, вона не вміщується в сумці. Немає нічого простішого, ніж скористатися електронною бібліотекою. На сучасний телефон або смартфон встановлюється спеціальна програма для читання. Завдяки цій програмі можна носити з собою цілу бібліотеку.

Незаперечні переваги читання

Чому корисно читати книги і чому майбутнє кожної людини безпосередньо залежить від того, що вона читає? Відповідь проста. Чим більше інформації буде отримано, тим більше можливостей відкривається.
Додаткові знання
Освіта не закінчується в той момент, коли людина отримує шкільний атестат або диплом про закінчення університету. В наші дні розвиток науки відбувається в кілька разів швидше, ніж 3-4 століття назад. Людство отримує нові знання кожен день. Вже через кілька років інформація, отримана у вузі, буде вважатися застарілою. Саме тому освітній процес повинен тривати все свідоме життя людини.
Книги допомагають отримати додаткову освіту без відвідування вузу. Зрозуміло, деякі дисципліни неможливо вивчити тільки по книгах. Щоб стати, наприклад, лікарем, потрібна ще й практика. Дії майбутнього медика повинні контролюватися. Однак такі дисципліни, як психологія, педагогіка, історія, філософія та навіть іноземну мову, можна вивчати самостійно.
Безмовний учитель
Кожен літературний жанр має своє призначення. Книга – це безмовний і найтерплячіший учитель.

  • Фантастика. Фантастична література подобається не всім. Кому-то вона здається звичайними дитячими казками. Подібні книги призначені для несерйозних людей. Однак не варто поспішати з висновками. Провести межу між реальним і вигаданим не завжди буває легко. Те, що прийнято вважати фантастикою сьогодні, може стати повсякденністю завтра. Ще на початку ХХ століття телефон без дротів і космічні подорожі могли фігурувати тільки у фантастичній літературі. Кілька століть тому людей, які вірять в можливість будівництва літаючої машини, вважали божевільними. Відомо, що творці Google, Apple і Microsoft, будучи дітьми, читали фантастичну літературу. Відхід від реальності допоміг цим людям побачити набагато далі. Ставши дорослими, вони створили те, що здавалося неможливим іншим;
  • Художня література. Перевагу слід віддати класиці, хоча і сучасні автори можуть виявитися корисними. Читання художньої літератури благотворно впливає на розвиток мовлення, збагачує словниковий запас і підвищує рівень грамотності. Мова людини перестає бути «плоскою», зникають слова-паразити. Завдяки роботі зорової пам’яті можна без особливих зусиль запам’ятати написання важких слів. Нові лексичні одиниці і синоніми вже знайомих слів допоможуть висловлювати свої думки більш барвисто і ефектно. Можливість вживати в мові цитати і маловідомі прислів’я вказує на високий культурний рівень;
  • Філософія. Читання праць відомих філософів розвиває мислення, сприяє виникненню нових ідей. Можливо, жодний філософ не мав рації до кінця. Однак раціональне зерно можна знайти в будь-якому філософському вченні. Епікурейці нагадують нам про те, що потрібно насолоджуватися життям тут і зараз, відмовившись від страху перед богами. Стоїки вчать переносити всі життєві негаразди, кожне випробування приймаючи як належне;
    Історія. Не знаючи свого минулого, а також минулого своєї країни, своїх предків, людина ніколи не зможе побудувати майбутнє. Вона завжди буде здійснювати ті ж помилки, що і люди, що жили 200-300 років тому. Виправити помилку з минулого неможливо, її можна усвідомити, щоб ніколи не повторювати в майбутньому. Історія – це не тільки нескінченні війни, революції і кровопролиття, це ще й культура, притаманна тому чи іншому народу;
  • Детективи. Любителі головоломок відають перевагу детективам. Користь, яку можна отримати від читання подібної літератури, порівнянна з користю, яку отримує людина, розгадуючи кросворди;
  • Довідники та енциклопедії. Прочитавши всього одну книгу, можна отримати таку кількість інформації, яку не вдалося б придбати після читання декількох сотень книг. Довідники та енциклопедії подають інформацію в стислому вигляді, допомагають дізнатися найголовніше, уникаючи зайвих відволікаючих подробиць;
  • Література на іноземних мовах. Люди, які володіють тією чи іншою іноземною мовою, обов’язково повинні практикувати читання іноземної художньої літератури в оригіналі. Це сприяє повторенню вже відомих слів, а також допомагає запам’ятовувати нові лексичні одиниці в необхідному контексті. Ті, хто до сих пір не володіє жодною іноземною мовою, можуть надолужити згаяне, використовуючи самовчитель.

Корисна звичка
Щоб читання не перетворювалося для людини в покарання, привчати дітей до книг необхідно з самого раннього дитинства. Прищепити смак до читання повинні батьки, регулярно читаючи казки. Іноді мами і тата думають, що дитина ще занадто мала для того, щоб зрозуміти прочитане, вона не знає багатьох слів. Однак, щоб оволодіти мовою, потрібно чути її постійно.
Підростаючи, дитина захоче читати свої улюблені казки самостійно. У неї з’явиться стимул вчити букви. Батьки повинні показати приклад своїм дітям, проводячи вільний час за книгами. Коли діти оволодіють читанням на достатньому рівні, можна влаштовувати сімейні змагання: хто встигне прочитати найбільшу кількість книг за місяць, за літо або за рік. Шкільне завдання не буде дитині в тягар, а література стане одним з найулюбленіших предметів.

Книги стають найвірнішими друзями людини з перших днів його життя. У дитинстві їм дістається роль провідника в світ казки та чаклунства. Потім з книг ми дізнаємося про любов, і в роки юності шукаємо в коханій людині благородні риси літературного персонажа. Читання значно знижує рівень агрессії в суспільстві. Людина, «потоваришував» з доброї книгою ніколи не скоїть недобрий вчинок, мотивом якого в більшості випадків стає нудьга.