Здавалося б, навіщо ставити таке очевидне запитання: «Яка ж користь від читання?». Всі ми з дитинства знаємо, що книги читати корисно. Проте, зараз такий час, що це питання потрібно піднімати знову і знову.
1. Розвиток творчої складової особистості
Головна перевага читання книг в тому, що в процес читання стимулює ваш розум і уяву. Ви мимоволі стаєте учасниками творчого процесу створення художнього твору. Саме створення, а не споживання. Автор твору зафіксував на папері своє бачення світу, своїми словами і своїми поняттями. Читач же, маючи внутрішній світ відмінний від внутрішнього світу письменника – інтерпретує всі ці поняття по-своєму і створює свій внутрішній світ, зі своїх художніх образів. Художній твір переломлюється через особистість читача і стає новим, особистим доробком.
Як вже було сказано, уява активно працює під час читання. А навіщо потрібна уява? Може вона потрібна тільки креативщикам з рекламного відділу, щоб створити міцний рекламний плакат. Який би, своєю художньою цінністю, чіпляв водіїв таксі та пасажирів маршруток, що проїжджають повз бігбордів, на яких розміщуватиметься це творіння?
Далеко не так. Уява потрібна нам куди частіше.
2. Чого ви варті як співрозмовник
Уява потрібна щоб вносити елемент творчості в наше повсякденне життя. Багата уява необхідна для того, щоб бути цікавим співрозмовником, чия творчість не обмежується перерахуванням останніх новин, останніх жартів з соціальних мереж і дотепів з КВК і “Comedy Club”. Справа в тому, що більшість ваших знайомих і так в курсі цих розтиражованих «приколів». Тому, ніякої цінності для спілкування вони не мають. Все, що стає продуктом масового споживання – перестає бути цінним. Цінність представляють саме ваші думки, які виникли у вас в процесі спілкування. Але якщо у вас немає уяви – нічого не виникне, і ви не зможете нічого особливого, особистого привнести в міжособисті стосунки.
Звичайно, ваша унікальна історія життя завжди буде мати цінність. І веселі і сумні епізоди з вашого життя завжди будуть мати неминущу цінність. Тому що ваші історії це ви самі. Ви стали тим ким ви є, завдяки всім цим історіям. Але що ви будете розповідати, коли всі ці історії закінчаться? Це питання залишаємо відкритим.
3. Читання і сім’я
Як не дивно, але творчі якості безпосередньо впливають на плин сімейного життя. Статистика свідчить: найвищий відсоток розлучень у сімей, які прожили 5-7 років в шлюбі. Це якраз той вік сім’ї, коли ви вже добре пізнали один одного, почули всі історії і не чекаєте нічого нового
А читаюча людина, людина з хорошим уявою, завжди зможе внести творчість і новизну в будь-які взаємини. Вірно і зворотне: співрозмовник, чий духовний світ підживлюється з водостічної труби телевізора – буде обмежений у своїх можливостях до спілкування і розвитку взаємин.
5. Щоб інтелект був у формі
Якщо ви звикнете читати книги, ваші мізки завжди будуть «в тонусі» і вам не складно буде вирішувати виникаючі труднощі та поставленні завдання. Звичка мислити – хороша звичка. Жоден творчий процес не обходиться без використання ваших інтелектуальних здібностей.
Але не варто плутати читаючу людину, з захопленим телеглядачем. І один і другий залучені в процес отримання та обробки інформації, але від останнього – розумова активність потрібна в найменшій мірі. Візуальний ряд новин супроводжується готовими відео образами, так що вам до тями заштовхають готовий продукт, і від вас не буде потрібно ніякої участі, хіба що ширше відкрити очі і вуха. Тому, людину, яка споживає потік інформації через візуальні ЗМІ – можна назвати споживачем. А читає людина – мисляча і творча.
6. Мінлива цінність інформації
Також є місце такий істині, що, на скільки важко нам щось дістається – така і ціна цієї речі. Раніше книги були чогось варті. Зараз же вони в буквальному сенсі не варті нічого. На протязі декількох хвилин, в Інтернеті можна знайти будь-яку популярну книгу і завантажити її на комп’ютер або смартфон. Саме така тотальна доступність і знецінює книги. Виходить парадоксальна річ, маючи тотальний доступ до інформації, людина користується лише самими негідними зразками цієї інформації. Перебуваючи в 5 хвилинах від світової культурної та інтелектуальної спадщини, дорогоцінних праць і книг – ми лінуємося протягнути руку, щоб взяти їх. Нічого не робимо, щоб долучитися до світових культурних цінностей, до культурних цінностей нашої країни.
Але ж люди, що не читають – люди без кореня, які нічим не пов’язані зі своєю країною, не знають ні її культури, ні історії.
7. Чиста їжа для розуму
Крім того, книги як правило аполітичні, принаймні в порівнянні з державними ЗМІ. Особливо аполітична класика. Так що читаючи твори класиків, ви можете бути спокійні за чистоту мозку – визнані класики навпаки, вправлять вам мізки. Адже не секрет, що традиційні ЗМІ використовуються для пропагандистських цілей, вони вводять нас в штучний, ними створений світ, щоб зробити підміну понять і застосувати інші методи НЛП програмування. Тому, якщо ви зустрічаєте в газеті якесь питання, це не означає, що автор статті піклується про ваше інтелектуальному здоров’я, про те, щоб ви задавали собі питання і стимулювали розумову активність. Можливо, якраз навпаки, вас хочуть завести в глухий кут і щось вам нав’язати.
Класичний приклад подібного маніпулювання, це коли продавець консультант питає людину, яка розглядає товар, який сподобався: «ви будете оплачувати готівкою або карткою?». Людина ще не вирішила, чи буде вона взагалі що-небудь купувати, а його вже тягнуть за вуха до покупки. Його заганяють в такі рамки, в яких жодна відповідь не буде правильною.
Якщо ж читати твори класиків, то там будуть звучати нехитрі питання, які будуть зачіпати вас за живе і спонукатимуть серйозно задуматися над вашим ставленням до життя, до людей. Питання з їх творів будуть зачіпати не тільки інтелектуальні, але й духовні струни вашої особистості.
Так вийшло, що в цій статті ЗМІ піддалися критиці, а читанню віддавалися всілякі почесті. Таке протистояння не випадково. Саме сучасні засоби масової інформації відбили у людей бажання читати. І саме цих ворогів вам потрібно перемогти, якщо ви хочете бути творчою, самостійно мислячою особистістю.